egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

V USA po 15 letech vzlétla nová aerolinka. Avelo začíná s lety v Kalifornii

Boeing 737-800 pro Avelo Airlines. Foto: Avelo
Boeing 737-800 pro Avelo Airlines. Foto: Avelo
Nový dopravce míří hlavně na trh letů mezi menšími letišti.

Na jednom z největších leteckých trhů světa je od dnešního dne nový hráč. První po patnácti letech. Svůj provoz zahájila letecká společnost Avelo Airlines. První let proběhl z kalifornského letiště Burbank na okraji Los Angeles do Santa Rosy, jednoho z hlavních měst vinařské oblasti na západě USA.

Nový dopravce zatím nezačíná s velkou expanzí: má ve flotile celkem tři Boeingy 737-800. Na palubě bude pro tento typ standardních 189 míst, ale ve dvou třídách, nikoliv jen ekonomické. V praxi tak bude 60 míst s větším místem na nohy a 129 sedaček s menším prostorem, než je běžné u jiných dopravců.

Avelo přichází na trh v době, kdy v USA začíná poptávka po cestování opět rychle růst. Postupně plánuje linky z Burbanku do jedenácti destinací, především do jiných měst v Kalifornii, Arizoně a státu Washington. Zatím se zaměřuje na lety z menších letišť. Jde hlavně o letiště, z kterých se stáhli nebo omezili svůj provoz během pandemie větší hráči. Burbank je jedním z nich.

Dopravce míří na zákazníky poměrně agresivní cenovou politikou, letenky začínají na 19 dolarech, vše ostatní je za příplatek.

V USA se chystá start dalších nových aerolinek: v příštích týdnech poprvé vzlétnou Breeze Airways. Za nimi stojí David Neeleman, zakladatel JetBlue. Firma se chce také zaměřit na menší letiště a trhy, které nejsou dosud velkými aerolinkami tolik obsazené.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Nemám sice protipříklad, ale jsem poněkud skeptik ohledně informace „první po 15 letech“. To opravdu za 15 let nevznikla v USA žádná firma provozující třeba private jety? Žádná firma specializující se na nákladní lety? Žádný odštěpený lowcost od větší aerolinky? Žádná firma provozující jednoho Twin Ottera někde na Aljašce? Žádná společnost provozující helikoptéry, ať už třeba na heliskiing, dopravu na ropné plošiny, atp.? To všechno jsou letecké společnosti a přišlo by mi krajně nepravděpodobné, pokud opravdu žádná taková nevznikla.

Vojta

Tak mi to nedalo, namátkově Western Global Airlines a Tailwind Air Service.

Jakub Hritz

To ještě jde v 737 mít menší místo pro nohy?

Adam H

Jasně že jde. Více méně budou mít to letadlo stejné jako Ryanair. Oni taky mají 60 míst s roztečí 32 palců a 129 s 30 palci.

Takový Wizzair A321neo je asi největší sardinkárna, co jsem zažil. Rozteč 28 palců.

Ještě bych chtěl zkusit Cebu pacific a jejich plánované A330neo s 460 místy. To musí být paráda. S mými 197 cm ještě větší 🙂