Autobusy

Švédové chystají první linku v Evropě pro autobusy bez řidičů

Autobus Scania Citywide LF. Foto: Scania
Autobus Scania Citywide LF. Foto: Scania

Spojení mezi švédským městem Barkabystaden poblíž Stockholmu a stanicí metra Akalla bude prvním v Evropě, kde příští rok začnou vozit v pravidelném provozu autobusy bez řidiče.

Po různých pokusech s autonomními minibusy kategorie do deseti cestujících se rozhodla Scania ve spolupráci s tamějším dopravcem Nobina ke zkušebnímu provozu s běžným dvanáctimetrovým autobusem Citywide LF pro až 80 cestujících. Scania o tom informovala v tiskové zprávě.

Ve speciálním pruhu vyhrazeném pro autobusy budou jezdit dva autobusy pětikilometrovou trasu se čtyřmi zastávkami. Autobusy budou elektrické, zatím budou jezdit ještě s řidičem, který ale bude na vše jen dohlížet a nebude řídit. Výrobce autobusů tak chce získat potřebná data o provozu a současně zamezit možným nehodám pro případ, že by se ukázalo, že technologie ještě nefunguje.

„Technologie pokročila natolik, abychom začali s testy v běžném provozu s cestujícími,“ řekla Karin Rådström, šéfka autobusové divize Scania. V první etapě budou autobusy jezdit ještě bez lidí, v druhé už s cestujícími.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DRABADURA

No konečně !!! Ještě vlaky a bude to.
Já to říkám furt – dokud to nebudou řídit počítače, které jsou ve 3 ráno stejně ve střehu a svěží jako ve 3 odpoledne, tak se budou opakovat průsery, jako za poslední týden na dráze.

Hans

Autonomni pruh… Pak prijdou na to ze když tam místo asfaltu daji železné pásy a Železná kola, bude to energeticky úspornější. Nakonec zjistí že vymysleli vlak…….

železničář v důchodu

Ten Váš objev má ovšem jeden nedostatek: ten „vymyšlený vlak“ bude moci jezdit jen po těch železných pásech, když bude mít ta železná kola, ale ten autobus může jet v podstatě kamkoli i mimo ten autonomní pruh, když nějaký „živý“ řidič převezme jeho řízení

okk

Nobina, Nobina…. kde jsem to jen slyšel? https://www.dailymale.sk/articles/ako-uz–zase-vozim-norov-i-setup_3998 V tom případě jim přeji hodně štěstí :).