umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Už jen alkohol od nás. Po RegioJetu zakázal pití vlastního alkoholu ve vlaku i Leo Express

Jednotka Stadler Flirt společnosti Leo Express. Foto: Leo Express
Jednotka Stadler Flirt společnosti Leo Express. Foto: Leo Express

Leo Express je druhým železničním dopravcem v Česku, který cestujícím nově zakázal ve vlaku konzumovat jiný alkoholický nápoj, než jaký si cestující koupili ve vlaku. Podobné opatření má už delší dobu RegioJet. Naopak České dráhy ani Arriva o podobné změně neuvažují.

Změna vyplývá z nových přepravních podmínek Leo Expressu, které vyšly v posledním přepravním a tarifním věstníku. „Zákaz vychází z provozních zkušeností a snahy eliminovat problémové cestující, kteří mají poté negativní vliv na ostatní cestující ve vlaku nebo autobusu,“ uvedl mluvčí firmy Emil Sedlařík. Firma ve vlaku prodává různé alkoholické nápoje, za třetinku Pilsner Urquell cestující zaplatí 39 Kč, 0,187 l vína stojí 69 korun.

Podobnou cestou se už dříve vydal RegioJet. „Důvody jsou podobné jako například u leteckých společností – jedná se zejména o bezpečnost a také pohodlí přepravy cestujících. Cílem je minimalizovat rizika a nepříjemnosti a rizika, které by mohlo nadměrné požívání alkoholu při cestování způsobit. Opatření je zaměřeno zejména na požívání tvrdého alkoholu, který na palubě vlaku ani neprodáváme,“ vysvětlil mluvčí firmy Aleš Ondrůj. RegioJet má ceník alkoholických nápojů levnější, půllitr piva Chotěboř či Bernard stojí 20 korun, víno o objemu 0,25 l 50 Kč.

Naopak České dráhy ani Arriva o podobné změně podmínek pro konzumaci alkoholu neuvažují. „Naše přepravní podmínky neřeší konzumaci vlastního občerstvení včetně alkoholických nápojů, například piva. Konzumace vlastního občerstvení je ve vlaku možná a to včetně alkoholických nápoj včetně vlaků, kde je zajištěn prodej občerstvení například roznáškou,“ řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Upozornil současně, že smluvní přepravní podmínky řeší bezpečnost a kulturu cestování osob. „Zaměřujeme se na to, že například mohou být z přepravy vyloučeny osoby zjevně podnapilé nebo pod vlivem jiných omamných látek, a to právě z důvodu bezpečnosti a kultury cestování,“ dodal Šťáhlavský.

„Že si člověk koupí na cestu třeba pivo, je přirozené. A pokud by to na nádraží nestihl, má ho v nabídce i náš stevard. Naše přepravní podmínky ale dávají palubnímu personálu možnost opilého cestujícího, který obtěžuje ostatní, vyloučit z přepravy. Jde o případy, kdy se cestující chová hlučně, reprodukuje hlučně hudbu nebo zpěv nebo třeba obtěžuje ostatní cestující jiným nevhodným chováním,“ řekl Dominik Škach z oddělení marketingu a komunikace Arrivy. Arriva prodává třetinku piva Ferdinand za 29 Kč, 0,187 l vína ze Znovínu stojí 39 Kč.

Přehled změn smluvních přepravních podmínek (SPP) dopravce Leo Express
U vlakových SPP jsou to následující změny:
– Nárok na rezervované sedadlo zaniká, pokud jej příslušný cestující dle jízdenky neobsadí po celé trase uvedené v zakoupené jízdence (s výjimkou využití jiné stanice na území Prahy nebo Ostravy v rámci dané trasy spoje). Pro tento účel se za obsazení nepokládá, pokud cestující na sedadlo položí část oděvu nebo ruční zavazadlo.
– Dopravce je oprávněn cestujícímu stornovat/anulovat zakoupenou jízdenku v případě, že tato jízdenka byla chybou rezervačního systému, která vznikla nezávisle na vůli dopravce, cestujícím zakoupena za nepřiměřeně nízkou cenu (např. 3 CZK), u které je zjevné, že s ohledem na délku zvolené trasy nemůže pokrýt základní provozní náklady dopravce. Pokud k této situaci dojde, je dopravce povinen vrátit zákazníkovi finanční prostředky, které za takto zakoupenou jízdenku vynaložil. Toto ustanovení se nevztahuje na zvláštní akce dopravce a propagaci nových tras dopravce.
– Cestující nesmí požívat vlastní alkohol
– Přeprava jízdních kol platí i pro elektrokola

V tarifech je pouze jedna změna, resp. doplnění u promo jízdenek:
– Byla přidána tato věta: „Množství jízdenek, čas na dokončení jejich nákupu a výběr sedadel je omezen.“
Co se týká minibusových, tak jsou tam tři změny, resp. přidání tří bodů:
• Dopravce je oprávněn cestujícímu stornovat/anulovat zakoupenou jízdenku v případě, že tato jízdenka byla chybou rezervačního systému, která vznikla nezávisle na vůli dopravce, cestujícím zakoupena za nepřiměřeně nízkou cenu (např. 3 CZK), u které je zjevné, že s ohledem na délku zvolené trasy nemůže pokrýt základní provozní náklady dopravce. Pokud k této situaci dojde, je dopravce povinen vrátit zákazníkovi finanční prostředky, které za takto zakoupenou jízdenku vynaložil. Toto ustanovení se nevztahuje na zvláštní akce dopravce a propagaci nových tras dopravce.
• Cestující nesmí požívat vlastní alkohol
• V případě, že cestující předá k přepravě zavazadlo, jehož obsah nesmí být přepravován přes hranice, a je s ním z tohoto důvodu vedeno celní řízení nad rámec běžné celní kontroly, dopravce si vyhrazuje právo cestujícího vyloučit z přepravy, jeho jízdní doklad opravňující jej k přepravě se stává neplatným a cestujícímu nevzniká nárok na vrácení jízdného či jinou náhradu vzniklé újmy.

 

193 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel Hanko

Já nevím pro mě je pohoda dát si jedno dvě a koukat ven z vlaku na krajinu pivo ve vlaku si dám radši než v hospodě spíš bych zakázal vlastní jídlo není nic horsiho když si rodinka rozbalí karburátor a k tomu naklepne dvě vajíčka

Pavel Nowak

Jak zakázal? Když si naleju vodku do láhve od mattonky – kdo to zakáže pít???

Přemek

S těmito dopravci nejezdím, ve vlacích alkohol nepiji. Takže pro mne entropie nesnížena.

Ivo

Já nevím, já teda nemám vůbec potřebu pít ve vlaku pivo. Pivo piju jen vynikající, točené a ve stylových hospodách k dobrému jídlu. Ve vlaku chlastají jen alkoholici. Dobře, že zákaz vydali. Ožralové ve vlaku i jinde jsou odporní. Já si dám u Jančury kávičku s dobrým koláčem, přečtu noviny a pohoda. Jak tady někdo napsal, ten člověk, který si hned po usazení ve vlaku musí otevřít 🍺, je ožrala.

