Cestovní ruch Letectví Silniční nákladní doprava

Svět se izoluje od Británie kvůli mutaci viru, stojí letadla i kamiony

Airbus A319 Českých aerolinií v Londýně na letišti Heathrow. Foto: ČSA
Airbus A319 Českých aerolinií v Londýně na letišti Heathrow. Foto: ČSA
Zrušení letů ČSA se dnes dotklo 218 cestujících. V převážné většině ve směru z Londýna do Prahy.

Kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru SARS-CoV-2 v jižní Anglii omezuje řada zemí dopravní spojení s Británií. Přílety z ostrovní země zakázaly některé evropské státy včetně Česka a Polska, ale také například Kanada či Indie. Kolabuje i pozemní nákladní doprava mezi Británií a Francií. Na hranicích stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran tisíce kamionů, včetně českých, protože Francie uzavřela od půlnoci zatím na 48 hodin své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie.

Mezi zeměmi, které v noci na dnešek nebo dnes oznámily dočasný zákaz příletů na linkách z Británie, jsou Rusko, Kanada, Polsko, Dánsko nebo Norsko. Od dnešního poledne nesmějí letouny z Británie přistávat ani v Česku.

České aerolinie podle své mluvčí Vlaďky Dufkové zrušily dnešní let z Londýna do Prahy i let opačným směrem: „Zrušení se dotklo 218 cestujících. V převážné většině ve směru z Londýna do Prahy.“ České ministerstvo zahraničí nyní nemá informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi.

Už o víkendu oznámily obdobná opatření Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Rakousko, Irsko, Bulharsko či Turecko. „Evropa zavřela Británii dveře,“ píše dnes na titulní straně britský deník The Times.

Cestování z Británie omezují například také Chorvatsko, Hongkong Argentina, Chile, Maroko a Kuvajt. Saúdská Arábie pozastavila mezinárodní lety na týden, zatímco Izrael zakázal vstup cestujícím z Británie s výjimkou izraelských občanů. Izraelci přilétající z Británie musí podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Francie od půlnoci kvůli ochraně proti šíření nové mutace koronaviru z britských ostrovů přerušila dopravu pod kanálem La Manche. Železniční společnost Eurostar oznámila, že dnes a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.

Správa přístavu Dover oznámila, že do odvolání uzavírá terminál pro cesty do Francie. Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do francouzského Calais.

Na hranicích s Británií stojí kvůli zpřísněným koronavirovým opatřením z obou stran i stovky českých kamionů. Ztráty dopravci odhadují v řádu milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Francouzská federace nákladních dopravců FNTR uvedla, že pro řidiče nákladních vozů, kteří uvázli v Británii, začala situace být katastrofální. Podle mluvčí FNTR mnozí skončili na parkovištích bez přístupu k toaletám.

Britská vláda spustila plány na odstavení kamionů v jihovýchodním hrabství Kent, které měla v záloze pro případ možného přerušení dopravy až 31. prosince skončí přechodné období po odchodu Británie z evropského bloku.

Podle šéfa britské Federace pro potraviny a nápoje (FDF) Iana Wrighta ovlivní nynější uzavírka vánoční zásobování v Británii i ve Francii. „(Britská) vláda musí velmi rychle přesvědčit francouzskou vládu, aby ze svého zákazu vyjmula kamiony,“ dodal.

Druhý největší britský supermarketový řetězec Sainsbury’s uvedl, že výpadky některých druhů sezonní zeleniny v supermarketech se projeví v řádu dní, pokud se situace nezmění. Premiér Boris Johnson mezitím jedná s krizovým štábem o tom, jak vánočnímu výpadku v zásobování zabránit.

Nová mutace koronaviru se v Británii objevila už v září; v listopadu tvořila zhruba čtvrtinu případů infekce v Londýně. V polovině prosince už to byly téměř dvě třetiny, píše BBC. „Anglická“ mutace koronaviru se objevila i v Austrálii, Dánsku, Nizozemsku či Itálii.

