Strojvedoucí RegioJetu stihl před srážkou zastavit, ukazuje video z průmyslové kamery
Záběry z průmyslové kamery před srážkou vlaků v Pardubicích. Foto: Zdopravy.cz
Vlak ČD Cargo jel při srážce rychlostí 30–40 km/h.
Vlak ČD Cargo jel při srážce rychlostí 30–40 km/h.
Kdyby byly f pjérdeli ryby…
Tak mi to přijde. Samé kdyby, kdyby…
Sem zvědav kdo to nakonec odskáče.
No když ze 60 km/h zastavil po ujetí 160 metrů. Tak kdyby jel 120 km/h, tak zastaví po 320 metrech a při rychlosti 160 km/h po 500 metrech?
Energie je druhá mocnina rychlosti. Spíše kolem ní se to bude pohybovat. (dvakrát větší rychlost asi čtyřikrát delší dráha). Ale reálně do toho vstupuje víc.
Za mě za to může SŽDC, která nechala modernizovaný úsek bez zabezpečení. Tam by měly padat hlavy jako první. I když nehodu zavinil mašinfíra, jak to zatím vypadá, kdyby tam bylo potřebné zabezpečení, nemusely být min. mrtví a tak velké škody.
Kdyby pes nes*al dál by doběhl.
Můžeme vydávat doporučení, že by tam SŽ mohla mít alespoň kódování, ale za tuto MU opravdu nemůžou. Nepleťme si příčiny a přispívající faktory.
Nemůžou za to, že strojvedoucí úplně přehlédl stůj na odjezdu, otázkou je proč, co ho tak zmátlo, vždyť to návěstidlo je v rovině, není za ničím skryté, apod…
milanpuk17@gmail.com
Připomenu ještě jeden aspekt z doby nedávno minulé:
výpravčí postavil vlakovou cestu a jde k vlaku aby ho vypravil.
Toto dnes neexistuje – z výpravčích jsou dispečeři v centrále a výpravčí až na vyjímky již na koridorech nepracují = v praxi jde ale o snížení bezpečnosti přepravy = vše zůstává na strojvedoucím který může být „odbaven“ vlakovým personálem k jízdě proti Stůj …………………………….
V minulosti existovaly tzv. odvraty pro vlakové cesty. Při projetí nåvěstidla nedošlo k čelní srážce ale k odkloněni do kuse koleje.
Oni existují i dneska a dokonce se nově instalují, ale můžete mě vysvětlit, jak by se v tomto případě dál nainstalovat odvrat?
Odvrat by zde asi instalovat nešel
Ale určitě by šlo (obrazně řečeno, nevím jak to nazvat technicky) NEstavět vlakovou cestu pro RegJet do kolize s NEXem, také by při projetí návěstidla nedošlo ke srážce
nebo nepovolit RegJetu odjezd od nástupiště s tím že musí někde (o pár metrů dál) znovu zastavit
To je podle mě to riziko a koledování si o průser
Který poté nastal
Kupka řeší podstatnější věci, než je nehoda v Pardubicích!!!
Za svým domem si nechal u projektu VRT za poslední měsíc 2x prodloužit tunel Líbeznice – nejdřív o 510 m a teď o dalších 190 m na celkovou délku 3400 metrů…
Kupka je největší NIMBY a proto je ministrem dopravy, aby si vše v okolí Líbeznice „pohlídal“
Promiňte paní Svobodová, ale vy jste na tom Ústecku všichni snad už dostali úžeh nebo co…..
Ne, to jsou jen debilové. Tam je to normální stav
Tunel v Líbeznicích bude delší ne kvůli domu Kupky, ale jednak kvůli škole, která se tam mezitím rozrostla v době, než se posunula VRT blíže obci, ale také kvůli domům, co tam mezitím vyrostly. V nejbližším místě bude dráha jen 60 metrů od zástavby. To byste mít z baráku tak blízko nechtěla. Takže si nejdříve nastudujte třeba územní plán Líbeznic a další materiály, než tu budete šířit nenávist vůči Kupkovi.
Jak bude strojvedouci souden za zabiti z nedbalosti, tak snad poda trestni oznameni na sž za špatne zabezpečeni trate, nebo vubec žadne…
Tak není to poprvé, kdy strojvedoucí Regiojetu projel z nedbalosti i o metr absolutní návěst Stůj. Na trati Praha hl.n. – Smíchov to byla skoro běžná praxe, naštěstí se nikdy nic nestalo.
Určitě bude souzen za obecné ohrožení z nedbalosti. On projel tu návěst, což byla primárně příčina té nehody. Správa železnic, respektive MD k té nehodě taky přispělo, ale tam můžeme chtít vyvodit odpovědnost pouze politickou, trestní se asi nikomu nepovede. To, že tam nebyl funkční zabezpečovač mu u soudu možná trochu pomůže. Trestní oznámení na SŽ, protože nebyla trať zabezpečena sice podat může, ale nikdo to asi řešit nebude, protože to nevypadá, že by fakticky SŽ (MD) něco porušila (porušilo), proto jenom ta odpovědnost politická. Pokud by chtěl podávat TO, musel by strojvedoucí dokázat, že tam došlo k nějakému jednání… Číst vice »
A co když se ukáže že LVZ v projektu byl a peníze na něj z EU přišly? Cituji z jiné diskuze: Že se to s tím LVZ kódováním myslelo asi opravdu vážně, a že i tyto (ne)interoperabilní systémy lze financovat i z EU – CEF peněz (což byla vždy mantra, proč se to nesmí), svědčí další zřejmě platné smlouvy na financování modernizace uzlu Pardubice. Správa železnic, státní organizace – Grantová dohoda k projektu Modernizace železničního uzlu Pardubice (Activity 4: Technological assemblies (part 1)) https://smlouvy.gov.cz/smlouva/14898474?backlink=twtrm Správa železnic, státní organizace – Dodatek č. 1 ke Grantové dohodě 2019-CZ-TMC-0095-W Modernizace železničního uzlu Pardubice… Číst vice »
No v tom případě bude mít průser i SŽ, respektive někdo z ní (pokud tam být měl, ale nebyl), ale i tak to strojvůdci nejspíš nějak extra nepomůže. Pochybuju, že mu dají trest při horní hranici, ale taky pochybuju, že vyvázne s podmínkou, bohužel.
