dpp

Ve středních Čechách začne stavba sedmi nových přístavišť, chystá se výtah na Slapech

Lodní výtah na přehradě Slapy, vizualizace. Pramen: ŘVCLodní výtah na přehradě Slapy, vizualizace. Pramen: ŘVC

Stát začíná naplňovat plány na rozvoj plavby ve středních Čechách, výtah na Slapech má být do pěti let.

Ředitelství vodních cest (ŘVC) začne ještě před koncem roku stavět ve Středočeském kraji sedm nových veřejných přístavišť, z nichž některá budou sloužit už během letní sezóny 2021. Další přístaviště se projektují. Šéf ŘVC Lubomír Fojtů to uvedl na úterní tiskové konferenci.

„Navazujeme tak na úspěšně vybudované přístavy a přístaviště na Baťově kanále i na Vltavě u Českých Budějovic, jejichž intenzivní využívání dokládá zájem veřejnosti o trávení svého volného času na palubě lodí,“ uvedl Fojtů.

Nová středočeská přístaviště vzniknou v Mělníku, Brandýse nad Labem, Čelákovicích, Nymburce, Poděbradech, Kolíně a na Vltavě v Davli. Všechna přístaviště budou mít přípojky elektřiny a pitné vody. „Vytvoří tak bezpečné zázemí pro návštěvu okolí vodní cesty i přenocování s lodí během dovolené,“ dodal Fojtů. Podle něj se přístaviště projektují na dalších sedmi místech.

Budoucí přístaviště Děčín-Smetanovo nábřeží. Vizualizace ŘVC.

Projekty jsou součástí plánů na rozvoj rekreační plavby na středním Labi. „Věřím, že středočeské Labe i Vltava se stanou stejně turisticky atraktivními lokalitami, jako to vidíme na Baťově kanále nebo na jihočeské Vltavě,“ řekl radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl.

Představil přitom krajskou dotaci, která je určená na stavbu dalších menších vývazišť. Dotace je určená pro obce, sportovní kluby, kempy či restaurace. Loni byla dotace vypsána poprvé, díky ní vznikne vývaziště v Lázních Toušeň a Káraném.

Strategickým vodním projektem příštích let ve Středočeském kraji je nicméně výstavba lodního zdvihadla Slapy. Hráz vodního díla musejí dnes menší lodě překonávat na přívěsu za traktorem, větší se přes ní nedostanou. „Věřím, že během následujících necelých dvou let se podaří dokončit projektovou dokumentaci a zahájit stavbu tak, aby byla v roce 2025 dokončena,“ řekl k tomu Fojtů.

Tagy Labe lodní zdvihadlo Slapy rekreační plavba Středočeský kraj vodní cesta
30 komentářů