LOT 3a leaderboard

V Brně testují chytré označníky na zastávkách. Mluví a data mají on-line

Interaktivní označník BiZON, který se začal testovat v brněnské MHD. Foto: Vars BrnoInteraktivní označník BiZON, který se začal testovat v brněnské MHD. Foto: Vars Brno

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začal testovat nový interaktivní označník, který má cestujícím přinést více informací a přitom mít nižší

Dopravní podnik města Brna (DPMB) začal testovat nový interaktivní označník, který má cestujícím přinést více informací a přitom mít nižší spotřebu energie než stávající. Zatím je jen na tramvajové zastávce Mozolky. Jeho distributor v Česku, společnost Vars Brno, chce s označníkem nazvaným BiZON proniknout do české městské hromadné dopravy.

Označník používá displej typu e-paper, který znají například uživatelé čteček, takže má podle distributora velmi dobrou čitelnost. Zastávka je interaktivní, cestující mohou například listovat jízdními řády a mapkami, navíc jsou jim k dispozici informace o odjezdu nejbližšího spoje. Ukazují se například i tarifní informace, označník rovněž umožňuje hlasové oznámení z dispečinku při mimořádnostech.

Je to cesta, kterou chceme jít. Nebudeme se bránit ani jiným technickým řešením tohoto označníku,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek, který se nebrání myšlence osadit do budoucna interaktivními označníky většinu zastávek v Brně.

Zařízení umí komunikovat s nevidomými, kterým data z displeje přečte. Veškeré informace i o výlukách či mimořádnostech se nahrávají do označníku online. Testovaný panel má o 90 % nižší spotřebu než elektronické informační panely, takzvané ELPy instalované od roku 2014. Těch je v Brně zatím 50 a letos jich přibude ještě dalších 35.

Testování je zdarma, DPMP zřídil speciální adresu, kam cestující mohou posílat zkušenosti se zařízením. Samotnou montáž a údržbu provádí společnost UniCab. Vars chce jít cestou lokálních partnerů. „E-paper displej není v Česku novinkou, již jej zkouší i jiná města. Co je však v Brně revoluční, je interaktivita a autonomie takového dispeleje,“ řekl předseda představenstva Vars Brno Tomáš Miniberger. Podle něj je takový typ displeje pro venkovní označníky ideální: displej se chová jako papír a slunce mu nevadí a je energeticky velmi nenáročný. Označník má i vlastní fotovoltaický panel.

Tagy DPMB označník zastávky vars brno
9 komentářů