Doprava ve městě Metro

V metru se do roku 2022 dovoláte všude, slibuje Praha po podpisu dohody s mobilními operátory

Souprava metra na trase C. Foto: DPP
Souprava metra na trase C. Foto: DPP

Omluvné sdělení „Vjíždíme do tunelu“ při telefonování v pražském metru skončí.. Do podzimu září letošního roku pokryjí mobilní operátoři signálem část trasy metra C, do konce roku 2022 pak celé pražské metro.

Dozorčí rada Dopravního podniku hl. m. Prahy ve středu odsouhlasila smlouvu s konsorciem mobilních operátorů na pokrytí pražského metra mobilním signálem. Smlouva je na 20 let a operátoři Praze zaplatí částku 120 milionů korun bez DPH.

Oznámila to Praha v tiskové zprávě. Podle ní bude jako první signálem pokryta část trasy metra C v úseku Roztyly – Muzeum do konce října tohoto roku, přičemž pilotní projekt, který bude hotov do 15. září letošního roku, bude obsahovat celkem tři stanice a tři tunelové úseky. Celková síť pražského metra bude pokryta do roku 2022.

Jsem ráda, že to co se slibuje Pražanům už mnoho let, se konečně stane realitou a dohodu na pokrytí metra mobilním signálem se nám s konsorciem mobilních operátorů podařilo dojednat,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Mobilní signál v metru je téma, které se v Praze řeší několik let. Dosud se lidé dovolají jen v úseku trasy A z Dejvické do Nemocnice Motol, případně také při jízdě po trase B mezi Rajskou zahradou a Černým Mostem.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka se plní sen Pražanů o signálu v metru. „Výsledek jednání považuji za velký úspěch, protože ještě před několika lety požadovali operátoři za instalaci signálu v metru nemalé peníze. Díky vyjednávání jsme vše dotáhli do stavu, že cestující budou moci v metru telefonovat a využívat datové služby a Praha navíc získá významné finanční prostředky,“ řekl Dolínek.

Mobilní operátoři budou mít vždy jen tři a půl hodiny v noci, kdy budou moci instalovat potřebnou technologii.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

Už v r. 2022? A není to moc brzo?

Btw. Nechápu, proč už dávno nejsou stanice metra pokryté wi-fi. DP ji cpe do tramvají a na tramvajové zastávky, kde je zbytečná, protože naprostá většina lidí má data v mobilu, ale v metru, kam signál (zatím) nedosáhne, tam wi-fi není.

Radek

Všechny stanice jsou pokryté mobilním signálem už dnes 🙂 . Na základě téhle logiky je wifi ve stanicích zbytečná.

Daniel

Mobilním signálem 2. generace(EDGE)…témeř nepoužitelným, dnes je mainstream 4. generace a zvolna se chystá nástup 5. generace..

Xaver

To Radek: Vás komentář budu považovat jen za nepovedený vtip 😉

Já

Daniel: Nepoužitelná? A co s tím děláte? Stahujete video? Mně to funguje v pohodě…

Xaver

Vtip je v tom, že v některých stanicích ani nefunguje ta Edge. A i s ní je např. obyčejné vyhledávání na idosu děsivě pomalé. O videích ani nemluvě. Považovat dnes edge za „datové pokrytí“ je výsměch.

Michal

Nemusíte stahovat ani video, ale současné telefony i aplikace s desítkami kbps neumí nijak pracovat. Na iPhone mám problém i zjistit spojení z (mobilního) IDOSu…

Já

Jo IDOS, aha. (Je to krám. Když jsem schopen číst si třeba idnes, tak je to chyba toho software, ne připojení.)