dpp

Strojvedoucí RegioJetu stihl před srážkou zastavit, ukazuje video z průmyslové kamery

Záběry z průmyslové kamery před srážkou vlaků v Pardubicích. Foto: Zdopravy.czZáběry z průmyslové kamery před srážkou vlaků v Pardubicích. Foto: Zdopravy.cz

Vlak ČD Cargo jel při srážce rychlostí 30–40 km/h.

Odebírat
Upozornit na
guest
767 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František N

Kdyby byly f pjérdeli ryby…
Tak mi to přijde. Samé kdyby, kdyby…
Sem zvědav kdo to nakonec odskáče.

Filip Novák

No když ze 60 km/h zastavil po ujetí 160 metrů. Tak kdyby jel 120 km/h, tak zastaví po 320 metrech a při rychlosti 160 km/h po 500 metrech?

Leinad

Energie je druhá mocnina rychlosti. Spíše kolem ní se to bude pohybovat. (dvakrát větší rychlost asi čtyřikrát delší dráha). Ale reálně do toho vstupuje víc.

Milda

Za mě za to může SŽDC, která nechala modernizovaný úsek bez zabezpečení. Tam by měly padat hlavy jako první. I když nehodu zavinil mašinfíra, jak to zatím vypadá, kdyby tam bylo potřebné zabezpečení, nemusely být min. mrtví a tak velké škody.

Franta Pepa Jednička

Kdyby pes nes*al dál by doběhl.
Můžeme vydávat doporučení, že by tam SŽ mohla mít alespoň kódování, ale za tuto MU opravdu nemůžou. Nepleťme si příčiny a přispívající faktory.
Nemůžou za to, že strojvedoucí úplně přehlédl stůj na odjezdu, otázkou je proč, co ho tak zmátlo, vždyť to návěstidlo je v rovině, není za ničím skryté, apod…

Milda
Vinkler

Připomenu ještě jeden aspekt z doby nedávno minulé:

výpravčí postavil vlakovou cestu a jde k vlaku aby ho vypravil.

Toto dnes neexistuje – z výpravčích jsou dispečeři v centrále a výpravčí až na vyjímky již na koridorech nepracují = v praxi jde ale o snížení bezpečnosti přepravy = vše zůstává na strojvedoucím který může být „odbaven“ vlakovým personálem k jízdě proti Stůj …………………………….

AZa

V minulosti existovaly tzv. odvraty pro vlakové cesty. Při projetí nåvěstidla nedošlo k čelní srážce ale k odkloněni do kuse koleje.

Martin H.

Oni existují i dneska a dokonce se nově instalují, ale můžete mě vysvětlit, jak by se v tomto případě dál nainstalovat odvrat?

Petr

Odvrat by zde asi instalovat nešel
Ale určitě by šlo (obrazně řečeno, nevím jak to nazvat technicky) NEstavět vlakovou cestu pro RegJet do kolize s NEXem, také by při projetí návěstidla nedošlo ke srážce
nebo nepovolit RegJetu odjezd od nástupiště s tím že musí někde (o pár metrů dál) znovu zastavit
To je podle mě to riziko a koledování si o průser
Který poté nastal

Marie Svobodova

Kupka řeší podstatnější věci, než je nehoda v Pardubicích!!!

Za svým domem si nechal u projektu VRT za poslední měsíc 2x prodloužit tunel Líbeznice – nejdřív o 510 m a teď o dalších 190 m na celkovou délku 3400 metrů…

Kupka je největší NIMBY a proto je ministrem dopravy, aby si vše v okolí Líbeznice „pohlídal“

Oldřich Sládek

Promiňte paní Svobodová, ale vy jste na tom Ústecku všichni snad už dostali úžeh nebo co…..

Pan Král

Ne, to jsou jen debilové. Tam je to normální stav

Detepak

Tunel v Líbeznicích bude delší ne kvůli domu Kupky, ale jednak kvůli škole, která se tam mezitím rozrostla v době, než se posunula VRT blíže obci, ale také kvůli domům, co tam mezitím vyrostly. V nejbližším místě bude dráha jen 60 metrů od zástavby. To byste mít z baráku tak blízko nechtěla. Takže si nejdříve nastudujte třeba územní plán Líbeznic a další materiály, než tu budete šířit nenávist vůči Kupkovi.

Urpiner 12

Jak bude strojvedouci souden za zabiti z nedbalosti, tak snad poda trestni oznameni na sž za špatne zabezpečeni trate, nebo vubec žadne…

David

Tak není to poprvé, kdy strojvedoucí Regiojetu projel z nedbalosti i o metr absolutní návěst Stůj. Na trati Praha hl.n. – Smíchov to byla skoro běžná praxe, naštěstí se nikdy nic nestalo.

A. O.

Určitě bude souzen za obecné ohrožení z nedbalosti. On projel tu návěst, což byla primárně příčina té nehody. Správa železnic, respektive MD k té nehodě taky přispělo, ale tam můžeme chtít vyvodit odpovědnost pouze politickou, trestní se asi nikomu nepovede. To, že tam nebyl funkční zabezpečovač mu u soudu možná trochu pomůže. Trestní oznámení na SŽ, protože nebyla trať zabezpečena sice podat může, ale nikdo to asi řešit nebude, protože to nevypadá, že by fakticky SŽ (MD) něco porušila (porušilo), proto jenom ta odpovědnost politická. Pokud by chtěl podávat TO, musel by strojvedoucí dokázat, že tam došlo k nějakému jednání… Číst vice »

Petr

A co když se ukáže že LVZ v projektu byl a peníze na něj z EU přišly? Cituji z jiné diskuze: Že se to s tím LVZ kódováním myslelo asi opravdu vážně, a že i tyto (ne)interoperabilní systémy lze financovat i z EU – CEF peněz (což byla vždy mantra, proč se to nesmí), svědčí další zřejmě platné smlouvy na financování modernizace uzlu Pardubice. Správa železnic, státní organizace – Grantová dohoda k projektu Modernizace železničního uzlu Pardubice (Activity 4: Technological assemblies (part 1)) https://smlouvy.gov.cz/smlouva/14898474?backlink=twtrm Správa železnic, státní organizace – Dodatek č. 1 ke Grantové dohodě 2019-CZ-TMC-0095-W Modernizace železničního uzlu Pardubice… Číst vice »

A. O.

No v tom případě bude mít průser i SŽ, respektive někdo z ní (pokud tam být měl, ale nebyl), ale i tak to strojvůdci nejspíš nějak extra nepomůže. Pochybuju, že mu dají trest při horní hranici, ale taky pochybuju, že vyvázne s podmínkou, bohužel.

Pavel

Kdyby jen Smíchov – Radotín, ale takto bude celý úsek až do Berouna do roku 2030. Stejně tak Lysá nad Labem – Čelákovice. Za nehodu v Pardubicích by měl jít do chládku úředník, který rozhodl o tom, že už se nebude instalovat národní vlakový zabezpečovač, protože dle jeho tvrzení to přece na pár let nemá cenu. Opravdu je mi líto strojvedoucího, svoji chybu si uvědomil, zastavil, ale více udělat nešlo. Opravdu být tam národní zabezpečovač, tak za prvé by mu Mirel kódoval červenou (takže daleko větší pravděpodobnost, že neodjede a když už by odjel, Mirel by nedovolil více než 40… Číst vice »

Oldřich Sládek

Tak znova, ačkoliv to tady psal už kolega Petr Šimral, takže jsem si dovolil ho zkopírovat: „Zákon o Dráhách platný od 1.1.1995 tomu nasadil legislativní rámec, kdy do rychlosti 100 km/h stačí jednomužně kontrola bdělosti a dvoumužně není třeba nic. A neděste se, jak to je strašné…Slováci smí za těchto podmínek 120 km/h.“ K tomu doplním, že v Pardubicích se ve staničních kolejích nikdy nekódovalo. Že v Česku chybí už 100 let zabezpečovač, co by uměl zastavit vlak se snad všeobecně ví a proto je taky tady tlak na zavedení výhradního provozu ETCS, přes všechny jeho finanční, technologické a provozní… Číst vice »

Pavel

Tak znova. Do Berouna ETCS nebude dříve než v roce 2030. Vy jste proti tomu tam mít 7 let národní zabezpečovač s kódováním? Radši to necháte na člověku s tím, že je to jen 7 let?

SYN

Ano, hlavní chyba je že se tu 50+ let používá velmi „slabý“ zxabezpečovač který možná byl přiměřený na rychlosti parních strojů, ale už dlouho nedostačoval, a bylo/je to čím dál tím horší. Otázka „co s tím“ opravdu není triviální!

vbb

>v Pardubicích se ve staničních kolejích nikdy nekódovalo

Petr Šimral má video, které dokazuje opak.
Tak se spolu domluvte 🙂

Koleno

Takže když projedete autem na světelné křižovatce červenou, uvědomíte si to a zastavíte v křižovatce, avšak už je pozdě, z boku do vás narazí kamión jedoucí na zelenou, budete také hledat vinu na správci světelné signalizace křižovatky?

(na silnici umírá násobně více lidí)

Pavel

Zeleznicni doprava má možnosti, jak lidskou chybu eliminovat. A umí to už 100 let. Podle Vaši logiky nepotřebujeme žádný zabezpečovač a případnou nehodu hodíme na člověka. Vskutku skvělé uvažování. Vy musíte pracovat u Správy železnic.

