LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Systém k elektronickým vinětám zajistí pro stát za 400 milionů Asseco

Klasické dálniční kupony často nejdou odlepit, v očích zákona jde ale o přestupek. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářKlasické dálniční kupony často nejdou odlepit, v očích zákona jde ale o přestupek. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) podepsal smlouvu se společností Asseco Central Europe, která v souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) podepsal smlouvu se společností Asseco Central Europe, která v souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek dodá státu systém evidence vozidel.

Elektronické viněty budou zavedeny od ledna 2021. Asseco zajistí dodávku e-shopu a dalších služeb a následný čtyřletý provoz, hodnota zakázky nepřesáhne podle SFDI 401 milionů korun bez DPH.

„Díky systému uživatelé pohodlně prostřednictvím počítače či chytrého mobilního telefonu provedou úhradu, případně ověří, že mají platnou elektronickou dálniční známku,“ uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Ministerstvo na dodavatele služeb nevypsalo soutěž, neboť systémy a informace související s elektronickými vinětami už dříve označilo za ty, „na které jsou ze strany bezpečnostních složek kladeny požadavky na utajení, a jeho dodavatelé proto budou vybráni v souladu s výjimkou ze zákona o zadávání veřejných zakázek“.

„S ohledem na skutečnost, že se řešitel systému bude seznamovat s utajovanými informacemi probíhala jednání pouze se společnostmi splňujícími požadované podmínky pro přístup a práci s utajovanými informacemi a s detailním zadáním se tak seznámil pouze nejnutnější okruh osob,“ doplnila ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů SFDI Lucie Bartáková. Podle ní fond jednal se třemi společnostmi, nabídky podaly dvě z nich a vybrána byla nejvýhodnější cenová nabídka.

Náklady na tisk a distribuci nalepovacích dálničních kupónů za rok 2018 činily 325 milionů korun, za rok 2019 ještě číslo není k dispozici.

Tagy dálnice dálniční známky elektronické dálniční známky
26 komentářů