LOT 3a leaderboard

Tegel zůstane. Obyvatelé Berlína jsou pro zachování druhého letiště

Air Canada Rouge na letišti Berlin Tegel. Foto: www.berlin-airport.deAir Canada Rouge na letišti Berlin Tegel. Foto: www.berlin-airport.de

Kód TXL z letecké dopravy jen tak nezmizí. Obyvatelé Berlína se v nedělním nezávazném referendu vyslovili pro další zachování provozu

Kód TXL z letecké dopravy jen tak nezmizí. Obyvatelé Berlína se v nedělním nezávazném referendu vyslovili pro další zachování provozu na letišti Berlin – Tegel, pro které se v letecké dopravě používá označení TXL.

Pro zachování provozu se vyslovilo v referendu konaném společně s volbami 56% obyvatel Berlína, 42% bylo proti. Hlasování rozděluje nadále obyvatele města.

Referendum není závazné, ale dává letišti naději na delší provoz po otevření mezinárodního letiště Willyho Brandta, jehož otevření má už přes šest let zpoždění. Podle původních plánů měl Tegel zavřít šest měsíců poté, co se nový terminál otevře.

Letiště využívané v době studené války jako letiště pro Západní Berlín je aktuálně téměř dvakrát větší, než druhé berlínské letiště Schönefeld. Obě letiště jsou už zejména pro cestující zastaralá, protože se do nich příliš neinvestuje právě kvůli novému velkému letišti Willyho Brandta.

Zatímco Schönefeld je dnes základnou hlavně nízkonákladových dopravců, Tegel využívají hlavně Lufthansa a krachující Air Berlin.

Kolem využití Tegelu jsou v Berlíně vážné diskuze, současný primátor Berlína Michael Müller ho chce využít po zavření jako technologický park. Zastánci zachování Tegelu postavili svoji kampaň hlavně na faktu, že nové jedno letiště bude mít menší kapacitu, než Tegel a Schönefeld dohromady. Kritici zachování provozu naopak upozorňují na fakt, že letiště je zastaralé a nesplňuje bezpečnostní standardy a do jeho modernizace by byly potřeba investovat obrovské prostředky.

Výsledky hlasování  podle městských částí nejsou překvapivé: největší podporu zachování Tegelu vyjádřili obyvatelé v blízkosti budovaného letiště, kde se zvýší hluk, naopak výrazně proti jsou obyvatelé v blízkosti Tegelu nebo ze čtvrtí, přes která přistávají na Tegel letadla.

Tagy Berlín Tegel
Žádné komentáře