Stano

Ty budeš asi jeden z mála co prozrel a pochopil co je pro ostatní dobré že? Je to jak diskuze s vegetariánem, odborníkem na pro něho tzv. zdravou výživu a podobným exotem. On jediný totiž dosáhl toho hvězdného stupně osvícení a mi ostatní jsme jenom prasata, které je nutné buzerovat, omezovat, zakazovat…. A jenom jim vtloukat do hlavy tu svoji zvracenou ideologii aby i ty prasata dosáhli našeho stupně osvícení a všichni dělali jenom to co se nám líbí….

Zlínka

Kávičku pochybné kvality s pochybným koláčem?
Pivo vyžadujete vysoké kvality a káva a koláč dělaný z různých polotovarů vám nevadí?
Víte jak vypadá kvalitní káva? Víte jak vypadá kvalitní koláč.? Ten z igelitu to rozhodně není.
Trošku si víc protiřečíte.
Jinak proti zákazu nic, dopravce na to má právo. Stejně si lidi ten zákaz obejdou, když budou chtít. Nic to neřeší, je to jen takový povyk pro nic.

železničář v důchodu

„Nic to neřeší, je to jen takový povyk pro nic.“
Samozřejmě, protože ta věta „Cestující nesmí požívat vlastní alkohol“ je úplně hloupě napsaná: co to je „vlastní alkohol“? Ale i kdybych to slovo „vlastní“ chápal jako „v mém vlastnictví“, tak problém by to teoreticky mohlo znmenat jen pro samotného cestujícího „individualistu“, protože už když pojedou dva a „vlastní“ nápoje si jen vzájemně vymění, už to, co budou pít, nebude ani v jednom případě jejich „vlastní“ alkohol. V případě takových omezení se přece normálně používá termínu „vnesený“, nikoli „vlastní“ …

VRT

Je to jednoduché, žádný alkohol už v rj a leo lít nemůžete. V okamžiku, kdy si koupíte jejich pivo se z něj stane vaše pivo. No a to už si dát nesmíte.

petr766

Illy v Regiojetu je naprosto v pohodě a spousta „kaváren“ nemá ani takovou.

Rtep

No konečně. Aspoň vím, co já jsem to zač.
Alkoholik a ožrala.
Nebýt vás, tak vůbec netiším, jak to se mnou je a dokonce bych si myslel, že dát si pivo, pokud na něj mám chuť, je normální. Teď díky vám vím, že není.
Děkuji za odhalení.

VRT

Že má řada šotoušů problém s alkoholem je známá věc. Ostatně i zde se to projevuje v příspěvcích několika jedinců. Zvláště v pátek a sobotu večer.
Na druhou stranu, o ČD nepadlo slovo, takže i nadále mohou vyrážet na své projížďky s PETkovým Braníčkem tak jak to mají rádi.

JMN

Pokud je někdo notor, jak tu mnozí zmiňujete, místo piva bude mít v kapse malou láhev rumu na cestu a bude pít, když se stevard nedívá. Takže objem alkoholu v krvi to nezmění, jen budou mít cestující alkoholici dřív špatný játra. Možná si ti dopravci tím jen zjednoduší úklid odpadu, kterého ale s kávička zdarma tvoří už tak hodně.

Nicky

No a co ti strojvedoucí?

Lukáš

Výborně, další krůček k zákazu alkoholu ve veřejných dopravních prostředcích. Od vožralých dobytků zde není úniku. Nejlepší jsou tací, co se zrubou v dětském oddíle, tam byl dal absolutní zákaz alkoholu pro všechny dopravce bez rozdílu.

Jakub

Čím méně alkoholu ve vlaku, tím lépe.

Elvy

Tak si proste ve sportisimu nepruhlednou lahev a pivo z plechace si do ni prelejte. A pak muzete byt v klidu, ale bacha aby vam nedali ve vlaku dejchnout!

Frantisek

Ani nemusí být extra láhev, zvětralé pivo vypadá skoro jako čaj. 🙂 Kdybych chtěl prudit, přeliju si čaj do láhve od piva…

Samo

Vlastny alkohol vo vlaku pijem mozno tak dva krat za rok, ale toto je aj tak dobry dovod aby som s tymi dopravcami necestoval. Sorryjako, ale aby som pred cestou vlakom musel riesit co tam mozem a nemozem pit, to je smiesne. I ked si to Ondruj mozno nevsimol, vlak neni lietadlo. Ak tam niekto robi bordel, tak ho je mozne vylucit z prepravy. Ja som za 25 rokov zivota nevyrobil vo vlaku ani jeden jediny problem a to som za posledne roky cestoval aj celkom slusne opity. Nehodlam sa nechat obmedzovat „len tak preventivne“, kym niekto kto robi bordel… Číst vice »

jan

Kolikrát jsme jeli z narozeninové chlastačky posledním vlakem domu a vždy to bylo v pohodě. Bordel jsme nedělali a byla pohoda. Tady je snaha asi prodat víc vlastního alkoholu cestujícím.

železničář v důchodu

„Tady je snaha asi prodat víc vlastního alkoholu cestujícím.“
Samozřejmě – při těch nehorázných cenách, které si za balené nápoje dopravci účtují, si je (v Praze na hlavním nádraží třeba v „Bille“) pochopitelně každý raději nakoupí levněji cestou k vlaku, navíc z lepšího výběru, což dopravcům logicky ubírá na „kšeftech“, tak začínají „buzerovat“ zákazníky: na snížení počtu cestujících to sice asi příliš nepoznají, ale „lepší renomé“ jim to také určitě nepřinese, leda by zároveň své vydřidušské ceny aspoň o něco snížili.

Daniel Novák

V Zemanistánu funguje zvláštní úkaz: Vstup do jakéhokoliv dopravního prostředku je pro lůzu evidentně taková událost, že vyžaduje neprodlené zpití se do němoty.

Panelák

Tak nejezděte. Lidí, kteří mají „problém“ s vlastním alkoholem (čili hlavně průtoční notoři, co s ohledem na spotřebu a cenu musí jet low-cost piva ze supermarketu, a cintalové s kelímkama z nádražního kiosku) bude nula celá nic a dopravcům ani dalším cestujícím určitě chybět nebudou.

Frantisek

A já bych omezil vlastní svačiny. Co mi má kdo co ve vlaku mlaskat do ucha a drobit na sedadla? Kvalita taky nic moc, ať se nají v hospodě před cestou nebo po ní (když už jídelní vozy ruší). 🙂

Stano

Já bych zrušil tebe, do Košíc jedu kolikrát přes sedm hodin. Nemám zájem se prodírat přes cestující do jideláku pokud není poblíž a o hladě nebudu!!!