SYN

No tato situace se spíš podobá tomu že křižovatka byla BEZ světel, fíra byl na vedlejší, chybně tam vjel a sejmul ho kamion na hlavní. Světla by to byly řešily „výrazněji“ ale ty tam zatím nebyly, protože se jejich vývoj teprve dolaďuje (a mimochodem tu kdekdo vykřikuje že jsou špatná a že předchozí systém hlavní/vedlejší byl dostatečně dobrý)…

Petr

Proč byste zastavoval v křižovatce?
Co jste to napsal za blábol?

LCP

No nevím, ale jednou z důležitých úloh mangamentu je vyhledávání rizik a jejich předcházení. Přeci jenom nechat jednu z nejvytíženějších stanic v síti bez zabezpečení- tedy jenom na tom, zda si strojvedoucí všimne nebo ne, je trochu koledování si o průser. Protože všichni víme, že my lidi chyby sem tam děláme a proto máme techniku, která nám je má pomoci eliminovat. Je rozdíl jestli Madla ve skladu ty šroubky místo do poličky A5 dá do poličky A6, je rozdíl, když je vše na strojvedoucím na trati, kde jede jeden vlak za 2 hodiny a náklad párkrát do týdne, ale tady… Číst vice »

Jan

Strojvedoucí byl zaměstnanec RJ nebo agenturní zaměstnanec?

Radek

Výpravčí,či dispečer si může taky připsat svůj díl viny,mohl strojvedoucímu zavolat, že bude nestardantně čekat na projetí nexáku a potom pojede.

Starej

On by Vám to tiskový mluvčí DI ( kterému bych já nesveří ani koloběžku) vysvětlil. Že bylo vše v pořádku !

pzag

Pokud vám přijde v nepořádku, že se nejezdí jako vždycky, ale máme návěstidla a návěsti, tak to asi můžeme celou železnici zrušit.
Se prostě příště postaví volno z Prahy až do Košic a strojvedoucí pojede, jak bude chtít.

Libor

Ono to nepřijde v pořádku ani SŽ, proto na každém školení opakují a zdůrazňují „volejte, komunikujte“. Bohužel půlka klikačů z CDP si hraje jen počítačovou hru a půlka „starých psů“ z běžných stanic se nechce učit novým pořádkům – „nikdy jsme nikam volat nemuseli“. A pak to vypadá na síti takto.

Pavel

Taky si myslím, že by mohli v takových případech volat. Ale žádnou takovou povinnost nemají. Naopak nedávno jsem byl svědkem, jak chtěli urychlit odjezd (aby strojvedoucí dával výzvu k pohotovosti v okamžiku, kdy je na návěstidle Stůj, aby se to urychlilo. Aby vlak odjel co nejdříve po postavení vlakové cesty.

Koleno

Takže dispečer bude volat každému strojvedoucímu, že nemá na dalším návěstidle znak dovolující jízdu?

Pavel

Proč ne?

Karel

Smutný

Růža

Podle komentáře článku je nejlepší řešení autonomní vlak . Mnohde to již funguje. Lidský faktor je bohužel příčinou mnoha tragédií.

Petr Šimral

Mnohde to rozhodně nefunguje. Buď to funguje v poušti, nebo v tunelu…
Ale možná něco uvidíme brzy v České republice.

***** Petr

V letectví to jde a po silnicích USA jezdí autonomní auta a jde to. Myslím, že železniční provoz není provozně náročnější 🙂 A uzavřené metro bych při reko už vždy připravoval na éru bez mezičlánku standartně.

Karel

Kde to jde v letectví?

Jan Dlasek

V letectví to jde – to by ste měl zkusit vysvětlit pozůstalým po 188 + 157 lidech, kteří zahynuli v Boeingu 737 MAX kupodivu pro poruchu softvéru (autopilota)

Rudolf Tuček

U 737 max byla prvotní příčinou porucha hardwaru(snímač úhlu náběhu), pak špatný návrh konstrukce některých uzlů a za třetí pilotům řekli je to stejné letadlo jako předchozí generace 737. Software fungoval správně jak byl naprogramován (bohužel taky špatně protože bral informaci jen z vadného čidla).

Pan Král

Tady Růža to naprogramuje z gauče raz dva, to je jasný jak facka ne

Martin

Z toho budou mít zastánci tradičních přístupů, kdy strojvůdce je doslova a do písmene ten vůdce doslova rudo před očima 😀

Ano, celá standardizace kolem ETRMS se touto cestou ubírá, EU do toho sype nemálo peněz.

Petr Šimral

Pane Martine. Sleduji zde Vaše výroky a myslím, že je třeba se trochu něco naučit nebo mlčet. Čtením novinových titulků se nic nenaučíte a nic nepochopíte.
S přátelským pozdravem „jedna stará železniční fosílie“.

Jirka

Pokud je opravdu legislativně možné jezdit po koridorové trati bez zabezpečovacího systému, pak je to na okamžité odvolání ministra dopravy.

Petr Šimral

Ano, bylo to možné vždy. Zákon o Dráhách platný od 1.1.1995 tomu nasadil legislativní rámec, kdy do rychlosti 100 km/h stačí jednomužně kontrola bdělosti a dvoumužně není třeba nic.
A neděste se, jak to je strašné… Slováci smí za těchto podmínek 120 km/h.
Nevidím důvod, proč za to odvolávat nynějšího ministra.

Koleno

Pane Šimral, děkuji za Vaší dlouhodobou kultivaci zdejších diskuzí a opětovnou snahu přinášet reálná fakta a vysvětloval je ostatním. Díky.

Jirka

Protože legislativa je přesně jeho kompetence. A pokud je legislativa špatně (což evidentně je), pak by měl být odvolán.

Petr Šimral

Tak mi tedy vysvětlete, pod jakým zákonným rámcem chcete jezdit na tratích, kde kód vlakového zabezpečovače není? Je to téměř 7000 km tratí.

A. O.

Taky to ale nejsou koridory s takto hustým provozem a s mezinárodním významem, že? Navíc se před pár dny s velkou pompou neotevřely za slov premiéra, jak došlo ke zvýšení jejich zabezpečení.
Jsme schopni kategorizovat silnice, zvládneme zákonem kategorizovat i jednotlivé tratě a pak můžeme pro jednotlivé kategorie dráhy stanovit různá pravidla.

Koleno

Co je na legislativě konkrétně špatně, co by mohlo být konkrétně jinak?

Jzms

Třeba předpis D3, to je 19.stoleti

Franta Pepa Jednička

S tím souhlasím, D3 by neměli existovat ideálně vůbec, nebo by měli mít přísnější rámec, kde smí být, protože to jen správce infrastruktury přehazuje na dopravce své povinnosti. Těmi podmínkami například myslím, četnost a pravidelnost křižování, prostě někde, kde se každý den pravidelně křižuje, tam nemá D3 co dělat

kix

viz třeba Kořenovská zubačka s poměrně hustým provozem..

kix

a po silnicích jezdí miliony aut bez zabezpečovače..

Martin H.

A taky umírají stovky lidí ročně..

zdenek

Tal v čem je taky problém. No že prostě v Pardubicích ačkoliv se dělají miliardové investice nejsou 3 4 koleje. A to se tam evidentně staví opravují mosty. Protihlukové nesmysly atd. To stojí dost peněz.. Proti Katowicím třeba no, kde to chápou a dělají z EU peněz 4.. Ještě je tam zastávka jen s 2 kolejema. Pardubičky a Černé za Bory. A bez propojek. Další věc, že pokud se dívám dobře, další kolejová propojka je až 10 km za Pardubicema. Kostěnice. Což pro nákladní vlak je asi hromada času. Jeden asi z důvodů dělat tyhle nesmysly. S etcs klidně. Ovšem… Číst vice »

zdenek

K tomu, klidně by v té snadné krajině mohli udělat novou trať rakouského typu do cca Chocně. Na 250. Nebo na kolik chtějí. 320. Vznikla by proplétající se 4 kolejka jako v Rakousku. I pro cargo.
Je to usmrkaných 30 km necelých. Pokud nejsme v uplném Bananistánu za nějakých usmrkaných15 mld by to třeba mohli postavit. 0,5mld /km. Je to jednoduchá rovina. A pokud by to moc nenatahovali třeba za 5 let že..

SYN

Nejsem si zcela jistý že právě toto by bylo nejlépe investovaných 15 miliard na časké železnici??

bvovka

To musí být pořádně bytelný lokomotiva. Po zhlédnutí záběru jsem přemýšlel, zda-li by nešly vozy upravit i tak, aby v podobném případě mohly po zatlačení volně popojet dozadu a díky tomu by nemusel nikdo zahynout.

Martin

Konstrukce vozidel se samozřejmě také vyvíjí v čase. Problém je, že tu jezdí spousta vozidel starých vč. toho, co už jinde vyřazují z provozu.

Martin H.

