Tunely na Pražském okruhu čeká rekonstrukce, sedm víkendů bude provoz v jedné troubě

Doprava na Pražském okruhu u Zbraslavi. Foto: ŘSDDoprava na Pražském okruhu u Zbraslavi. Foto: ŘSD

Po jedenácti letech od otevření čeká tunely větší modernizace za 177 milionů korun.

Řidiče na Pražském okruhu čeká od jara série uzavírek v Lochkovském a Komořanském (Cholupickém) tunelu.  Důvodem bude jejich oprava a modernizace necelých jedenáct let po otevření.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již vybralo v soutěži firmu, která zakázku provede: půjde o sdružení Subterra a Eltodo. Výsledná cena 176,9 milionu korun je nakonec o deset milionů korun vyšší než původní odhad.

Podle mluvčího ŘSD Martina Bučka je zahájení oprav naplánováno hned na konec zimní technologické přestávky na začátku dubna. Akci rozdělilo ŘSD do čtyř etap. V rámci první etapy se bude uzavírat pravá trouba tunelu Cholupice (směr D1-D7). Druhá etapa přinese uzavření levé trouby tohoto tunelu. Během třetí a čtvrté etapy se pak bude pracovat na tunelu Lochkov. V rámci třetí etapy se uzavře levá trouba směrem k D1 a v rámci čtvrté etapy pak pravá trouba směrem k D5.

„Vzhledem k charakteru prací při demontáži, montáži a připojení proudových ventilátorů budou práce probíhat při uzavřené tunelové troubě,“ uvedl Buček.

Omezení ŘSD plánuje vždy na víkend. ŘSD počítá s celkem sedmi víkendy, kdy budou v tunelech probíhat práce nepřetržitě od pátečního večera až do časného pondělního rána. „Provoz bude tedy veden obousměrně ve druhé tunelové troubě v režimu dopravy 1+1 (eventuálně 1+2), při omezení rychlosti vozidel v obou směrech na 60 km/h. V rámci předkládaných dopravních opatření nebude omezeno žádné mimoúrovňové křížení. Celková doba pro dokončení díla uvedená ve smlouvě činí 20 týdnů,“ dodal Buček.

Oprava povrchu, výměna ventilátorů

V rámci opravy budou kompletně vyměněny požární uzávěry záchranných cest (vstupy do technických propojek tunelových trub) tunelů Cholupice a Lochkov včetně bezpečnostního značení, dojde k obnově protismykových vlastností vozovek obou tunelů využitím tryskání ocelovými broky.

Během opravy dojde i k výměně stávajících proudových ventilátorů (celkem 44 kusů) včetně závěsných konstrukcí a potřebných senzorů měření a dalších prvků zajišťujících monitoring stavu ventilátorů. V rámci opravy budou také nahrazena všechna svítidla nouzového únikového osvětlení v levé tunelové troubě tunelu Lochkov. Dojde také k opravám některých SOS skříní a systému radiového volání ta tak, aby zajistily pokrytí frekvencí IZS 700 MHz.

Tagy Cholupický tunel D0 Lochkovský tunel Pražský okruh Ředitelství silnic a dálnic ŘSD seznam
54 komentářů