egoe-plus
Železnice Zprávy

Technické muzeum stahuje pět vozidel od JHMD, poškozenou Malletku už odvezlo

Malletka míří do muzea. Zdroj: Jindřichohradecké místní dráhy
Malletka míří do muzea. Zdroj: Jindřichohradecké místní dráhy

Vozový park Jindřichohradeckých místních drah se ztenčuje. Společnost se nedohodla na prodloužení zápůjčky pěti vozů s Národním technickým muzeem, které si svůj majetek po dlouhých letech stahuje zpět. Vozidla míří do depozitáře v Chomutově.

Zřejmě nejzajímavějším, a také nejspornějším z nich je 110 let stará parní lokomotiva U47.001 zvaná Malletka. Ta byla z jižních Čech odvezena spolu se třemi vagony v pondělí, poslední pátý brzdový vagon bude odvezen v příštích dnech. „Pět vozidel ze sbírky NTM bylo zapůjčeno JHMD v 90. letech 20. století, většina vozidel zde byla dlouhá léta provozována. V současné době končí nájemních smluvní vztah,“ uvedl mluvčí muzea Adam Dušek. Vozidla budou podle něj k vidění v Chomutově, neboť tamní depozitář je v letní sezoně nově zpřístupněn veřejnosti.

Konec spolupráce obou stran přitom není přátelský. Provází jej soudní spor právě o Malletku, konkrétně o poškození jejího pojezdu. Muzeum žádá náhradu škod ve výši dva miliony plus úroky z prodlení. JHMD proti tomu namítá, že do lokomotivy už dala přes dva miliony korun a další byla ochotna investovat, žádala ale zároveň prodloužení zápůjčky. „Bohužel jsme nebyli úspěšní a k nové dohodě nedošlo. Jistěže Malletka, jako svého druhu unikátní parní stroj, bude na naší dráze chybět,“ uvedl mediální zástupce firmy Roman Bajčan.

Jaká vozidla se vracejí zpět do NTM:

Úzkorozchodná parní tendrová lokomotiva U 47.001
Úzkorozchodný dvounápravový oplenový vůz O/u 9510 na přepravu dřeva
Úzkorozchodný dvounápravový krytý nákladní vůz Z/u 2072
Úzkorozchodný dvounápravový krytý nákladní vůz Z/u 2067
Úzkorozchodný dvounápravový brzdový vůz N/u 3006

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

Jen si říkám, že i takový převoz lokomotivy není zrovna levná záležitost. Speciální jeřáb, speciální návěs, navíc do Chomutova to není zrovna blízko…

noerf

Já mám pocit, že poslední významnější opravy proběhly ještě za bývalého ředitele. Nyní mám pocit, že se JHMD snaží stejně jako ČD co nejvíce vytahat na dotacích a o lidi jde až následně.

Chachar Budvar

Ještě že z JČ stáhli už štokra i kafemlejnek – mohli by jim to tam rozmlátit stejně jako soukromé JHMD rozflákali malletku. Po fiasku se Šumavou se opatrnosti nedivím. Když jde do tuhého, tak se dá zpeněžit i cizí majetek. Ukrást. Z cizího krev neteče.

Josef

Aneb vyjádřit se i když vím houno…

železničář v důchodu

Ale, no tak, Chachare: 556.0506 ani 310.093 přece nejsou majetkem NTM, ale ČD (DHV Lužná u Rakovníka)! Co s nimi Milda Kothera provedl, je jiná záležitost – to, že to vzbudilo a budí nevoli (především u lidí ze Stocker Clubu, což celkem chápu), je samozřejmě problém, ale tan vznikl tím, že Milda neumí jednat s lidmi a nedokázal se s nimi včas rozumně dohodnout. Že svůj majetek NTM z Jindřichova Hradce nechalo odvézt, je u vědomí současné situace na JHMD jen dobře, protože ta vozidla aspoň budou mít možnost se tam někdy v budoucnu (po odchodu tamní současné squadry) ještě… Číst vice »