A myslíte, že při tom prudkém zpětném pohybu nemůže nikdo zemřít? A jak ojebete tu fyziku?

kix

problém je, že na zpětný pohyb tu energii potřebujete přenést do celého vlaku v jednom okamžiku a to se ještě nebavíme o zrychlení, které to může vyvolat..tady ta rychost byla malá a destruktivní byla hlavně síla hmotnosti, tak by se to asi dalo přežít, ale u vyšších rychlostí je vám to k prdu, protože takové přetížení by jen tak nikdo nepřežil i kdyby ten vlak zůstal bez poškození

Samo

Skvelý nápad, už len vymyslieť ako zabezpečiť aby dozadu popojeli aj cestujúci a nerozmlátili sa o vozeň ktorý zrazu ide opačným smerom.

test

skoro to zabrzdil, vlastně štěstí že to byl v podstatě jen malý náraz v malé rychlosti, kdyby jeli oba normálně bylo by to asi rozházené po celých Pardubicích a místo 4 mrtvých tak 40

Martin

I tak s tím dojel dost daleko. Od projetého návěstidla k místě střetu to několik stovek metrů pořád je.

Petr Šimral

Pravděpodobně reagoval až průjezdem výhybkou číslo 10, která byla nečekaně do odbočky. To by docela odpovídalo, cca 200 metrů mínus reakční doba a 60 km/h.

Martin H.

Je možné, že v tom okamžiku viděl, že jede proti něčemu . Přece jen, je tam velmi solidní rozhled. Stejně tak to v tom okamžiku zjistil fíra z toho nákladu…

Martin

RJ odjížděl z první traťové koleje, náklad ČDC přijížděl po druhé. Aneb dlouho proti sobě nejeli… skutečně proti sobě se ocitli až po přejezdu výhybek 10/8.
RJ říznul minimálně výhybku 15, která byla pro ČDC postavena směrem k sedmé staniční koleji. V lepším případě si už tam všiml, že je něco špatně, ale pořád je to už hodně blízko místa vlastní kolize.

Koleno

Zareagoval na zvuk řezání, skřípění jazyka? Předpokládám čelisťové závěry nerozřezné, tedy výrazný odpor a zvukový projev pod první nápravou…

Musel to být pro něj hrozný pocit, když mu to došlo a bylo ještě pár sekund…

Petr Šimral

Já tam neseděl, takže Vám těžko řeknu, co dělal. Vzdálenostně, pokud je údaj o rychlosti 60 km/h správný mi to spíše sedí na to, že reagoval až na jízdu do odbočky, kterou nečekal. Jednou se mi to stalo nečekaně obráceně (místo do odbočky jsem jel zcela mimořádně přímo) a skončilo to taktéž okamžitou rychlobrzdou.

Martin H.

Řezání výměny nemuselo být na mašině vůbec poznat…

Libor

Potvrzuju, byl jsem dvakrát při rozřezu vexle při posunu a na 742 a 854 to fíra vůbec nezaznanenal. Reagoval až na vysílačku.

Petr

Vždyť mají ještě půl roku na to, aby to vyzkoušeli…
Mají tam povoleno jet až 100 km/h
A ještě bude ten masakr „legislativně vpořádku“

průměrný nevolič

Člen správní rady Správy železnic Michal Šimek tragédii vnímá jako chybu širšího rozsahu. „Ten problém se netýká jen Pardubic. Stejně tak třeba úseku mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Radotínem. Já jsem čekal, že první takováto nehoda bude právě tam,“ řekl Seznam Zprávám Šimek.

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/nehoda-vlaky-pardubice-zabezpecovaci-system-etcs.A240607_133008_pardubice-zpravy_mvo

Jaaa

Čekal a nic neudělal…

panZdenda

Dokud nebudou strojvedoucí nekompromisně respektovat návěst stůj, tak ani nic udělat nemohl. ETCS nebylo u rychlíku v provozu a při správné činnosti běžného LZ už mi projelo červenou v různých stanicích x vlaků. Na opakovači červená, ale to nevadí, tradá, jedeme i když je postaveno z úplně jiné koleje. A fungl nová výhybka v Dluhonicích za bambilión v prdeli.

Roman

Strojvedoucí je stále jenom člověk který dělá chyby.

Martin

Správně a dokuď budeme spoléhat maximálně na techniku, kterou může strojvedoucí o své libovůli kdykoliv nepozorovaně vyřadit z činnosti, pak riziko takových chyb bude vždy.

Strojvedoucí prostě nesmí mít možnost vlakový zabezpečovač vyřadit. To je chyba už v návrhu těch „českých“ systémů. Nejspíš i vylobovoná samotnými strojvedoucími.

Martin H.

Tady by se hodilo ostřejší slůvko. Jenom hňup může napsat to co ty. Zjevně o té práci ani o funkci zabezpečovačů nemáš ani páru, ale rozdáváš tady moudra. I ETCS lze bez problémů „vypnout“. To co tady bliješ si nechej od cesty. Jízda s vypnutým zabezpečovačem bez dalších opatření je jeden z nejhorších prohřešků, který lze na mašině udělat a žádný z nás není (sebe)vrah aby tohle dobrovolně dělal. Ale to tobě ani tobě podobným kazatelům zřejmě nedochází. Naprosto evidentně nemáš základní znalosti o technice a prostředí o kterém tak zasvěceně poučuješ. Nejlepší bude když si i se svými komenty… Číst vice »

Martin

Jenže když vypnete L2 ETCS, tak se o tom dispečer dozví. ETCS stojí na obousměrné komunikaci, nikoliv na slepé důvěře, že to na té mašině máte zaplé, tak jak tomu je u jednosměrně komunikujícího VZ.

Petr

Ta se o tom dozví dispečer, no a? ETCS je vypnutej a mužete jet vesele proti jinýmu rychlíku stejně jako jste „za starých dob“ ignoroval LVZ…
Prostě jestli jde ETCS úmyslně vypnout, tak je stejně naprd…
Jako je Váš neustále opakovaný argument, že jde „úmyslně ignorovat starý LVZ“

Jzms

Ok

Z. Lapil

Nechat všechno na stroji taky nemusí dopadnout dobře. Viz ono letadlo, co nepoznala příliš měkké přistání a v domnění, že je ještě ve vzduchu, odmítlo zabrzdit a pokračovalo do brambořiště.

Petr Šimral

Strojvedoucí musí mít možnost veškeré tyto systémy vypnout, protože to je při určitých situacích potřeba.
Od toho je školen a zkoušen ze znalosti předpisů, aby přesně věděl, kdy a co má jak udělat.
A nějaké svévolné vypínání zabezpečení není rozhodně problém u strojvedoucích, to by už dávno řešila Drážní inspekce ve svých Závěrečných zprávách a vydávala Bezpečnostní doporučení.
Mám takový blbý pocit, že si náš výcvik představuje jako něco, co pak v reálu vidíte na silnici, třeba zde: https://youtu.be/yOQ2ClT15sE?si=Uo19l6_R6r09TERY

Martin H.

My samozřejmě na těch mašinách neděláme nic jinýho než píšeme zprávy, sjíždíme videa, děláme si selfíčka, telefonujeme, projíždíme návěstidla a soustavně se snažíme zabít sebe a všechny kolem sebe. Běžte už do hajzlu vy neomylní kazatelé. Chtěl bych vidět kde děláš chytráku. Já jsem toho výpravčího dělal přes dvacet let, z toho 15 v uzlu Brno, tak moc dobře vím, jak snadno se dá udělat chyba na obou stranách a v životě bych si nedovolil něco tak arogantního napsat. Tohle může napsat jenom ubožák…

panZdenda

To není arogance, ale konstatování skutečnosti. Nerespektováním základní návěsti ohrožujete zejména sami sebe a své kolegy, to je třeba si uvědomit .

percula

To si myslíte že firove projíždějí stuj schválně? Fakt? Chybu z těch co jsou na masine udělá každý, i já jsem je dělal, jen jsem měl víc stesti.

Y.K.

To je ignorování skutečnosti, že lidi věci mohou věci přehlédnout i když se snaží sebevíc. Ne pořád, ale každý den to jsou stovky návěstidel a pak po dekádě i více, bum, jedno přehlédne. Někdo má víc štěstí a je to jen ostuda, někdo smůlu a vlaky to třísknou do sebe. To je úplně normální lidská vlastnost a žádné „uvědomit si s tím nic nenadělá. I vy přehlížíte a zapomínáte věci. Každý. Ne každý ale způsobí srážku vlaků. A opravdu to neprojíždí schválně, není to silnice kde jde o projetí křižovatky a „klid“, nejsou sebevrazi, aby se dobrovolně vydali do míst… Číst vice »

Jzms

Tys spadl s Marsu nebo co

A. O.

Pochybuji, že by jakýkoliv strojvedoucí projel „stůj“ úmyslně, protože je baví ten adrenalin. Prostě udělají chybu. Chybu může udělat naprosto každý a každý by si toho měl být vědom. Kdo si myslí, že chyby nedělá, ten na to v budoucnu šeredně doplatí.

Petr

To je arogance, navíc arogance nejhrubšího zrna… Vy totiž nerespektujete, že člověk má právo udělat chybu. Jinak by totiž ani v zákoně neexistoval termín „neúmyslné…“
Neúmyslné ublížení, neúmyslné ohrožení atd
A svoje „základní návěsti“ si můžete strčit.. do podpaždí.

ovi1

Co děláte na mašinách nikdo neví, protože kamerám se bráníte zuby, nehty…proč asi ???

