V Ostravě přelakovali airbus pro ruského dopravce, bude létat u Aer Lingus

A320neo v barvách Aer Lingus v Ostravě. Foto: Radim Koblížka / LKMT SpottersA320neo v barvách Aer Lingus v Ostravě. Foto: Radim Koblížka / LKMT Spotters

A320neo měl původně patřit ruské Smartavii, plány však zhatily sankce.

Hangár ostravské pobočky lakovny letadel International Aerospace Coatings ve středu opustil první Airbus A320neo ve flotile irské národní letecké společnosti Aer Lingus. Letoun s registrací EI-NSB, který zamířil do Mošnova z továrny v Toulouse na konci května, měl však mít původně jiného vlastníka. Tím měla být ruská nízkonákladová letecká společnost Smartavia. Aerolince ale nebyl stroj nikdy dodán, ačkoliv již nosil její barvy.

Důvodem nedokončené dodávky jsou pravděpodobně sankce uvalené Západem na Rusko. K podobným případům již v minulých měsících došlo. Letouny byly buď zabaveny v provozu, nebo jako nyní těsně před před předáním. Jako příklad lze uvést také  Airbus A350 původně určený pro Aeroflot, který nyní létá v hybridním zbarvení u Turkish Airlines.

Aer Lingus měl objednané dva kusy A320 ve verzi neo. Jak se zdá, chopil se příležitosti mít první kus dříve, než by se k němu dostal v rámci standardního pořadníku výrobce. Větší A321neo provozuje v počtu 7 letadel.

Plány ruského dopravce se zařazením nových A320neo byly mnohem objemnější. Smartavia počítala do roku 2025 s provozováním až 40 kusů. Ve flotile má momentálně jen tři kusy, všechny převzaté od neúspěšného mexického dopravce Interjet. Jsou staré přibližně 5 let. Sankce jsou pro ruskou společnost tvrdou ránou.

A320neo v původním laku pro Smartavia. Foto: Radim Koblížka / LKMT Spotters

A320neo v původním laku pro Smartavia. Foto: Radim Koblížka / LKMT Spotters

Tagy A320neo Aer Lingus International Aerospace Coatings sankce vůči Rusku Smartavia
3 komentáře