Kdyby jen Smíchov – Radotín, ale takto bude celý úsek až do Berouna do roku 2030. Stejně tak Lysá nad Labem – Čelákovice. Za nehodu v Pardubicích by měl jít do chládku úředník, který rozhodl o tom, že už se nebude instalovat národní vlakový zabezpečovač, protože dle jeho tvrzení to přece na pár let nemá cenu. Opravdu je mi líto strojvedoucího, svoji chybu si uvědomil, zastavil, ale více udělat nešlo. Opravdu být tam národní zabezpečovač, tak za prvé by mu Mirel kódoval červenou (takže daleko větší pravděpodobnost, že neodjede a když už by odjel, Mirel by nedovolil více než 40… Číst vice »
Tak znova, ačkoliv to tady psal už kolega Petr Šimral, takže jsem si dovolil ho zkopírovat: „Zákon o Dráhách platný od 1.1.1995 tomu nasadil legislativní rámec, kdy do rychlosti 100 km/h stačí jednomužně kontrola bdělosti a dvoumužně není třeba nic. A neděste se, jak to je strašné…Slováci smí za těchto podmínek 120 km/h.“ K tomu doplním, že v Pardubicích se ve staničních kolejích nikdy nekódovalo. Že v Česku chybí už 100 let zabezpečovač, co by uměl zastavit vlak se snad všeobecně ví a proto je taky tady tlak na zavedení výhradního provozu ETCS, přes všechny jeho finanční, technologické a provozní… Číst vice »
Tak znova. Do Berouna ETCS nebude dříve než v roce 2030. Vy jste proti tomu tam mít 7 let národní zabezpečovač s kódováním? Radši to necháte na člověku s tím, že je to jen 7 let?
Ano, hlavní chyba je že se tu 50+ let používá velmi „slabý“ zxabezpečovač který možná byl přiměřený na rychlosti parních strojů, ale už dlouho nedostačoval, a bylo/je to čím dál tím horší. Otázka „co s tím“ opravdu není triviální!
>v Pardubicích se ve staničních kolejích nikdy nekódovalo
Petr Šimral má video, které dokazuje opak.
Tak se spolu domluvte 🙂
Zeleznicni doprava má možnosti, jak lidskou chybu eliminovat. A umí to už 100 let. Podle Vaši logiky nepotřebujeme žádný zabezpečovač a případnou nehodu hodíme na člověka. Vskutku skvělé uvažování. Vy musíte pracovat u Správy železnic.
No tato situace se spíš podobá tomu že křižovatka byla BEZ světel, fíra byl na vedlejší, chybně tam vjel a sejmul ho kamion na hlavní. Světla by to byly řešily „výrazněji“ ale ty tam zatím nebyly, protože se jejich vývoj teprve dolaďuje (a mimochodem tu kdekdo vykřikuje že jsou špatná a že předchozí systém hlavní/vedlejší byl dostatečně dobrý)…
Proč byste zastavoval v křižovatce?
Co jste to napsal za blábol?
No nevím, ale jednou z důležitých úloh mangamentu je vyhledávání rizik a jejich předcházení. Přeci jenom nechat jednu z nejvytíženějších stanic v síti bez zabezpečení- tedy jenom na tom, zda si strojvedoucí všimne nebo ne, je trochu koledování si o průser. Protože všichni víme, že my lidi chyby sem tam děláme a proto máme techniku, která nám je má pomoci eliminovat. Je rozdíl jestli Madla ve skladu ty šroubky místo do poličky A5 dá do poličky A6, je rozdíl, když je vše na strojvedoucím na trati, kde jede jeden vlak za 2 hodiny a náklad párkrát do týdne, ale tady… Číst vice »
Strojvedoucí byl zaměstnanec RJ nebo agenturní zaměstnanec?
Výpravčí,či dispečer si může taky připsat svůj díl viny,mohl strojvedoucímu zavolat, že bude nestardantně čekat na projetí nexáku a potom pojede.
On by Vám to tiskový mluvčí DI ( kterému bych já nesveří ani koloběžku) vysvětlil. Že bylo vše v pořádku !
Pokud vám přijde v nepořádku, že se nejezdí jako vždycky, ale máme návěstidla a návěsti, tak to asi můžeme celou železnici zrušit.
Se prostě příště postaví volno z Prahy až do Košic a strojvedoucí pojede, jak bude chtít.
Ono to nepřijde v pořádku ani SŽ, proto na každém školení opakují a zdůrazňují „volejte, komunikujte“. Bohužel půlka klikačů z CDP si hraje jen počítačovou hru a půlka „starých psů“ z běžných stanic se nechce učit novým pořádkům – „nikdy jsme nikam volat nemuseli“. A pak to vypadá na síti takto.
Taky si myslím, že by mohli v takových případech volat. Ale žádnou takovou povinnost nemají. Naopak nedávno jsem byl svědkem, jak chtěli urychlit odjezd (aby strojvedoucí dával výzvu k pohotovosti v okamžiku, kdy je na návěstidle Stůj, aby se to urychlilo. Aby vlak odjel co nejdříve po postavení vlakové cesty.
Proč ne?
Smutný
Podle komentáře článku je nejlepší řešení autonomní vlak . Mnohde to již funguje. Lidský faktor je bohužel příčinou mnoha tragédií.
Mnohde to rozhodně nefunguje. Buď to funguje v poušti, nebo v tunelu…
Ale možná něco uvidíme brzy v České republice.
V letectví to jde a po silnicích USA jezdí autonomní auta a jde to. Myslím, že železniční provoz není provozně náročnější 🙂 A uzavřené metro bych při reko už vždy připravoval na éru bez mezičlánku standartně.
Kde to jde v letectví?
V letectví to jde – to by ste měl zkusit vysvětlit pozůstalým po 188 + 157 lidech, kteří zahynuli v Boeingu 737 MAX kupodivu pro poruchu softvéru (autopilota)
U 737 max byla prvotní příčinou porucha hardwaru(snímač úhlu náběhu), pak špatný návrh konstrukce některých uzlů a za třetí pilotům řekli je to stejné letadlo jako předchozí generace 737. Software fungoval správně jak byl naprogramován (bohužel taky špatně protože bral informaci jen z vadného čidla).
Tady Růža to naprogramuje z gauče raz dva, to je jasný jak facka ne
Z toho budou mít zastánci tradičních přístupů, kdy strojvůdce je doslova a do písmene ten vůdce doslova rudo před očima 😀
Ano, celá standardizace kolem ETRMS se touto cestou ubírá, EU do toho sype nemálo peněz.
Pane Martine. Sleduji zde Vaše výroky a myslím, že je třeba se trochu něco naučit nebo mlčet. Čtením novinových titulků se nic nenaučíte a nic nepochopíte.