Martin H.

Samozřejmě je snem každého člověka být sledován nepřetržitě desítky hodin. Tak proto. A jestli to tobě nevadí, tak většině normálních lidí ano…

Martin

Jsou profese, kde je to naprosto běžné. A bezpečnost je i ze zákona legitimní důvod pro osazení kamerového systemu. Stanoviště strojvedoucího není ložnice a pokuď chcete v pauze píchat vlakvedoucí, běžte jinam 😀

slothmaster

Piloti mají snad kameru v kokpitu? Dneska už se na novějších mašinách ukládá do paměti veškerá obsluha téměř všeho na pultu. Není problém to kdykoliv stáhnout a zkontrolovat. Funguje to podobně jako černá skříňka v letadle. Takže nějaká kamera je tam už naprosto zbytečná..

Martin

Mají standardizovaný zapisovač, kam se zapisuje každý zvuk v kabině. Ale to by se vám určitě taky nelíbilo, protože hekání te vlakvedoucí by to zaznamenalo taky 😀

Petr Šimral

Strojvedoucí je v kabině sám (nejsou tedy potřeba nahrávat hovory sama se sebou) a vysílačková komunikace je nahrávána na straně provozovatele dráhy. co tam máte dále?

Petr

Aha, takže nejde o zabezpečovák ale o nahrávání…
Takže jste obyčejnej ŠMÍRÁK…

Karl von Bahnhof

Piloti mají černé skříňky.
Tady se to moc nepovedlo.

Petr Šimral

Ale my je máme taky a stejně podrobné, jako v moderních letadlech. Papírovým proužkům již většinově odzvonilo 🙂

Martin H.

Bože. No nic, aspoň vidím, že je můj názor na tebe naprosto správný. Hlupák, nebo troll…

Petr

Aha, takže nejde o zabezpečovák ale o kameru
Takže jste obyčejnej ŠMÍRÁK…

A. O.

Piloti mají pouze zapisovač hovorů, žádné kamery, a to jejich chyba končí zpravidla hůř než chyba strojvedoucího. Kromě jaderných elektráren žádný velín na žádné jiné elektrárně není pod dohledem kamer a co si budeme, pochybení na velíně v jaderce je poměrně nepěkná záležitost. Řidiči kamionů taky nemají kameru, která by sledovala, co řidič dělá a to víme, že velice rádi na cestu pozor nedávají. Atd.

percula

Vy máte vpraci taky za zády kameru

Jzms

Nemám s tím problém, ale namontuj to i do každého auta a kamionu, to snad není ani v letadlech

Martin

Dokuď budou technické zabezpečovací prostředky na dráze umožňovat lidskému faktoru rozhodovat o tom, že z pohledu bezpečnosti problémový stav vlastně problém není, tak prostor pro chyby tu bude. Tenhle paskvil je třeba vymítit.

Martin H.

Ty jsi tak hloupej, že to je až k neuvěření. Zabezpečení železničního provozu je samo o sobě velmi složitá problematika na desítky hodin výkladu o které nemáš ani páru, byť úplně přesně víš co by se mělo udělat. Další diskuze je zbytečná….

Martin

Tyhle bláboly obvykle vypouští z úst strojvůdci, co mají pocit své nenahraditelnosti. Ale ono ETCS L2 je teprve začátek. Ani standard nespí a vyvíjí se, s L4 tam žádný strojvedoucí už nebude.

To, že nějaký zaprděný čecháček řekne, jaký je to problém na věci nic nezmění.

Roman

Když to bude tak za 4-5 let, s kvalitním dsp..proč ne? Jsem pro.

Martin

Tohle je věc čistě softwarová. Automaticky vedený vlak není o tom, že by vlak řídil dispečer.

tarten

O to samozřejmě Romanovi nešlo.

Petr

Ono se vyvíjí L6 a tam nebude ani dispečer

A slyšel jsem něco i o L8, to prý nahradí i cestující…

A. O.

Jsou situace, kdy může dělat zabezpečovač problémy, proto by měl být vypnutelný. Ano, nemělo by to jít jenom proto, že strojvedoucí chce a v případě jejich odpojení by nemělo být dovolenou jít rychleji než XX km/h, ale odpojit to musí jít.

Petr

Takže je Vás potřeba z dráhy vymítit…

ovi1

Co tam děláte se neví, protože se zuby, nehty bráníte kamerám v kabinách…proč asi ???

Petr

Až budou kamery i v dispečincích, to bude teprv pokoukání
Kafíčko, koblížek… Ku*va, mám to kafe v klávesnici, ohlašte výluku a zavolejte nějakýho ajťáka

***** Petr

Nějaká výhybka je v poměru s projetým životem u prdele všem. A zabezpečit vlak s lidmi jenom semaforem není ani směšné.

panZdenda

Podobně jsou zabezpečeny i osobní automobily a autobusy a nikdo se nad tím nepozastavuje.

A. O.

Tak ono zabrzdit pár tun (maximálně pár desítek tun), které jedou maximálně několik desítek km/h, ubrzdíte o poznání jednodušeji a rychleji než několikaset tunový kolos, který může jet (dle předpisů) až 160 km/h. O následcích, kdy ve vlaku mohou cestovat stovky lidí ani nemluvě.

Petr

Jestlipak víš, jaký je rozdíl mezi vlakem a autobusem? Nevíš? Já ti to prozradím, autobus má VOLANT 🙂 To je taková věc kterou se dá vyhnout havárii. To vlak nemá, víš? A protože většina fírů nejsou sebevrazi, tak jsou vděční za všechno, co tu havárii nepřipustí. A když jim někdo sebere LVZ a nedá ETCS (jako v Pardubicích 6.6.2024) tak budou vděčný i za blbej telefonát od dispečera „hele, kříží ti cestu NEX, dej si bacha“ Jenže když je dispečer línej i na tohe, pak je na dráze smutno Protože „červená není výkolejka“, je to jen světlo mezi fůrou ostatních… Číst vice »

Martin

A teď si najdete ty spousty článků, kdy se tady dopravci brání zavedení něčeho lepšího. To lepší se jmenuje ETCS. Jenže v L2 FS režimu tam ten strojvedoucí bude už jen jako figurka, co jen dohlíží na správnou funkci. Ale vlak řídit nebude. A to samozřejmě u strojvůdců nebudí nadšení. Holt kapříci si svůj rybník nevypustí 😀

Slothmaster

L2 FS vlak opravdu sám neřídí. V podstatě si akorát šáhne na brzdu, když se mu něco nelíbí. To je vše. Nevím kam na ty moudra chodíte..

Martin

Ale umí to. To jsme u úrovně GoA2, co je s ETCS L2 svázaná. To, že v česku přijde někdo, kdo se tváří jakej je to problém neznamená, že evropské standardy kolem ETRMS s tím nepočítají.

slothmaster

Je sice pěkné že to umí, ale s tím jak se dělají zástavby ETCS do tuzemských HV to u nás pár desítek let ještě nehrozí. Tedy ne ve smyslu, že by tak byly řízené všechny vlaky..

Martin

Zahuštění provozu i nedostatek personálu si to nakonec vynutí.

Petr

Ano, nedostatek personálu je. A vyrábí se propouštěním a rušením pracovních pozic.
Zahuštění provozu se zase dělá rušením tratí… Pardon Správně se to jmenuje „trvalá výluka“

Petr

On si ten L2 FS šáhne na brzdu i když „neví“. Prostě „nemám informace“ tak brzdím – nejlépe nouzově… A přitom „zelená až do Košic“

Martin H.

A tímhle příspěvkem jsi ukázal co o tom víš. Napovím. Je to hnědé, mazlavé a smrdí to. Ty figurko. Je smutné, že tady někdo bere vážně něco takového…🤣🤣🤣

Martin H.

Aha. A co zabezpečuje silnice? Jezdíte autem a autobusem?

Starej

Opravdovy debil 🙂

percula

Co Vám kdo v životě udělal?

Petr Šimral

Celý život se pane Zdendo děsím toho, že třeba na deset vteřin vypnu pozornost (jsem jen člověk) a pak se dostanu do situace, kdy už to nemohu vrátit.
Mějte s námi alespoň trochu slitování, byť zde jsou mrtví.
V roce 2023 rapidně klesly počty projetých návěstidel o 30% a zatím ten trend držíme. 2022 = 81; 2023 = 58; 2024 = 60. Data jsou k 31.5.2024 a najdete je na webu Drážní ispekce.

Jzms

Ukažte mi jednoho jedineho strojvedouciho, co projel naschvál návest stuj. To nefunguje jak na silnici

Petr

„ETCS nebylo u rychlíku v provozu“ – takovýhle argument může plácnout fakt jen… (zůstanu slušnej)

to já můžu napsat „ETCS nebylo v Pardubicích v provozu“ – a hle, odpovědnost je najednou na straně SŽ…
a přitom máme oba pravdu
a přitom jsou 4 mrtví

Tomáš Záruba

V podstatě jediné, co SR může, je odvolat ředitele. To měl udělat?
Nehledě na to, od kdy v té SR zrovna on je.

