Vodní doprava

Suezem už proplula všechna čekající plavidla, celkem jich bylo přes 400

Kontejnerová loď v Suezském průplavu. By Daniel Csörföly - Photos taken by Daniel Csörföly, Budapest, Hungary, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1899147
Kontejnerová loď v Suezském průplavu. By Daniel Csörföly - Photos taken by Daniel Csörföly, Budapest, Hungary, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1899147
Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje.

Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto důležitou dopravní tepnu světového obchodu zablokovala velká kontejnerová loď. Informovala o tom správa průplavu. Čtyřista metrů dlouhou loď Ever Given se podařilo uvolnit v pondělí, na což čekalo přes 400 plavidel.

Šéf správy průplavu Usáma Rabía už ráno oznámil, že dnes očekává proplutí posledních 85 čekajících lodí. Obří kontejnerová loď zablokovala průplav 23. března. Až po týdnu se podařilo specialistům s flotilou remorkérů a díky vrcholícímu přílivu dostat 220.000 tun vážící kolos od písčitého břehu. Předtím několik bagrů odstraňovalo tisíce metrů krychlových písku a bláta kolem lodi.

Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodlouží zhruba o dva týdny a také notně prodraží, nemluvě o zpoždění dodávek.

Zatím není jasné, co přesně nehodu způsobilo. Správa kanálu příčiny vyšetřuje. Rabía v pátek egyptské televizi řekl, že „vyšetřování postupuje dobře a potrvá ještě dva dny, pak budou oznámeny jeho výsledky,“ uvedl deník The Guardian. K nehodě zřejmě přispělo počasí. V době, kdy loď uvízla, byl v oblasti silný vítr.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19.000 lodí.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
IBM

Problém se posunul do Hamburku, Amsterdamu, Londýna…

Ondřej

S tím už se dá operovat,přístavy s tím počítají,nebude to nic hrozného.

Jirka

Egyptský prezident již vydal pokyn k hledání technického řešení rozšíření v jižní části, tak aby vznikli 2 vodní cesty a podobná situace nemohla opakovat.

Martin

týden se lodivodi váleli, tak teď museli máknout 😀 a ještě budou chvilku než se ty lodičky na obou stranach dostanou do běžného režimu. 400 lodí sice odjelo, ale plno jich dojelo…

ivan

Jestli dobře vidím, tak ty, co tam čekaly, tak už odpluly, zatímco teď čekají ve frontě ty lodě, co dopluly později a čekaly, až odplují ty minulého týdne. Na severu je to tedy pořád asi 70 lodí, na jihu asi 100 lodí … takže ještě tak 2 dny.

Jiří Kocurek

A mezitím připlujou další. Postavili si průplav, tak jim tam plují lodě. 😀

PeterC.

🙂 Divadlo Jary Cirmmana: Hospoda na mytince u lesa….muj stary otec si postavil hospodu u silnice ,ale hodli mu tam lidi 🙂 Neviem ci som presne citoval

bohyn

Asi tak. Je hezky, ze za 6 dni propuly vsechny lode, co se tam 6 dni blokady hromadili, ale ted tam je tam zase fronta za 6 minulych dni. Na https://www.vesselfinder.com/ je videt, ze ta fronta furt dost velka. Tohle je placani se po ramenou pred kamerama, aby se plebs uklidnil. Mozna by nebylo nutne prebirat kazdou zpravu co nekdo otiskne, ikdyz je to bez prace.