ČTK

85 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Od 1. ledna 2021 se uzavřou hranice v celé Evropě, čeká se jen až bude po Vánočních svátcích a jediný pohyb bude mezi Kanárskými ostrovy kdy bude Ryanair navážet migranty z Afriky a vypouštět volně ve Španělsku.

Martin

Proč šíříte poplašné zprávy?

kulhán

Babiš a spol to dělají denodenně. Tak proč si nedělat z toho cirkusu srandu?

Martin

Aha, to byl humor.

Dorota

Nevím co na tom vidíte poplašného, je to konstatování současného stavu.

Y.K.

Doporučuji změnit mediaci.

Y.K.

medikaci

Dorota

Vám pomůže už jenom změna psychiatra.

Tuaer

Víte, že šíření poplašné zprávy je trestné?

Dorota

Pokud si přečtete oficiální statistiky kolik migrantů se v letošním roce přeplavilo na Kanárské ostrovy, tak pokud si nebudou chtít Španělé zlikvidovat turistické destinace na Kanárech tak jim ani nic jiného nezbývá. Ona absorpce ostrovů této velikosti je poněkud jiná než kontinent. Takže vaše korektnost ohledně trestu je poplatná sluníčkářským neziskovkám.

Roman

Ano a tvrdit že Ryanair je bude navážet aby je vypustili volně ve Španělsku je co??
Byl to čert, na vlastní oči jste ho viděl

Dorota

To je konstatování stavu, který nastane. Nezapomeňte se pak omluvit,.

Dorota

Tak to vypadá, že si tam mohou zažádat o azyl.

Petr Novák

Padla kosa na kámen! Já vím co máte na mysli, ale uvědomte si prosím, že může trvat velmi dlouhou dobu, než slepí prohlédnou. Tento server se zaměřuje na informace o aktualitách v dopravě.
Je třeba roky studovat alternativní zpravodajské weby a blogy, a taky třídit informace, protože některé jsou fakt kravina.
Bohužel, přepravu neočkovaných, způsobům neznalých Afričanů přes Španělsko chartery musím kvitovat.

Jan Sůra

Tak běžte třídit jinam:-)

medvěd

Obchodní válka 4.0 v praxi. Padla kosa na kámen – tvrdý brexit ! A prodejci si budou lízat rány – doufám, že stát je podrží nad hladinou, než najdou jiný trhy ! Co se týče virů , chřipka byla, je a bude pořád. Jen nemělo dojít k tomu, že si „farmaceutický průmysl privatizoval“ zdravotnictví. A nyní, co se „prožere dluhem státní rozpočet během 2 let“ nás srazí na kolena ! PF 2023 – dluhová brzda a po nich v Evropě potopa. Budeme na to sami.

Y.K.

Tady je tedy dnes veselo. Dorota má halucinace, do toho Medvěd s úžasnými závěry. Chřipka je a byla (a SARS-Cov2?) a do toho farmaceutický průmysl co zprivatizoval zdravotnictví…i když na COVID-19 žádný lék není a dře to personál s lahvemi kyslíku či ventilátory? Moment?

Gwann

pro pozivatele sputniku aj…zde jiný pohled – obvykle vyzobany z anglického tisku, převážně guardianu – ale i jinych

https://www.blisty.cz/art/102204-francie-kvuli-nove-verzi-koronaviru-v-britanii-s-okamzitou-platnosti-zakazala-vstup-britum-i-britskym-kamionum-do-zeme.html

Karel Jezbera

Tato varianta viru existuje ve Velké Británii již nějakou dobu (cca od září) a nejen tam. Takže už pronikla do okolního světa. Patrně není o moc nebezpečnější než ty, co už tady kolují. Musíte si klást otázku (a nikoho to tady nenapadlo), pro taková opatření v předvečer Brexitu? Dnes je už víceméně jasné, že tvrdý Brexit nastane k 1.1.2021 A to, co tu máme nyní, je jakási generální zkouška na to, co teprve bude… Pohádka o nové nebezpečné mutaci koronaviru se jen někomu nesmírně hodí do krámu.

