egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Elektromobilita Infrastruktura

Trutnov podepsal desetiletou smlouvu s Arrivou, elektrobusy dodá Škoda

Elektrobus Škoda. Zdroj: Škoda Transportation
Elektrobus Škoda. Zdroj: Škoda Transportation

Šest linek MHD v Trutnově bude po dalších deset let zajišťovat společnost Arriva Východní Čechy. Město s firmou podepsalo smlouvu s platností do konce roku 2027, která rovněž obsahuje kompletní obnovu vozového parku.

V trutnovské městské dopravě už se přitom nepočítá s diesely. Arriva nakoupí čtyři elektrobusy a tři vozidla na stlačený plyn CNG. Město bude na MHD doplácet 13 milionů korun ročně, na investici ve výši 83 milionů do vozidel přispějí z 85 procent evropské fondy.

„Požadovali jsme, aby všechny vozy byly nízkopodlažní, aby byly vybaveny klimatizací a měly GPS nebo obdobné zařízení umožňující jejich sledování a lokalizaci, což využijeme v naší nové městské mobilní aplikaci,“ uvedl starosta Ivan Adamec.

Arriva už zadala objednávku čtyř elektrobusů Škodě Transportation. Elektrobusy Škoda 26 BB by se měly objevit v trutnovském provozu už v říjnu. „Elektrobusy jsou velký trend v oblasti veřejné dopravy. Jsou tiché, v místě provozu bez emisí a infrastruktura k jejich dobíjení není komplikovaná,“ uvedl člen představenstva dceřiné Škody Electric Karel Majer.

Vozy budou mít klimatizaci pro cestující i řidiče, jejich dojezd bude až 200 kilometrů, nabíjení bude možné ve dvojím režimu: denním a nočním. Primárně se nabijí přes noc, přes den budou moci zajet k rychlodobíječce. Ve městě vznikne i nové dobíjecí depo.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
raddie

Vozy nemají Wi-fi? To si někdo určitě odskáče!

Krakonošova sojka práskačka

…ale mají – a myslím si že to bude vybaveno vším co si jen může cestující aktuálně představit – i dokonce předtopení ráno před výjezdem – stačí si to přečíst zadávací dokumentaci – https://www.profilzadavatele.cz/profil-zadavatele/arriva-vychodni-cechy-a-s_978/elektrobusy-a-autobusy-na-cng-mhd-trutnov-2017_22036/

Johnny Gomez

Tak by me zajimalo kolik za to radni dostali…
Je blbostí si platit prostředníka jezdiciho na zisk kdyz si když můžu jako město MHD provozovat sam.. Nota bene zrovna Arrivu- tedy Deutsche Bahn (německé státní drahy)
To jee stehna kravina jako si brat Veolii jako provozovatelé vodovodů…

kuba77

Dříve tamní MHD provozovalo Osnado, které ale Arriva koupila…

Alibaba

V Trutnově jsem si vždy představoval trolejbusy na hlavní tepně od náměstí (Lípové) v Poříčí až po Zelenou louku, kde se odehrává největší objem dopravy MHD. A největší úlet by pak bylo prodloužení až do Jánských Lázní. A za hranici trolejbusové sítě by pak mohli jezdit ty trolejbusy na baterky (nebo pomocný diesel)

železničář v důchodu

Když jim stačí 7 vozů a mají 6 linek, tak je otázkou, jaká to vůbec je MHD: provozovat v tak „intenzivní“ MHD (a navíc v podstatě na rovině) jakékoli trolejbusy by byl nesmysl – ale elektrobusy + „plyňáky“ tam přínosem být mohou.

Alibaba

Tak pokud bychom to srovnali s Mariánskýma Lázněma, tak tam maj taky asi 7 trolejbusů.
Jinak si nemyslím, že jsou elektrobusy dobrá volba.