Automobily Lidé

Úřady kolabovaly, stát bude tolerovat propadlé řidičské průkazy

Řidičský průkaz. Foto: Ministerstvo dopravy
Řidičský průkaz. Foto: Ministerstvo dopravy
Lidé v minulých dnech stáli na řidičské průkazy několikahodinové fronty. Někde propukly i potyčky.

Stát hasí požár v podobě kolapsu úřadů, které vydávají a prodlužují platnost řidičských průkazů. Ministerstvo dopravy se s ministerstvem vnitra dohodlo na toleranci „prošlých“ řidičských průkazů, kterým za nouzového stavu skončí platnost. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty, oznámilo dnes ministerstvo dopravy.

Jde o reakci na kolaps některých úřadů (především ve velkých městech), kde lidé v minulých dnech stáli na řidičské průkazy několikahodinové fronty. Někde propukly i potyčky. Stát totiž za nouzového stavu omezil úřední hodiny na dva dny v týdnu a pět hodin denně.

„Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů (řidičský průkaz; průkaz profesní způsobilosti řidiče) v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, resp. držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady.

Opatření zatím platí na období nouzového stavu a pouze v České republice. Ministerstvo dopravy zároveň jedná s Evropskou komisí o návrhu prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů do 31. března.

Informace o výměně řidičských průkazů od ministerstva dopravy

Pokud vám propadl řidičský průkaz, nemusíte si jej měnit pro cesty po České republice.
Pokud nový doklad potřebujete, využívejte prosím rezervační systémy úřadů.
O řidičský průkaz lze zažádat až 3 měsíce dopředu.
O řidičský průkaz lze zažádat na kterémkoli ORP, jejich mapu naleznete na webu Ministerstva dopravy.
O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.
K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.
Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun. Standardní výměna je výměna zdarma; zákonná lhůta je do 20 dnů, zpravidla do 14 dnů je doklad vyroben.

55 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Frantík

Proč teda omezovali ty úřední hodiny o tolik? To vážně tolik zaměstnanců onemocnělo? Nebo jde právě o to, aby se lidi hromadili?

Bob

Nebude tolerovat propadlé průkazy, protože platnost těch průkazů bude prodloužena a tedy nebudou propadlé.

kulhán

Tá Růžičková na úvodní fotce má falešnej řidičák.
Datum narození nesouhlasí s rodným číslem, pekně to tam vedou Babišovci na tom ministerstvu dopravy. 😂

Od lesa

On je to taky přešitej chlap s titulem z Plzně.

Bob

A Voda je tam „Odolená“ místo „Odolena“.

...

Ta buzerace s výměnou ŘP každých 10 let je nápad, který se teď státu vrací jako bumerang. V minulém století se řidičák vydal jednou, už nikdy se neměnil a taky to fungovalo.

Frantík

Kdyby aspoň museli řidiči absolvovat nějaký test každých 10 let…

MLB

Jen houšť, dlouhé roky na digitalizaci totálně s*ali a tohle je výsledek. Třeba se na základě toho konečně začne něco dělat a za 10 let už si majitelé nových průkazů budou moct nechat nový vyrobit na základě elektronické žádosti.

Georg

a proc hovada statni nemuzou poslat novy ridicak (pokud to nevyzaduje zadne dalsi ukony) postou automaticky? kdo je tady pro koho…?

Alibaba

Asi proto, že zatím není možnost ověřit vámi zaslané foto nijak jinak než porovnáním ksichtů na místě.

Modré zábradlí

A proto si ho tam musím jít po tom ověření při žádosti (kde převezmou fotkou z občanky) jít i osobně vyzvednout?

Alibaba

To ne, když vás vyfotí při požadavku, tak pak po vyrobení vám ho můžou poslat poštou* do vlastních rukou bez zastoupení.
*čímkoliv, co to umí ověřit totožnost při přebírce

Jiří Kocurek

Taky je možnost nechat si tam dát fotku z rok, dva starého focení na občanku. Ale musíte na přepážku.