S přátelským pozdravem „jedna stará železniční fosílie“.
Pokud je opravdu legislativně možné jezdit po koridorové trati bez zabezpečovacího systému, pak je to na okamžité odvolání ministra dopravy.
Ano, bylo to možné vždy. Zákon o Dráhách platný od 1.1.1995 tomu nasadil legislativní rámec, kdy do rychlosti 100 km/h stačí jednomužně kontrola bdělosti a dvoumužně není třeba nic.
A neděste se, jak to je strašné… Slováci smí za těchto podmínek 120 km/h.
Nevidím důvod, proč za to odvolávat nynějšího ministra.
Protože legislativa je přesně jeho kompetence. A pokud je legislativa špatně (což evidentně je), pak by měl být odvolán.
Tak mi tedy vysvětlete, pod jakým zákonným rámcem chcete jezdit na tratích, kde kód vlakového zabezpečovače není? Je to téměř 7000 km tratí.
Taky to ale nejsou koridory s takto hustým provozem a s mezinárodním významem, že? Navíc se před pár dny s velkou pompou neotevřely za slov premiéra, jak došlo ke zvýšení jejich zabezpečení.
Jsme schopni kategorizovat silnice, zvládneme zákonem kategorizovat i jednotlivé tratě a pak můžeme pro jednotlivé kategorie dráhy stanovit různá pravidla.
Třeba předpis D3, to je 19.stoleti
S tím souhlasím, D3 by neměli existovat ideálně vůbec, nebo by měli mít přísnější rámec, kde smí být, protože to jen správce infrastruktury přehazuje na dopravce své povinnosti. Těmi podmínkami například myslím, četnost a pravidelnost křižování, prostě někde, kde se každý den pravidelně křižuje, tam nemá D3 co dělat
viz třeba Kořenovská zubačka s poměrně hustým provozem..
a po silnicích jezdí miliony aut bez zabezpečovače..
A taky umírají stovky lidí ročně..
Tal v čem je taky problém. No že prostě v Pardubicích ačkoliv se dělají miliardové investice nejsou 3 4 koleje. A to se tam evidentně staví opravují mosty. Protihlukové nesmysly atd. To stojí dost peněz.. Proti Katowicím třeba no, kde to chápou a dělají z EU peněz 4.. Ještě je tam zastávka jen s 2 kolejema. Pardubičky a Černé za Bory. A bez propojek. Další věc, že pokud se dívám dobře, další kolejová propojka je až 10 km za Pardubicema. Kostěnice. Což pro nákladní vlak je asi hromada času. Jeden asi z důvodů dělat tyhle nesmysly. S etcs klidně. Ovšem… Číst vice »
K tomu, klidně by v té snadné krajině mohli udělat novou trať rakouského typu do cca Chocně. Na 250. Nebo na kolik chtějí. 320. Vznikla by proplétající se 4 kolejka jako v Rakousku. I pro cargo.
Je to usmrkaných 30 km necelých. Pokud nejsme v uplném Bananistánu za nějakých usmrkaných15 mld by to třeba mohli postavit. 0,5mld /km. Je to jednoduchá rovina. A pokud by to moc nenatahovali třeba za 5 let že..
Nejsem si zcela jistý že právě toto by bylo nejlépe investovaných 15 miliard na časké železnici??
To musí být pořádně bytelný lokomotiva. Po zhlédnutí záběru jsem přemýšlel, zda-li by nešly vozy upravit i tak, aby v podobném případě mohly po zatlačení volně popojet dozadu a díky tomu by nemusel nikdo zahynout.
Konstrukce vozidel se samozřejmě také vyvíjí v čase. Problém je, že tu jezdí spousta vozidel starých vč. toho, co už jinde vyřazují z provozu.
A myslíte, že při tom prudkém zpětném pohybu nemůže nikdo zemřít? A jak ojebete tu fyziku?
problém je, že na zpětný pohyb tu energii potřebujete přenést do celého vlaku v jednom okamžiku a to se ještě nebavíme o zrychlení, které to může vyvolat..tady ta rychost byla malá a destruktivní byla hlavně síla hmotnosti, tak by se to asi dalo přežít, ale u vyšších rychlostí je vám to k prdu, protože takové přetížení by jen tak nikdo nepřežil i kdyby ten vlak zůstal bez poškození
Skvelý nápad, už len vymyslieť ako zabezpečiť aby dozadu popojeli aj cestujúci a nerozmlátili sa o vozeň ktorý zrazu ide opačným smerom.
skoro to zabrzdil, vlastně štěstí že to byl v podstatě jen malý náraz v malé rychlosti, kdyby jeli oba normálně bylo by to asi rozházené po celých Pardubicích a místo 4 mrtvých tak 40
I tak s tím dojel dost daleko. Od projetého návěstidla k místě střetu to několik stovek metrů pořád je.
Pravděpodobně reagoval až průjezdem výhybkou číslo 10, která byla nečekaně do odbočky. To by docela odpovídalo, cca 200 metrů mínus reakční doba a 60 km/h.
Je možné, že v tom okamžiku viděl, že jede proti něčemu . Přece jen, je tam velmi solidní rozhled. Stejně tak to v tom okamžiku zjistil fíra z toho nákladu…
RJ odjížděl z první traťové koleje, náklad ČDC přijížděl po druhé. Aneb dlouho proti sobě nejeli… skutečně proti sobě se ocitli až po přejezdu výhybek 10/8.
RJ říznul minimálně výhybku 15, která byla pro ČDC postavena směrem k sedmé staniční koleji. V lepším případě si už tam všiml, že je něco špatně, ale pořád je to už hodně blízko místa vlastní kolize.
Já tam neseděl, takže Vám těžko řeknu, co dělal. Vzdálenostně, pokud je údaj o rychlosti 60 km/h správný mi to spíše sedí na to, že reagoval až na jízdu do odbočky, kterou nečekal. Jednou se mi to stalo nečekaně obráceně (místo do odbočky jsem jel zcela mimořádně přímo) a skončilo to taktéž okamžitou rychlobrzdou.
Řezání výměny nemuselo být na mašině vůbec poznat…
Potvrzuju, byl jsem dvakrát při rozřezu vexle při posunu a na 742 a 854 to fíra vůbec nezaznanenal. Reagoval až na vysílačku.
