egoe-plus
Dopravci Železnice

Velké převlékání u Deutsche Bahn. 43 tisíc zaměstnanců se oblékne do vínových uniforem

Nové uniformy Deutsche Bahn. Foto: DB
Nové uniformy Deutsche Bahn. Foto: DB

Po 17 letech čeká zaměstnance Deutsche Bahn velká změna uniforem. Německý státní dopravce představil nové oblečení pro své provozní zaměstnance. Změna se týká celkem 43 tisíc lidí, k výměně dojde od 1. srpna.

Novinku představila DB v tiskové zprávě, výroba uniforem již začala. Zásadní změnou je barva; firma opouští tmavě modrá saka v kombinaci se světlejšími košilemi a červenými doplňky. Namísto toho bude základem vínová a modrá barva.

Podle personálního šéfa DB Martina Seilera jde o změnu, která má působit na zákazníky přátelsky a moderně. „Jsme přesvědčeni, že naši zaměstnanci se budou v nových uniformách cítit velmi dobře a že to pocítí i naši cestující,“ řekl Seiler.

Kolekce se skládá až z 80 jednotlivých částí převážně ve vínové a modré. Poprvé budou ve výbavě pro vybrané profese i džíny. DB by podle své zprávy měla nabídnout zaměstnancům až 51 různých velikostí: od 32 (XXS) do velikosti 62 (5XL)

DB oznámily plán na nové uniformy už v roce 2017, jejich vývoj trval téměř tři roky. Na testování a vývoji se podíleli sami zaměstnanci, v poslední fázi bylo zapojeno do testů 250 pracovníků různých profesí.

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cestující

A jak vypadá čeští strojvedoucí? A pokud mají služební oděv (často ani nemají), někteří vypadají, jako když vylezli z myší díry, že by jim člověk dal pětku na pivo….

Hen ten oný

Člověče! Jak můžete hrát „Já jsem malý mysliveček,“ když máte na sobě četnickou uniformu?!

Libor

Myslíte, že by bylo řešením zajistit strojvedoucím ČD hezčí a praktičtější oblečení? Třeba po vzoru DB rifle s trochou elastanu místo pytlovitých kalhot u ČD?

Franta Jouda

To nebudou ty nekvalitní pytle od Blažka jako u ČD. Tam se vám uniforma rozpadne po roce použivání 🙁

Martin

Strojvedoucí se začínají tímto podobat našemu teplákovému stylu..

Libor

Ryfle strojvedoucích DB jsou teplákový styl?

Michal Štěpán

Pořád jsou strojvůdci DB oblečeni lépe, než jejich kolegové od SNCF, kde se asi moc na ústrojní kázeň nedbá. Je to už několik let, co jsem se svezl na BB 26000 mezi Strasbourg a Mulhouse. Ten týpek, co mě vzal byl fajn, ale to oblečení: Rambo nátělník, zlaté řetězy okolo krku, bermudy s palmami, žabky a potetovaný od hlavy k patě. Dobře je ten rozdíl viděl na Paris-Est. Přijede ICE a až po několika minutách (potřebných na nutnou kontrolu a byrokracii po skončení jízdy) z něj vyleze strojvedoucí DB v dobře padnoucím saku uniformy s kravatou, v lakýrkách a s… Číst vice »

cestující

Na stanovišti TGV ve Francii (kde kouří všichni) se nesmí kouřit? Tomu tedy nevěřím.

Libor

Ty lakýrky DB budou již velmi brzo jen jednou z povolených variant. Další povolenou obuví budou pro vybrané profese včetně strojvedoucích bílé tenisky. Zrovna strojvedoucí si přály dlouhodobě služební rifle (budou v příslušném designu a barvě) a tenisky.

