Turkish Airlines se dohodly s Boeingem na kompenzacích za 737 MAX

Boeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia CommonsBoeing 737 MAX 8 v barvách Turkish Airlines. Foto: Anna Zvereva / Wikimedia Commons

Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to

Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to dnes turecká letecká společnost, která létá i do Prahy. Výši sumy neuvedla, ale turecký list Hürriyet napsal, že od americké firmy dostane 225 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Podle listu turecká společnost obdrží 150 milionů dolarů jako kompenzace a 75 milionů na pokrytí nákladů na náhradní díly a školení. Turkish Airlines mají ve své letce 24 letadel 737 MAX a tento měsíc se objevily zprávy, že se Boeing chystají za utrpěné ztráty zažalovat.

Stroje 737 MAX nesmějí od března do vzduchu kvůli smrtelným nehodám v Indonésii a Etiopii, při nichž zahynulo 346 lidí. Podle agentury Reuters vyšly výrobce náklady s tím spojené zatím na více než devět miliard dolarů.

Boeing tento měsíc oznámil, že výrobu letadel 737 MAX, které jsou jeho nejprodávanějším modelem, od ledna pozastaví. Minulý týden skončil ve funkci šéf firmy Dennis Muilenburg.

ČTK

Tagy 737 max boeing turkish airlines uzemnění letadel 737 MAX
11 komentářů