Jmfjv

Pokud mají v pekle WiFi a pan Pol Pot čte tuhle diskuzi, určitě má radost. Myšlenka, že stačí si došlápnout na ty, kteří nejsou tak dobří jako my a na světě bude ráj, očividně žije. Budu trendy a přidám se: Mělo by se zakázat ve vlacích mluvit. Lidé říkají spoustu hloupostí a ruší, například, od sledování internetových diskuzí. A co když začnou vyjadřovat nesprávné názory?

Gambleraalkac

Kdyby radsi CD resily sdileni toalet mezi 1. a 2. tridou….ja uz pomalu ucinkavam, pac z druhy strany leze plebs a furt zachod okupuje…

Jiří Kocurek

Nemáš vypít flašu vína a flašu pepsi, jak píšeš dole, pak se nediv že tě to žene na záchod.

jan

Dobře si mu dal…

patology_chef

Přikláním se k názoru, že se tak stalo ze zištných důvodů. Ale jestli je cílem vychovat cestující (čerstvá zkušenost s pěti puberťáky v Bdmpee), tak to nemůže stačit.

Zdeněk

Jsem naštěstí abstinent, takže se mě uvedený nesmysl netýká. Ale kdybych jím nebyl, těm soukromnickým kapsořezům bych za nabídku jejich předraženého pití akorát tak zamával rukou. Celé to patření je jen vedeno snahou co nevíce cestující oškubat, kecy o nepřístojnostech některých cestujících pod vlivem alkoholu jsou naprosto úsměvné. Co když do vlaku nastoupí někdo, kdo sice u sebe žádný alkohol nemá, zato ho má v sobě požehnaně, při nástupu se nijak neprojevuje a začne vyvádět až po rozjezdu vlaku? Nechystá vedení těchto společností zavedení alkoholtesterů a u cestujících kontrolu na alkohol při nastupování? 🙂

Gambleraalkac

Tu informaci o predeazenem alkoholu cerpas odkud? Treba Frisco prodava Regiojet za akcni ceny retezcu, za polovinu hospodskych cen!

Zdeněk

Mám na mysli Leo expres. 39,-Kč za třetinku plzně se ti zdá málo? U regiojetu jsou sice ceny o.k., ale ten zákaz je kravina! Co kdyby cestou dostal některý cestující chuť na něco, co se tam nenabízí? A jak to budou kontrolovat? To podrobí každého cestujícího při nástupu osobní prohlídce? Nebo instalují kamery i na WC, co kdyby si tam někdo chtěl za jízdy zavdat potají z vlastní placatice?

Gambleraalkac

Ja neschvaluju zakaz, jen rikam, ze do vlaku, kde maj Frisco za 15 nema smysl prinest si karton Frisca za 19.,90.…

Jiří Kocurek

–> Co kdyby cestou dostal některý cestující chuť na něco, co se tam nenabízí?

To se může stát komukoliv a kdekoliv, že vejde někam a oni tam nenabízí to, na co dostal chuť. Třeba na Tublatanku, a oni hrají zrovna Elán.

Jiří Šrámek

To by byl průšvih. Kardinální. Když si třeba představím, že půjdu na Heaven shall burn, bude hrát Elán a já u toho budu myslet na Tublatanku…. Ihned přestanu pít a vyhledám odbornou pomoc.

vbbs

tak zrovna Frisco je předražené už v tom řetězci 😆😆😆

Lukas

Téměř všichni češi jsou alkoholici. Kamkoli jedou musí mít alkohol, vlakem 100 km – lahváče, do Chorvatska – dvoje slipy, jedny ponožky, sandále a dvě basy piv a 10 litru slivovice. Nejčastější nákup čechu v zahraničí? Dva rohlíky nebo místní ekvivalent a pivo.

Gambleraalkac

A co si vozis na dovolenou ty? Kneckebrot a kumis?

Michal

Rozhodne ne basu piv a pastiky… jako nejaky social…

Gambleraalkac

Zapomnel ses prelogovat, nebo odpovidas za jine?

Lukas

Na dovolenou nevozím nic, kupuji na místě. Vodu ovoce, dochutím si ji tím ovocem, k jídlu cokoli co prodávají v restaurací. Ale rozhodně pořád nechlastám všude. Jeden příklad: Jak poznáš čecha při západu slunce u moře?Že má u sebe pivo. To k tomu rozjímání a sledování západu musí být nutně pod vlivem?

Jiří Kocurek

A ptal jste se, jestli náhodou není z Bavorska? Bavoráci vypijou víc piva než češi, jen jim zbytek německa kazí průměr.

Lukas

Němce jsem krom Oktoberfestu neviděl nikdy tak veřejně a všude pít. Max. v restauraci či baru.

železničář v důchodu

To jste toho tedy skutečně mnoho neviděl.

Ketchup1970

Rotekapchen v Berlineru je v pátek až neděle klasický obsah košů v EC , nemluvě o Metropolitanu , takže píjou i jiní národové,,,

Marian Kechlibar

Ten zákaz se netýká konzumace alkoholu jako takového, ale konzumace alkoholu zakoupeného jinde.
Jinými slovy, lijte to do sebe dle libosti, ale nechejte nás na tom vydělat. Žádná Armáda spásy to není.

Gambleraalkac

Sedim v CD vlaku z Brna do Prahy. Na stolku mam cherry pepsi a lahev Cabernet Sauvignon. Diky bohu, ze muzu…

Panelák

Tak chlastejte s ČD a všichni budou spokojení.

Novotny

Dobry den, mrzi mne, co vymysleji soukromi dopravci za omezeni vuci cestujici verejnosti. To nestaci se zamerit na problemove cestujici a vykazat je v pripade obtezovani ostatnich z vlaku. A proc si kupovat obcerstveni, i kdyz je za nizssi cenu,pokud nejsem z nabidkou spokojen. Za doneseni sveho vlastniho piva nebo vina a konzumaci ve vlaku, aniz bych nekoho tim obtezoval, a kde si cestu radne platim, povazuji za normalni. Neni treba restrikci. Soukromi dopravci uz nevi, na cem by vydelali, a kde by se zviditelneli.

Jarek

Tak s nima nejezděte, stejně vám tam neplatí režijka.

Zlínka

Koukám závistivý člověk, s režijkama by neměl ani co říci. Kdyby nebyli, tak ani nemůžete nic napsat.

Jen tak

Zkuste nejyko ozralu dostavat z vlaku…

A pokud fakt nevydrzis dve hodiny bez chlastu… bez se lecit

Gambleraalkac

Muzes, soudruhu abstinente, nam ozralum vysvetlit, co to znamena nejyko ozralu? A pokud fakt neumis cesky…bez se ucit

Jen tak

1) nejsem abstinent
2) nauc se cist

MiKi

Normálně, chytím ho za flígr a už letí na perón. Co je v tom za problém ?

