cargo

Večerní show nebo modernizované pendolino. ČD chystají velkou železniční slávu

Večerní show bývá největším lákadlem Národního dne železnice. Snímek z roku 2015, kdy se akce konala v Hradci Králové. Foto: České dráhyVečerní show bývá největším lákadlem Národního dne železnice. Snímek z roku 2015, kdy se akce konala v Hradci Králové. Foto: České dráhy

Po několika regionálních akcích vyvrcholí v sobotu 23. září oslavy svátku železničářů Národním dnem železnice v Bohumíně. Kromě tradičních jízd

Po několika regionálních akcích vyvrcholí v sobotu 23. září oslavy svátku železničářů Národním dnem železnice v Bohumíně. Kromě tradičních jízd historických vlaků se na akci poprvé představí nově zmodernizovaná jednotka pendolino s novým interiérem.

Program akce bude probíhat jak v železniční stanici, tak depu a bohumínském náměstí. Je rozdělený do tří částí na Svět historie, změny a zábavy.

V depu budou k viděníí více než tři desítky historických lokomotiv, část z nich vyrazí do čela zvláštních vlaků jak po spojovacích tratích ostravsko – bohumínského uzlu, tak po uhelných vlečkách ostravsko-karvinského černouhelného revíru. Mezi exponáty budou k vidění skvosty jako je parní lokomotiva 310.23 Hrboun (z roku 1911), 556.0506 Štokr nebo lokomotiva 314.303, která je v současnosti jednou z nejstarších provozuschopných parních lokomotiv a je v majetku společnosti České dráhy.

Svět změny bude mít hlavní lákadlo v podobě pendolina s kompletně revitalizovaným interiérem nebo zmodernizovaný vůz Bmz od rakouských ÖBB. Oba projekty modernizace pochází z dílny dceřiné společnosti Českých drah DPOV. Dále budou návštěvníci moci nahlédnout do třívozové moderní jednopodlažní elektrické jednotky InterPanter a lokomotivy Siemens Vectron dceřiné společnosti ČD Cargo, která stroj pro expozici zapůjčila. Další nevšední podívanou nabídne motorová lokomotiva EffiShunter 300 od CZ LOKO, která je  určena pro posunovací službu.

Ve světě zábavy se myslí především na dětské návštěvníky. Připravený je závod drezín pro celou rodinu o zajímavé ceny. Na děti čeká divadelní stan s železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami a spoustou dalších aktivit. Kinematovlak zajistí projekci oblíbených pohádek pro děti po celý den. V letošním roce se Svět zábavy rozšíří o prostory bohumínského náměstí, v místním kinosále bude možné shlédnout několik filmů se železniční tématikou, součástí bude premiéra celovečerního dokumentárního filmu „Záhada lokálek“, která je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích.

Jedním z hlavních lákadel Národního dne železnice je noční světelná show na točně bohumínského depa.  Nabídne 13 historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohledňuje také kontext historických událostí. Show je doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů.  Vstupenky na tribunu v rámci Noční vlakové show 2017 jsou již beznadějně vyprodány. V síti Ticketportal lze však stále v předprodeji zakoupit vstupenky na stání, dvouhodinové představení vyjde na 150 korun.

Zvláštní vlaky i mimořádně zlevněná celosíťová jízdenka

Mimořádnou nabídkou pro všechny návštěvníky Dne železnice ale i ostatní cestovatele představuje rozšířená platnost Skupinové víkendové jízdenky. V sobotu 23. září bude tato jízdenka mimořádně platit pro 5 osob bez omezení věku. A to nejen na Národní den železnice, ale kamkoliv v ČR, kam jezdí vlak Českých drah. Celosíťová jízdenka stojí 679 Kč.

Součástí akce jsou i zvláštní vlaky na akci. V 6:16 z Prahy pojede protokolární vlak, na který ČD nasadí revitalizované pendolino. Druhým speciálem je retro vlak Ostravan, který odjíždí z Prahy v 5.52. Jeden zvláštní spoj vypraví ČD z Brna s odjezdem v 8.02.  Všechny vlaky jsou povinně místenkové.

Kompletní program, plánky a další informace jsou na webu Národního dne železnice.

Tagy národní den železnice 2017
1 komentář