egoe-plus
Dopravci Železnice Železniční průmysl

Velká oslava letos nebude. Dráhy kvůli nákaze zrušily Den železnice

Večerní show bývá největším lákadlem Národního dne železnice. Snímek z roku 2015, kdy se akce konala v Hradci Králové. Foto: České dráhy
Večerní show bývá největším lákadlem Národního dne železnice. Snímek z roku 2015, kdy se akce konala v Hradci Králové. Foto: České dráhy
Velká oslava železnice letos kvůli koronaviru nebude. Desítky tisíc nadšenců přijdou o Den železnice.

Vládní opatření v souvislosti s koronavirovou nákazou, která začnou platit od září, rozesmutní i desítky tisíc příznivců železnice. České dráhy na ně reagovaly zrušením tradičních oslav, které v posledních letech nesly název Národní den železnice či nověji Den železnice.

Hlavní oslava je putovní, každý rok se koná v jiném městě. Loni byla v muzeu v Lužné u Rakovníka, předloni v Českých Budějovicích, rok předtím v Bohumíně. Návštěvnost se pohybuje v desítkách tisíc lidí. Den železnice se slaví 27. září, neboť v tento den roku 1825 vypravil George Stephenson první parní vlak s cestujícími. Lákadlem oslav bylo především defilé několika desítek historických vozidel parní, motorové i elektrické trakce, jízdy nostalgických vlaků i přehlídka moderní techniky. Vrcholem pak bývá noční show parních lokomotiv.

„Za ‚výlukou‘ stojí opatření vlády, které reaguje na epidemiologickou situaci související s covid-19,“ oznámily dnes České dráhy. Podle informací deníku Zdopravy.cz měl být Den železnice letos v Nymburku, jako o úspornější variantě uvažovaly dráhy znovu o Lužné. Nakonec z oslav sešlo zcela.

Podle vládních pravidel jsou zakázané venkovní akce nad tisíc osob a vnitřní nad 500 osob.

82 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pandrhola

Dny NATO jsou pro návštěvníky taky zrušeny, ale tam mají výhodu živého přenosu, takže to bude možné sledovat v TV. Bohužel, doba těmto akcím nepřeje.

Martin

Hm, můžeme vše zrušit, zalézt do sklepa a 2x denně se tam koupat v desinfekci a čekat na vakcínu, otázkou je, zda takový život má ještě smysl. Divím se, že ještě provozujeme potencionálně smrtelný automobilismus, kde máme stovky mrtvých a tisíce zmrčaných ročně.

Strýček Fido

Ono by jim tam stejně moc lidí nepřišlo, lidí jsou zastrašení, doblbnutí, akoràt jít sednout do hospody a chlastaaaaaaat bez roušky, tam covid nechodí

medical_examiner

Asi ten jejich virus nemůže čichat tu věčnou samohonku…

Vnější pozorovatel

Kvůli chripce jí rušili taky?

Vašek

Nač slavit Den železnice, když právě probíhá Léto železnice. Týden co týden nejméně tři akce. Jen se dopředu neví kde.

Petr

Aha tak v Budějicích ,v roce 2018, to opravdu patřilo k akcím ke Dni železnice 😀

Jakub Vanek

To jako vážně nám chtějí kvůli rýmičce vzít den železnice??!!

Nováček

Chci tu dát diskutujícímu palec nahoru, byť mám pocit, že jsem to už před chvílí dělal. Systém hlásí: Už jste hlasoval pro tento komentář. Nyní nemá komentář ovšem vůbec žádné hodnocení. Co to znamená? Mohu dát průchod svojí paranoie, že to tu někdo šidí, jak se mu hodí a nebo je to jen nějaká technická nedokonalost dokonalé techniky?

Lemmy

Přesně tak. Pan domácí nemá nic lepšího na práci než tady šidit palce nahoru a dolů pod různými hámotinami v diskusi.
Refresh (F5) jste před vyrobením konspirační teore zkoušel?

Nováček

Jistě

Nováček

Už je to v pořádku. Je opravdu možné, že byla chyba na moji straně.

Vašek

Za co ty mínusy? Že přiznal chybu? To se fakt nedělá!