Marian Kechlibar

Nejste-li policista ve službě, tak v soudní dohře, pokud si přitom něco zlomí.

eLKá

Tuším, že stačí neschopenka nad 7 dnů a ani nemusí jít o zlomeninu…

Antonín
Jiří Kocurek

Pachatelé dobra se přece nemohou dopustit chyby! Nebo ano?
V roce 1919 byl schválen tzv. Volsteadův zákon (Volstead Act), který definoval alkoholické nápoje včetně výjimek, a 16. ledna 1919 byl rovněž ratifikován 18. dodatek americké ústavy, který prohibici zavedl. Účinek byl ovšem přesně opačný; místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. … Volsteadův zákon způsobil, že lidé pili prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho otrav alkoholem.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prohibice

Tomáš Záruba

Ač abstinent, mám nyní děsnou chuť do toho vlaku vlézt s čajem ve flašce od rumu, nebo tak něco. Podobné „preventivní zákazy“ jsem nesnášel odjakživa… Tohle místo „vyloučení obtěžujícího“ je tedy opravdu těžký úlet a jsem velmi zvědav na praktickou aplikovatelnost, zvlášť v české společnosti. 🙂

Jen tak

Vy jste takovej ten ceskej de**lek.

Nenapadlo vas proste tam nelizt vubec? Proc se cesi musi vecne chovat jako stado idiotu?

Tomáš Záruba

Oslovení pominu. Napadlo, ale pak jsem si říkal, že to je ustupování zlu kolektivní viny („každému zakážeme pít, protože někdo kdo se opil se choval jako blb“). Kde tohle skončí? Zákazem notebooků, protože co kdyby na tom někdo měl hlasitě film/hudbu?
Be ne, za takovou blbost si dopravce nezaslouží nic jiného než pořádně vytrollit (a třeba mu to pak dojde).

Jiří Kocurek

Na jednu stranu je to jeho vlak a jeho podmínky. Na druhou stranu máte pravdu v tom, že zdůvodnění pomocí kolektivní viny je špatně. Asi by to chtělo zdravý rozum a řešit to příapd od případu. Bohužel soudnost chybí.

Jen tak

Jeho vlak, jeho pravidla.

To ale ta cast cechu, kteri jeste myslenkama zijou v komunismu, nikdy nepochopi.

*h8*

tak toto řekněte to tomu hospodskýmu co zakázal vstup do svý hospody osobám pod 18 a úřady ho za to dlouhodobě popotahují kvůli diskriminaci. Nebo to „právo“ které zakazuje se svobodně rozhodnout, zda-li ve svém vlastním nikým nedotovaném baru povolím kouření …

VS

Vážený pane Jen tak, do značné míry (určené zákony) máte pravdu, že u něčího vlaku si provozovatel v míře povolené zákony může určovat i pravidla. S tím s Vámi souhlasím. Nejsem si ovšem jist, je-li moudrým nastavovat pravidla, jejichž dodržování nejsem schopen vynucovat. Pokud vezmu příklad z diskuse, budu-li pít z láhve od rumu nápoj obdobné barvy obohacený rumovou trestí, nemají zaměstnanci dopravce šanci zjistit, že nepiji rum (nemají právo mi nařídit test ani odebrat vzorek). A současně si budou poměrně jisti, že piji rum (vzhledem ke tresti). Takže buď se budou chovat nikoliv podle předpisu, ale podle jiného pravidla… Číst vice »

Panelák

Záruba tam nepoleze, neplatí mu tam průkazka. Jen póza.

Dr.Vaclav Kulihrach

A na just těch pár korun do jízdenky Česká Vepřová- Pardubice investuju abych mohl ty blby vytrolit s čajem ve flasce od rumu…
A ještě předtím na ně vytáhnu inkartu, která platí NA CELOU SÍŤ…
Ksicht toho číšníka, co si říká průvodčí mi za to stojí 😂

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

No je tady zajímavej rozhovor, každopádně všem zastáncům dalších a dalších nevymahatelných zákazů všeho co není dobré bych doporučil svůj oblíbenej film, tady je úryvek: https://www.youtube.com/watch?v=c3yaR4pZqdE

Nemám čas sedět celý den na internetu, tak snad jen „buďte dobří“ a „rozviňte svůj klid“.

Palecek.M

To mate tezke, kdyz si objednate pivko za Olomouci a donesou vam ho v Uvalech – vlastni zkusenost

Tomáš

Jo to už jsem taky zažil, a z toho se poučil. Pro pivo jsem si zašel osobně, vzal raději 2 a stevardka už potom věděla co má nosit.

Roman Svačina

Tak v RegioJet u Leoexpressu a z minibaru ČD tím, že si koupím pivo porušuje zákon ten kdo jej prodává, nebo ten co kupuje? Takže dle zákonu o zákazu prodeje alkoholu ve vlacích s výjimkou restauračních vozů to je jak? Takže mi zakážou vlastní alkohol a prodat mi ho taky nesmí…nebo některé zákony neplatí? Nebo ten zákon už zrušili? Jak to teda je?

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/alkohol-ve-vlacich-a-postih.A130118_213533_eko-zahranicni_ert

Leoš Konečný

A jak pisi, pozustatek socialismu. Tak to fakt pane neresme, asi tento zakon nikdo nevymaha vidte

Jiří Kocurek

Takže teď by asi měl dopravní podnik jistého města nechat schválit šalinu jako jídelní vůz. Má totiž jenu upravenou na pojízdnou hospodu. Jinak hrozí, že mu ostražitý ouřada na 2 roky zakáže vozit lidi. A to by byl průser na mraky.

Petr Novotný

Jen snaha zvýšit si vlastní tržby. Vyhodit podnapilého z vlaku slouží jen jako zástěrka keců. Nemějte obavy, že když budete pít jedno pivo za druhým a proložíte ho i něčím tvrdším, že vás hned vyhodí… jde jen o zisk, to ostatní jsou jen hezké kecy

Jen tak

Jednoducha rada… nelezte tam.

železničář v důchodu

S debilní českou podobou pseudoliberalizace železnice, kterou přitom i tady mnoho lidí obhajuje, ovšem brzy leckde nebude zbytí než „privátnických“ vlaků používat …

Hanzí

Tak to vám ty cestující do těch vláčků teď začnou přibývat raketovým vzestupem 🙂

Tomáš

99,99% lidí cestujících ve vlacích o tomhle článku a nařízení dopravců vůbec nebude vědět. Můžeme si tady o tom jen poklabosit a to je vše co můžeme udělat.
U některých bezmozků totiž slovo vlak=léto, chlast, zpěv, bordel.

Jen tak

Najezdil jsem toho vlakem dost… driv… a ze by nekdo chlastal vlastni jsem nikdy nezazil.

Vliv bude nulovy, pociti ho jen par alkoholiku

J.K.

Nějaký link na protialkoholní léčebnu by se možná hodil do diskuze…

Václav

Naše přepravní podmínky ale dávají palubnímu personálu možnost opilého cestujícího, který obtěžuje ostatní, vyloučit z přepravy. Jde o případy, kdy se cestující chová hlučně, reprodukuje hlučně hudbu nebo zpěv nebo třeba obtěžuje ostatní cestující jiným nevhodným chováním,“ řekl Dominik Škach z oddělení marketingu a komunikace Arrivy.
Takže až pojede parta trampů, nebo skauti, a někomu se nebude líbit, že si zazpívají s kytarou, bude to důvod je vyloučit z přepravy?

