V Olomouci otevírá náplavka, po letech se vrací plavby po Moravě kolem historického centra

Olomoucká náplavka se naplno otevírá veřejnosti | Foto: archiv Plavby OlomoucOlomoucká náplavka se naplno otevírá veřejnosti | Foto: archiv Plavby Olomouc

Součástí otevření náplavky bude její slavnostní pojmenování na nábřeží Josefa Jařaba, po prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého.

V sobotu 10. června se olomoucká náplavka naplno otevře veřejnosti. Ožije prostor mezi mosty u ulic Komenského a Masarykova. Od 10 do 21:30 hodin si budou návštěvníci olomoucké náplavky moci užít koncerty, projet se lodí a před polednem je připravený i program pro děti.

Součástí otevření náplavky bude hned při začátku také její slavnostní pojmenování na nábřeží Josefa Jařaba, po prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého, který před měsícem zemřel.

„Konečně můžeme náplavku otevřít lidem a využít její potenciál, na který jsme se všichni těšili. Moc si cením práce svých kolegů z oddělení cestovního ruchu, kterým se snad podařilo najít tu správnou cestu,“ říká náměstek primátora Viktor Tichák.

Občerstvení a kultura na náplavce

Režim na náplavce do konce letošního roku by měl být pilotním projektem, který prověří zájem veřejnosti i provozovatelů stánků s občerstvením a pořadatelů kulturního programu o to prostor vůbec navštěvovat. O nabídku občerstvení i kulturního programu menšího rozsahu se budou starat přímo nájemci stánků.

„Zájem o možnost provozování jsme zaznamenali už zhruba půl roku před otevřením náplavky,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu olomouckého magistrátu Karin Vykydalová s tím, že se jedná o veřejné prostranství, ale zároveň také plochu v záplavové oblasti. Podléhá proto zvláštnímu režimu a stánky i mobiliář musí být každý den do 22 hodin vyklizeny. V případě zvýšené hladiny řeky a hrozících povodňových stupňů pak bude náplavka zcela uzavřena.

Plavby po řece Moravě

Plavby kolem historického centra Olomouce po řece Moravě patří mezi dlouhodobě oblíbené atrakce krajského města. „Několikaletá pauza způsobená rekonstrukcí nábřeží spojená s budováním protipovodňových opatření a přípravy náplavky, byla dlouhá. Proto se moc těšíme na návrat do míst, kde to všechno kdysi začalo. Zase budeme blíže lidem, kteří, věřím, všechny naše služby rádi využívají,“ uvedl majitel Plaveb Olomouc Šimon Pelikán.

Nástupní místo bude umístěno přímo na náplavce, mezi mosty Masarykova a u Bristolu. „Jeho součástí bude výhledově i malé zázemí s občerstvením a info pointem Plaveb Olomouc,“ doplňuje Pelikán. Místo na lodi si lze rezervovat na webu Plaveb Olomouc.

Lucie Trávníčková

 

Tagy nábřeží Josefa Jařaba náplavka Ololoď Olomouc Plavby Olomouc
4 komentáře