Michal Štěpán

Úroveň personálu DB žádný oblek nevyřeší. Vyřešila by to posilovna, kolo a vyváženější strava. Úroveň obezity je u nich mnohem vyšší než u ČD. Kolikrát zírám, jak je vůbec možné, že se tou uličkou průvodčí propasíruje. Když vidím, čím se personál DB běžně na nádraží cpe, tak je mi z toho těžko. Přitom se zejména ve velkých stanicích dají najít mnohem zdravější alternativy než denně Bratwürst s houskou nebo sekaná a k tomu litry Coca Coly nebo laciného nechutného kafe od McDonalds nebo Yormas. Jeden čas jsem se stravoval v kantýně DB Netz a tam to nebylo jiné. Nejoblíbenějším jídlem… Číst vice »

Petr Novák

Že vy se chcete stravovat těmi moderními celozrnými nesmysly a saláty pokud možno bez masa a bez chuti je vaše věc, ale prosím nevnucujte svůj pohled ostatním. Můj názor je, že život je moc krátký na to, abych si ho ničil zdravou stravou. Bohužel jsem právě k tomu čím dál více nucen, díky nabídce našich obchodů. Stačí se podívat jenom na nabídku pečiva. Pokud nechcete pečivo z mražených polotovarů, tak jste v obchodech často omezeni jen na rohlíky (čím dál horší kvality, bez ohledu na výrobce) a jeden druh housky. A to je smutné, kam jsme se tím tlačením na… Číst vice »

Michal Šěpán

Abyste jedl zdravě a kaloricky vyváženě nemusíte být vegetarián. To jsem nikdy neřekl. Ale kdo dnes z nás dělá celý den na poli, abyste mohl denně jíst tučné vepřové? To byste musel např. denně ujít 30 km nebo ujet na kole minimálně 80 km ve zvlněném terénu. Většinou sedíme buď v kanceláři nebo stojíme za pásem. Málokdo dělá něco jiného. Takže je třeba i omezovat porce a zcela se vyvarovat slazených nápojů. Např. já piju Coca Colu jen během jízdy na kole jako aditivum před nájezdem do kopce. A 0,5 litru mi stačí na 4 hodiny jízdy. Nicméně hroznová šťáva,… Číst vice »

Původní Pražák

Měli je vyfotit vedle zelenobílého ICE, aby ty moderní barvy lépe vynikly…

Petr Nick

Důležitý je použitý materiál, není to na banket ale na práci ve vlaku a venku. Barevná kombinace s dunkelblau budí rozpaky, ale v reálu může být odstín jiný.. takže ‚proč ne‘..

Libor

Je pravděpodobné, že většina zaměstnanců využije novou možnost volby. Mimo zde představené kombinaci s dominantní fialovou a tmavě modrými doplňky si budou moci vybrat i opačnou (pro mě hezčí variantu) s dominantní modrou a fialivými doplňky. Zaměstnanci DB budou mít při výběru a nošení uniformy více svobody než kdy předtím. Mnohé německé vlak vedoucí a průvodčí si přáli mít možnost v létě odložit saka, košile i kalhoty. Zaměstnavatel proto zařadil na jejich přání 2 druhy povedených šatů. Myslím, že by naším dámám také slušely. Novinkou jsou rifle pro strojvedoucí DB. Ty si je hodně přáli. Dostanou je ve tmavě modré… Číst vice »

Libor

Zde je k vidění jen 1 fotka. Není to moc reprezentativní seznámení s kolekcí. Zaměstnancům nabízí vždy 2 varianty. Modrou a fialovou. Je na každém zaměstnanci zda bude v modrém saku a fialové vestě nebo naopak. Ženy budou moci pracovat nově i v šatech. Ty budou k dispozici ve dvou střihách (jeden typ je modrý, druhý fialový). Musím říci, že některé kombinace vypadají lépe než zde na té jedné fotce.

Další fotky:

https://m.manager-magazin.de/fotostrecke/deutsche-bahn-die-neuen-uniformen-fotostrecke-162193-8.html

https://www.google.com/amp/s/amp.focus.de/kultur/mode/bahn-will-mit-neuen-uniformen-moderner-werden_id_9405865.html

Petr Nick

Es sieht sehr gut aus ! 🙂

MPE

Ta druhá kombinace (s převahou modré,fialové jen doplňky) je výrazně lepší a doufám, že si ji většina zaměstnanců vybere…

DPH

Tohle mělo (možná ještě má) JLV v lůžkových vozech …

Tady na Moravě

Nemci nemaji smysl pro humor ani smysl pro lezerni eleganci. Katastrofa, to neni zeleznicni stejnokroj.

Mirvald

Když si sundají odznak, mají hezký společenský oblek. Žádná uniforma.

Lubos

Je to určitě modernější než současné uniformy, ale na mně je to moc korporátní. Uvítal bych něco uvolněnějšího a svěžejšího.

