Autobusy Infrastruktura Železnice

V pondělí se vrátí vlaky na trať z Hodonína na Slovensko. Jako náhrada za autobusy

Nádraží Hodonín. Autor: Palickap, Wikipedia https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hodon%C3%ADn,_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD.jpg
Nádraží Hodonín. Autor: Palickap, Wikipedia https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hodon%C3%ADn,_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD.jpg

Od pondělí 22. července se rozjede neobvyklá náhradní vlaková doprava za autobusy, stane se tak na mezinárodní trati z Hodonína do slovenské Holíče. Vlakový pendl přes řeku Moravu bude zaveden na tři měsíce do konce října kvůli rekonstrukci hraničního mostu na silnici I/51. Pravidelná osobní doprava přitom na trati skončila už v roce 2004.

Ve vlacích náhradní dopravy bude platit obvyklý tarif Českých drah a také tarif IDS Jihomoravského kraje. „Označení jízdenek IDS JMK ze zastávek Holíč a Hodonín zastávka zajistí doprovod vlaku. Ten může cestující také odbavit vydáním dvouzónové jízdenky IDS JMK,“ doplnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Jak už deník Zdopravy.cz informoval dříve, České dráhy nasadí vozy řady 810/809. Půjde o deset párů vlaků v pracovní dny a šest párů o víkendech. Podrobný jízdní řád je například na stránkách IDS.

Náhradní vlaková doprava za přerušenou linkovou autobusovou dopravu při uzavření pozemních komunikací není obvyklá, ale příležitostně k jejímu zavedení dochází. Jeden z nejznámějších případů je z Prahy z poloviny 90. let, kde při opravě silnice jezdily náhradní vlaky za autobusy MHD v oblasti Komořan. Další příklad zavedení náhradní vlakové dopravy je z roku 2010 z opravy frekventované Plzeňské ulice v Praze, kde vlak nahrazoval důležitou tramvajovou linku. Při velkých povodních v roce 2013 byla zavedena náhradní vlaková doprava za přerušený provoz metra, v Ústí nad Labem nahradily vlaky dopravu, která nemohla vyjet do zatopených ulic.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Janík

Neopravuje se hraniční most na silnici I/51, ale most na slovenské straně přes Výtržinu …. (no ne že by to ten velký most přes Moravu taky nepotřeboval)

Pasažér

Bude do Holíče platit Skupinová víkendová jízdenka tak jako do jiných prvních stanic na Slovensku? Je nutné jízdné v Holíči platit Eurem (jako u autobusů) nebo i v kč? Půjde jízdenku koupit v eshopu? (v tuto chvíli to nefunguje) Nebo v kterékoliv pokladně ČD? Nebo v mezinárodní pokladně? Pokud přijedu do Hodonína z Ostravy, prodají mi ve vlaku jízdenku bez přirážky?

fensterglaser

V souladu s přílohou 2 Smluvních přepravních podmínek Českých drah pro veřejnou drážní osobní dopravu budou ve vlacích uznávány jízdní doklady IDS JMK podle tarifu a smluvních přepravních podmínek IDS JMK. ŽST Hodonín zastávka a Holíč nad Moravou nejsou vybaveny označovači jízdenek, označení jízdenek IDS JMK provede v těchto stanicích pověřený zaměstnanec ČD ve vlaku. U pověřeného zaměstnance ČD ve vlaku je také možné zakoupit 2 zónovou jízdenku IDS JMK s platností 15/45 minut (základní i zlevněnou) – levnější než MPS, Platba ve vlacích u pověřeného zaměstnance ČD na této trati v hotovosti (Kč nebo €) nebo Elektronickou peněženkou v… Číst vice »

fensterglaser

Když přijedete do Hodonína třeba na tu Skupinovou víkendovou nebo nějakou Celodenní jízdenku, nemáte co řešit, tyto platí až do Holíče. Pokud budete mít jízdenku jen do Hodonína, kupte si u pokladny 2 zónovou jízdenku IDS JMK, kterou pak před nástupem do vlaku musíte označit v označovači.