Lidé Železnice

V září čeká první strojvedoucí výměna licencí, letos se týká 1300 lidí

Licence strojvedoucího, ilustrační foto. Pramen: Drážní úřad
Licence strojvedoucího, ilustrační foto. Pramen: Drážní úřad
K žádosti je nutné doložit kopii poslední licence a doklad o zdravotní způsobilosti.

Letos v září skončí platnost prvních licencí strojvedoucích, které byly vydány v nové podobě před deseti lety. O prodloužení platnosti licence musejí strojvedoucí požádat Drážní úřad, podle kterého se letos bude výměna týkat zhruba 1300 strojvedoucích. To představuje asi 12 procent vydaných licencí.

Strojvedoucí by měl požádat o prodloužení licence před koncem platnosti té původní. Drážní úřad mu následně vydá novou licenci se stejným číslem a platností na 10 let. „Doporučujeme, aby žadatelé nenechávali výměnu na poslední chvíli a podávali žádosti s alespoň dvouměsíčním předstihem. Žádosti standardně vyřizujeme do 30 dnů,“ uvedl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

Licenci strojvedoucího lze prodloužit pouze v případě, že žadatel splňuje podmínky § 46 a § 46d Zákona o drahách. K žádosti je nutné doložit kopii poslední licence a doklad o zdravotní způsobilosti.
Detailní postup upravuje nový metodický pokyn DÚ.

 

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K.S.

To s průkazem není moc profesionální, jak co do nakládání s daty, tak vyfocení a zpracování fotky… Já chápu že na malování stojí i některé korporace, ale proboha… buď začerňovat klasicky obdélníčkem (to je práce na čtvrt hodiny i s kafem a čurpauzou), nebo vzít nějaký gimp a zamazat to třeba nástrojem „razítko“. proč to mazali nástrojem „sprej“ nechápu. Tohle trumfne tu mapku ke krušnohorskému tunelu dělanou ve „fixkošopu“. Jak pořídili fotku průkazu… selfie, kdyby to alespoň bylo prašivé selfie, vypadalo by to líp. Takto to vypadá jako když to posíláte Frantovi po pěti pivech když nevěří že Vám fakt… Číst vice »

Sucharda

k průkazu na ilustrační fotce – jaké jsou tam údaje? Na druhé straně je nejspíše vysvětlení co které číslo údaje znamená.

mezera

NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 36/2010

1. příjmení držitele
2. jméno držitele
3. datum a místo narození držitele
4a. datum vydání licence
4b. datum skončení platnosti licence
4c. název vydávajícího orgánu
4d. osobní číslo zaměstnance u zaměstnavatele (nepovinné)
5. číslo licence
6. fotografie držitele
7. podpis držitele

Vaclav

Kefalín, né abyste někde v hospodě vykecal, že se menuju svobodník Halík, nebo jak se menuje váš velitel major Haluška.

Petr

Až někdo zneužije Vaše data, ona Vás ta legrace přejde. Ale jinak chápu, dokud nedojde ke zneužití dat, tak se to každému zdá, že o nic nejde…

Vašek

Ale notááák. Nebuďme paranoidní. I když, všude se to hemží zahraničními agenty.

Jenda

Musí to být fake, dyť je tam i „podpis“ a „datum narození“, to by si nikdo netroufl zveřejnit ani před GDPR, natož teď. Proč by měl ten člověk souhlasit, pokud je reál?. A to jméno začíná z 90% na M.

Max Mustermann

A jako je normální ukazovat osobní průkaz reálnýho člověka s fotkou a datumem narození, navíc když ani není pořádně zamalované jméno. Ono ho taky leckdo může poznat a Max Mustermann to zrovna není!!!

Jiří Kocurek

A když ho pozná, tak se stane co? Jančuru taky pozná kde kdo.

Josef Král

Já to jméno nepřečtu. Podle mne se jedná o nějakou fiktivní osobu. České dráhy mají Aleše (nebo tak nějak) Zcestovalého.

SaulGoodman

Mě spíš překvapuje, že to asi má být jako oficiální ilustrační fotka od Drážního úřadu. Bývá zvykem pro takové účely vyrobit vzorový průkaz se zjevně falešnými údaji, ne v nějakém malování zcenzurovat asi skutečný.

aaabbb

Je to oficiální vzor poskytnutý Drážním úřadem. Ale myslím, že to poměrně pěkně ukazuje celkovou „profesionalitu“ této instituce 🙂

Dominik

Tak dá se předpokládat, že to je se souhlasem dotyčného, protože tam je fotka a datum narození, takže na tom nevidím nic špatného, pokud ten souhlas byl skutečně dán.

Petr

Tak to předpokládáte špatně. Mám osobní zkušenost, že se moje fotka ze zaměstnaneckého průkazu objevila v závodních novinách bez mého souhlasu a navzdory ujištění, že tato fotka je pořízena pouze pro zaměstnanecký průkaz a nikde jinde se nepoužije.

Dominik

A na jedné zkušenosti soudíte, že zde to stejně?

K.S.

To je systémový problém ve společnosti, kolikrát si to ani neuvědomí ti co to tvoří, ale společenská škodlivost je většinou tak malá že to nemá cenu řešit. Je to závodní plátek, možná k textu, který Petr napsal, nebo o něm byl napsán. Je to tak na napsání nadřízenému redaktora, ne na ÚOOÚ. Větší průsšvih je pokud se ta fotka dostane ven a může způsobit značnou škodu. Například vezmete fotku lékaře, skutečného, a dáte ji jako propagační někde k lékům. Tam už je to na žalobu. Jinak, zlaté pravidlo internetu, platí i zde: Co nechceš aby viděli a použili jiní, nikam… Číst vice »

Martin1

Ilustrační foto. Hovoří za vše.

K.S.

Nehovoří, psal-li bych stať o nudistických fanoušcích skupiny ABBA a vzal známou fotku jisté A.M. tak sice to ilustrační foto je, ale zcela reální a dohledatelné osoby. Ilustrační foto neznamená že to co na fotce je zobrazené je vymyšlené.

Ilustrační průkaz by byl něco jiného, takový má typicky nějaké vymyšlené kombinace. třeba:

1.PUDR Franta

2.Wechtr

3. 01.01.1900 Deštná nad Soupravou

4a. 25.09.2013 4b. 25.09.2023

4c. Drážní úřad ČR

4d. Z000000

5. CZ 00 2013 000

7. TOŽ SOM SA PODŠKÁBL