Martin

Za to, že strojvedoucí nedělají svou práci pořádně? 😀

Jakpak asi vznikla tahle fotka….
https://imgur.com/yir08NZ.png

E499.0074, Bezpráví 4.6.2024, zdroj: Facebook

panZdenda

S fotkou vyfocenou ve službě během řízení vlaku vyhrál nejmenovaný strojvedoucí kdysi i fotosoutěž Správy železnic.

Petr

Za služby má jako jednu z povinností i povinost kontrolovat pohledem celistvost vlaku a jeho plynulý chod pohledem. Takže zkontroloval na vhodném místě( v oblouku) na rovině by nic neviděl a to foto není nic proti předpisu.

Petr Šimral

Strojvedoucí je povinen za jízdy kontrolovat vlak.
Co tam máte dál?

Jaaa

Generál má zájem zůstat ve funkci. Dá se dělat mnohé.

Honza V.

Šimek byl ve správní radě teprve asi dva měsíce. O tom se v médiích taky docela psalo, nebyla totiž moc shoda na jeho odborné způsobilosti, spíše naopak.

Jaaa

To ho asi omlouvá…

Tomáš Záruba

Doplňme citaci:
Podle něj nebylo šťastné udělat ostrý řez a přejít na ETCS k jednomu pevnému datu. „Myslím si, že by bylo rozumnější ponechat po nějakou dobu smíšený provoz a nefixovat se na datum 1. ledna 2025. Potom by byla i daleko větší vůle tam dočasně instalovat ten původní zabezpečovač, než bude ETCS,“ řekl webu Šimek.

Tak tohle podepisuju.

Martin

Ale to by bylo jako se vším v Česku, všichni by otáleli do poslední chvíle. Což se přesně dávno děje. Ty termíny jsou známé hodně dlouho, ale pár měsíců před finále se panikaří.

Tomáš Záruba

No hlavně že ti čtyři zemřeli včas, že ano…

Myšlenka že se ETCS bude tlačit „měkce“ nějakými výhodami (popř. nevýhodami bez), to jako nic?

Martin

A pohlášení o dráze jste naposledy četl kdy? 😀 Ono to tam už dávno máte, už nejmíň od roku 2018 má vozidlo vybavené ETCS L2 má nižsí poplatky za užití dopravní cesty – a to i na tratích, kde stacionární část ETCS není.

Tomáš Záruba

Jenže to je málo. Co třeba výrazné omezení Vmax (nebo třeba i stylem „dovolenou rychlost vždy dělte dvěma“), přednost při přídělu kapacity nebo při sestavě GVD, třeba i v kombinaci se zákazem současných jízd u potenciálně kolizních cest na úrovni operativy k tíži toho bez ETCS a podobně…?

Martin

To je taková spíše šotoušská představa. Dělit rychlost dvěma znamená snížit kapacitu dráhy. A s tou je už dneska problém, že?

Martin H.

Tomáši, diskutuješ s někým kdo si někde něco přečetl, ale jinak nemá ani základní přehled o problematice…

Martin

A tak hlavně že vy přehled máte. Hlavně o v tom, co všechno prý nejde 😀

Tomáš Záruba

Dobře, už to tady plevelit přestanu. Asi vše důležité jsem za sebe řekl zde:
https://zdopravy.cz/strojvedouci-regiojetu-stihl-pred-srazkou-zastavit-ukazuje-video-z-prumyslove-kamery-208570/#comment-1345849

Koleno

A co ty stížnosti dopravců, mimo jiné na tomto webu často prezentované, podporované, jak se správce infrastruktury chová silově, nepatřičně?

Co ta vyjádření „odborníků“, že ETCS je příliš drahé a zbytečné?
Co vyjádření a chování monopolního dodavatele zab. zař. AŽD na téma ETCS?

To jsou všechno věci, které musíte vzít v úvahu při rozhodování. Vše má svůj vývoj.

panZdenda

Regiojet patří mezi ty, kteří s ETCS otálejí nejvíce. Zatím ho vůbec nepoužívají, strojvedoucí nejsou proškoleni. Často je ve skupině vlaků právě RJ jediný bez evropského zabezpečovače. Pokud by nebylo stanoveno přísné datum, tak by se ne ETCS prostě vykašlali.

Koleno

Pan Šimek problematice komplexněji v souvislostech očividně nerozumí, když vysloví takové poloviční teze, poplatné mimořádně události bez znalosti stavu železniční sítě.

Tomáš Záruba

:-DDDDDD
:-DDDDDDDD
:-DDDDDDDDDD

zdenek

Tak pokud to chápu, jestli někdo chce nechat jezdit Praha Beroun v hustém provozu i v její části jezdit bez ETCS do roku 2027. Bez Ls. Pokud tam opět není ani generální stop vpnp, avv atd. Protože je to strašně národní. Tak asi to není moc dobrý nápad.. Slušně řečeno,

Jzms

Jako toto řekne člen správní rady SŽ ? To je na okamžité doživotí .

Pavel

Nerozumím jedné věci. Proč bylo rychlíku vůbec umožněno opustit pardubické nádraží, když měl po 500 metrech opět zastavit?

panZdenda

Rychlíku nebylo umožněno opustit pardubické nádraží. Strojvedoucí nerespektoval návěst „Stůj“, která mu opustit nádraží zakazovala, nedovolenou jízdou vlaku následně násilně přestavil (tzv. „rozřezal“) a poškodil výhybky a vjel do jízdní cesty protijedoucího vlaku.

Důchodce Pepa

Od cestového po odjezdové byla vlaková cesta postavena. Máte pravdu, že dispečer, nebo výpravčí mohl nechat rychlík u peronu a postavit, až by náklad vjížděl.

Petr S.

To je mi taky záhadou, jakou mělo cenu, aby opouštěl nádraží, jedině snad, aby tam po něm na stejnou kolej nalifrovali další vlak. Ale jinak mi i další záležitosti provozu osobní dopravy připadají přinejmenším zvláštní. Např. když přijedete vlakem do Prahy hl. n., často projede skoro celé nástupiště a pak jdete flák cesty než dojdete k prvním schodům do podchodu (pak to je často jediný nejbližší podchod pro lidi takřka z celého vlaku, místo aby vlak najel celý pod tu krásnou obloukovou střechu a lidi se víceméně ROVNOMĚRNĚ rozdělili do všech tří podchodů (celkem ŠEST schodišť). Podobně když najede mašinou… Číst vice »

Marty

Evidentně víte prd o železnici tak raději psttt. V Praze jsou staniční koleje rozděleny na dva úseky. Proč, to nemá cenu vám vysvětlovat

Petr S.

Nejste tady na diskusi od toho, abyste někoho umlčoval. Když uznám za vhodné, napíšu další příspěvky a takový jako vy mi v tom nemaj co nařizovat nějaký stupidní „psst“

kix

tohle se děje běžně i na poměrně menších nádražích, spíš trochu nelogické bylo to křížení s tím nákladem..

Roman

Nelogické jenom z našeho pohledu. Dispečer CDP mohl k tomu mít oprávněný důvod.

panZdenda

Samozřejmě, že měl důvod. Zbytečné prostoje a neustálé změny směru jízdy vlaků v jednokolejném úseku razantně snižují propustnost.

***** Petr

V jedenáct večer tam opravdu není provoz jako v podedne.

X 1

Zastavovat vlak u návěstidla, když má potom za pár metrů stahovačku, by byla od výpravčího hloupost.

X 1

Edit: nákladní vlak.

Petr

Tam je JEDNOKOLEJNEJ úsek????
V nově zrekonstruovaným nádraži a přilehlé zastávce za 7 miliard na koridoru je JEDNOKOLEJNEJ úsek
A ví o tom ministr dopravy a premier když to slavnostně otvírali????

Martin

Většina kolejí v Pardubicích je v liché skupině, náklad přijížděl po sudé. Takže naopak tyhle přejezdy jsou tam každodenní chleba.

Martin H.

To, že vlak popojede v jedné stanici na jinou kolej nebo do jiného obvodu je naprosto běžná provozní situace, tak z toho nedělejte kovbojku, nebo drama…

Martin Toman

Kdyby RJ vjel do cesty nákladu ještě, když byl před vjezdem, návěstidlo by „spadlo“ a i na Mirelu by bylo červené světlo. Ale jak sjel z kódu, nevarovalo ho nic. Mohl jen zírat, jak se mu do cesty prořezal ten Traxx. Náklad měl postaveno do boku. Ale jestli do sudé nebo do liché, to už se taky pozná jen podle toho, kam to s váma hodí. No a srazilo se to těsně za tou spojkou mezi 1. a 2. kolejí. Pokazilo se moc věcí naráz.

nowas

Ono se tak dlouho chodí se džbánem… kolikrát už právě dřív se podobná věc stala, ale vlak „s cestou“ byl ještě před návěstidlem.

Martin

Náklad jel z druhé traťové na sedmou staniční. Jen už tam nedojel. Traxx dojel až za přejezd mezi traťovými kolejemi.

Martin Toman

Dyk řikám. Traxx se probral až začal řezat veksli a hodilo to s ním. Za spojkou zastavil.

