V Mariánských Lázních mají po 60 letech novou měnírnu pro trolejbusy

Trolejbusy, Mariánské Lázně. Pramen: MDMLTrolejbusy, Mariánské Lázně. Pramen: MDML

V třináctitisícovém městě jsou v provozu dvě trolejbusové linky, jedna vede centrem města a druhá do sousedních obcí.

V Mariánských Lázních na Chebsku mají nově zrekonstruovanou měnírnu. Zařízení, které připravuje elektřinu pro trolejbusy již přes 60 let, bylo nejstarší provozovanou měnírnou v České republice. Cílem projektu za více než 50 milionů korun bylo zvýšit spolehlivost místní trolejbusové dopravy a dát jí perspektivu. Nyní se ještě pracuje na rekonstrukci dvou napájecích úseků trakčního vedení, řekl jednatel společnosti Městská doprava Mariánské Lázně Vladimír Nedvěd.

„Měnírna tady byla šedesát let a byla téměř beze změny. Technologie byla zastaralá, fungovala několik let bez zálohy. Vše běželo pouze na jeden transformátor a jeden usměrňovač. Takže v případě jejich poruchy bychom měli výpadek,“ řekl Nedvěd. Nové zařízení má novou technologii, která zabírá méně prostoru. Disponuje dvěma transformátory, tudíž je spolehlivější.

Na projekt za 53 milionů korun se podařilo dopravnímu podniku získat evropskou dotaci ve výši 85 procent. Z evropských peněz financuje také opravu dvou úseků trolejového vedení. První úsek je v centrální lázeňské části města a druhý je v městské části Úšovice. S jejich dokončením se počítá v příštím roce na jaře.

Měnírnu nechal dopravní podnik obnovit i kvůli evropské dotaci, kterou v roce 2020 získal na nákup osmi nových trolejbusů za 100 milionů korun. Podmínkou dotace bylo to, že s nimi musí řidiči najezdit 30 000 kilometrů ročně po dobu deseti let. S trolejbusovou dopravou, která v Mariánských Lázních funguje od 50. let minulého století, se tedy dál počítá.

V třináctitisícovém městě jsou v provozu dvě linky, jedna vede centrem města a druhá do vedlejších obcí. Dopravní podnik zredukoval počet linek kvůli epidemii covidu, stav se dosud nezměnil. V plánu ale je jízdní řád od příštího roku opět rozšířit. Na příští rok podnik neplánuje zdražování jízdenek.

Před nedávnem zažádal podnik ještě o dotaci na dva elektrobusy. Na výsledek teprve čeká. Dlouhodobým plánem je podle jednatele zcela bezemisní doprava.

Tagy trolejbusy Mariánské Lázně
17 komentářů