egoe-plus
Železnice Železniční průmysl

Unipetrol Doprava převzala posledního „Bizona“ od CZ LOKO

EffiLiner 1600. Foto: CZ LOKO
EffiLiner 1600. Foto: CZ LOKO

Společnost CZ LOKO předala nákladnímu dopravci Unipetrol Doprava poslední ze čtyř lokomotiv EffiLiner 1600. Tyto stroje zajišťují přepravu chemických produktů mezi terminály skupiny Unipetrol v České republice s přesahem až do Kút

Mezi zákazníky jsou i významné železniční zasilatelské společnosti, zahraniční dopravní společnosti a jiné chemické závody. Nákup nových lokomotiv byl plánovanou investicí skupiny Unipetrol do obnovy přepravního železničního parku dceřiné společnosti Unipetrol Doprava. Vedle čtyř Bizonů Unipetrol také v letech 2017 a 2018 zakoupil tři elektrické lokomotivy Vectron od firmy Siemens.

Unipetrol Doprava je po SD-Kolejová doprava dalším zákazníkem pro lokomotivu 753.6, která vznikla přestavbou brejlovců. Má ale zcela nový design, díky novému řešení pojezdu prodloužený servisní interval od 10 000 km.Celkem jich CZ LOKO už vyrobilo dvanáct. První Unipetrol Doprava převzal v listopadu 2017. Dvě lokomotivy odebral CER Cargo Holding pro provoz na Slovensku a Maďarsku, PSŽ s ní jezdí na Slovensku.

Dieselová lokomotiva, která získala přezdívku Bizon, má výkon 1,55 MW a je vybavena střídavě-stejnosměrným přenosem výkonu (AC/DC) ze spalovacího motoru na čtyři hnací dvojkolí.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obtloustlý Travolta

Novostavba? Anebo (tradičně) spodek z trojkového brýlovce a zbytek plusmínus nový? Kývačky mi připadají volako povedomé…

Kubrt

Jasně že brejlovec – však se to v článku píše…

petr.r

na netu najdeš i fotku toho brejlovce a můžeš si foto porovnat co vyměnily a upravily.

liposh

Jako ten design není žádné obrovské terno, ale když se na tu lokomotivu podíváte, tak vypadá jako vyrobená v 21. století. Což teda Vectron ani Traxx nevypadá, ty vypadají, že je někdo navrhoval v ranných devadesátkách.

petr.r

mně ten desing cz-loko se líbí, akorát do celku se mně nehodí ta belgičanka a divým se, že když pominu 120km rychlost, že se více nerozšíří. Nevím jestli by si poradily zrekonstrovat nějaký soupravy. fandím jim.

MartinLT

Hlavně s něma co nejvíc jezdit pod drátama.