Tomáš Záruba

Technická poznámka: To s tím zabránením jet více než 40 km/h (reálně 46 km/h) není vlastností LVZ, to dělá jen jeho jedna konkrétní aplikace jménem MIREL. Každopádně to není vůbec důležité. To podstatné je, že v jakékoli aplikaci LVZ musí fíra mačkat bdělost jen a pouze tehdy, když jede na nějakou tzv. omezující návěst (ke stůj, do odbočky nebo ve vysoké rychlosti k výstraze). Takže tím, že obvykle nemusí, a najednou si to vyžaduje pozornost, právě rovnou upozorní že „něco se děje, prober se“. Tedy VZ přesně a dobře funguje jako převodník z úlohy optimální pro stroj „neustále sleduj jestli… Číst vice »

Martin

Podstatné je, že tyhle hračky typu MIREL nejsou z historických důvodů na našich kolejích povinné. Takže spekulovat o tom, co by kdyby nemá cenu.

ETCS povinné bude. A je to jedině dobře. Pokuď má být dráha bezpečná, pak to nemůže stát a padat s tím, že záleží na dopravci, jak svůj vlak zabezpečí.

Petr

Po kolika mrtvých bude ETCS povinné?

Muk

Nechci hasit vaše nadšení pro ECTS ale na tak krátkou vzdálenost by asi moc platné nebylo.

Y.K.

Nechci kazit vaši skepsi, ale kdyby jel pod dohledem ETCS, tak to by před stůj zastavilo samo (pokud by fíra nereagoval na stůj resp indikace ETCS). A žádná MU by se nestala, jen nečekané zastavení nouzovou brzdou.

Dušan

To není pravda, záleží na konkrétní situaci v daném čase a prostoru, protože ten RJ na odjezdu může pod ETCS v tomto konkrétním případě teoreticky při nepozornosti rychlostí Vmax = 20 km/h projet to odjezdové návěstidlo a současně ten nákladní vlak na vjezdu by začal brzdit (automaticky) – což je sice hrozně fajn věc, ale záleží na poloze obou vlaků v danou chvíli – pořád to ale nevylučuje dokonanou srážku vlaků a mrtvé a zraněné.
Nakonec by to na ty následky mohlo klidně dopadnout i úplně stejně – v tom nejhorším uvažovaném případě – jako teď tady (bohužel).

Y.K.

Já jsem se nechtěl pouštět do krajních situací s ETCS, protože tady je mnohem silnější lajcká představa, že vlakové zabezpečovače včetně ETCS reagují až po projetí stůj, což tak nějak není pravda. Jejich principiální funkce je opačná. To že se dá promanipulovat za stůj je něco jiného, než ho nepozorností projet (na to sice mám jisté vyhrazené názory, ale ty nechci motat do obecnější diskuse, kde to jen mate zmatené).

Dušan

Já Vám rozumím, ale ani ETCS není Svatý grál a nezabrání všem nehodám, maximálně jejich počet o něco sníží – přičemž to děláme za nesmyslné náklady na systém jako takový, které jsou minimálně 2-3x vyšší než na železnici způsobené škody (viz zprávy Drážní inspekce).
Jenž holt na 1 mrtvého na železnici při nehodě se společnost dívá jinak než v průměru 500 mrtvých na silnicích a 7 mld. Kč každoroční škody na majetku – takže se do toho holt rvou prachy.

Martin

Full supervision (FS) znamená, že strojvedoucí tam je jen jako pojistka. Ale vlak neřídí. Na koridoru se zavádí ETCS L2 FS, nikoliv nějaké levnější náhražky.

T111

I pod FS, vlak samozřejmě řídí strojvedoucí. ETCS pouze hlídá aby neprojel za přidělené oprávnění a dodržoval rychlost.

Y.K.

Full supervision znamená „plný dohled“, to znamená, že systém má plnohodnotné možnosti kontroly parametrů jízdy. Řídí vždy strojvedoucí.

FS je jeden z přepínatelných režimů mobilky, žádné ETCS L2 FS neexistuje.

https://cs.wikipedia.org/wiki/European_Train_Control_System#M%C3%B3dy_ETCS

Petr

A jak se ten vlak rozjede?

PetrH

Do těch škod na železnici počítejte třeba i neprůjezdný koridor…

MaRa

To je nesmysl. ETCS vám sice v některých případech dovolý jet uvolňovací rychlostí 20km/h k navěstidlu Stůj, nicméně v případě projetí toho návěstidla je vše spočítáno tak aby neprojel tzv. „dohlížené místo“ a tím je většinou námezník následující vyhybky. Takže ETCS vlak teoreticky může projet návěst Stůj (což samo o sobě není nebezpečné), ale nikdy nevjede za námezník následující vyhybky, tudíž nikdy nemůže vjet jinému vlaku do postavené vlakové cesty. Nehledě na to, že i nákladní vlak by šel okamžitě při projetí stůj Regiojetem do Tripu. V tomto případě by ETCS na 100% zabránilo srážce a pravděpodobně i samotmému projetí… Číst vice »

Dušan

Ale to on právě projede s přehledem, protože za tím návěstidlem není žádná tzv. ochranná dráha bohužel – ta se zřizuje pouze v případě, že za návěstidlem může být ohrožena jiná vlaková cesta s rychlostí vyšší než 60 km/h do vzdálenosti 75-100 m (u novostaveb), a nic takového jsem 75 m za tím návěstidlem co projel bohužel neidentifikoval. Z předjízdné koleje je výhybka maximálně tak na V = 50 km/h a i další spojka je na max. 60 km/h – čili tady prostě smůla i s ETCS.

MaRa

Pokud tam není ochranná dráha tak tam není ani uvolňovací rychlost tím pádem ho to k návěstidlu ani nepustí a nedovolí mu projetí.

Dušan

Pokud tam není ohrožená cesta s rychlostí nad 60 km/h, která -vyžaduje ochrannou dráhu 75-100 m, tak je uvolňovačka 20 km/ h u cestových/odjezdových návěstidel vždy BEZ dalších opatření. Jinak řečeno – při projetí to může nebo nemusí vyjít.

MaRa

Tak vlak jedoucí uvolňovací rychlostí 20 km/h bude zastaven krátce po minutí balíz u odjezdového návěstidla na Stůj, kde mu končí oprávnění. Ty balízy se umisťují ještě před návěstidlo, takže nějak daleko se v tý rychlosti nedoklouže. Než by v Pardubicích dosáhl VC nákladního vlaku musel by překonat ještě tři vyhybkové úseky. Ale už samotný proces jízdy uvolňovací rychlostí nutí strojvedoucího být ve střehu, takže by pravděpodobně zastavil on a ne až ETCS. Samozřejmě že k udržení pozorosti by stačil i ten VZ.

Dušan

Ok, souhlasím:-).

T111

Pokud popotahoval ke stůj, tak by pod ETCS musel jet na potlačení, které má časovou platnost a tam je pak otázka, kam by až dojel.

MaRa

To potlačení u hlavního návěstidla smí strojvedoucí použít až tehdy, když mu to dovolí výpravčí (pomocí PN, DNS, rozkazu). A výpravčí to smí dovolit až když jsou splněny základní podmínky pro bezpečnou jízdu vlaku. Takže ani funkce potlačení by neměla znamenat bezpečnostní riziko.

Dušan

Rozhodně ne, normálně by se postavila vlaková cesta a oprávnění k k jízdě by mu končilo u toho odjezdu, který projel na Stůj. Potlačení by dával pouze kdyby jel za Stůj, nebo v případě nějaké poruchy na přivolávací návěst, ale to NEBYL zřejmě tento případ.

kix

je vidět, že o etcs nic nevíte..to reaguje právě jěště dříve, nebž projetí stůj vůbec dojde a v momentě, kdy se k přibližování k návěstí stůj nebrzdí, tak zabrzdí za vás, takže etcs by tomu zabránilo s téměř 100% jistotou

Martin

Ono hlavně v režimu FS to není jen systém reagující na průsery. Ono to ten vlak vede tak, aby průser vůbec nenastal.

Y.K.

Ono to žádný vlak nevede. Ono to „jen“ sleduje parametry a hlídá, že je strojvedoucí dodržuje.

Martin

Ale bylo. Jen s ETCS L2 FS budou strojvůdci poněkuď smutnější, protože řídit vlak se bude primárně odjindud 😀 I proto tu technologii rádi hejtí.

Y.K.

Martine Martine, viz výše, možná by bylo lepší si o tom nejdříve něco přečíst.

Jozo_cz

Můžete mi vysvětlit, proč stále musím na 130 točit kontrolérem a ovládat brzdič BS2? Odkud byste to chtěl řiídit?

Jan R.

Strojvedoucí rychločinně zabrzdil a vyběhnul vstříc protijedoucímu vlaku s návěstí „stůj, zastavte všemi prostředky“. Budiž mu to započítáno k dobru a třeba soud trestní stíhání podmínečně zastaví.

Martin

Ani to, že žháře jím zapálený oheň nevyviňuje.

Strojvedoucí svou nedbalostí zabil čtyři lidi, to je neoddiskutovatelný fakt.

Petr

Z mého pohledu laika je zabil strojvedoucí NEXu, ten „jel“…
RegioJet zůstal stát 🙂

kix

kde je informace, že vyběhnul, když zastavil do nuly tak 2 vteřiny před nárazem? samozřejmě mohl vyskočit o chvílí dříve, ale nikde jsem tuto informaci nezaznamenal. Ale ten náklad se řitil docela neohroženě, to už přeci musel vidět

Petr S.