Vždyť mají ještě půl roku na to, aby to vyzkoušeli…
Mají tam povoleno jet až 100 km/h
A ještě bude ten masakr „legislativně vpořádku“
Člen správní rady Správy železnic Michal Šimek tragédii vnímá jako chybu širšího rozsahu. „Ten problém se netýká jen Pardubic. Stejně tak třeba úseku mezi Prahou-Smíchovem a Prahou-Radotínem. Já jsem čekal, že první takováto nehoda bude právě tam,“ řekl Seznam Zprávám Šimek.
Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/nehoda-vlaky-pardubice-zabezpecovaci-system-etcs.A240607_133008_pardubice-zpravy_mvo
Čekal a nic neudělal…
Dokud nebudou strojvedoucí nekompromisně respektovat návěst stůj, tak ani nic udělat nemohl. ETCS nebylo u rychlíku v provozu a při správné činnosti běžného LZ už mi projelo červenou v různých stanicích x vlaků. Na opakovači červená, ale to nevadí, tradá, jedeme i když je postaveno z úplně jiné koleje. A fungl nová výhybka v Dluhonicích za bambilión v prdeli.
Strojvedoucí je stále jenom člověk který dělá chyby.
Správně a dokuď budeme spoléhat maximálně na techniku, kterou může strojvedoucí o své libovůli kdykoliv nepozorovaně vyřadit z činnosti, pak riziko takových chyb bude vždy.
Strojvedoucí prostě nesmí mít možnost vlakový zabezpečovač vyřadit. To je chyba už v návrhu těch „českých“ systémů. Nejspíš i vylobovoná samotnými strojvedoucími.
Tady by se hodilo ostřejší slůvko. Jenom hňup může napsat to co ty. Zjevně o té práci ani o funkci zabezpečovačů nemáš ani páru, ale rozdáváš tady moudra. I ETCS lze bez problémů „vypnout“. To co tady bliješ si nechej od cesty. Jízda s vypnutým zabezpečovačem bez dalších opatření je jeden z nejhorších prohřešků, který lze na mašině udělat a žádný z nás není (sebe)vrah aby tohle dobrovolně dělal. Ale to tobě ani tobě podobným kazatelům zřejmě nedochází. Naprosto evidentně nemáš základní znalosti o technice a prostředí o kterém tak zasvěceně poučuješ. Nejlepší bude když si i se svými komenty… Číst vice »
Jenže když vypnete L2 ETCS, tak se o tom dispečer dozví. ETCS stojí na obousměrné komunikaci, nikoliv na slepé důvěře, že to na té mašině máte zaplé, tak jak tomu je u jednosměrně komunikujícího VZ.
Ta se o tom dozví dispečer, no a? ETCS je vypnutej a mužete jet vesele proti jinýmu rychlíku stejně jako jste „za starých dob“ ignoroval LVZ…
Prostě jestli jde ETCS úmyslně vypnout, tak je stejně naprd…
Jako je Váš neustále opakovaný argument, že jde „úmyslně ignorovat starý LVZ“
Ok
Nechat všechno na stroji taky nemusí dopadnout dobře. Viz ono letadlo, co nepoznala příliš měkké přistání a v domnění, že je ještě ve vzduchu, odmítlo zabrzdit a pokračovalo do brambořiště.
Strojvedoucí musí mít možnost veškeré tyto systémy vypnout, protože to je při určitých situacích potřeba.
Od toho je školen a zkoušen ze znalosti předpisů, aby přesně věděl, kdy a co má jak udělat.
A nějaké svévolné vypínání zabezpečení není rozhodně problém u strojvedoucích, to by už dávno řešila Drážní inspekce ve svých Závěrečných zprávách a vydávala Bezpečnostní doporučení.
Mám takový blbý pocit, že si náš výcvik představuje jako něco, co pak v reálu vidíte na silnici, třeba zde: https://youtu.be/yOQ2ClT15sE?si=Uo19l6_R6r09TERY
My samozřejmě na těch mašinách neděláme nic jinýho než píšeme zprávy, sjíždíme videa, děláme si selfíčka, telefonujeme, projíždíme návěstidla a soustavně se snažíme zabít sebe a všechny kolem sebe. Běžte už do hajzlu vy neomylní kazatelé. Chtěl bych vidět kde děláš chytráku. Já jsem toho výpravčího dělal přes dvacet let, z toho 15 v uzlu Brno, tak moc dobře vím, jak snadno se dá udělat chyba na obou stranách a v životě bych si nedovolil něco tak arogantního napsat. Tohle může napsat jenom ubožák…
To není arogance, ale konstatování skutečnosti. Nerespektováním základní návěsti ohrožujete zejména sami sebe a své kolegy, to je třeba si uvědomit .
To si myslíte že firove projíždějí stuj schválně? Fakt? Chybu z těch co jsou na masine udělá každý, i já jsem je dělal, jen jsem měl víc stesti.
To je ignorování skutečnosti, že lidi věci mohou věci přehlédnout i když se snaží sebevíc. Ne pořád, ale každý den to jsou stovky návěstidel a pak po dekádě i více, bum, jedno přehlédne. Někdo má víc štěstí a je to jen ostuda, někdo smůlu a vlaky to třísknou do sebe. To je úplně normální lidská vlastnost a žádné „uvědomit si s tím nic nenadělá. I vy přehlížíte a zapomínáte věci. Každý. Ne každý ale způsobí srážku vlaků. A opravdu to neprojíždí schválně, není to silnice kde jde o projetí křižovatky a „klid“, nejsou sebevrazi, aby se dobrovolně vydali do míst… Číst vice »
Tys spadl s Marsu nebo co
Pochybuji, že by jakýkoliv strojvedoucí projel „stůj“ úmyslně, protože je baví ten adrenalin. Prostě udělají chybu. Chybu může udělat naprosto každý a každý by si toho měl být vědom. Kdo si myslí, že chyby nedělá, ten na to v budoucnu šeredně doplatí.
To je arogance, navíc arogance nejhrubšího zrna… Vy totiž nerespektujete, že člověk má právo udělat chybu. Jinak by totiž ani v zákoně neexistoval termín „neúmyslné…“
Neúmyslné ublížení, neúmyslné ohrožení atd
A svoje „základní návěsti“ si můžete strčit.. do podpaždí.
Co děláte na mašinách nikdo neví, protože kamerám se bráníte zuby, nehty…proč asi ???
