egoe-plus
Autobusy

V Lužických horách začne jezdit autobus mezi Českem a Saskem

Setkání autobusů z německé a české strany Lužických hor v Petrovicích. Foto: Korid LK
Setkání autobusů z německé a české strany Lužických hor v Petrovicích. Foto: Korid LK

Návštěvníci Lužických hor budou mít od víkendu novou možnost cestovat mezi některými cíly veřejnou dopravou přes hranice.  Německý dopravní svaz ZVON ve spolupráci s krajskou organizací Korid LK protáhne linku Žitava – Lückendorf až do Petrovic, kde na ní bude navazovat český autobus.

Jde o výsledek iniciativ starosty Jablonného v Podještědí a primátora Žitavy.  Autobusy propojí turistické atrakce na obou stranách hranice.

Od neděle 10. června bude jezdit autobusová linka 6 ze Žitavy v prodloužené trase do českých Petrovic. Zde bude navazovat spoj linky 272 z Petrovic do Jablonného s přímou návazností dále na Cvikov a Nový Bor. V Jablonném bude současně vytvořena možnost přestupu na vlaky i autobusy do Liberce. Jízdní řády jsou zveřejněné na stránkách IDOL.

Spojení bude fungovat třikrát denně o sobotách, nedělích a také o státních svátcích 5. a 6. července až do 30. září. Autobusy z obou směrů se sjedou v Petrovicích vždy pět minut před 10., 12. a 16. hodinou a po vzájemném přestupu cestujících se během několika minut vydají na zpáteční cestu. Spojení má podpořit přeshraniční turistiku.

Po vyhodnocení zkušebního provozu chtějí oba regiony nabídku případně ještě rozšířit, v budoucnu by měl například jet autobus přímo až do Jablonného bez přestupu v Petrovicích. Zvažují se také další trasy.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
všd

Škoda zbytečného přestupu, ideální by bylo přímé spojení.

železničář v důchodu

Přestup příliš nevadí – mnohem horší jsou chybějící další odpolední spojení = ve 14 hodin a především v 18 hodin: poslední spojení v době největších letních veder a zbytečně brzy, když vidět je až do 20 – 22 hodin, to není právě chytré řešení. Ale třeba někdo kompetentní dostane rozum aspoň v příštím roce …

Johnny Gomez

Je to dobře – jen ať se to rozšiřuje!!