Juraj

Trampovia aj skauti si môžu spievať celé dni pri táboráku, tie dve hodiny vo veľkopriestorovom voze to vydržia.
On tam s nimi totiž môže cestovať aj niekto, kto práve chce spať, chce sa sústrediť na učenie alebo na prácu, a ten má rovnaké právo na pohodovú cestu než táborníci.

Luďan

Trempové (smrdící po mnohadenní nulové hygieně jako zmoklej cirkus, hluční i bez kytary natož s ní a jejich představou o „zpěvu“, obvykle podnapilí a vláčící s sebou podobně smradlavé psy) by se měli vylučovat z přepravy už na nádraží.

Jiří Kocurek

Přitom stačí ctít pravidlo, že trampové a spol jezdí v posledním vagoně.

IGCT

Důvody uváděné RJ a LE jsou zcela lživé. Nejde ve skutečnosti o nic jiného, než o snahu zvýšení tržeb. Prostě stejný důvod jako na festivalech. Nic míň nic víc. Tímto lživým vyjádřením tyto obě společnosti klesly.

Tronda

Bylo ve vašem pojetí světa ještě kam? Jinak u RJ Chotěboř za 20 je mnohem levnější než plechovka z nádražního pontu, který má ceny vyšroubované stejně jako jeho nenažraný majitel jízdné. Na druhou stranu bavíme se o komerčních vlacích a nikdo nikoho nenutí je používat, může využít služeb toho dopravce, který mu vyhovuje.

IGCT

Klesly k úrovni premiéra ČR…

Leoš Konečný

No a? Vy pracujete zadarmo? Fakt tady ty kecy nechapu, hlavne ze u vas meklesly CD v dobach kdyz jeste RJ a LE nejezdili a CD to prodavali za ceny mnohonasobne vyssi. To jste u me ale klesl vy pane cechacku

Václav

Tak já nevím. Člověk často volí cestu vlakem, nebo busem právě proto, že nemusí abstinovat kvůli řízení auta. Spíše mi přijde logické to, že můžou vyhodit opilce, který obtěžuje.

Pišta

Konzumace alkoholu a jiných návykových látek by měla být zakázána ve všech dopravních prostředcích.

os.ka.rek

A i kdekoliv na veřejnosti, ať jsme tu svobodní jak v USA!

mgr.pavel

A proč? Co je špatného na samotné konzumaci alkoholu? Na ní snad není špatné nic. Špatné je, že někteří lidé neznají míru a někteří lidé se podnapilí chovají nevhodně k okolí. TOTO je to špatné.

Ve vlaku nemá co dělat kdokoliv, kdo obtěžuje okolí. A je jedno jestli obtěžuje protože se nabumbal, nebo obtěžuje protože je to blb anebo obtěžuje protože se právě hádá s manželkou.

Btw. zákaz konzumace alkoholu v dopr.prostředcích stejně nepovede k tomu co asi chcete – stačí se pořádně napít před nástupem.

Rtep

No ba. Rád si sednu do vlaku nebo na lavičku v parku s papírovým pytlíkem v ruce a občas ten pytlík nahnu ke svým ústům :–))
A alkohol bych zakázal i v hospodách. I doma. A bude po problému…

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Ano, potomci Al Caponeho budou mít po problémech. Stejně jako on měl ve 20. a ještě na začátku 30. let po problémech.

Jiří Kocurek

Ona stačí prohibice daňová, aby bylo 40 mrtvých, nebo kolik, z alkoholu načerno stáčeného. Biolíh stojí u pumpy 20 Kč/litr vč. DPH. Daň na alkohol je 280 kč/litr – 1400 %. Což ovšem militantním abstinentům nestačí, oni by asi raději, aby se v ulicích stříleli mafiáni nejen navzájem, ale i také náhodné kolemjdoucí. V naprosto mylné představě, že jim, jakožto abstinentům, se zloudilá kulka přihodit nemůže.

Marian Kechlibar

Důslednou aplikaci tohoto pravidla bych chtěl vidět. Docela slušně návykový je i cukr.

Ivo

Skoro všichni opilci obtěžují.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

– Nárok na rezervované sedadlo zaniká, pokud jej příslušný cestující dle jízdenky neobsadí po celé trase uvedené v zakoupené jízdence (s výjimkou využití jiné stanice na území Prahy nebo Ostravy v rámci dané trasy spoje). Pro tento účel se za obsazení nepokládá, pokud cestující na sedadlo položí část oděvu nebo ruční zavazadlo.

Takže na WC už se nesmí? Protáhnout nohy na několikahodinové cestě už se nesmí? Nastoupit na poslední chvíli do vozu nejblíž u podchodu a hledat svoje místo během výpravy vlaku / rozjezdu už se nesmí?

Cestující ztrácí nárok na rezervované místo neobsadí-li jej do 15 minut po odjezdu vlaku z nástupní stanice uvedené na rezervačním dokladu. Přerušením jízdy platnost rezervačního dokladu končí ve stanici, kde byla jízda přerušena.

Ferenc Futurista

Takvíte co, v určitý sortě lidí je zvykem vymýšlet co nejvykloubenější interpretace srozumitelných pravidel…

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Ano inženýři, matematici a právníci. A ano, patřím do jedné z těhle skupin.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Ano, děkuji za citaci z podmínek ČD. Ovšem tady se jedná o dopravce Leo Express.

Vidíte jak to mají ČD jednoduché a jak to Leo jenom komplikuje?

jan

To omezení nic nového nepřinese. Kdo bude chtít tvrdý, tak ho pít bude, třeba si lokne na záchodě. Kdo nechce bernarda tak si donese něco jiného. Pochybuji, že notoričtí alkoholici jezdí s RJ. A když se jezdilo do BA na mistrák tak hádejte jak to bylo s alkoholem. Jsem zvědavý jak vypakují téměř celý vlak fanoušku. Nedejbože aby měli málo vlastního bernarda, by jste viděli potom ten šrumec.

Rtep

Nikdy jsem neměl ještě důvod využít služeb těchto dopravců. A teď budu mít ještě o důvod méně.

xyz

Zajímavý výrok z matematického hlediska. Aneb 0 mínus 1 = – 1. 🙂

Rtep

🙂
Přesně tak.
Ale třeba i takto: 1x ČD + 1x pivko z bufetu na nádraží > 1x Regiojet + 0x pivko ze zásob RegioJetu
Byť uznávám, že díky nízkým cenám piva ve vlacích RegioJetu mohou tomu bufetu nebo trafice snadno konkurovat.

To mi připomenulo jednu mojí čtyřdenní levnou dovolenou v rakouských horách. Za celou dobu jsem utratil 1,40 € za lahváče z trafiky na nádraží ve Schladmingu.

jan

Tady jde o, že už když si v RJ objednáte jednoho bernarda a stevard uzná, že na druhého už nemáte nárok poněvadž jste už namol z toho jednoho tak při objednávce toho druhého řekne, že už je vyprodáno. A můžeme se na to společně dobře zasmát hahah…..