Samozřejmě je snem každého člověka být sledován nepřetržitě desítky hodin. Tak proto. A jestli to tobě nevadí, tak většině normálních lidí ano…
Jsou profese, kde je to naprosto běžné. A bezpečnost je i ze zákona legitimní důvod pro osazení kamerového systemu. Stanoviště strojvedoucího není ložnice a pokuď chcete v pauze píchat vlakvedoucí, běžte jinam 😀
Piloti mají snad kameru v kokpitu? Dneska už se na novějších mašinách ukládá do paměti veškerá obsluha téměř všeho na pultu. Není problém to kdykoliv stáhnout a zkontrolovat. Funguje to podobně jako černá skříňka v letadle. Takže nějaká kamera je tam už naprosto zbytečná..
Mají standardizovaný zapisovač, kam se zapisuje každý zvuk v kabině. Ale to by se vám určitě taky nelíbilo, protože hekání te vlakvedoucí by to zaznamenalo taky 😀
Strojvedoucí je v kabině sám (nejsou tedy potřeba nahrávat hovory sama se sebou) a vysílačková komunikace je nahrávána na straně provozovatele dráhy. co tam máte dále?
Aha, takže nejde o zabezpečovák ale o nahrávání…
Takže jste obyčejnej ŠMÍRÁK…
Piloti mají černé skříňky.
Tady se to moc nepovedlo.
Ale my je máme taky a stejně podrobné, jako v moderních letadlech. Papírovým proužkům již většinově odzvonilo 🙂
Bože. No nic, aspoň vidím, že je můj názor na tebe naprosto správný. Hlupák, nebo troll…
Aha, takže nejde o zabezpečovák ale o kameru
Takže jste obyčejnej ŠMÍRÁK…
Piloti mají pouze zapisovač hovorů, žádné kamery, a to jejich chyba končí zpravidla hůř než chyba strojvedoucího. Kromě jaderných elektráren žádný velín na žádné jiné elektrárně není pod dohledem kamer a co si budeme, pochybení na velíně v jaderce je poměrně nepěkná záležitost. Řidiči kamionů taky nemají kameru, která by sledovala, co řidič dělá a to víme, že velice rádi na cestu pozor nedávají. Atd.
Vy máte vpraci taky za zády kameru
Nemám s tím problém, ale namontuj to i do každého auta a kamionu, to snad není ani v letadlech
Dokuď budou technické zabezpečovací prostředky na dráze umožňovat lidskému faktoru rozhodovat o tom, že z pohledu bezpečnosti problémový stav vlastně problém není, tak prostor pro chyby tu bude. Tenhle paskvil je třeba vymítit.
Ty jsi tak hloupej, že to je až k neuvěření. Zabezpečení železničního provozu je samo o sobě velmi složitá problematika na desítky hodin výkladu o které nemáš ani páru, byť úplně přesně víš co by se mělo udělat. Další diskuze je zbytečná….
Tyhle bláboly obvykle vypouští z úst strojvůdci, co mají pocit své nenahraditelnosti. Ale ono ETCS L2 je teprve začátek. Ani standard nespí a vyvíjí se, s L4 tam žádný strojvedoucí už nebude.
To, že nějaký zaprděný čecháček řekne, jaký je to problém na věci nic nezmění.
Když to bude tak za 4-5 let, s kvalitním dsp..proč ne? Jsem pro.
Tohle je věc čistě softwarová. Automaticky vedený vlak není o tom, že by vlak řídil dispečer.
O to samozřejmě Romanovi nešlo.
Ono se vyvíjí L6 a tam nebude ani dispečer
A slyšel jsem něco i o L8, to prý nahradí i cestující…
Jsou situace, kdy může dělat zabezpečovač problémy, proto by měl být vypnutelný. Ano, nemělo by to jít jenom proto, že strojvedoucí chce a v případě jejich odpojení by nemělo být dovolenou jít rychleji než XX km/h, ale odpojit to musí jít.
Takže je Vás potřeba z dráhy vymítit…
Co tam děláte se neví, protože se zuby, nehty bráníte kamerám v kabinách…proč asi ???
Až budou kamery i v dispečincích, to bude teprv pokoukání
Kafíčko, koblížek… Ku*va, mám to kafe v klávesnici, ohlašte výluku a zavolejte nějakýho ajťáka
Nějaká výhybka je v poměru s projetým životem u prdele všem. A zabezpečit vlak s lidmi jenom semaforem není ani směšné.
Podobně jsou zabezpečeny i osobní automobily a autobusy a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Tak ono zabrzdit pár tun (maximálně pár desítek tun), které jedou maximálně několik desítek km/h, ubrzdíte o poznání jednodušeji a rychleji než několikaset tunový kolos, který může jet (dle předpisů) až 160 km/h. O následcích, kdy ve vlaku mohou cestovat stovky lidí ani nemluvě.
Jestlipak víš, jaký je rozdíl mezi vlakem a autobusem? Nevíš? Já ti to prozradím, autobus má VOLANT 🙂 To je taková věc kterou se dá vyhnout havárii. To vlak nemá, víš? A protože většina fírů nejsou sebevrazi, tak jsou vděční za všechno, co tu havárii nepřipustí. A když jim někdo sebere LVZ a nedá ETCS (jako v Pardubicích 6.6.2024) tak budou vděčný i za blbej telefonát od dispečera „hele, kříží ti cestu NEX, dej si bacha“ Jenže když je dispečer línej i na tohe, pak je na dráze smutno Protože „červená není výkolejka“, je to jen světlo mezi fůrou ostatních… Číst vice »
A teď si najdete ty spousty článků, kdy se tady dopravci brání zavedení něčeho lepšího. To lepší se jmenuje ETCS. Jenže v L2 FS režimu tam ten strojvedoucí bude už jen jako figurka, co jen dohlíží na správnou funkci. Ale vlak řídit nebude. A to samozřejmě u strojvůdců nebudí nadšení. Holt kapříci si svůj rybník nevypustí 😀
L2 FS vlak opravdu sám neřídí. V podstatě si akorát šáhne na brzdu, když se mu něco nelíbí. To je vše. Nevím kam na ty moudra chodíte..
Ale umí to. To jsme u úrovně GoA2, co je s ETCS L2 svázaná. To, že v česku přijde někdo, kdo se tváří jakej je to problém neznamená, že evropské standardy kolem ETRMS s tím nepočítají.
Je sice pěkné že to umí, ale s tím jak se dělají zástavby ETCS do tuzemských HV to u nás pár desítek let ještě nehrozí. Tedy ne ve smyslu, že by tak byly řízené všechny vlaky..
Zahuštění provozu i nedostatek personálu si to nakonec vynutí.
Ano, nedostatek personálu je. A vyrábí se propouštěním a rušením pracovních pozic.
