Letectví

Turkish Airlines rozdělí velký nákup mezi Airbus a Boeing, pořizuje A350 a dreamlinery

Boeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: Boeing
Boeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: Boeing

Letecká společnost Turkish Airlines výrazně zmodernizuje svoji flotilu dálkových letadel a do roku 2024 pořídí celkem 60 nových letadel Airbus A350 a Boeing 787-9 Dreamliner. Dohodu s výrobci firma oznámila v pátek v podvečer.

Obří investici rozdělí přesně na půl: 25 + 5 letadel jako opce bude od Airbusu, stejný počet od Boeingu. S oběma výrobci dnes podepsal dopravce předběžnou dohodu, první letadla má převzít příští rok.

Jako poražený se i přes výslednou remízu může cítit Boeing: když loni přijel turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan do USA, oznámil v New Yorku nákup 40 dreamlinerů. Nakonec jich bude o deset méně. Jenže pak se ještě setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a oznámil, že od Airbusu koupí 25 letadel A350.

Turkish Airlines mají převzít prvních šest letadel příští rok. Firma zatím v případě Airbusu neoznámila, jakou specifikaci letadla A350 si objedná.

Poslední zakázka Turkish Airlines je plně v souladu s jejich politikou mít vyvážený mix letadel od dvou největších výrobců: aktuálně má firma u osobních letadel celkem 165 airbusů a 157 boeingů.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

Současné rozdělení flotily na Boeing vs Airbus je jiné, než uváděné. Aktuálně by mělo být ve flotile THY 163 Airbusů a 119 Boeingů
https://www.planespotters.net/airline/Turkish-Airlines

David

Ještě poupravím, v osobní flotile je 154 Airbusů a 117 Boeingů. Nevšiml jsem si, že už nejsou vedeny pod Turkish Cargo.
Otázka je, jestli v tom počtu jsou zahrnuty letadla Anadolu Jet, které jsou sice vlastněny Turkish Airlines, ale defakto samostatná společnost.