Petr Zdobinský

Práce Hamáčka, Prymuly a Babiše – úmyslně činí taková opatření, aby se lidé zbytečně koncentrovali ve frontách – v odběrových místech, ve frontách na úřadech mj. kvůli řidičáku, popř. po odchodu z demonstrace, když uzavřou půlku ulic…

Kalanis

Proč tu nestát, dost je času…

MPE

Ja vim, ze budu vypadat jako grammar-nazi,ale mohl by prosim autor opravit tu brutalni hrubku hned v prvni vete? To fakt trha oci…Nejste snad iDnes…

MPE

Diky moc za promptni reakci!

kulhán

No tak to jsem zvědav jak pochodí řidič profesionál v zahraničí s propadlým řidičákem, tím pádem propadlým profesním školením a tim pádem propadlou kartou do tachografu.
Naše vedení státu je katastrofální….

R2R2

A prave proto mozna profesional oceni, ze nebude ve fronte tolik amateru.

Václav

Na druhou stranu, profesionál nenechá výměnu ŘP na poslední chvíli.

kulhán

No to záleží jestli má během 5ti let všech 5 profesních školeních, takže záleží na zaměstnavateli. Karta do tachografu se dělá 14dnů to je taky na palici. Ale dřív musí být hotov řidičák aby se vědělo číslo, které se píše na kartu do tachografu. A proč by chodil dřív? O tu dobu si to zkrátí. Tady v týhle zemi neplatí, že když jdeš o týden dva dříve tak se doba platnosti nezkrátí. Pilot může prodloužit kvalifikaci až 3 měsíce před koncem platnosti a nezkrátí se mu platnost. To samé medicl. Ale to se řidí Evropskou úmluvou, kdežto občanky, řidičáky, nesmyslné… Číst vice »

Jiří Kocurek

Žejo. Končí mu začátkem prosince, tak tam měl jít už v _srpnu_ a _předvídat_, že v _říjnu_ budou fronty. 2 měsíce předem je totiž na poslední chvíli.

Jiří Kocurek

No co, zajde si na úřad, podá si žádost o potvrzení prodloužení, to mu vystaví a s bude jezdit.

Zrzek

Hlavně by mě zajímalo, kterého pablba napadlo dělat řidičský průkaz na omezenou dobu 10 u profesionálů 5 let. Všechno jen o penězích. Ať se tahají ze státní nebo privátní kapsy.

jozka

Kdyby o profesionalu… u vsech, kdoz maji C, D nebo E. Kojoti.

Bob

Jen u těch, co mají profesák. Já mám C bez profesáku a řidičák mám na 10 let. Jenom mi to céčko na nic není.

Petr

Já mám taky C bez profesáku a platí mě pouze 5 let (vydaný před 2 lety)

kulhán

Profesionál má v řidičáku i profesák a ten platí 5 let, takže i řidičák musí platit 5 let a karta do tachografu taky.

Petr

Prokazování se kartičkou, že je člověk držitel řidičského oprávnění, v roce 2020 je smutné. A rovněž smutné je, že to nejde vyřídit na každém Czech POINTu.

JiP

No ja myslim, ze soucasna situace ukazuje ze nejenom ridicaky jsou jenom agenda pro agendu. Na celem Covidu by bylo pozitivni, kdyby se peredevsim zredukovala statni sprava a nesmyslly s ni spojene.

R2R2

Vysledek bude bohuzel opacny, budou nejake kecy o tom, ze prece v teto nelehke dobe nemuzeme propoustet uredniky, ze na reformu statni spravy neni cas, ze potrebujeme nvestice do lidi (zvysovani platu ve verejnem sektoru), resime dulezitejsi problemy a tak dale.

Zrzek

Copak řidičák, ale profesní způsobilost je pěkná byrokracie. Školící středisko udělá seznam, který podepsaný účastníky pošle na kraj, jednu kopii si nechá a každý řidič sbírá jednotlivá potvrzení, s kterými si po 5 letech dojde objednat nový ŘP. Tak na co se to posílá úředníkům. Jo a ještě předem se dává na kraj vědět, že se školení bude konat tam a tam, tehdy a tehdy.

kulhán

Dává se vědět na kraj kvůli tomu aby měli seznam uchazečů a jiný už nesmí přijít, aby se nepodvádělo. Kontrola může přijít v kteroukoliv hodinu na kontrolu a musí tam ty lidi být. Jinak je průser, když ráno někdo nepřijde musí se to oznámit. Jinak je to při kontrole bráno jako podvod a školitel může přijít o licenci.

