Technické muzeum stahuje pět vozidel od JHMD, poškozenou Malletku už odvezlo

Malletka míří do muzea. Zdroj: Jindřichohradecké místní dráhyMalletka míří do muzea. Zdroj: Jindřichohradecké místní dráhy

Vozový park Jindřichohradeckých místních drah se ztenčuje. Společnost se nedohodla na prodloužení zápůjčky pěti vozů s Národním technickým muzeem, které

Vozový park Jindřichohradeckých místních drah se ztenčuje. Společnost se nedohodla na prodloužení zápůjčky pěti vozů s Národním technickým muzeem, které si svůj majetek po dlouhých letech stahuje zpět. Vozidla míří do depozitáře v Chomutově.

Zřejmě nejzajímavějším, a také nejspornějším z nich je 110 let stará parní lokomotiva U47.001 zvaná Malletka. Ta byla z jižních Čech odvezena spolu se třemi vagony v pondělí, poslední pátý brzdový vagon bude odvezen v příštích dnech. „Pět vozidel ze sbírky NTM bylo zapůjčeno JHMD v 90. letech 20. století, většina vozidel zde byla dlouhá léta provozována. V současné době končí nájemních smluvní vztah,“ uvedl mluvčí muzea Adam Dušek. Vozidla budou podle něj k vidění v Chomutově, neboť tamní depozitář je v letní sezoně nově zpřístupněn veřejnosti.

Konec spolupráce obou stran přitom není přátelský. Provází jej soudní spor právě o Malletku, konkrétně o poškození jejího pojezdu. Muzeum žádá náhradu škod ve výši dva miliony plus úroky z prodlení. JHMD proti tomu namítá, že do lokomotivy už dala přes dva miliony korun a další byla ochotna investovat, žádala ale zároveň prodloužení zápůjčky. „Bohužel jsme nebyli úspěšní a k nové dohodě nedošlo. Jistěže Malletka, jako svého druhu unikátní parní stroj, bude na naší dráze chybět,“ uvedl mediální zástupce firmy Roman Bajčan.

Jaká vozidla se vracejí zpět do NTM:

Úzkorozchodná parní tendrová lokomotiva U 47.001
Úzkorozchodný dvounápravový oplenový vůz O/u 9510 na přepravu dřeva
Úzkorozchodný dvounápravový krytý nákladní vůz Z/u 2072
Úzkorozchodný dvounápravový krytý nákladní vůz Z/u 2067
Úzkorozchodný dvounápravový brzdový vůz N/u 3006

Tagy JHMD Jindřichohradecké místní dráhy lokomotiva Malletka Národní technické muzeum NTM parní žaloba
5 komentářů