Zahuštění provozu se zase dělá rušením tratí… Pardon Správně se to jmenuje „trvalá výluka“
On si ten L2 FS šáhne na brzdu i když „neví“. Prostě „nemám informace“ tak brzdím – nejlépe nouzově… A přitom „zelená až do Košic“
A tímhle příspěvkem jsi ukázal co o tom víš. Napovím. Je to hnědé, mazlavé a smrdí to. Ty figurko. Je smutné, že tady někdo bere vážně něco takového…🤣🤣🤣
Aha. A co zabezpečuje silnice? Jezdíte autem a autobusem?
Opravdovy debil 🙂
Co Vám kdo v životě udělal?
Celý život se pane Zdendo děsím toho, že třeba na deset vteřin vypnu pozornost (jsem jen člověk) a pak se dostanu do situace, kdy už to nemohu vrátit.
Mějte s námi alespoň trochu slitování, byť zde jsou mrtví.
V roce 2023 rapidně klesly počty projetých návěstidel o 30% a zatím ten trend držíme. 2022 = 81; 2023 = 58; 2024 = 60. Data jsou k 31.5.2024 a najdete je na webu Drážní ispekce.
Ukažte mi jednoho jedineho strojvedouciho, co projel naschvál návest stuj. To nefunguje jak na silnici
„ETCS nebylo u rychlíku v provozu“ – takovýhle argument může plácnout fakt jen… (zůstanu slušnej)
to já můžu napsat „ETCS nebylo v Pardubicích v provozu“ – a hle, odpovědnost je najednou na straně SŽ…
a přitom máme oba pravdu
a přitom jsou 4 mrtví
V podstatě jediné, co SR může, je odvolat ředitele. To měl udělat?
Nehledě na to, od kdy v té SR zrovna on je.
Za to, že strojvedoucí nedělají svou práci pořádně? 😀
Jakpak asi vznikla tahle fotka….
https://imgur.com/yir08NZ.png
E499.0074, Bezpráví 4.6.2024, zdroj: Facebook
S fotkou vyfocenou ve službě během řízení vlaku vyhrál nejmenovaný strojvedoucí kdysi i fotosoutěž Správy železnic.
Za služby má jako jednu z povinností i povinost kontrolovat pohledem celistvost vlaku a jeho plynulý chod pohledem. Takže zkontroloval na vhodném místě( v oblouku) na rovině by nic neviděl a to foto není nic proti předpisu.
Strojvedoucí je povinen za jízdy kontrolovat vlak.
Co tam máte dál?
Generál má zájem zůstat ve funkci. Dá se dělat mnohé.
Šimek byl ve správní radě teprve asi dva měsíce. O tom se v médiích taky docela psalo, nebyla totiž moc shoda na jeho odborné způsobilosti, spíše naopak.
To ho asi omlouvá…
Doplňme citaci:
Podle něj nebylo šťastné udělat ostrý řez a přejít na ETCS k jednomu pevnému datu. „Myslím si, že by bylo rozumnější ponechat po nějakou dobu smíšený provoz a nefixovat se na datum 1. ledna 2025. Potom by byla i daleko větší vůle tam dočasně instalovat ten původní zabezpečovač, než bude ETCS,“ řekl webu Šimek.
Tak tohle podepisuju.
Ale to by bylo jako se vším v Česku, všichni by otáleli do poslední chvíle. Což se přesně dávno děje. Ty termíny jsou známé hodně dlouho, ale pár měsíců před finále se panikaří.
No hlavně že ti čtyři zemřeli včas, že ano…
Myšlenka že se ETCS bude tlačit „měkce“ nějakými výhodami (popř. nevýhodami bez), to jako nic?
A pohlášení o dráze jste naposledy četl kdy? 😀 Ono to tam už dávno máte, už nejmíň od roku 2018 má vozidlo vybavené ETCS L2 má nižsí poplatky za užití dopravní cesty – a to i na tratích, kde stacionární část ETCS není.
Jenže to je málo. Co třeba výrazné omezení Vmax (nebo třeba i stylem „dovolenou rychlost vždy dělte dvěma“), přednost při přídělu kapacity nebo při sestavě GVD, třeba i v kombinaci se zákazem současných jízd u potenciálně kolizních cest na úrovni operativy k tíži toho bez ETCS a podobně…?
To je taková spíše šotoušská představa. Dělit rychlost dvěma znamená snížit kapacitu dráhy. A s tou je už dneska problém, že?
Tomáši, diskutuješ s někým kdo si někde něco přečetl, ale jinak nemá ani základní přehled o problematice…
A tak hlavně že vy přehled máte. Hlavně o v tom, co všechno prý nejde 😀
Dobře, už to tady plevelit přestanu. Asi vše důležité jsem za sebe řekl zde:
https://zdopravy.cz/strojvedouci-regiojetu-stihl-pred-srazkou-zastavit-ukazuje-video-z-prumyslove-kamery-208570/#comment-1345849
Regiojet patří mezi ty, kteří s ETCS otálejí nejvíce. Zatím ho vůbec nepoužívají, strojvedoucí nejsou proškoleni. Často je ve skupině vlaků právě RJ jediný bez evropského zabezpečovače. Pokud by nebylo stanoveno přísné datum, tak by se ne ETCS prostě vykašlali.
:-DDDDDD
:-DDDDDDDD
:-DDDDDDDDDD
Tak pokud to chápu, jestli někdo chce nechat jezdit Praha Beroun v hustém provozu i v její části jezdit bez ETCS do roku 2027. Bez Ls. Pokud tam opět není ani generální stop vpnp, avv atd. Protože je to strašně národní. Tak asi to není moc dobrý nápad.. Slušně řečeno,
Jako toto řekne člen správní rady SŽ ? To je na okamžité doživotí .
Nerozumím jedné věci. Proč bylo rychlíku vůbec umožněno opustit pardubické nádraží, když měl po 500 metrech opět zastavit?
Rychlíku nebylo umožněno opustit pardubické nádraží. Strojvedoucí nerespektoval návěst „Stůj“, která mu opustit nádraží zakazovala, nedovolenou jízdou vlaku následně násilně přestavil (tzv. „rozřezal“) a poškodil výhybky a vjel do jízdní cesty protijedoucího vlaku.
Od cestového po odjezdové byla vlaková cesta postavena. Máte pravdu, že dispečer, nebo výpravčí mohl nechat rychlík u peronu a postavit, až by náklad vjížděl.