Gwann

když sousední země uzavře do přísně karantény 1/3 obyvatel, a ti na poslední chvíli utíkají, jak šílení pryč jak při moru, tak mi přijde normální, že zavřou hranice.

v mezičase asi připraví karantény pro vlastní občany vč. řidičů kamionů a seženou náhradní řidiče, aby vozy převzali a dovezli.

a že je tvrdý brexit přede dveřmi, to jen usnadňuje – akorát se průšvih přesunul o pár dní dříve. ze v tom může být i jistý nátlak a naštvaní kontinentu na Angličany, asi může…

Jirka

On tvrdý Brexit až zase takový problém není. Obě strany nastaví podle pravidel WTO v průměru zhruba 5% clo na své zboží. Je to trochu více administrativy, ale nic co by se nedalo zvládnout. Co se týče pohybu osob, tak UK nebylo v Schengenu a pasovka se konala. Na tom se nic nemění.

Samo

UK nebolo v Schengene, ale samozrejme tam volny pohyb osob platil ako u kazdeho clena EU. Len bolo nutne sa na hranici preukazat dokladom totoznosti. To po novom neplati a cestujuci medzi UK a EU budu predmetom plnohodnotnej imigracnej kontroly, teda jednak nebudu mat pravny narok na vstup a jednak ta kontrola moze byt podrobnejsia a najma dlhsia.

Obcania EU si to asi neuvedomuju, ale proces ktorym prechadzaju oni a proces ktorym prechadzaju obcania tretich statov su podstatne odlisne.

Gwann

problém je…ze v průměru. a taky to, že v EU nejsou celní formality, schengen ne schengen a to i pro zboží že 3.zemi. cli se jednou. ted se šaškárna s celním odbavenim a placením čehosi atp bude provádět pořád a neustále. což může dost trvat (hodiny až dny) a stojí to tedy jak hodně peněz tak času. když průměrná čistá marže je v průmyslu v řádu procent…tak těch vašich JEN 5% je mnohdy konec byznysu.

trochu víc administrativy…no asi hodně víc, když se vyjednávají zóny volného obchodu.

doufám že blazeovanci vašeho typu nedojdou sluchu i u nás…

Pikenin

Před rokem by jeden nevěřil,kolik odborníků na epidemie se ukrývá na tomto dopravním serveru😷

kulhán

Stejně jako politiků, kteří se za odborníky považují. Vaří z vody, proto do toho lidi kecaj. Do krámu s rozestupem a dnes jsem se tlačil v buse 20min tam a ještě zpátky. A žral jsem ve stoje s jinými lidmi v hloučku, místo abych jedl v restauraci.

Šejdr

Hospody zavřené, takže firemní vánoční večírky se konají v zasedačkách a podobných místnostech. Sice je tam méně místa, ale o to je to větší zábava, že. 😀

Gwann

tak většina rozumných firem tohle zakázala. nikdo nemusí organizované promorit posádku. to hranici s trestním zákoníkem. obvykle se taky blbě vysvětluje klientům…ze všichni se léčí…protože měli večírek…

Gwann

tak když tu jiní ječí…proc jezdí poloprázdné vlaky a jiní zase ječí…proc jezdí plně…to je pak těžký…

Lumpy

Jee to je kraasne zastavily kamiony a ted si muzeme vyzkouset jake to je bez nich
V britanii nebudou pomerance ani zadna jina zelenina a to ne za tyden ale za dva dny a ta zelenina ktera stoji v kamionech na hranicich tam pekne shnije
Tohle neni o viru ale EU chce ukazat jake to je kdyz nechteji spolupracovat😀😀

Gwann

když nechcete být v klubu, neustále si vytrucovavate vlastní pravidla a přes preferenční zacházení oproti jiným a jasně výhody členství, se rozhodnete že chcete víc a že si to vyjednate s bouchačkou co drzite u vlastní hlavy, vyhrozujice že zmacknete spoust a kusy mozku znecistite tapety a koberec…tak se nemůžete divit, že na vás v daném klubu nemají úplně pozitivní náhled…

Greta

Johnson a toryové s UKIP chtěli brexit bez závazků, tak ho mají. A je hezké, že zbytek EU protentokrát drží za jeden provaz s Francií, Dánskem, Španelskem a dalšími členskými státy, které odmítají přiznat Británii extra buřty bez povinností.

