Letectví

Trable pro Dreamliner. Air New Zealand je odstavil kvůli poškozeným motorům, náhradní chybí

Boeing 787-9 společnosti Air New Zealand. Foto: Boeing
Boeing 787-9 společnosti Air New Zealand. Foto: Boeing

Letecká společnost Air New Zealand přestala dočasně používat dvě ze svých letadel Boeing 787 Dreamliner s motory Rolls-Royce Trent 1000. Stalo se tak poté, co během dvou dnů museli piloti krátce po startu kvůli problémům s motorem namísto letu do plánované destinace přistát zpět na letišti v Aucklandu. Novozélandský úřad civilního letectví už potíže motorů vyšetřuje.

To, co se zatím může zdát jen lokální problém jednoho dopravce, ale může být pro Boeing brzy noční můrou. Nejde totiž o první potíže: už loni v červenci hlásily potíže dreamlinery japonské společnosti All Nippon Airways (ANA). A rovněž šlo o problém s motory. Navíc potíže ovlivňují i jiné dopravce.

Air New Zealand odstavily dva dreamlinery. Jeden letěl do Tokia, druhý do Buenos Aires. U obou krátce po vzletu piloti zažili nečekané potíže, podle cestujících se letadlo třáslo. Motor vypnuli a s jedním přistáli zpět v Aucklandu.

Novozélandský server Newsroom zveřejnil na svých stránkách fotku motoru poté, co se letoun mířící původně do Tokia vrátil zpět po startu do Aucklandu. Ukazuje značné poškození lopatek.

Rolls-Royce dodal už přes 400 těchto motorů, sám v pololetní zprávě pro investory varoval investory, že firmě mohou stoupnout náklady kvůli údržbě motorů Trent 1000 z technických důvodů. Některé díly v motoru se totiž opotřebovávají rychleji, než firma čekala. Firma potvrdila, že s dopravcem situaci řeší.

Jenže kvůli výměně některých dílů začínají chybět náhradní motory pro pravidelné údržby u jiných dopravců. Potíže s nasazením dreamlinerů mají už British Airways a Virgin Atlantic, které oznámily pronájem čtyř Airbusů A330-200 nejméně na rok kvůli očekávanému nedostatku motorů. British Airways některé lety kvůli tomu zrušily.

Server The Aviation Analysis Wing  navíc upozornil, že i letos jde už o třetí příklad vibrací motoru Rolls Royce. Podobný problém zažil v srpnu Airbus A330 společnosti Air Asia.