Pifík

Je to jen Mediální pandemie,ale hrají to na nás skvěle.Prymula píše, že je vakcina pro nás už ve výrobě.A světe div se, jen za baťovských 99Kč.To je divné, „vývoj byl přece tak nákladný“.To stojí víc sáček vaty v lékárně.Copak nám to globalisté uvařili za pelyněk,dožije se naočkovaný ještě dalších Vánoc…?

Kalina

Aspoň bude Skupinová jízdenka pro 5 osob: „v sobotu 19. září 2020 může jízdenku použít maximálně 5 spolucestujících bez ohledu na věk“

Garry

Řekl bych že asi došly prachy.Virus je jen zástěrka.A bude hůř.Až áriec a Rj seberou ČD výnosné tratě a oškubou je jak holuba,tak si milý šotouši šáhnete akorát na studenej plech v muzeu.😁Ona ta sranda stojí prachy!Poproste Arrivu nebo Rj ať vám nějaký den železnice udělají.Retrovozů a motoráků maj plný koleje.Každý kdo podporuje výměnu šrot za šrot si nic jinýho nezaslouží.To jen tak na odlehčení.😁

Dalibor

Některý věco nechápu. Koho budou škubat jak holuba?

Lemmy

Sranda stojí prachy a letos kvůli Covidu je každá kačka dobrá.
A pokud chcete mít Den Železnice s ČD, tak si za něj zaplaťte, já bych radši lepší vozy na lince, kterou používám – a to s ČD za 30 let nenastalo a asi ani nenastane.
Nicméně Den Železnice může být i k něčemu dobrý, třeba když byl v Budějovicích, tak tam uklidili ten bordel a šrotiště, co si tam desítky let modrogumídci syslili, aniž by jim došlo jak strašnou ostudu tím dráze dělají (bylo na to vidět ze všech vlaků…).

MarSei

To je zase šaškárna s koronavirem… Ten virus tady už zůstane, to se jako všechny akce budou příští rok rušit znova, přes příští rok znova a pořád dokola…? To se pořád dokola budeme omezovat kvůli viru, který stejně nezmizí? Ruší se snad nějaké akce kvůli chřipkové epidemii? Ať se konečně nkdo vzpamatuje! Přece se tady kvůli koronaviru všichni nepo…!

Dalibor

přesně tak. Prostě další nemoc, jako každá jiná. Tubera, chřipka, HIV, spalničky neštovice. Spousty chorob lidí a blbne se jen kolem týhle. Já tomu přestávím rozumět.
Prázdniny – jezdete si kam chcete, bez náhubku
Prázdniny končí, všichni zapněte režim „panika“ a s náhubkama.
Jaký je rozdíl mezi 31.8 a 1.9. z hlediska nějakýho viru?

xyz

Aniž bych chtěl hájit jakoukoliv stranu, tak připomenu, že roušky byly po celé toto léto ve veřejné dopravě povinné přinejmenším v těchto zemích: Slovensko, Maďarsko, SRN, Rakousko, všechny 3 země Beneluxu; Francie; od 6. 7. (pozn. předtím několik týdnů ne) i Švýcarsko.

Česko je spíše výjimkou v této věci.

Nováček

A to je argument pro roušky a nebo konstatování, že se blbne na kvadrát hromadně?

Dalibor

já bych hlasoval pro to blbnutí!!!

Macek

Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko…

Kamui

Kdyby se chtělo, tak se to vymyslí nějak tak, aby nařízením bylo formálně učiněno zadost, ale reálně se nic nezměnilo.

asdfg

Podle mého si nikdo nechce pálit prsty, případně nést odpovědnost, kdyby se někdo nakazil.

asdfg

Případně se organizátoři obávají, aby jim v pátek někdo nezakázal akci, která se koná v sobotu.

berča

No právě, ono se to kritizuje, když kůži na trh nese někdo jiný.

Sifon

Uvědom si že tahle nařízení mají nějaký hlubší význam a fakt není jen buzerace a kdo koho přechčije.

Y.K.

To se to nezávazně plácá na internetech, ale když jste jednou organizátor nějaké větší akce, tak je to odpovědnost. Nikdo nechce mít reklamu typu klub Techtle mechtle.

Kom

Korona nesmyslná histerie pokračuje 🙁

Kamui

A vy ji od 1.9. určitě budete poslušně přiživovat nošením náhubku, že?

