egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Švýcarská vláda odsouhlasila pomoc pro aerolinky i jejich dodavatele, zajistí jim úvěry

Boeing 777-300ER společnosti Swiss. Foto: Swiss
Boeing 777-300ER společnosti Swiss. Foto: Swiss

Švýcarsko je další zemí, která pomůže leteckým společnostem přežít nejhorší období v historii letectví. Vláda schválila záruky za úvěry v hodnotě 1,9 miliardy franků leteckému průmyslu, zejména společnostem Swiss Air Lines a jejich sesterské společnosti Edelweiss Air.

O rozhodnutí informovala vláda na svých stránkách, pomoc musí ještě schválit parlament. Největší část této částky – 1,275 miliardy franků zamíří Swiss Air Lines a Edelweiss Air. Další peníze mají mířit i dodavatelům aerolinek: například handlingovým nebo cateringovým společnostem. Na podporu nedosáhne naopak easyJet Switzerland, který má svoji velkou základnu v Ženevě.

„Letectví je součástí kritické infrastruktury,“ řekla ministryně dopravy Simonetta Sommaruga. Podle ní až jedna třetina exportu švýcarského zboží míří za hranice letecky.

Vláda podmiňuje pomoc tím, že peníze musí zůstat pouze ve Švýcarsku. Naráží tak na skutečnost, že Swiss patří do skupiny Lufthansa Group. Ta zatím marně žádá o úvěry u německé vlády a čím dál častěji mluví o dobrovolném vstupu do ochrany před věřiteli. Jednou z podmínek pomoci je například zákaz výplaty dividendy až do splacení dluhu.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

Swiss vlastní Lufthansa, nějakým podílem, Swiss Cargo 100%.
Mám radu pro ČSA, nechte je padnout s tím, že značka bude naše, tím se zbavíme Čín. podílu a pak ČSA jakoby vzkřísime, už bez Šimáněho nebo Číňanů.
Povede to nějaký šíbr co tomu fakt rozumí.
Asi nějaký Brit nebo Američana co má s krizovým řízením prokazatelné skills 🙂

Nekdo

tak taky by šlo tu značku prodat za 1,- Kč LH group nebo LOT a přidat jim k tomu půjčku, aby pod ní provozovali u nás aerolinie…

Jirka B.

Me by zajimalo, jestli by vlada schvalila pomoc i kdyby ve Swissu meli 49% podil cinane, kteri by no dlouhodobe kaslali …

Dan

No myslím, že tam by vůbec nedopustili, aby v takové firmě měli Číňané významnější podíl.