Automobily Elektromobilita

Tesla bude poprvé v prosinci nejprodávanější značkou aut v Norsku

Tesla Model X. Foto: Tesla
Tesla Model X. Foto: Tesla

Nikde jinde nemá americká automobilka Tesla takový podíl na trhu, jako v Norsku. A letos v zemi, která zažívá velký boom elektromobilů, zažije další nečekaný úspěch.

Poprvé v historii se Tesla stane za jeden měsíc nejprodávanější značkou v Norsku. Odhaduje to server Electrek na základě vývoje registrací tento měsíc.

Tesla zatím prodala v Norsku za tento měsíc 1861 aut. Server upozornil na dodávky několika stovek aut během několika dní, které nyní čekají v přístavu v Drammen na své konečné zákazníky. „Tempo dodávek novách aut dělá z Tesly nejprodávanější značku tento měsíc,“ uvedl server. Model X a Model S má být nejprodávanějším modelem za prosinec, předběhne tak Volkswagen Golf.

Důvodem velké poptávky ke konci roku speciálně v Norsku byly obavy zákazníků za zavedení nové daně na větší elektromobily od začátku roku. I když nakonec parlamentem novela neprošla, řada lidí auto objednala raději dříve. Současně může být i důvodem konec neomezeného dobíjení pro Model S and Model X na konci tohoto roku. Už za listopad prodeje Tesly v Norsku stouply o 486%, jak uvádí server Bestsellingcars.com.

Tesla už v minulosti dosáhla několikrát na post nejprodávanějšího modelu, ale nikoliv celé značky. Norsko je po USA druhým největším odbytištěm aut, po Norsku už jezdí přes dvacet tisíc aut této značky. Norsko zažívá dál velký boom elektrických aut, více než polovina aut koupená v prosinci jezdí na baterii.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Tak dlouho to trvalo a pořád trvá než se zavedou elektromobily běžně. To by jinak někdo přišel o prachy z prodeje ropy! Zákony neslouží běžným lidem ale elitám, korporacím a oligarchům. Podplácí se jak na běžícím pásu například velké množství lékařů podplácí farmaceutické firmy.

Tomas

Paradoxem je, že Norsko si může elektroauta dovolit jen díky těžbě ropy a plynu.