Ferenc Futurista

Jasně. RJ vám zakáže donýst si vlastní pivo, aby si horentně zvýšil tržby (což tady v diskusi tvrdí každej druhej mamlas), a pak vám neprodá lahváč, aby se vám mohl vysmát. To dává smysl.

Jiří Kocurek

Náplavy z vesnice berou pražákům práci, clý život se pak válejí na sociálních dávkách!

Tuleň

Vlastně 0 – 1 = 0

kolkol

Vedlejší plod období utahování šroubů, další omezení svobod.
Maličké, bezvýznamné, ale v součtu se všemi ostatními maličkými bezvýznamnými to dává pěknou pakárnu.
Jsem proti.
(Kdy jsem naposledy něco takového pil a kolikrát za celý život dohromady? Jeden případ si pamatuji. Přesto jsem velmi proti.

HonzaX

Půllitr za dvacku – to nekoupíte ani v zaplivané čtyřce. Tak trochu rána vedle, ne?

jan

Oni chcou spíš omezit, aby si lidí nebrali sebou tvrdý alkohol. Co jsem jednou jel do z PHA do KE tak si tam stejně přes půlku relaxu zarezervoval nějaký teambuilding a kořalka tekla proudem. Od domácí po Daniesle, Metaxu a podobně. A teď jakože těch třicet lidí vyhodí nebo budou volat policii nebo jak vlastně. Zvládnou možná tak jednoho, dva…

Matti

Opravdu za dvacku nekoupíte lahváče?

Jiří Kocurek

„zaplivaná čtyřka“ – tím se nemyslí supermarket ani večerka U Sunga. Tím se myslí hospoda. Je možné, že nějaký hospodský prodává pod 20 korun lahvové … nejak s mi příčí nazvat to pivem.

BoH

Omezovat alkohol ve vlacích je samozřejmě dobrý směr. Nicméně nevím, jestli toto může mít nějaký výraznější pozitivní vliv, protože kdo chce chlastat tvrdý alkohol, tak si ho přelije do něčeho méně nápadného. Jediný rozdíl bude tedy v tom, že něco málo z toho dopravci zacinká na pivu a to bude vlastně vše.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Jenže tohle není ani omezení alkoholu, ten stále budou prodávat.

O to zajímavější, že právě tímto argumentem se dopravci ohánějí.

Honza

„Cestující nesmí požívat vlastní alkohol“ Takže to pivo musím vypít ještě předtím, než ho stewardovi zaplatím. Zaplacením se stává vlastním, takže už ho pít nesmím. Výhodu mají ti, co jedou ve dvojici. To si mohou piva vypít navzájem. 🙂

Ferenc Futurista

Že vy jste absolvoval dva semestry humoru na ČVUT?

JAN

Ne. Mám vystudovaná práva 🙂

Ferenc Futurista

Nu, obsah kurzu bude asi totožný…

Jarek

Ne, to je takový právnický vtip, haha, namísto „vlastní“ má být „jiný než u nás zakoupený“.

Ivo

Taky by se mohlo napsat donesený nebo přinesený na palubu vlaku.

Jiří Kocurek

To ale není moje víno. To je ze sousedova sklepa.

Petr

To je dobře. Nejsem zvědavý na ožralý, jednodušší jedince, kteří musí lemtat jedno pivo za druhým, prokládat ho „rumem“ a být u toho otravně hlučný.

Ať si chlastají doma.

Romanero

Lidé, kteří lemtají jedno za druhým budou dělat stejně problémy. Buď budou skrývat PETky různě po zavazadlech nebo obtěžovat jinak. Na takové cestující platí stejně jedině vyhazov.

Nevím, proč bych si já (domnívám se, že slušný člověk) neměl možnost si dát 1 nebo 2 piva během dlouhé cesty. Spíš nechápu extremistické názory, že kdo si dá pivo = socka = smrdí a já nevím, co ještě. V tom případě bychom byli země smradlavých socek.

Stano

Oni nechápou rozdíl, každý co si dá i jen kapku piva je okamžitě smradlavá socka, ožrala, alkoholik a pod.

Ferenc Futurista

Kdo si chce dát kapku piva, prostě si ho koupí ve vlaku. Ale chápu, to pak zhořkne v ústech, protože bude stát více, než za kolik by jej spořivý šotozoufalec zakoupil v akci v Pennáči, a to je samozřejmě zlodějna!

Dan

Ty seš číslo, to jakože bernard za dvacku je nějak drahý? Cca stejně stojí i v tom super-hyper. No a kdo nechce bernard tak si vezme plzeň. Já si kupuji do vlaku už jen dražší a prémiová piva. To se pak ti stejní burani kolem dívají jinak a s takovým respektem (kor když jsem dobře oblečený) než kdybych si vytáhnul kozla a pod.

Rtep

Z jednoho lahváče, který si koupím do vlaku, se tuším zrovna moc neožeru. A budu mít zdravější napití než někdo s přeslazenou chemickou limonádou.

Jiří Kocurek

Jenže fanatický abstinent myslí binárně: Buď jste střízlivý, nebo ožralý. Nic mezi tím. Dokonce i Birel by zakázal.

Pako

Je to jejich vlak a tudíž i jejich pravidla. A pravidla jsou od toho aby se porušovala. 🙂 Např. v Norsku je taky zákaz a na pět průvodčích byl tak jen jeden, který to bral trochu vážně…

IGCT

Ano, jejich vlak jejich pravidla. Ale „argumentací“ nových pravidel se obě firmy dostaly na morální úroveň českého premiéra.

mgr.pavel

Chápu snahy omezit výskyt podnapilých lidí, ale copak ono nestačí mít možnost vyhodit zjevně podnapilého cestujícího, ideálně i s pokutou (např. pokud obtěžuje ostatní cestující anebo alko-tester od policistů naměří aspoň X promile)?

Cílem je přece mít cestující co se chovají slušně k sobě i k provozu spoje. A pro podnapilost je celkem jedno, jestli se člověk napil na peróně před nástupem do vlaku anebo až na palubě.

Beata Zemkova

A poviete mi ako vyhodite „zjavne“ podnapiteho cestujuceho a on sa zacne s vami sudit a vyjde najavo ze podnapity nebol??? Zial sprievodca nema vela moznosti ako cestujucemu dokazat ze je zjavne podnapity. Ale ak sa mu zda, ze je podnapity a dalsi alkohol by mohol mat neblahy vplyv na jeho spravanie tak mu ho nepreda. A ak sa bude posilnovat vlastnymi zasobami, v tom okamziku ma plne legalny dovod na jeho vylucenie z prepravy.

IGCT

No, v ČR vylučuje průvodčí podnapilé lidi, kteří obtěžují nebo ohrožují ostatní. A pokud se mu to nepodaří, tak pak dotyčné osoby z vlaku tahá Policie se všem i dalšími důsledky pro vyhošťovaného…

Ivo

Zažil jsem spíš, že na to průvodčí kašle a nechá cestující, aby se prali s opilcem sami.

