Thajsko a Kambodžu mohou po téměř půlstoletí spojit vlaky

Trať v Kambodži. Foto: พุทธพร ส่องศรี - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20887821Trať v Kambodži. Foto: พุทธพร ส่องศรี - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20887821

Na mapu mezinárodních železničních spojení se nově vrátí vlaky mezi Thajskem a Kambodžou. Kambodža po devíti letech dokončila rekonstrukci tratě

Na mapu mezinárodních železničních spojení se nově vrátí vlaky mezi Thajskem a Kambodžou. Kambodža po devíti letech dokončila rekonstrukci tratě z hlavního města Phnom Phen.  První vlak po více než 45 letech od přerušení provozu vyjel minulý týden z kambodžské metropole Phnom Penh až na kambodžsko – thajskou hranici do města Poipet.

O obnovení provozu informoval server International Rail Journal.  Ten upozornil, že provoz na 385 kilometrů dlouhé trati přerušila v sedmdesátých letech minulého století občanská válka, během které došlo k jejímu poškození.

K návratu vlaků na trať došlo už letos v jiných úsecích: nejprve mezi městy Poipet a Sisoperé a Sisophon – Battambang letos v dubnu, jako poslední se otevřel úsek z Pursat do Phnom Penhu. Kambodžský ministr dopravy a veřejných prací Sun Chantol uvedl při otevření, že se potká s thajským protějškem a podepíšou memorandu o obnovení provozu, zatím v nákladní dopravě.

Thajský list Bangkok Post uvedl, že Kambodža už začala likvidovat na hranicích tradiční bránu, aby uvolnila prostor pro obnovenou trať. Thajský ministr dopravy Arkhom Termpittayapaisith uvedl, že k obnovení přeshraničního provozu mezi thajským městem Sa Kaeo a Poipetem by mohlo dojít už do dvou měsíců.

Opravu tratě financovala částečně Asijská rozvojová banka, která půjčila Kambodže 13 milionů dolarů.

Tagy železniční spojení Thajsko - Kambodža
2 komentáře