Turci obnovují velké nákupy letadel, od Boeingu chtějí až 40 dreamlinerů

Boeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: BoeingBoeing 787-9 v barvách Turkish Airlines. Foto: Boeing

Letecká společnost Turkish Airlines chce od amerického výrobce letadel Boeing koupit až 40 nových letadel 787-9 Dreamliner.  Nákup v ceníkové

Letecká společnost Turkish Airlines chce od amerického výrobce letadel Boeing koupit až 40 nových letadel 787-9 Dreamliner.  Nákup v ceníkové hodnotě téměř 11 miliard dolarů je pro Boeing jednou z největších letošních zakázek.

Boeing oznámil dohodu s Turkish Airlines v tiskové zprávě. V seznamu objednávek zatím letadla nejsou, o konkrétní podobě obchodu se ještě jedná.

Turkish Airlines byly v posledních letech při nákupní chuti, po loňském teroristickém útoku na istanbulském letišti ale nákupy letadel omezila i kvůli zpomalení růstu aerolinek. Nákupem budou mít v dálkové flotile tureckého dopravce převahu letadla od Boeingu. Kromě dreamlinerů má firma u Boeingu ještě objednáno dalších 75 letadel 737 MAX.

Nákup je zajímavý i z jiného důvodu, pokračuje růst poptávky po středně velkých letadlech typu Dreamliner nebo Airbus A350 a ukazuje ústup od největších typů jako je B747 nebo A380.

Díky novým objednávkám plánuje Boeing zrychlit výrobu dreamlinerů o 17% od roku 2019 na 14 letadel za měsíc.  To je špatná zpráva především pro Airbus, který má naopak u modelu A350 s rychlostí výroby a zpožděním.

Tagy 787 boeing dreamliner turkish airlines
Žádné komentáře