Autobusy Doprava ve městě

Transdev bude dál provozovat autobusy v Göteborgu, téměř polovina bude na baterie

Hybridní autobus v Göteborgu. Foto: Transdev
Hybridní autobus v Göteborgu. Foto: Transdev

Francouzská společnost Transdev uhájila velký kontrakt na provoz autobusů v druhém největším švédském městě. Zakázku v hodnotě 757 milionů eur (19,3 miliardy korun) má na deset let. Počítá s výraznou obměnou autobusového parku a odklon od naftového pohonu.

Vítězství oznámil Transdev v tiskové zprávě, stejně tak místní objednatel dopravy Västtrafik. Pro Transdev jde o další velkou zakázku ve Švédsku v krátké době, nedávno získala kontrakt na provoz trajektů ve Stockholmu.

Transdev bude největším autobusovým dopravcem v Göteborgu a okolí. Nová smlouva začne platit v prosinci příštího roku, počítá s nasazením celkem 370 autobusů, ročně mají přepravit 71 milionů lidí.

Vozidla projdou kompletní výměnou: podle nového kontraktu nebude už v provozu jediný autobus na klasickou naftu. Celkem 160 autobusů bude čistě na baterie, 210 bude jezdit na biopaliva. Firma dosud ve Švédsku provozuje 60 elektrobusů v jiných městech.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

Ropu to bude potřebovat pořád – pneumatiky, plastové díly, lak, elektroizolace. A koneckonců to lithium na baterie se musí taky vytěžit – což ekoatkivistům nevadí do chvíle, než se začne težba v dané oblasti zkoumat.

Poudy

Líbí se mi pozvolný přechod veřejné dopravy na západě na baterie. Díky jejich rozšíření bude klesat i cena těchto busů a budou se zlepšovat jejich vlastnosti a přibližovat se doba, kdy budou běžně k vidění i u nás. Já se na tuto dobu docela těším.