Automobily

ÚOHS: Ministerstvo nezákonně ovlivnilo tendr na registrační značky, haléřové zaokrouhlení je formalita

Registrační značky. Foto: Ministerstvo dopravy
Registrační značky. Foto: Ministerstvo dopravy
Soutěž ministerstva dopravy na dodavatele registračních značek má dohru v podobě pokuty pro stát.

Pozoruhodná soutěž ministerstva dopravy na dodavatele registračních značek na dalších šest let má dohru. Postup ministerstva při výběru vítěze prozkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a dospěl k závěru, že ministerstvo spáchalo přestupek. Úřad mu proto udělil pokutu 200 tisíc korun. Deníku Zdopravy.cz to potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Jde o prvostupňové rozhodnutí, ministerstvo proti němu připravuje rozklad k předsedovi úřadu. Trvá na tom, že postupovalo správně.

Při vyhlašování vítěze nicméně předvedlo nečekaný obrat. Vítězem nejprve vyhlásilo nejlevnější firmu Eltodo. Ta přišla s cenou 53,4 milionu korun ročně. Následně ale její vítězství odvolalo kvůli nezaokrouhlení ceny na celé koruny (i po zaokrouhlení by bylo Eltodo nejlevnější).

Vítězem se tak stal druhý v pořadí, společnost Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně. Smlouva s ministerstvem byla podepsána koncem července, čímž sdružení vedené SPM obhájilo svou pozici; značky dodává státu už od roku 2017. Ze soutěže byli vyloučeni i další čtyři účastníci, tři ze stejných důvodů jako Eltodo, jeden kvůli překročení maximální částky. SPM (Utal) tak zůstala ve hře sama.

Následně začal šetřit tendr antimonopolní úřad, jehož výrok je jednoznačný. Nutnost zaokrouhlit cenu na celé koruny označil za „formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení“. Podle úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele.

Kromě konstatování přestupku a uložení pokuty ale ÚOHS žádné další nápravné opatření uložit nemůže, neboť smlouva už byla podepsána.

„Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně,“ sdělil mluvčí ministerstva František Jemelka.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bobes

Všem se ovšem neměří stejným metrem. Když soutěžila Ostrava naposledy tramvaje a měla vyhrát Škodovka, byl Stadler vyloučen kvůli posunuté desetinné čářce v jednom z technických parametrů.

Bobes

Všem

Petr

A proč to ÚHOS zkoumal až teď, když už je podepsaná smlouva? Nemohl to prozkoumat dřív a zjednat nápravu?

a8n

Musel by přijít podnět od některého z účastníků, a k tomu nedošlo.

Démon

To mi hlava nebere

Jiří Kocurek

Zaokrouhlovat částku v deískách milionů na haléře a ne na celé koruny? Chtěl bych 201,536997 km kolejnice. Ani 3 miliemtry navíc.

Michal

Zjevně nevíte, jak se připravují ceny do nabídky. Někdo to spočítá a pak zaokrouhlí klidně na tisíce i vyšší řády a jiní prostě dají vypočtenou cenu na haléře, centy apod. do nabídky. Každopádně je hloupé, že si nikdo ve firmě pořádně nepřečte zadání, na druhou stranu je čirý formalismus kvůli tomu vylučovat.

magadancz

A nešlo o zaokrouhlování ceny za 1 ks značky? Pak to je sakra rozdíl, ale to jsem z článku nepochopil, zda šlo o zaokrouhlování celkové ceny nebo ceny za 1 ks nebo se týkalo obou cen.

zyx

citace z jednoho drivejsiho clanku k tomuto zde na serveru:

„Hodnotící komise posoudila nabídku podanou účastníkem k předmětné veřejné zakázce a zjistila, že účastník nepředložil nabídkovou cenu za 1 ks TRZ zaokrouhlenou na celé koruny a zároveň nepředložil zaokrouhlenou nabídkovou cenu na celé koruny za předpokládaný počet TRZ za 1 rok,“ napsalo ministerstvo.

Jiří Kocurek

No prostě úřednický formalismus. Nebo možná až posedlost formalismem spojená se snahou být kreativní.

Jaaaa

Jak „nemůže“? Žaloba na zadavatele, hodnotitele, žaloba na smlouvu o její nulitnost, všechno jde.

Leinad

Rozhodnutí ÚOHS vydal, ať se stará neoprávněně vyřazený ze soutěže. (I když to možná byla účelovka, dohoda účastníků že výhodná nabídka bude s chybou)

kubisek

A zaplatí pokutu alespoň odpovědné osoby? Nebo se jen předá z jedné státní kapsy do druhé?

Johniee

Dostane pokutu a pak mu vše nadřízený vrátí v prémiích

Zlámalík

A pak si má člověk o zdejších poměrech myslet něco dobrého…