Martin

Uvítají to především naši výrobci automobilů a jejích subdodavatelé, konečně budou moci dát zaměstnancům neplacené volno.

Gwann

v první chvíli to trochu zaboli. v druhé skončí autoprumysl v británii a třeba se bude vyrábět víc i u nás.

Jaaaa

Vida, hard Brexit.

Yellowhammer

Však se všude uvádí, že ta mutace tam byla už v září a že teď je různě po světě. Tak co taková panika s uzavřením Anglie?! „A komu tím pomůžete, co?“ 😁

Kalina

Při výskytu nákazy je obvyklé, že se postupuje s maximální razancí, izolace nakažených od ostatních je tak zcela na místě, byť měla přijít již minulý týden, hned při prvním oznámení.

Tady na Moravě

Dokonala ukazka prehnane reakce na zaklade zkresleneho medialniho obrazu, ktery byl vytvoren z neuplnych informaci a jejich spatneho vykladu.

Navic extremne iracionalni reakce vzhledem k tomu, ze ten udajne nakazlivejsi kmen viru byl jiz identifikovan take v Nizozemsku a Australii, tj. dostal se ven z UK (buhvi jestli tam vzniknul). Je to asi jako kdyz v dubnu lide chteli preruseni kontaktu s Cinou, pricemz virus se uu davno siril z evropskych zemi, zejmena Italie.

Kalina

Hodnocení laskavě ponechte epidemiologům, resp. těm kdo k tomu mají patřičnou kvalifikaci a praxi.

Tady na Moravě

A bures se ptal epidemiologu? Jestli se chcete nechavat ridit kazdym bububu z bulvarnich novin, tak prosim. Ale laskave nechte moznost volby ostatnim lidem.

Gwann

bureš nevládne v nizozemí ani francii, i když vy si patrně myslíte, že áno. bureš a spol to obslehli. což by mohlo znamenat, že to není pitomost

MildaIV

Bureš a spol obšlehli naprostou většinu opatření. Nejvíc opisovali od Němcú a Rakušanú. Šmucler si z toho na jaře dokonce dělal srandu. Opozici ale rychle došlo, že by to většina lidí mohla vnímat jako docela rozumné, tak o tom raději nemluví.

Gwann

díky bohu za to opisování…jinak máme opatření…každý povinné sežere jedno vodnanske kuře (z polska)

Kalina

Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo, že od dnešního dne, tj. 21.12.2020 s účinností od 12ti hodin jsou zakázány veškeré přímé lety z UK do ČR.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/velka_britanie_zakaz_primych_letu_do_cr.html

Gwann

asi v 10 případech zatím celkem

Esme

Ví někdo, jak je to s BA856, která normálně přistála před chvílí? Fakt mi hlava nebere, že ČSA poslušně zruší let a BA na prasáka sedne s plným érem….

pzag

A byli v tom lidi? Nebylo to cargo? Popř. repatriační let? I když ten by tak rychle asi nestihli zorganizovat.

Esme

856 je pravidelná linka, ale jestli směr prg byl ferry nebo obsazený, to by mě právě zajímalo

Jenda

Na stránkách LHR, PRG i BA je let BA856 uveden jako zrušený. BA se tedy patrně rozhodly nenechat na holičkách lidi, kteří chtěli letět z Prahy do Londýna, a přiletěly s prázdným letadlem.

Jenda

A mimochodem to samé Ryanair, který v poledne letěl na Stansted a zpátky přiletěl prázdný (FR1013).