Zrzek

Jo kontrolu z kraje jsem taky zažil. Celkem kontrola o h…., přišel zkontroloval počet kusů na papíře a počet kusů v lavicích. Jo a mělo to dohru, když milého kontrolora pokutovala MP za stání na vyhrazeném místě pro držitele ZTP. To ovšem bylo bujaře komentováno.

Od lesa

Ne czechpointu nelze, musí tam prodávat losy, vůně do auta, pexesa a možná i budou mít brzo i vibrátory.

Lukas

Mraky zbytečných úředníků, na úřadě jen zažádat, možná odevzdat oproti potvrzení starý a do týdne je ve schránce nový, ale díky poště asi ne. Fotku mají už z OP. A můžou ty řidičáky sekat jak Baťa cvičky.

M H

Jenže ta fotka může být klidně 9 let stará…tedy vůbec nemusí odpovídat skutečnosti.

R2R2

Az zitra pristrihnu plnovous a zkratim vlas, tak dnesni fotka nebude aktualni. Se ta aktualnost fotografii trosku precenuje.

Lus

Na té černobílé? Je to jedno.

Od lesa

To je modernizace, dřív se přecházelo z čb fotek na barevné, teď máme comeback černobylu. A ze stářím si nedělají násilí, byl jsem tam zkraje roku, číhla na fotku z občanky 2016, prej by to šlo, tak ji tam flákla, přitom mohla jen cvaknout foťákem, co tam má přišroubovanej na skle. Ona už je to prostě formalita, stejně jako trvalé bydliště, taky už nikoho nezajímá.

Petr

Mě například končí ŘP dva dny po skončení nouzového stavu ( pokud ho neprodlouží) , takže k prdu a už o něj mám zažádáno. Navíc výměna řidičského průkazu je cca na dvacet dní, takže lidi kterým to v době nouzového stavu končilo, tak už v té frontě stáli… Zase akorát hasí blbost, kterou zbytečně vlastní chybou udělali. Tohle měli řešit mnohem dřív…

Kamui

V bance když vám končí platnost karty, banka vám automaticky pošle novou. Proč tohle stát neumí udělat taky (v případě dokladů ne obyčejně, ale do vlastních rukou)?

Jinak je ale taky zhovadilost, že kontrolní orgán neumí (nebo nechce) si ověřit jinak, jestli daný člověk má nebo nemá řidičské oprávnění.

M H

Na bankovní kartě není fotka. Není tedy potřeba vizuálně zkontrolovat, jak vypadáte.

Kamui

Fotka… Třeba občanka je na 10 let. A i za rok se člověk může změnit k nepoznání.

Lus

Proboha tak se na registru znova vyfotí, stejně každý vypadá jak…. a v dnešní době ještě neumí barevnou, co na to říct. Řp může přijít poštou, ale ne Českou…

Václav

Ta černobílá fotka je úmyslně. Ty foťáky na úřadech jsou běžné komerční přístroje. Černobílá fotografie lépe zvýrazní kontury obličeje, potlačuje vliv nalíčení a někdy i drobné plastiky obličeje.

Václav

Tak proč se fotka nenahradí otiskem prstu? Je takový problém vybavit policii, nebo úřady snímačem otisků, když ho má téměř každý mobil?

Kamui

§1 Nikdy se to tak nedělalo
§4 Není to na předpis
§5 Bylo by to příliš složité
§10 Stejně to bude na hovno

...

Tak to si měli říci dříve, než začali vydávat ŘP s omezenou dobou platnosti a ty staré zneplatnili.

Alibaba

A vy si budete nechávat při kontrole ŘP snímat otisk prstu?
Podle mě policajti nemusí mít všechno…

kulhán

Co za rok, večer tě načapá manžel milenky a nepoznají tě ani face to face 😂

johny

Jak už tu psal kdosi kdesi jinde… výsledek sedmiletého(!) působení hnutí ANO na Ministerstvu dopravy

Zrzek

Jen to, že řidičaky na 10 let je výmysl unie.

...

2006/126/EC
2 (a)

As from 19 January 2013, licences issued by Member States for categories AM, A1, A2, A, B, B1 and BE shall have an administrative validity of 10 years.

A Member State may choose to issue such licences with an administrative validity of up to 15 years;

— takže si klidně mohli ušetřit 33 % práce, kdyby to četli pořádně.

cestujici

Ale to vůbec neznamená, že proces výměny po deseti letech, který má v rukou ČR musí být stále stejný jako v minulém století, zato EU fakt nemůže