Obrazem: V Praze poprvé přistál největší bizjet na světě. Přivezl katarského emíra

Boeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

Summit Evropské unie v Praze bude znamenat nezvyklý provoz na Ruzyni, cestující musejí počítat se zpožděním.

Týden velmi zajímavého provozu na Letišti Václava Havla začíná. Do Česka dnes přiletěl poprvé Boeing 747-8 v provedení jako business jet pro katarského emíra. Během zítřka a čtvrtka se v Praze kvůli neformálního summitu Evropské unie na Pražském hradě objeví na Ruzyni řada dalších vládních speciálů.

Svoji velikostí jde o největší bizjet na světě. Jeho provozovatelem je katarská státní společnost Qatar Amiri Flights. Dvanáct let starý letoun registrace A7-HHE přistál v Praze po 17. hodině. Na jeho palubě byl katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který je na státní návštěvě České republiky do 7. října. Do Česka přijíždí nejvyšší představitel Kataru poprvé. Už včera v Praze přistál Airbus A340 z katarské vládní letky. Další letadla z Kataru mají přiletět zítra.

Zájem o diplomatické styky s Katarem v Evropě stoupl po začátku ruské invaze na Ukrajinu a v souvislosti se související energetickou krizí. Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě.

Minulý týden česká vláda schválila mezivládní dohodu o hospodářské spolupráci s Katarem. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) by měla být podepsána během emírovy návštěvy.

Kvůli summitu lídrů Evropské unie musí cestující na ruzyňském letišti počítat se zpožděním některých letů. Na pražské letiště by mělo dorazit 49 státních delegací. Komplikace mohou nastat i na příjezdových cestách k letišti.

Boeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: PANBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight přistává v Praze. Foto: Letiště PrahaBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight přistává v Praze. Foto: Letiště PrahaBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 747-8 BBJ a A340 Qatar Amiri Flight v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Tagy Boeing 747-8 BBJ Katar letiště praha Qatar Amiri Flight
40 komentářů