Jaroslav

Průvodčí si na další zastávku zavolá hlídku PČR, která dá cestujícímu dýchnout a v případě podnapilosti budou asistovat u jeho vyloučení z přepravy. Až tak je to jednoduché.

Adamgolias

Pán je teoretik , že ? Každý den v Libni nastupuje přicmrndnutej hnus páchnoucí tabákem a pivek . Je to radost stát vedle takového zoufalce . A když jsou dva a smrdí pivem dvakrát tolik tak mají i odvahu a nikdo je až do Brodu ven nedostane . Průvodčí po nich raději nechce ani jízdenku , a že by vlak chytil zpoždení je z říše pohádek .To žádný průvodčí pokud nedemolují vlak neudělá. Chlast , ať v krvi nebo v lahvy do hromadné dopravy nepatří . Zemědělci si taky vezmou boty které nejsou od hnoje aby ve vlaku nesmrděli .… Číst vice »

Ivo

Zažil jsem spíš, že na to průvodčí kašle a nechá cestující, aby se prali s opilcem sami.

Samuel Novák

Pohádka o tom, jak vzletnými kecy zastřít škubábání socek na palubě, nebo možné počínající finanční problémy. Prodávat patoky za čtyřicet, které jsou v nákupu max za 15, je ukázkou, že na české liberalizované železnici je vše v naprostém pořádku.

Panelák

Skandální šotoodhalení! Počínající finanční problémy! Do švestek nevydrží!

Na železnici je vše v pořádku – zdejší notoři s průkazkama můžou dál jezdit s ČD.

Ferenc Futurista

Jistě, Bernard za dvacku už zachránil nejednu železniční společnost.

Ferenc Futurista

Ještě byste mohl odhalit, že kdejakej hospodskej prodává pivo za 30, i když nákupka je tak 15, ba dokonce byste mohl přijít i na to, že suroviny na porci guláše stojí 40 korun a ty vydřiduši za něj chtěj 120! A předpokládám, že do práce chodíte zadarmo.

Dan

Seš už s tím trapnej.

D.S.

Bude se to týkat i nových linek v závazku?

xyz

Doplním, že zákaz pití alkoholu ve vlacích platí již několik let v regionálních vlacích v německé spolkové zemi Dolní Sasko (a jde o zákaz nesouvisející s prodejem alkoholu „na palubě“; tam žádný roznáškový servis ve vlacích není).

Tzn. ani jeden z českých dopravců není v této věci prvním ve snaze „eliminovat problémové cestující, kteří mají poté negativní vliv na ostatní cestující ve vlaku nebo autobusu“.

Anonym

Aneb jak zvýšit aspoň trochu zisky ztrátových provozů…

Johny

A jakto je z low costem u RJ kde nemám obsluhu a nemůžu si Teda žádný nápoj koupit? No?

xyz

– Můžete si nápoj dojít koupit do příslušného vozu.

– Logicky předpokládám, že onen zákaz se vztahuje i na low-cost vůz.

Anonym

Nemůžete si ho dojít koupit, low cost je zcela bez servisu.

Johny

To jsem zkusil jednou a poslala mě do pr…Le tak sem si řek ať si nas… A tak jsem si teda nacnul Radka 12 v plechu pěkně. stejně tam nechodí a mezi Prahou a pardubkama dvě v klidu stihnu..

Ferenc Futurista

Jste opravdový hrdina dnešní doby.

Panelák

„mezi Prahou a pardubkama dvě v klidu stihnu“

Mezi uživateli železnice je nadprůměrné množství alkoholiků…

Stano

Taky nadprůměrné množství blbů…. a konatelů dobra pro všechny.

Adamgolias

A říhal a potil se a páchnul a šel třikrát na wc do kterého se netrefil . To je panečku geroj

Jackub

Bídně zemřete na nedostatek alkoholu v krvi! 😱😁 Nealko nápoj si s sebou vzít můžete. 😉

Stano

Vůbec to neřešit, prostě si to pivko dám svoje. A pokud bude obsluha mektat tak už s něma nepojedu.

Mirwald

Jako správná dočká, která bez
piva nevydrží.

Stano

Tvůj problém…..

Ivo

Na bych všechny ty pivaře svázal a Lil bych do nich trychtýřem limonádu. A ostatní vy pili pivo. Ať trpí, když znepříjemňují život lidem okolo.

Jackub

Hurá, jen ať vám podobných ve vlacích ubývá! 👍 O pivní odér a kecy beztak málokdo stojí!

Stano

Jasně, já si kvůli tobě nedám na cestě z PHA do ZA jedno pivečko že? Jenže jako správný buran to musíš vytáhnout do extrému s odérem a kecama….. A to všechno z jednoho piva že? Tady se nejedná o násosku s litrem rumu v ruce.

Adamgolias

Stano , stejně jako kuřákovi pravděpodobně nesmrdí když si přisedne tabákem zauzený závislák tak popíječi piva nesmrdí dech pijana . Věřte že ve vlaku s vámi jedou cestující , kteří nejsou zvědaví na pivní odér v kupé , polité sedačky a podlahu , ani na hrdině pohozenou plechovku pod sedacku.

Stano

Ale tady se bavíme o jednom, dvou pivech. Abych po něm smrděl, musel bych jich vypít aspoň šest, možná i víc. A o tom to je. Není to o tom hnát hned všechno do extrému a tvářit se jak kakabus.

Ferenc Futurista

Pravděpodobně s nimi nepojedete už od následující stanice.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Tak prosím. Dobrovolně bych nevystoupil, ať si zavolaj policii, zpoždění aspoň půl hodiny, spíš víc (ono to totiž neskončí tak že by mě policie vytáhla ale bude se to chvíli sepisovat, a to i s vlakovým personálem), ostatní lidi nadšený (obzvlášť pokud by se jednalo o večerní spoj s posledníma přípojema).

A to všechno kvůli jednomu pivu?

Oni to mají jenom jako berličku aby mohli jakože regulovat množství vypitého alkoholu (poněvadž jakože svůj alkohol cestující pít nebude hahahaha) a pokud bude pít svůj a ještě dělat bordel, to mít jako svoji omluvu a vykázat z vlaku. Přeloženo: porušil jste naše podmínky a pil jste vlastní alkohol a ještě děláte bordel. Všechno je Vaše vina a proto Vás vylučujeme s přepravy. A na to vyloučení bacha, poněvadž pokud ho vyloučí a on náhodou na tom nádraží umrzne tak budou mít problém tak či tak.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Za dělání bordelu mě samozřejmě můžou vyhodit už teď, stačí to vymáhat. Ale 1 vlastní pivo koupeno na nádraží nepovoleno, 1 pivo koupeno ve vlaku povoleno, 1 pivo vypito před vlakem povoleno? Rozdíl v (ne)dělání bordelu / ne(smrdění) pivem nebude žádný. Prostě tohle nikdo omezením alkoholu / obtěžováním ostatních cestujících neospravedlní, tohle je další příjem stejně jako na koncertech, sportovních utkáních apod. V pořádku, já to akceptuji, ale ať to platí i u všeho ostatního (u nemocí typu cukrovka, alergie na lepek atd. bych nechal nepsanou výjimku, ať maj svoje jídlo a pití) a hlavně ať se to neobhajuje „vyšším… Číst vice »

Ferenc Futurista

Žádný politický systém vám nemůže odebrat základní lidské právo – být sobecké hovado. (RNDr. Pavel Kantorek, Ph.D.)

