LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

V Liberci křísí plány na novou tramvajovou trať, spojila by centrum s největším sídlištěm

Tramvajová trať Liberec - Jablonec nad Nisou. Foto: Jan SůraTramvajová trať Liberec - Jablonec nad Nisou. Foto: Jan Sůra

Po mnoha letech začínají ožívat plány na kolejové propojení centra Liberce s největším sídlištěm v Rochlicích. Dopravní podnik měst Liberce

Po mnoha letech začínají ožívat plány na kolejové propojení centra Liberce s největším sídlištěm v Rochlicích.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou už zadal u společnosti Valbek zakázku na aktualizaci projektové dokumentace pro takzvané zjišťovací řízení. To by mělo ukázat, zda se kvůli stavbě nové trati nebude muset provádět takzvaná EIA, tedy dokumentace o vlivu na životní prostředí. „Počítáme s tím, že závěr vyřízení žádosti o zjišťovací řízení bude znám během jara příštího roku a pokud nebude potřeba provádět EIA, začneme s přípravou pro žádost o územní rozhodnutí,“ řekl provozně technický ředitel DPMLJ Ludvík Lavička. Podle něj je reálné, aby dokumentace bude hotová do konce roku 2019.

Město si už současně u dopravního podniku podle registru smluv objednalo geodetické práce za zhruba půl milionu kvůli nové trase.

O tramvaji do Rochlice se v Liberci mluví desítky let, v minulosti nastalo i několik sporů ohledně jejího trasování. Při rekonstrukci tratě napříč Textilanou někteří politici tlačili variantu odbočky přes Broumovskou, ta by ale podle kritiků neobsloužila tolik lidí, zejména na sídlišti Dobiášova. Rochlické sídliště je největší v Liberci a i přes navýšení počtu spojů autobusy zejména ve špičce nezvládají lidi odvézt.

Současná varianta počítá s vedením z Rybníčku po třídě Milady Horákové a odbočením u teplárny směrem k sídlišti Dobiášova. Dál by pokračovala až ke kruhovému objezdu v Zeleném Údolí poblíž Lidlu, aby v budoucnu mohla pokračovat do Doubí a Vesce. O nákladech na stavbu nechce zatím DPMLJ mluvit, počítá ale s tím, že by velkou část mohla pokrýt evropská dotace.

 

Tagy DPMLJ liberec Rochlice tramvaj
1 komentář