Esme

Jo, to dává smysl, doufám, že to tak je (y)

GPGP

Zatímco ve Wuchanu se už žije na plné koule, Evropa je nějak v pr…. 🙂

kulhán

Protože se panikaří. Je to šaškárna.
A vyco jste vyjukaný z korony, tak jestlipak máte zkontrolované vaše zdraví co se týče nemocí na které je lék nebo léčba a na které se úmírá? Skoro tolik jako na koronu? 😁

Karel_x

Covid má potenciál rozvrátit zdravotní systém, jak se stalo v části Itálie, Španělska a USA. Proto ta opatření, ne zrovna populární, a možná ne vždy chytrá, ale v zásadě zabírající. Někdy je fajn si hrát na hrdinu, jindy se musí lidé spojit a bránit nejhoršímu.

kulhán

Karle, tady není potřeba se spojovat. Nic moc se krom paniky neděje.

Gwann

bohužel děje. jakkoliv my s tím nic udělat neumíme.

ty excess death nejsou z vyděšení. jen za 4Q to bude nárůst úmrtnosti minimálně o 40-50%

Hojakar

Bububu taky k smrti vydeseny? Doporučuji zakoupit bunkr a na nejméně 5 let se tam hermeticky uzavrit…a všechny co s vámi souhlasi včetně sebou a na ostatní nechte normálně zit..nemoci se prostě vyskytuji, je to tak..většina tuto medialni chtipku prekona ze o ni ani neví,někdo má těžší orubeh,někdo bohužel zemre.. Tak jak na jiné nemoci…chripka je tady každý rok,spousta lidí onemocni,někdo zemre ale takové šíleně manevry se nekonaji..

Gwann

o sebe se moc nebojím. ale o rodiče a prastryce s pratetou ano, vy tydyte.

jestli je vám jedno, že umírá na to spousta lidí, co mohli ještě leta žít, tak budiž, je to vaše vizitka a vizitka vám podobnych! mne to jako žádoucí stav neprijde

Samo

Oni tie opatrenia práveže veľmi nezaberajú, inak by polovica Európy neskončila po jeseni plnej opatrení pri ďalšom lockdowne.

Iba ľuďom rozmrdávame životy a nedosahujeme tým vôbec nič.

Knížecí rada

Zlatá Evropa

2084

No, nevím, jestli se život v Číně dá nezvat životem na plné koule

2084

*nazvat

Jaaaa

Heh, však taky nevíte, co se v Číně děje, když se najde ohnisko. 😀

Řiditel

Viděl jsem video z Číny, kde se objevilo ohnisko prasečího moru. Rychle bagrem vyhrabali velkou jámu do který hodili několik desítek, možná i stovek živých prasat, stále živá je polili hořlavinou a zapálili. Co dělaj s lidma nakaženýma covidem je otázka.

Roman

Čína to vyřešila po svém. Tvrdou represí. V podstatě Wuhan a ostatní města kde se nákaza šířila uzavřela od okolního světa. Konkrétně Wuhan na 3 měsíce. Zároveň tam provedla opravdu tvrdý lockdown. Když se o třech měsících objevily další případy (6) tak se úřady rozhodly otestovat všechny obyvatele. Všechny pozitivní opět nahnali s rodinami do karantény.

Gwann

a to by bylo řevu…kdyby to někdo udělal u nás. a nejvíc by jeceli ti, kteří buď Čínu obdivuji nebo řvou, že vláda nic nedělá.

MildaIV

Čistě z epidemiologického hlediska je poměrně výhodné mít nad obyvatelstvem absolutní kontrolu. Tady si vláda nemúže dovolit omezit ústavní právo lidí cestovat kam se jim zamane, bez ohledu na to kolik lidí tím zabijou.

libcha

No hezké, všichni překotně v panice zavírají všechno možné, daleko za hranicí příčetnosti. A zatím slavná „nová mutace Čínské chřipky“ už je dávno rozšířená po světě, takže jestli je skutečně tak nakažlivá, jak se tvrdí, budem jí tu za měsíc mít víc, než je jí v současnosti v GB, a to i kdybychom GB úplně hermeticky izolovali.

