Autobusy Železnice

Ústecký kraj má nový dispečink pro veřejnou dopravu, autobusy a vlaky jsou online

RegioPanter Českých drah v Ústí nad Labem. Foto: Jan Sůra
RegioPanter Českých drah v Ústí nad Labem. Foto: Jan Sůra

Ústecký kraj dnes oficiálně představil nový dispečink pro Dopravu Ústeckého kraje. Nové zařízení má lépe koordinovat provoz autobusů i vlaků v kraji v případě zpoždění či mimořádností. Cestující se díky tomu mohou i dozvědět například kdykoliv online, kde se právě nachází jejich spoj a kdy přijede.

„Je to takový dárek, který jsme si naděli k pětiletému výročí integrace veřejné dopravy,“ řekl krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek. Podle něj se zejména v případě mimořádností stávalo, že dopravci se zákazníky nekomunikovali a cestující se neměli kam dovolat.

Podle vedoucího odboru dopravy Jindřicha Fraňka zatím není v systému 100 % všech vozidel, které jezdí v objednávce Ústeckého kraje. „Řešíme ještě předávání dat z vlaků Die Länderbahn. Cílem je pochopitelně mít přehled o všech vozidlech,“ dodal Franěk. Postupně by se do informačního systému měla dostat i vozidla MHD.

Dispečink, který sídlí v přízemí budovy krajského úřadu, má řešit například i návaznosti jednotlivých spojů a čekání na přípoje v případě zpoždění jednoho. Podle vedoucího dispečinku Jindřicha Jelínka neexistuje ale jednotný čas, jak dlouho se bude čekat. „Je to vždy individuální. Jedno čekání může způsobit další problémy u jiných spojů,“ říká Jelínek. Podle něj ale například u posledních spojů může autobus čekat až dvacet minut.

Nový dispečink bude zaměstnávat celkem sedm lidí a není v provozu nepřetržitě 24 hodin, od půlnoci do čtyř hodin ráno je mimo provoz.

Nový dispečink Dopravy Ústeckého kraje. Foto: Ústecký kraj
Nový dispečink Dopravy Ústeckého kraje. Foto: Ústecký kraj

Pro cestující a veřejnost dispečink umožnil vznik zajímavých dat. Jednou aplikací je mapa, která online ukazuje polohu všech autobusů a vlaků, druhou jsou virtuální odjezdové tabule z každé zastávky, které ukazují skutečný čas odjezdu. Kraj se nebrání tomu otevřít data o pohybu autobusů a vlaků komukoliv k dalšímu využití.

Podle Komínka vznikla potřeba dispečinku i tím, jak přibylo v kraji dopravců. „Našim cílem je cestování neustále zlepšovat a jedním z klíčů je také včasné informování cestujících o nastalých mimořádnostech na jejich cestě,“ dodal Komínek. Dispečink nemá podle něj nahradit infocentra a neslouží k tomu, aby poskytoval informace o vyhledávání spojení.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil Maršálek

Naprosto by stačilo, kdyby ÚK provozoval řádně veřejnou dopravu. Aby se člověk do určitých lokalit dostal i jindy než o Velikonocích a rychlík nestavěl v řitích, protože tam nic jiného nejede. Ale ne, raději nový dispečink. Pokud na trase nestojí aspoň vyhlášená putyka pro německou klientelu schvalující okupaci, smůla.

BLackList

Od 1.3., začne výluka na trati 130, kde budou OS vlaky v části nahrazeny NAD. Ty busy nejspíš ale budou mimo systém, nebo i toto má kraj nějak vymyšlené a vyřešené?

Mirvald

Vynikající počin. Proč toto nemá Karovarský kraj, jak se píče níže.? Je nejmenší, takže by to mohlo být nejjednodušší.

Matej M.

Tak snáď do budúcna aj s rozšírením prestupným vazieb a posilnením úlohy železnice.

Karlos S.

Tady mají i video, jak to tam vypadá: https://1url.cz/lzJaw Zatím malinké.

Jiří 24

No, ty stránky po vizuální stránce nejsou nic moc, daleko lepší jsou stránky Ol. kraje cestujok.cz 😏

Georg

tak sup, sup, kdo nam jako prvni odhali pravdu, ze tohle je blbost a budoucnost usteckeho kraje zavisi predevsim na kozi draze a zahusteni zeleznicnich spoju u jesenice?

Damian Lillard for MVP!

Budoucnost Ústeckého kraje závisí na lince Rumburk – Jiříkov – Ebersbach

Anonym ze severu

Sprinter funguje už několik let (ne-li od vzniku DÚK), a mimochodem, plánuje se i zanesení poloh vozů jednotlivých MHD do té mapy a do těch tabulí? Třeba pro Chlumec by to bylo fajn.

Petr Nick

Sousední LK to provozuje už nějaký pátek , na zpoždění to vliv nemá, ale na návaznost spojů určitě..

LuKo

Každý kraj, snad jen kromě Karlovarského, má takový dispečink.

Doprden

A ještě kraj Vysočina – celkem je v ČR 14 krajů, přičemž dispečinků je 10 ( dva obsluhují dva kraje : ROPID a OREDO )

svojsin

Blahopřeji