Informační technologie Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava Zprávy

Třetí měsíc přes miliardu. Na mýtném se v listopadu vybralo o 12 procent více

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Do mýtných rekordů se zároveň promítá i letošní rozšíření zpoplatněné sítě

Silniční nákladní dopravci bez ohledu na covidovou krizi dál lámou rekordy v platbách za dálnice a silnice. Listopad byl třetím měsícem v řadě, kdy vybrané mýto překročilo miliardu korun (1,072 mld.). Je to o 12 procent více než loni, zároveň se letošní listopad (po letošním říjnu) stal druhým (pro stát) nejvýdělečnějším měsícem od spuštění mýta v lednu 2007. Data zveřejnila společnost CzechToll, která pro Ředitelství silnic a dálnic mýtný systém provozuje.

Podzim patří z hlediska logistiky k tradičně nejsilnějším obdobím, do mýtných rekordů se zároveň promítá letošní rozšíření zpoplatněné sítě. Oproti loňsku se rozšířila o přibližně 860 kilometrů silnic I. třídy, celková délka zpoplatněných komunikací přesahuje 2 400 kilometrů. Podle CzechTollu ale stát vybírá meziročně více i při srovnání původního rozsahu zpoplatněných komunikací.

Výběry mýtného leden až listopad. Pramen: CzechToll
Výběry mýtného leden až listopad. Pramen: CzechToll

Nový satelitní mýtný systém ukončil k 30. listopadu první rok ostrého provozu. Ke konci listopadu v něm bylo registrováno více než 538 tisíc vozidel. „Během roku ostrého provozu jsme odhalili 300 tisíc mýtných incidentů. Téměř v polovině případů šlo o chybně nastavený počet náprav na palubní jednotce. Druhým nejčastějším přestupkem je jízda vozidla bez řádné registrace v mýtném systému po zpoplatněné komunikaci,“ uvedl provozní ředitel CzechTollu Petr Chvátal. Kontrolu dopravců provádí CzechToll prostřednictvím 60 kontrolních bran, řidiče kontrolují i celníci.

Stát předpokládá, že letos na mýtném vybere přes 11 miliard korun.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlk

Přes miliardu ? Kampak asi ty peníze jdou, když dálnice a silnice pro motorová vozidla jsou v žalostném stavu, pokud zrovna včera někdo nedělal opravy…..
Takových peněz se vybírá a všeobecně silnice stojí za vyliž pr.el…….

Kalina

Vláda schválila rekordní rozpočet fondu dopravy ve výši 128 miliard
https://zdopravy.cz/vlada-schvalila-rekordni-rozpocet-fondu-dopravy-ve-vysi-128-miliard-63843/

Kalina

Pro srovnání, kolik zaplatili za použití infrastruktury do veřejného rozpočtu železniční nákladní dopravci?