Janko

Ten zmutovany virus uz tady samozrejme je a to dlouho. Bures a ten brejlatej hematolog tomu ale nerozumi. Jednaji v hysterii a zbrkle.

Esme

Dělají to, co všichni okolo, aby někdo náhodou nemohl říct, proč to taky neudělali. Jejich logika, no.

Tady na Moravě

Presne, stadni jednani. Nic vic nic min.

libcha

Mě v původním příspěvku ani tak nešlo o to, co dělá konkrétně naše vláda, ale tak nějak celkově v Evropě.

Dělat to, co dělají ostatní, je často dobrý přístup. Jít proti proudu může být někdy hodně výhodné, ale musí to být dobře promyšlené, neboť často je to chyba, a ještě častěji vás za to někdo odstřelí.

Gwann

myšlení (zvláště úspěšně myšlení) od vlády necekejte. takze dobre ze jdou s proudem

Knížecí rada

Poslouchaj Máru

Gwann

bureš mi je nesympaticky. podobní lidoví mudrcové ještě nesympatictejsi

MildaIV

Ten zmutovaný virus tu pravděpodobně již je. Ale bude trvat nějakou dobu než se rozšíří. Izolací Británie se jeho šíření u nás zpomalí. To nám dá čas proočkovat větší množství lidí. Ale pokud máte pocit, že ti epidemiologové co pracují na ministerstvu zdravotnictví o tom narozdíl od vác nic neví, pak se tam běžte přihlásit, Bureš vás určitě okamžitě přijme.

Greta

Kdyby česká vláda nezakázala přílety z UK, tak by nejspíš Německo a další sousední státy zakázaly všechny příjezdy (včetně pendleru atd) z Česka, aby nešlo obcházet jejich zákaz.

Janko

Staty EU jen dokazuji ze jejich vlady jsou naprosto neschopne. Anglie nema absolutne zadne dukazy o zvysenem nebezpeci teto mutace a vyjadreni jejich premiera byl v podstate hoax. Nase vlada se zachovala jak naprosty amater a rozhodnuti o zruseni letu je podpasovka pro lidi co chteji na vanoce domu. Dle vyjadreni odborniku mutace nema vliv na prubeh nemoci, a samotny covid ma nekolik mutaci! Nadale tedy pokracuje silenstvi , hysterie, ukvapene a nemocne rozhodnuti lidi co nam vladnou. Evropa vesele pokracuje ve sve sebedestrukci. Jen tak dal …

ABC

by mě zajímalo co by EU dělala kdyby nebyl brexit…

Ondra L.

Eu by delala to same, co ted, hranice uzaviraji staty a ne eu

ABC

Ano, nějaký volný pohyb osob v EU je už dávno jen iluze

Pezos

Včera dokonce na ČT v reportáži tvrdili, že podle předběžných dat tato nová mutace způsobuje méně těžkých průběhu než běžně se šířící kmeny.

Kalina

Pro vyhlášení izolace postačuje, že „nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal“. „Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení.“
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/vymkla-se-kontrole-nakazlivejsi-mutace-covid-19-jih-anglie-velka-britanie_2012201559_vis

kulhán

Experti a vědci 😂😂😂

Gwann

a vy jste absolvent vysoké školy života, že?

osobně se raději budu mýlit s vědcem z daného oboru, než mít pravdu s nějakým kulhanem. pokud samozřejmě vědec nezmagoril a nenavrhuje řešení typu…skoč z mostu, nedostaneš virus…

Gwann

jen je mutace skoro 2x nakazlivejsi, ale jinak asi klid a pohoda…

sebedestrukce je se zároveň omezovat a zároveň promorovat.

zdravotnictví nápor pacientů v neřízeném šíření nezvládne. tomu se musí zabránit.