Travegoist

Jako třeba teplákovité kalhoty a fotbalový dres, co fasují fírové u ČD?

Libor

U DB si fírové vymohli v nové kolekci uniforem ryfle.

Libor

Dával jsem zde odkazy kde je vidět na fotkách největší přednost nových uniforem, kterou je možnost zvolit si zda chce člověk na uniformě převahu modré nebo fialové. Ženy u DB volali po více ženském oblečení. Na této jedné fotce není vidět, že mají na léto na výběr ze dvou délek sukní a dvou střihů šaf7. Umím si představit, že by některé vlakvedoucí ČD uvítaly nabídku sukní a šatů.

Karel Jezbera

Tohle na mě dělá dojem, že DB se chce přiblížit SNCF. Protože vínová barva je jednou z barev SNCF. Aneb ve stylu jedna říše, jedna železniční společnost. Však už si karty na budování Nové Evropy dle Aachenské smlouvy Macron s Merkel a von der Leyen rozdali.

Tomáš V.

A Titanic byl pojistovaci podvod! 😁

Jiří Kocurek

Jojo, každý přece ví, že železo neplave.

Kubík

Vínová barva vyvolává vzpomínku na oblíbenou barvu quasipodnikatelů v devadesátých letech v ČR, vínová barva na železnici nemá s historií a tradicí železničních uniforem nic společného.

Cestovatel

Návrat do roku 1991 – do porevolučního Československa – to taky spousta vykuků nosila fialovou módu.
Jednoznačně krok zpět – totální úlet.
Ověřit jestli se náhodou nejedná pouze o hoax..

Tomáš

Jakože Mrázek?:)

Jiří Kocurek

Jestli tohle považujete za fialovou, tak máte problém s barvocitem.

Petr Petr

To už je skoro hnědá.

Chytrý za 2

A vy byste rád viděl uniformu vzor „Lámaná skála“ ? 😁

Krocan

hmm… není to špatné, ale uniformy ČD mi přijdou daleko lepší! 🙂

Petr

Jako že střih nebo jsou víc modré ? Důležité je spíš kdo je v nich . Možná než uniformovou mánii by chtělo , po vzoru jedné státní instituce , napsat ke dveřím náplň práce , aby vůbec věděl , za co je placen . Třeba -snažit se a vozit-.

Krocan

Spíš barvou. Prostě na mě působí hned na první pohled mnohem lépe.

Ale samozřejmě. To kdo ty uniformy nosí je důležitější, to s Vámi souhlasím… 🙂

Hen ten oný

Viděno ze všech možných stran, je to jedno.

Petr

Já nejsem módní stratég , ale na mě jsou usedlé . Takto bych si představil oblek jako moderní po vypřažení z páry , tak cca 50let zpět . Nic co by zaujalo . Takové jalové . Žádná svěžest . Asi pro všech padesát pohlaví , aby to nikoho neurazilo .
Jenom ten 60+ vlevo je v tom zadobře .

Libor

V Německu jsou mimo DB desítky soukromých dopravců. Většina z nich obléká zaměstnance do světle modré. Občas i s trochou červené. Občas chodí na DB stížnosti na chování zaměstnanců jiných dopravců. Nové uniformy byly navrženy s požadavkem na barevné odlišení od konkurence. Zároveň byly ze stejného důvodu zvoleny i takové materiály a střihy, které budou pohodlné, ale odlišné. Zde opravdu nejde o pohlaví, ale marketing. Zde uvedená fotka a článek nevystihují tu nejpodstatnější novinku a to právo zaměstnanců zvolit si zda bude na jejich uniformě dominovat modrá nebo fialová. .

Jiří Kocurek

Ne každý může nosit ohoz jako Nick Slaughter.

Libor

Doporučuji se podívat na více fotek. Až na nich vynikne fakt, že ke každému typu oděvu existují 2 barevné varianty a zaměstnanci DB budou mít poprvé možnost vybrat si modré sako s fialovou vestou nebo naopak. Ženský personál bude moci poprvé u DB pracovat v horkých měsících v šatech. Na výběr dostanou dámy ze 2 střihů. Na fotkách fialový model šatů dámám opravdu slušel. Strojvedoucí DB si dlouho přáli možnost pracovat v riflích. V kombinaci se šedo – fialovým tričkem budou moci.