egoe-plus
Zprávy

Swiss vyřadí přes zimu všechny airbusy A320, nechá v provozu jen novější stroje

Nový A320neo pro Swiss. Foto: Swiss
Nový A320neo pro Swiss. Foto: Swiss
Švýcarský dopravce si od nasazení modernějších a menších letadel slibuje úsporu nákladů.

Letecká společnost Swiss dočasně vyřadil ze své flotily 28 airbusů A320family. Důvodem je nízká poptávka a vyšší náklady na jejich provoz.

Firma to dnes oznámila při prezentaci svých výsledků za třetí čtvrtletí. Na lety po Evropě si firma ponechá pouze letadla Airbus A220 a novější letouny A320neo a A321neo. Firma současně v rámci úspor dál seškrtá zimní letový řád na maximálně 25 % loňské úrovně.

Swiss si od tohoto kroku slibuje další snížení nákladů v kritickém období. Dopravce pokračuje v redukci počtu spojení na tuto zimu, například z Prahy do Curychu létá aktuálně pouze dvakrát týdně.

Aerolinky patřící pod skupinu Lufthansa Group za první tři čtvrtletí utržily 1,54 miliardy franků, což je meziroční pokles o 61,8 %. Provozní ztráta dosáhla 414,7 milionů franků, loni za stejné období aerolinky vydělaly 489 milionů franků. „Očekáváme další nárůst ztráty v souvislosti se současnou situací,“ uvedla firma v tiskové zprávě. Poprvé za patnáct let firma očekává za celý rok záporné hospodaření. Třetí čtvrtletí bylo podle dopravce ve znamení částečného oživení, dopravce nabízel 40 % kapacity loňského léta. Přesto hospodaření skončilo v mínusu.

Swiss v rámci úspor propustil nebo nechal na neplaceném volnu přes tisíc zaměstnanců.

Celá skupina Lufthansa Group dnes oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala dvě miliardy eur. To je více, než očekávala.