To je mi taky záhadou, jakou mělo cenu, aby opouštěl nádraží, jedině snad, aby tam po něm na stejnou kolej nalifrovali další vlak. Ale jinak mi i další záležitosti provozu osobní dopravy připadají přinejmenším zvláštní. Např. když přijedete vlakem do Prahy hl. n., často projede skoro celé nástupiště a pak jdete flák cesty než dojdete k prvním schodům do podchodu (pak to je často jediný nejbližší podchod pro lidi takřka z celého vlaku, místo aby vlak najel celý pod tu krásnou obloukovou střechu a lidi se víceméně ROVNOMĚRNĚ rozdělili do všech tří podchodů (celkem ŠEST schodišť). Podobně když najede mašinou… Číst vice »
Evidentně víte prd o železnici tak raději psttt. V Praze jsou staniční koleje rozděleny na dva úseky. Proč, to nemá cenu vám vysvětlovat
Nejste tady na diskusi od toho, abyste někoho umlčoval. Když uznám za vhodné, napíšu další příspěvky a takový jako vy mi v tom nemaj co nařizovat nějaký stupidní „psst“
tohle se děje běžně i na poměrně menších nádražích, spíš trochu nelogické bylo to křížení s tím nákladem..
Nelogické jenom z našeho pohledu. Dispečer CDP mohl k tomu mít oprávněný důvod.
Samozřejmě, že měl důvod. Zbytečné prostoje a neustálé změny směru jízdy vlaků v jednokolejném úseku razantně snižují propustnost.
V jedenáct večer tam opravdu není provoz jako v podedne.
Zastavovat vlak u návěstidla, když má potom za pár metrů stahovačku, by byla od výpravčího hloupost.
Edit: nákladní vlak.
Tam je JEDNOKOLEJNEJ úsek????
V nově zrekonstruovaným nádraži a přilehlé zastávce za 7 miliard na koridoru je JEDNOKOLEJNEJ úsek
A ví o tom ministr dopravy a premier když to slavnostně otvírali????
Většina kolejí v Pardubicích je v liché skupině, náklad přijížděl po sudé. Takže naopak tyhle přejezdy jsou tam každodenní chleba.
To, že vlak popojede v jedné stanici na jinou kolej nebo do jiného obvodu je naprosto běžná provozní situace, tak z toho nedělejte kovbojku, nebo drama…
Kdyby RJ vjel do cesty nákladu ještě, když byl před vjezdem, návěstidlo by „spadlo“ a i na Mirelu by bylo červené světlo. Ale jak sjel z kódu, nevarovalo ho nic. Mohl jen zírat, jak se mu do cesty prořezal ten Traxx. Náklad měl postaveno do boku. Ale jestli do sudé nebo do liché, to už se taky pozná jen podle toho, kam to s váma hodí. No a srazilo se to těsně za tou spojkou mezi 1. a 2. kolejí. Pokazilo se moc věcí naráz.
Ono se tak dlouho chodí se džbánem… kolikrát už právě dřív se podobná věc stala, ale vlak „s cestou“ byl ještě před návěstidlem.
Náklad jel z druhé traťové na sedmou staniční. Jen už tam nedojel. Traxx dojel až za přejezd mezi traťovými kolejemi.
Dyk řikám. Traxx se probral až začal řezat veksli a hodilo to s ním. Za spojkou zastavil.
Technická poznámka: To s tím zabránením jet více než 40 km/h (reálně 46 km/h) není vlastností LVZ, to dělá jen jeho jedna konkrétní aplikace jménem MIREL. Každopádně to není vůbec důležité. To podstatné je, že v jakékoli aplikaci LVZ musí fíra mačkat bdělost jen a pouze tehdy, když jede na nějakou tzv. omezující návěst (ke stůj, do odbočky nebo ve vysoké rychlosti k výstraze). Takže tím, že obvykle nemusí, a najednou si to vyžaduje pozornost, právě rovnou upozorní že „něco se děje, prober se“. Tedy VZ přesně a dobře funguje jako převodník z úlohy optimální pro stroj „neustále sleduj jestli… Číst vice »
Podstatné je, že tyhle hračky typu MIREL nejsou z historických důvodů na našich kolejích povinné. Takže spekulovat o tom, co by kdyby nemá cenu.
ETCS povinné bude. A je to jedině dobře. Pokuď má být dráha bezpečná, pak to nemůže stát a padat s tím, že záleží na dopravci, jak svůj vlak zabezpečí.
Po kolika mrtvých bude ETCS povinné?
Nechci hasit vaše nadšení pro ECTS ale na tak krátkou vzdálenost by asi moc platné nebylo.
Nechci kazit vaši skepsi, ale kdyby jel pod dohledem ETCS, tak to by před stůj zastavilo samo (pokud by fíra nereagoval na stůj resp indikace ETCS). A žádná MU by se nestala, jen nečekané zastavení nouzovou brzdou.
To není pravda, záleží na konkrétní situaci v daném čase a prostoru, protože ten RJ na odjezdu může pod ETCS v tomto konkrétním případě teoreticky při nepozornosti rychlostí Vmax = 20 km/h projet to odjezdové návěstidlo a současně ten nákladní vlak na vjezdu by začal brzdit (automaticky) – což je sice hrozně fajn věc, ale záleží na poloze obou vlaků v danou chvíli – pořád to ale nevylučuje dokonanou srážku vlaků a mrtvé a zraněné.
Nakonec by to na ty následky mohlo klidně dopadnout i úplně stejně – v tom nejhorším uvažovaném případě – jako teď tady (bohužel).
Já jsem se nechtěl pouštět do krajních situací s ETCS, protože tady je mnohem silnější lajcká představa, že vlakové zabezpečovače včetně ETCS reagují až po projetí stůj, což tak nějak není pravda. Jejich principiální funkce je opačná. To že se dá promanipulovat za stůj je něco jiného, než ho nepozorností projet (na to sice mám jisté vyhrazené názory, ale ty nechci motat do obecnější diskuse, kde to jen mate zmatené).
Já Vám rozumím, ale ani ETCS není Svatý grál a nezabrání všem nehodám, maximálně jejich počet o něco sníží – přičemž to děláme za nesmyslné náklady na systém jako takový, které jsou minimálně 2-3x vyšší než na železnici způsobené škody (viz zprávy Drážní inspekce).
Jenž holt na 1 mrtvého na železnici při nehodě se společnost dívá jinak než v průměru 500 mrtvých na silnicích a 7 mld. Kč každoroční škody na majetku – takže se do toho holt rvou prachy.