Nováček

Tak ještě jednou, píši to vedle. Krom specialit typu HIV opravdu neexistuje způsob jak viru/virům uniknout. Jestli si někdo myslí, že někde v závětří, v izolaci, pod rouškou v bezpečí přečká při popsaném způsobu šíření, tak je… Silně neinformovaný. Čeká nás to všechny v nějaké formě, intenzitě, mutaci. Původní drastická opatření mohla mít jisté opodstatnění zkraje, kdy se příliš nevědělo, co se dá čekat a hrozilo potenciální zahlcení zdravotnického systému. Toto nebezpečí je nyní i dle informací od „nezávislých“ médií a politiků mimo hru. Ano, jistě existují tzv. ohrožené skupiny. Jsou to přesně ti, jež ohrožují chřipky, letní vedra, náhlé… Číst vice »

Peeetr

Poslední srovnatelná věc byla Španělská chřipka, a té trvalo přez 2 roky než ztratila sílu a přirozeně domutovala na úroveň běžné chřipky, do té doby byli ve výhodě všichni ti, co vydrželi nosit na rušných místech roušky.

Nováček

Rozhodně to v žádném ohledu srovnatelné není. Dohledejte si data.

Nováček

Apropo, kdo chce nosit, nechť nosí a je ve výhodě ať již skutečné či domnělé. Ovšem nutit k tomu ostatní je skutečně vážný symptom totalitního myšlení.

Strýček

Pane Nováčku, jen opravdu hloupý nechápe, že tím, že nosíte roušku, chráníte před svým chrchláním, frkáním a dýcháním ostatní, nikoliv sebe. Takže tím, že ji nechcete nosit, sejete na ostatní, nikoliv, že jste za hrdinu a bojovníka proti totalitě.

Nováček

Pane Strýčku, vy jste doposud, tedy do zavedení roušek, cokoli z výše uvedeného s výjimkou dýchání provozoval? Pokud ano, musím konstatovat, že v takovém případě vám schází elementární společenské vychování. Já tedy dosud na své spoluobčany ani nechrchlal, ani nefrkal a nemíním tak činit ani nadále. Co se týče dýchání, předpokládám u vás výdech hodný plejtváka obrovského.

Kom

A ničí si svou imunitu… Vdechuje zpět svůj bordel a příliš CO2… Stačí se k těm nesmyslnym hadrum něco dohledat…

jozka

polozme si otazku… je co slavit?

Martin.dilli

A co si Kefalin představujete pod slovem absurdní?

Martin

Ano, je.

Moudry Cynik

Verim, ze vlada timto zachranila tisice zivotu. Ale pocet umrti se sedymi vlasy je mnohem vyssi, nez s Covidem. Jak bude vlada bojovat proti tomuto nebezpeci? Zakaze sedovlasym vychazeni

Jenda

Nezmínil jste Babiše, který zachránil dokonce tisíce mrtvých 🙂

Dalibor

Ehm tisíce životů? Vláda? Naše?
A vy přesně víte jak by to vše probíhalo pokud by bylo něco jinak?
Já bych si nedovoloval říct co by se dělo jinak, kdyby nějaké opatření bylo/nebylo dřív/později…

ketas79

Proč to celé ruší? Vlaky se jezdí normálně, tak snad je jedno jestli je to vlak normální nebo nostalgický ne?! Mohlo to být nějak omezeno, ale vše je navíc venku, tak nevím no. Chápu, že ukázky vozidel na točně mohou vzbuzovat jisté obavy, protože je tam spousta lidí blízko u sebe. Ale celkově to jistě nemuseli rušit.

none

Treba se zrovna zadari a sejde se par troleji a ve stanicich budou na par hodin pripraveny vlaky na prohlidku. Od modernich po ty, co tu s nami jezdi od nepameti.

jirka

nejhorší je jak se říká smrt z leknutí, a tohle co tu probíhá od března je pouze bubák na lidi, neznám nikoho ze širokého okolí mých kolegu, příbuzných atd kdo by tu čínskou rýmičku měl!!
vlády dostali do ruky argument jak oblbovat lidi-ovce.
Je to nemoc stejně jako každá jiná, které tu byly, jsou a budou jsk je lidstvo samo, holt někoho skosí auto, někoho rakovina, někoho covid.., ten covid je vlastně nejméně smrtelný ,tak jako co ?