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

Ano, já popsal chování takovýho individua, pouze svými slovy a bez použití pejorativních výrazů. Nejvíc biti budou cestující, kteří s tim nemaj nic společnýho. A to vše kvůli formalitě (1 pivo koupený ve vlaku vs. na nádraží není nic jinýho než formalita). A pokud to bude to samý co prodávaj ve vlaku tak mi nic nedokážou. Zas jeden nevymahatelnej článek v přepravních podmínkách / omezení pouze pro ty co se omezit nechaj.

Adamgolias

A kdo popíše toho sobce? Je to ten , kdo touží po klidu a čistotě nebo ten kdo smrdí cigaretama , má špinavé šaty kterými umaže sedadlo , nemyje si ruce po wc a jde pak osahávat rohlíky do supermarketu , seká v sedm ráno trávu sekačkou v obytné zóně , trénuje na trumpetu v deset večer v paneláku , pivním dechem obtěžuje v mhd ? Všichni se budou ohánět demokracii a nazvou vás sobcem omezujícím jejich zivot . Nebo to jsou všichni sobci? Ohleduplnost a pokora nám všem chybí , místo toho se tu každý ohání právem .Takhle se… Číst vice »

Panelák

„tak už s něma nepojedu“

Jedním z typických projevů závislosti na alkoholu je, že alkoholik přizpůsobuje svůj život a organizaci času alkoholu, jeho získávání a spotřebě, nedokáže jeho konzumaci regulovat i na úkor ostatních faktorů.

jan

Když jsem byl mladý, měl jsem podobné hefty, člověka s dobře vychlazeným pivem v ruce na nádraží jsem pokládal za toho největšího h….a. Potom se mi rozsvítilo a začal jsem rozlišovat alkoholika a alkoholika.

Luďan

No prostě jste začal chlastat taky.

jan

Né, nezačal, jen se pochopil, že limonáda a voda není to jediné na světě co můžu dobře zahnat žízeň.

Panelák

Je potřeba rozlišit nepravidelnou, příležitostnou konzumaci alkoholu (odbourání napětí, stresu, uvolnění se, oslava či jiná ta „příležitost“) od závislosti na něm, kdy si dotyčný musí „dát pivko“ průběžně a pravidelně bez ohledu na situaci – do vlaku se opravdu není potřeba uvolňovat nebo to slavit, v tomhle okamžiku jde spíše o to, aby se během cesty neprojevily nepříjemné abstinenční příznaky. No a důvody, proč chlastá („na žízeň“) i výmluvy, jak může kdykoli (ale zrovna ne teď) přestat, jsou u každého alkoholika jiné, ale v sumě celkem podobné. (Jestliže pijete pivo na „zahnání žízně“, čili vypijete 4-5 denně, tak jste naprosto… Číst vice »

jan

Extremisto , nikdo tady netvrdí, že je nutné se ve vlaku ožrat jak svině. Jde pouze o to, že si po cestě otevřu pivečko, relaxuji, pozoruji přírodu nebo město kolem. Zavřu oči, zdřímnu a pod. Já se taky tomu naproti s notebookem a prací nad hlavu nemontuji do toho co děla. A to ještě může smrdět za cigárem. A co jako? Jeho volba.

Panelák

Ale já tu netvrdím nic o ožrání se ve vlaku jako svině. Mluvím o tom, že pokud (dle vašeho přímého vyjádření) pijete pivo „na žízeň“ místo vody nebo jiných nealkoholických nápojů, tj. 4-5 piv denně, je to projev závislosti na alkoholu (nikoli projev „ožírání se“, to jsou terminální stádia alkoholismu). Souvisí s tím další výroky („otevřu pivečko a relaxuji“), které potvrzují nějaký problém (bez pivečka neumíte relaxovat?). Snaha o odvedení pozornosti k někomu zástupnému „smrdícímu za cigárem“ s tím nesouvisí.

jan

Seš tupej jak vemeno. Promiň ale je to tak. Já jezdím jako strojvedoucí a při práci vedu ještě drobné podnikání. Já nemám čas pít pět piv denně. To sis pouze někde asi z něčeho vyhulil ( z příspěvku o řízní). Dvakrát měsíčně si zajdu s kámoši na pivo kde pokecáme, na oslavách ani alkohol nepiji poněvadž řídím. A když už jako cestující někam jedu na delší vzdálenost tak si dám to pivo jako doplněk k relaxu. Ty ale jako správný buran si si to vyhodnotil tak, že bez alkoholu nemůžu žít poněvadž nevydržím bez něho ani tu chvilku co jedu… Číst vice »

Panelák

Zcela konkrétně tu píšete „limonáda a voda není to jediné na světě co můžu dobře zahnat žízeň“. Pokud jste alkoholik pouze verbální, tak je to jenom dobře. Žízeň se samozřejmě má zahánět vodou a nealko nápoji, chlastání „na žízeň“ je jednou z typických „omluv“ závisláků.

jan

Nic ve zlem ale pokud nechapes ze jak voda, tak i pivo muze zahnat zizen a ani jedno se vzajemne nemusi vylucovat tak si velice jednoducha osobnost bez ohledu na vzdelani. A kazde z toho ma svoji prilezitost podle ktere si vyberu co si zrovna dam. Bez pachat dobro nekde, kde o to budou mit zajem. Nestojim o to aby mne nekdo urazel a kazal mi co je nebo neni pro mne dobre.

jan

A laskavě nedělej tady ze mně alkoholika nějakou svoji přiblblou přednáškou, víš o mně prd na to aby si mohl soudit a už vůbec ne moralizovat.

Panelák

Samozřejmě že zamyšlení nad vaší osobní situací a případné další kroky (uvědomění si závislosti, odvykání a abstinence) jsou jen na vás.

Mimochodem, jeden z typických projevů 2. fáze závislosti na alkoholu je přecitlivělost na zmínky o alkoholu a možné závislosti na něm 🙂

jan

Viz výše v příspěvku o vemeně…..

Dan

Je potřeba se naučit rozlišovat alkoholika, normálního člověka a extrémistického nealkoholického aktivistu kde je jenom jeho názor ten správný.

Ferenc Futurista

Jko myslíte, že by pak pro každou z vámi definovaných kategorií mohly platit jiné přepravní podmínky?

Dan

Netahat do extrému , nic extra za tím nehledat, používat selský rozum.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí

A vyměňte slovo alkohol za slovo práce/peníze a zjistíte že jsme planeta workoholiků.