Někde na internetu jsem se dočetl něco v tom slyslu, že s ETCS zmizí semafory(návěstidla). Ale chtěl bych vidět, jak by s tím ETCS jezdili, až jim nějakej ocas v kapuce vykrad kabely….

Roman

K čemu dotyčnému budou optické kabely?

jenki

Až je ucvakne, aby si ověřil, že jsou opravdu optické, bude to už vcelku jedno.

Novomír

Až zmizí návěstidla, tak je nahradí plechové cedule a bezdrátový přenos. A koneckonců ani ty cedule nemusí být z kovu.

Martin

Datové sítě jde snadno zakruhovat. Takže ten ucvaknutý kabel v praxi ani nemusíte poznat.

Petr

Hele a co je to ta „balíza“? Dá se to prodat do kovošrotu? Prý se to bude válet volně na trati…

George 1116

K ničemu, ale magneti to neví!

Y.K.

A když někdo ukradne kabely současné zabezpečovačky tak funguje? Nefunguje.

Petr S.

Jenže na semaforech se aspoň při poruše rozsvítí červená a tu strojvůdce vidí a měl by na ni reagovat. Co ale bude mít strojvůdce, když dojde k poruše ETCS a semafory nebudou? Jak bude vědět, kam až může jet, jak rychle musí zastavit kvůli poruše a hlavně: JAK RYCHLE SE DOZVÍ, ŽE DOŠLO K PORUŠE?

Y.K.

Nějak mi uniká směr vašeho myšlení. Veškeré informace ze zabrař se přenáší do ETCS, takže to když zkolabuje, tak ETCS řekne zastav. Dozví se to hned.

Martin

Pokuď vám ukradnou kabel k návěstidlu, tak se na něm nerozsvítí nic. Bezdrátová ta návěstidla jaksi nejsou 😀

Air Traveller

Velmi rychle. Dozví se to okamžitě.

Jakmile dojde k přerušení spojení, tak vlak zastaví.

Martin

Nejak nechapu, co jste chtel rici…

Petr S.

Chci tím říct, že si neumím představit efektivní řízení dopravy bez ETCS i bez semaforů. Snad vysílačkama odkudsi z Přerova nebo kde to vlastně seděj…? A strojvůdci by jim neustále přesně hlásili, kde vlastně jsou…?

Y.K.

A jak se dozví i s návěstidly kde jsou vlaky, když teda lehne stavědlo? Nijak. ETCS nijak neřeší řízení dopravy ani detekci vlaků, jen přenos informací na vlaky a jejich dodržování. Světelná návěstidla také řeší jen přenos informace.

Martin

To jsou ty konvenčí pohledy. Bez stavědel to nejde! Bez návěstidel to nejde! Omyl, ETCS tyhle věci odbourá.

Když lehne stavědlo, zastavíte provoz. Je to jediné bezpečné řešení. Ostatně improvizace rádobychytrých provozních zaměstnanců je vždy akorát zdrojem průserů, že? 😀

Y.K.

Jinak vše v pořádku? Zdraví slouží?

Petr86

Efektivní to moc nebude. Co přijmout představu, že bez funkčního zabezpečovače se prostě nejede?

nowas

A když to šmikne teď a navestidla nesvítí?

FFranta

Vím, že tuto diskuzi čtete, pane ministře Kupko, tak odpovězte na otázku, proč bylo až po modernizaci pardubického uzlu sneseno nově nainstalované kódování? Opakuji, že kolejové obvody pro kódování byly během modernizace nově nainstalovány a na příkaz ministerstva dopravy sneseny. Pokud to není pravda, tak to, pane ministře Kupko, veřejně popřete.

Air Traveller

prosim vas, jdete s tom blabolem uz nekam a netapetujte tim kazdou diskusi.

Jiří Melich

A co kdybyste Vy prokázal, že byly instalovány kolejové obvody?

zyx

Pokud nehoda lanovky na Ještěd vyústila malém k stíhání ČD jakožto právnické osoby, tak při stejně odvedené práce od DI a police se to pravděpodobně dozvíme zda takové „šetření“ tam mělo být a kdo to má „na triku“.

L.

Zdroj?

Novomír
Y.K.

Jestli to je zdroj, tak tvrdí něco jiného.

Novomír

Chtěli jste zdroj, v jakém to bylo stavu…

Martin

Zdroj diskuze: jiná diskuze. No to je teda kvalitní zdroj 😀

Novomír

Tak když myslíš, že všichni, kdo přispívají do diskuze, musí byt stejná jelita jako ty…

Padre

FFranto plácání ti jde dobře,to snad nemůžeš veřejně popřít.

Muk

Ministr ani neví co to je natož aby to odstranil.

Martin

At ziji dezinformace… to je absolutni nesmysl…

Ministr Kupka

Ahoj FFranto. Meleš blbosti.

none

Kdyby neexistuje.
Pouze predpisy a pri prusvihu papiry, ktere si pak odnese vysetrovatel.

samo

jezděj s těma vlakama jak blázni.pak není divu,že se něco stane.já
bych snížil pro všechny vlaky ,na všech úsecích max.rychlost na 40!!!

El Barto

Netrol.

Padre

A před každým vlakem půjde muž či silná žena s červeným praporkem…

fous55

Ne, Piráti, STAN a TOP09 prosadí duhový!

ovi1

A k čemu to bude, když strojvedoucí nerozezná červenou od zelené…

Emanuel

…Byť by to zachránilo jediný lidský život!

hroch.obojzivelny

Přesně. Pojďme se všichni přilepit na koleje!

Tomáš

40 je moc! Jen prohlédněte, jakou paseku vyvedlo Eso v Pardubicích při rychlosti <40.

KVážný

A mimo jiné, kvůli fyzice, nebylo by lépe, kdyby ten osobák po zastavení byl odbržděný? Ono to asi tak rychle nejde, že, ale po zastavení by se při srážce hodilo, aby mašina byla na brzdách, ale vagóny už ne.

El Barto

Odbrždění trvá několik desítek sekund, přičemž vlak zastavil před srážkou jen pár sekund. Kromě toho by musel odbrzdit přímo strojvedoucí, který se v tu chvíli pochopitelně schovával ve strojovně.

Roman

Je vůbec možné v takové situaci „zařadit zpátečku“ a rozjet se s vlakem zpět, ve snaze snížit trochu následky hrozícího nárazu? Jen dotaz.

El Barto

Vzhledem k tomu, že vlak byl zabrzděný rychlobrzdou, kterou trvá odbrzdit právě ty desítky sekund, nestihl by vlak před srážkou ani odbrzdit, natož se rozjet.

none

Kvuli fyzice by bylo nejlepsi, kdyby ten osobni vlak zaradil zpatecku a vyrovnal rychlost s tim nakladnim vlakem.
A pak je tu realita…

zyx

A vedle ty reality, ještě ty projeté výhybky, které by při zpáteční jizdě nadělaly pravděpodobně taky paseku. 🙁

Martin

…a stovky tun ve 30km/h rychlosti zastavite jak? Vite jakou silou to do stojici loko narazi?

KVážný

Jako laik si to tedy mám představit tak, že strojvedoucí toho RegioJetu dostal odjezd, ale s převěstí zastavení na dalším návěstidle. A on podvědomě rozjel vlak jako při normálním odjezdu a nevzal v úvahu to převěstění. Tomu se v letectví říká confirmation bias, čili to, že ho různá fakta ujistí, že jednal správně a přehlédne opačné informace. To je vlastnost lidského mozku. Třeba to, že jede po koleji používané směrem ven, před ním nic není, že dostal odjezd, že je sám expres a co by tu v noci dělal jiný. Jenže s tím je nutné pracovat. Prostě by se nemělo… Číst vice »

George 1116

Tvl. to jsou bláboly!

Jaaa

První část je základem řízení rizik v dopravě.

To druhé moc nejde z důvodu stavu datové základny SŽ o infrastruktuře a způsobu řízení dráhy.

To ovšem znamená, že problém je v datové základně a řízení dráhy, protože fyziologické funkce člověka nepředěláte.

Nemel

Prakticky pod každým zdejším článkem o zbytečnosti ETCS tu léta tvrdím, že je to šetření na nesprávném místě a že namísto věčných debat o jeho zavedení (vedou se už od devadesátých let) jsme ho už měli mít dávno minimálně na všech hlavních tratích. Po celá ta léta se tu pravidelně objevují reportáže o různých železničních nehodách, ať už s lidskými oběťmi, nebo „jen“ s enormní finanční škodou. Téměř v každém takovém článku se píše, že ETCS by takové kolizi zabránilo. Budou se tu tedy články o zbytečnosti ETCS objevovat i nadále, nebo už nejprestižnější dopravní server v této zemi začne… Číst vice »

Jaaa

A výluky ETCS jsou co? Španělsko nic?

Souběžně se má zavádět ještě alespoň PZB.

Martin

To bude stejně k ničemu jako VZ, pokuď nebude povinně i na vozidlech. Ani naše VZ povinné není a po kolejích se směle prohání vozidla nevybavená mobilní částí, že?