Jaaa

Až půjdou vakcínou chránit ohrožené skupiny, tak to bude OK. Do té doby to má smysl…

Ondřej

Ohrožené skupiny tam nemusí chodit, kdo se bojí nesmí do lesa, jak se říká…

Martin.dilli

Jestli se na to necítíte, nechoďte ty skupino

Dalibor

Tak ať se restrikce vztahují pouze na ohrožené skupiny!!!!
Co to je zase za politiku „kolektivní viny“?

Niemand

To, že něco nevidím (ve svém blízkém okolí) neznamená, že to neexistuje. Já znám přinejmenším 2 absolventy Covidu19 (a že jim bylo BLBĚ), ale to není v této odpovědi relevantní, neb ta zní (Harry Callahan alias Drsný Harry): „názory jsou jako díra do zadku – má ji každý“… Češi jsou odjakživa specialisté na „odezdikezdizmus“ – pokakaní na začátku, o to více sebejistí nyní, jakkoli jsou statistiky a odborné studie signifikantní, ale – abych dle tety Kateřiny opět uvedl nějaký citát: „Problém současného světa je, že hlupáci jsou skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.“ Also sprach Bertrand Russell, matematik,… Číst vice »

MaT

No jen k té hlášce z Dirty Harryho – každý tam tu díru mít nemusí, dohledejte si (nebo si to měl dohledat Harry) na internetu heslo „atrézie anu“ (nebo „anal atresia“ anglicky). 🙂

Niemand

Vřelé díky za rozšíření obzorů, jen jste mi trochu rozhodil mé oblíbené latinské heslo (ideální na erb pro některé novočechy:-) „Per rektum ad astram“.

Dalibor

Rektum nahrazující překážky. no já nevím, asi bych to formuloval jinak, ale je to velmi trefné.

MaT

Tak já taky neznám osobně nikoho, kdo prodělal ebolu či Marburgskou horečku, ale i tak jsem si celkem jistý, že obě onemocnění existují. Ale to jsme holt my ovce, co máme biologické vzdělání…

Já zase neumím spočítat zatížení mostu nebo aerodynamiku křídla. Ale i když tomu nerozumím, tak bych si netroufl říct, že všichni inženýři jsou ovce.

Nějaké COVID-19 pozitivní jsem ve svém okolí měl, sám jsem na odběry musel párkrát také, příjemné to není, naštěstí negativní.

S tímhle přístupem „co jsem neviděl, to není“ si myslím, že Váš život musí být dost omezený.

Nováček

Zní to efektně, ovšem mícháte hrušky s jabkama. Výpočet (běžného, osvědčeného typu a konstrukce) mostu je skutečně do značné míry rutinní záležitost se sice mnoha proměnnými, ale všemi vcelku dobře ověřitelnými. To se o lidském těle, novém viru a jeho působení naneštěstí říci nedá. Odpusťte, ale ten příměr silně kulhá. Medicína postupuje přesně opačně než většina jiných vědních oborů. Ještě stále ví velmi málo o celku a jeho vazbách a to málo (jakkoliv je toho pro laika neuvěřitelně mnoho) se snaží aplikovat na dosti nesourodý a téměř nekonečně složitý systém. Nepostupuje tedy jaksi od jednoduchého ke složitému, jako například právě… Číst vice »

LiborV

Víte. Má známá z Rumburska byla ve svých 19ti letech hospitalizovaná na blízké německé klinice na Covid a zemřela po 6ti týdnech na komplikace. Tohle zlehčování celé situace se mě opravdu dotýká.

Jackub

A desetitisíce dalších měli příznaky buď lehké, nebo vůbec žádné. A další doteď ani nevědí, že byli pozitivní. Ta vaše známá holt měla smůlu. Je to smutné, ale to se prostě stává. Každá nemoc je prostě nezdravá a může způsobit komplikace. Jde o to, jakému procentu nemocných a jak vážné. Nicméně tak drastická opatření, kvůli ochraně malého počtu lidí, jsou kontraproduktivní. A nepřímo způsobí třeba smrt někoho jiného, zdravého (např. sebevražda z existenčních důvodů). prostě jsme se rozhodli vylít s vaničkou i dítě a vaničku navíc poté zničit…

Kom

A bohužel umirat budou dál, nehorázně se zanedbala prevence…

Dalibor

Holt měla smůlu. Smiřme se všichni s tím že tu jsou, byly a budou nemoci. Některý zanikají, jiný vznikají. Někteří lidi na nemoci umřou (pár jedinců umře i naprosto zdravých, ale to bych tu netahal). Dyť je to naprosto přirozená věc. Lidé umírají, lidé se rodí.