T111

Je povinné pro rychlost 100kmh a výše…

Nemel

O potřebě zavedení ETCS se ví již od 90. let, vizte například tehdejší ŽM. Dalo se to řešit rovnou s tehdejší „modernizací“ koridorů na až 160 km/h, ale jaksi máme rok 2024 a stále jsme na počátku. Co jsme dělali těch 30 let v mezidobí?

Nerozumím, jak s chybějícím ETCS v ČR souvisí Španělsko, můžete mi to přiblížit?

Oldřich Sládek

Ja mám k tomu už potřebu něco říct – po bitvě jsou všichni generálové. Klasika. Jenže. Jestliže se (obecně) při rekonstrukcích vytrhají kolejové obvody, protože ETCS jede na počítače náprav, tak je asi pro každého střízlivě uvažujícího člověka ekonomicky neobhajitelné znovu budovat barvičkovač, potažmo tam, kde předtím nikdy nebyl a jen na dočasnou dobu, než se spustí ETCS!!! Proč asi byla v Pardubicích dosud stovka, že jo?… Vlaková cesta Nex byla zabezpečena.Tečka. Pokud fíra RGJ zastavil, a to ať už tím, že si situaci uvědomil nebo mu volal dispečer, tak to byla analogie naprosto stejná jako kdyby tam byl opakovač.… Číst vice »

Jiří D

Na opakovači na stanovišti mu bohužel červená nesvítila

Oldřich Sládek

A nemohla ani před tím. Ve staničních kolejí nikdy opakovač nebyl.

Martin

A taky ten opakovač můžete proste vypnout, že? 😀

Petr

A taky to ETCS můžete prostě vypnout, že?

George 1116

Určitě v 90′ nebyla řeč o ETCS! A ještě dlouho ne! GSM bylo v plenkách atd!

Martin

Pracovní skupina k ETCS vznikla u UIC už v roce 1990. GSM-R se začlo řešit v roce 1992.

Oldřich Sládek

Byla. Tečka.

Starej

Vinu nese TEN kdo tu kolizní situaci navodil a stát. Ikdyž budou tajtrlíci furt dokola opakovat, že nic neporušili. ALE ANO PORUŠILI!!! Základní povinnosti dispečera plynoucí z podstaty tohoto povolání. Není to první nehoda kde dispečer navodil podobnou situaci a rozjel tím kolotoč chyb. Na železnici neumíme předcházet mimořádnostem, nerozumíme sytému řízení rizik. Ale máme “ dokonalé” předpisy a tiskové mluvčí … OSTUDA !

Air Traveller

Tahke logika je dost zvracena. a absurdni.

v podstate na urovni toho, kdybyste tvrdil, ze za nehodu u semaforu, kde kamion nedaval pozor a rozsmelcoval autobus, stojici na cervenou, muze ten, kdo na krizovatku dal ten semafor. Protoze prece kdyby tam ten semafor nebyl, tak by tam ten bus nestal, a nic se nestalo.

Starej

Zvrácený je to , źe CDP které má hlidat bezpečnost na dráze naopak kolizní situace vytváří. ROZUMÍTE TOMU??? Nebo jste už v poledne nacamranej jak polovina nádražáků??

Martin

Nacamranej budete síš vy sám. Na CDP primárně hlídá ucelený úsek technika a vidíte souvislosti, na které s výpravkou od perónu prostě nedohlédnete.

Air Traveller

Takze podle vlas proste krizovat vlaky nesmi a ty budou misto toho … litat?

Starej

NE nemusí lítat. Bohatě bude postačovat když si dispečer uvedomí okolnosti. “”Aha tohle není dobrý, je to na hraně, přecijen je půlnoc a borci v mašinách mají dost. Tak jim raději zavolám. Hele Franto je čas odjezdu , postrčím tě ale budem minutku stát jo? “”
ROZUMÍTE TOMU??? Nebo pořád ne??
Dirigovat, aktivně vstupovat do provozu, KOMUNIKOVAT !!! To se skrývá za slovíčkem ŘÍDIT !

El Barto

A ještě víc kapitálek a vykřičníků, to přidává na serióznosti a věrohodnosti.

Petr

Nemluv o kapitálkách když nevíš co to je, ty vykřičníku. Radši zkus pochopit psaný text

Air Traveller

jste uplne mimo.

George 1116

Vy jste u té komunikace byl nebo jen hloupě filozofujete?

Martin

To vám sdělí i to návěstidlo. K tomu nepotřebujete telefon. A na návěstidle viděl výstrahu, takže věděl že moc daleko nedojede. Tak kam spěchal?

Nose Peak

Ten žlutovlak stavěl v Pardubicích hl. n. Pravidelný odjezd 22:47. Do místa srážky cca 800 m. Ke srážce došlo v 22:49. Otázka: co bylo na klacku, když startoval od perónu?

Martin

Volno to nebylo 😀

Důchodce Pepa

Výstraha.

Franta

Vy máte místo mozku houbičkou na NB nádobí. Ten váš názor je opravdu šílený……

George 1116

Neurazej troubo! Nemáš na to!

Starej

Koukám že budete možná od letectví. Zkusme to přirovnat teda letectví. Myslíte si , že řídící letového provozu posíla letadla proti sobě nebo je nejak zbližuje na úroveň která může být nebezpečná a říká si u toho “ snáď si toho piloti všimou a uhnou” ?? ROZUMÍTE TOMU ?

Air Traveller

Mate vubec poneti o tom, ze dve letadla, letici proti sobe, se miji s vyskovym rozdilem 300m? zcela legalne, a planovane, a cely system je postaven na tom, ze se proste predpoklada, ze kdyz jeden pilot ma letet ve FL350 a druhy v FL360, ze tam opravdu poleti?

Kdybychom aplikovali vasi logiku, tak byt sice predpis umoznuje, aby se mijeli s 300m rozdilem, tak vy byste po ridicich chtel, aby je mijeli s kilometrovym rozdilem, protoze prece poslat dve letadla, letici kazdy 850 km/h, proti sobe s 300m vertikalni separaci, je vytvareni potencialne kolizni situace.

L.

Blbost. To je jako když dispečer nedá pilotovi povolení vjezdu na ranvej, on tam stejně vjede a srazí se s přistávajícím / vzlétajícím letadlem. Taky to není chyba dispečera.

Air Traveller

tohle je krasny priklad! pojizdeni povolené az na vyckavaci bod, ktery je doslova par metru od drahy…

Jan T.

Je v tom pár rozdílů. Dispečer na letišti si hlídá pouze svoji část letiště (např. provoz na ranveji a blízko ní), povolení dává ústně s předepsanou zpětnou (tedy je si jist, že tomu „řidič vozidla“ správně porozumněl) vazbou jen do dalšího bezpečného bodu. Zde strojvedoucí sleduje návěstidla, ale nic dispečerovi nehlásí, ani se spolu nedomlouvají, že u příštího návěstidla musí zastavit protože se čeká na průjezd nákladu v protisměru. No a pak ten letový dispečer podrobně sleduje pohyb všech letadel, za které zodpovídá a když by pilot vjel na dráhu tak to vidí hned a obratem dává příkaz o zrušení… Číst vice »

Air Traveller

Jo, jenže ten pokyn „pojíždějte na vyčkávácí dráhy XY“ přes „A B C D“ (a jeho readback) dostane taky třeba pět minut před tím, než na to vyčkávací dojede.

Mezitím ovšem ten pilot zvládně udělat 1-2 checklisty, a případnou další komunikaci s ATC, pokud někde někomu dává přednost apod. coz je jeste horší, než to, co má fíra.

Krom toho, na tom vyčkávacím nemá ani žádné návěstidlo (kromě několika málo letišť, kde mají inteligentnější příčky)…

průměrný nevolič

Já bych řekl, že lepší paralela je nehoda při odbočování vpravo na zelenou šipku. Realisticky, kolik lidí ví, že má dát přednost volnému směru? Kolik lidí to ví teoreticky, neuvědomí si, vjedou a bum? A přitom je to imho přesný příklad blbého systému, který tato rizika nejenže neomezuje, ale naopak vytváří.

Jaaa

Ne, pokud je semafor umístěn chybně nebo přepínání těch světel je řešeno blbě, tak je to čí chyba? Tady to popojetí je naprosto exemplární příklad generátoru lidských chyb.

Saiph

Bohužel Vás zklamu, ale dispečer neporušil vůbec nic. To že měl vlak postaveno pouze k dalšímu návěstidlu (jestli teda vůbec), aby mohl vjet křížem jiný vlak je naprosto běžná provozní situace. Tak už to prosím nepapouškujte pořád u každé diskuze k této nehodě.

Starej

Minimálně porušil předpis D1 v části kde se píše o prioritě vlaků při výluce 😉

Saiph

No hádal bych se, nevíte jaká byla situace. Ale i kdyby tak co? Pro strojvedoucího je zásadní návěstidlo a ne to jestli jede s expresem, nexákem nebo nějakým courákem. Kdyby ta situace byla opačná, a projel by stůj ten náklad, tak budete remcat úplně stejně.

Starej

A jsme opět u toho. Napíšu to teda po sté. Když osoba řídící drážní dopravu jde na hranu předpisu ( nebo do konce za hranu) je její profesní a morální povinností toto dotčeným stranám oznámit. OD TOHO TAM SEDI !!!