Nováček

Kdysi jsem se smál na střední škole větě z Pygmalion: My aunt died of influenza. Pak mi umřel na chřipku dobrý známý. Náhle už to nebyl neuvěřitelný nesmysl k smíchu. Přesto si myslím, že nošení roušek za současné situace takovým nesmyslem je.

Dalibor

do práce můžeme, do školy můžeme, do divadla můžeme, na disku můžeme, ale den železnice se zruší…
Blbákov….

Jiří Kocurek

A na fotbal? Omezený počet. Na hokej? To se ještě neví. Hudební festival? Max 500 lidí. Namísto 20.000

Dalibor

Fotbal ani hokej neprožívám tak mne tento příměr nenapadl.
Nicméně zde je jasně patrnej „dvojí“ metr.

Radek

…a nepochybně i kvůli penězům.

Tomáš Gottschalk

Šaškec na pokračování

zdeněk

jenom kvuli nějakemu sajrajtu to budou rušit, to se nevidi at to zavřou všechno

tom

já respektuji nařízení a omezení akcí z důvodu ochrany ostatních…ale doprčic tak proč jsou povoleny dikotéky a noční kluby kde je šíření nejhorší… toto fakt nechápu, zruší se venkovní akce dne železnice ale na koupališti může být hlava na hlavě. nemlůžeš jít na hokej ale na party ano…

Ebab

Přesně tak.

Nováček

Je to i mezi tzv. odborníky – většina to tak dělá, říká, myslí si… Co bych zrovna já strkal hlavu do oprátky a nasazoval svoji kariéru, však ono to nějak dopadne a pak můžu v klidu říci, já to říkal. Teplé místečko je přednější než pravda. Tak to pro většinu bylo, je a bude.
Myslíte si, že odborníci něco vědí? Vědí prd. Zkouší, domnívají se a hlavně, hlavně si drtivá většina chrání svůj zadek. Pan profesor Prymulus bude výjimka. Ten si chrání svoji peněženku.

Kom

Kdyby vláda dala pokoj, řešila jen nemocné a nikoliv pouze pozitivní mohl být klid… Ale lid je třeba udržet ve strachu a pak se napakovat na vakcine

Jackub

Dávno to nemá s medicínou nic společného, stalo se to politickou záležitostí a nástrojem útlaku a kontroly obyvatelstva. Poslechněte si třeba rozhovor s MUDr. Žaloudíkem, který měl na info.cz

Y.K.

No nevím jestli info.cz, který rád ohýbá fakta a politik MUDr. Žaloudík (specializace onkolog, žádné viry ani epidemie) jsou ti praví na hodnocení politikaření.

Nováček

Říkal to i jinde, navíc ten web je mezi našimi ohýbači ještě na svátek. Opravdu si myslíte, že lékař s celoživotní erudicí jeho typu nemá právo vyjádřit se?
Já vidím podstatu jinde. Na rozdíl od jiných již svého zenitu dosáhl, je chráněn imunitou a snad krom úkladné vraždy mu nic reálně nehrozí. To je rozdíl oproti zbytku. Mezi čtyřma očima vám řadový felčar v naprosté většině řekne totéž…

Y.K.

Právo vyjádřit se má, ale jeho názor je stejně málo relevantní jako jakéhokoliv člověka, který nemá specializaci v tomto oboru. Můžeme se o tom hádat, ale houby virům rozumíme.

Nováček

Rozumíme jim stejně málo jako většině věcí v tomto čím dál složitějším světě. Přesto denně žijeme své životy i se všemi riziky a veškerou nevědomostí. Tzv. „odbornictví“ je náboženstvím této doby, náboženstvím falešným.

Jiří Kocurek

Na hokej chodilo 7700 lidí + hráči. Kolik lidí chodí na diskotéku, stovka, dvě? Ono to šíření taky jaksi má nějaký dopad podle poščtu účastníků.

Dalibor

jako že jeden kejchající pčíkne na celej stadion?

Nováček

Ste mi to vzal doslova z huby 😄