Full supervision (FS) znamená, že strojvedoucí tam je jen jako pojistka. Ale vlak neřídí. Na koridoru se zavádí ETCS L2 FS, nikoliv nějaké levnější náhražky.
I pod FS, vlak samozřejmě řídí strojvedoucí. ETCS pouze hlídá aby neprojel za přidělené oprávnění a dodržoval rychlost.
Full supervision znamená „plný dohled“, to znamená, že systém má plnohodnotné možnosti kontroly parametrů jízdy. Řídí vždy strojvedoucí.
FS je jeden z přepínatelných režimů mobilky, žádné ETCS L2 FS neexistuje.
https://cs.wikipedia.org/wiki/European_Train_Control_System#M%C3%B3dy_ETCS
A jak se ten vlak rozjede?
Do těch škod na železnici počítejte třeba i neprůjezdný koridor…
To je nesmysl. ETCS vám sice v některých případech dovolý jet uvolňovací rychlostí 20km/h k navěstidlu Stůj, nicméně v případě projetí toho návěstidla je vše spočítáno tak aby neprojel tzv. „dohlížené místo“ a tím je většinou námezník následující vyhybky. Takže ETCS vlak teoreticky může projet návěst Stůj (což samo o sobě není nebezpečné), ale nikdy nevjede za námezník následující vyhybky, tudíž nikdy nemůže vjet jinému vlaku do postavené vlakové cesty. Nehledě na to, že i nákladní vlak by šel okamžitě při projetí stůj Regiojetem do Tripu. V tomto případě by ETCS na 100% zabránilo srážce a pravděpodobně i samotmému projetí… Číst vice »
Ale to on právě projede s přehledem, protože za tím návěstidlem není žádná tzv. ochranná dráha bohužel – ta se zřizuje pouze v případě, že za návěstidlem může být ohrožena jiná vlaková cesta s rychlostí vyšší než 60 km/h do vzdálenosti 75-100 m (u novostaveb), a nic takového jsem 75 m za tím návěstidlem co projel bohužel neidentifikoval. Z předjízdné koleje je výhybka maximálně tak na V = 50 km/h a i další spojka je na max. 60 km/h – čili tady prostě smůla i s ETCS.
Pokud tam není ochranná dráha tak tam není ani uvolňovací rychlost tím pádem ho to k návěstidlu ani nepustí a nedovolí mu projetí.
Pokud tam není ohrožená cesta s rychlostí nad 60 km/h, která -vyžaduje ochrannou dráhu 75-100 m, tak je uvolňovačka 20 km/ h u cestových/odjezdových návěstidel vždy BEZ dalších opatření. Jinak řečeno – při projetí to může nebo nemusí vyjít.
Tak vlak jedoucí uvolňovací rychlostí 20 km/h bude zastaven krátce po minutí balíz u odjezdového návěstidla na Stůj, kde mu končí oprávnění. Ty balízy se umisťují ještě před návěstidlo, takže nějak daleko se v tý rychlosti nedoklouže. Než by v Pardubicích dosáhl VC nákladního vlaku musel by překonat ještě tři vyhybkové úseky. Ale už samotný proces jízdy uvolňovací rychlostí nutí strojvedoucího být ve střehu, takže by pravděpodobně zastavil on a ne až ETCS. Samozřejmě že k udržení pozorosti by stačil i ten VZ.
Ok, souhlasím:-).
Pokud popotahoval ke stůj, tak by pod ETCS musel jet na potlačení, které má časovou platnost a tam je pak otázka, kam by až dojel.
To potlačení u hlavního návěstidla smí strojvedoucí použít až tehdy, když mu to dovolí výpravčí (pomocí PN, DNS, rozkazu). A výpravčí to smí dovolit až když jsou splněny základní podmínky pro bezpečnou jízdu vlaku. Takže ani funkce potlačení by neměla znamenat bezpečnostní riziko.
Rozhodně ne, normálně by se postavila vlaková cesta a oprávnění k k jízdě by mu končilo u toho odjezdu, který projel na Stůj. Potlačení by dával pouze kdyby jel za Stůj, nebo v případě nějaké poruchy na přivolávací návěst, ale to NEBYL zřejmě tento případ.
je vidět, že o etcs nic nevíte..to reaguje právě jěště dříve, nebž projetí stůj vůbec dojde a v momentě, kdy se k přibližování k návěstí stůj nebrzdí, tak zabrzdí za vás, takže etcs by tomu zabránilo s téměř 100% jistotou
Ono hlavně v režimu FS to není jen systém reagující na průsery. Ono to ten vlak vede tak, aby průser vůbec nenastal.
Ono to žádný vlak nevede. Ono to „jen“ sleduje parametry a hlídá, že je strojvedoucí dodržuje.
Ale bylo. Jen s ETCS L2 FS budou strojvůdci poněkuď smutnější, protože řídit vlak se bude primárně odjindud 😀 I proto tu technologii rádi hejtí.
Martine Martine, viz výše, možná by bylo lepší si o tom nejdříve něco přečíst.
Můžete mi vysvětlit, proč stále musím na 130 točit kontrolérem a ovládat brzdič BS2? Odkud byste to chtěl řiídit?
Strojvedoucí rychločinně zabrzdil a vyběhnul vstříc protijedoucímu vlaku s návěstí „stůj, zastavte všemi prostředky“. Budiž mu to započítáno k dobru a třeba soud trestní stíhání podmínečně zastaví.
Ani to, že žháře jím zapálený oheň nevyviňuje.
Strojvedoucí svou nedbalostí zabil čtyři lidi, to je neoddiskutovatelný fakt.
Z mého pohledu laika je zabil strojvedoucí NEXu, ten „jel“…
RegioJet zůstal stát 🙂
kde je informace, že vyběhnul, když zastavil do nuly tak 2 vteřiny před nárazem? samozřejmě mohl vyskočit o chvílí dříve, ale nikde jsem tuto informaci nezaznamenal. Ale ten náklad se řitil docela neohroženě, to už přeci musel vidět
Někde na internetu jsem se dočetl něco v tom slyslu, že s ETCS zmizí semafory(návěstidla). Ale chtěl bych vidět, jak by s tím ETCS jezdili, až jim nějakej ocas v kapuce vykrad kabely….
K čemu dotyčnému budou optické kabely?
Až je ucvakne, aby si ověřil, že jsou opravdu optické, bude to už vcelku jedno.
Až zmizí návěstidla, tak je nahradí plechové cedule a bezdrátový přenos. A koneckonců ani ty cedule nemusí být z kovu.
Datové sítě jde snadno zakruhovat. Takže ten ucvaknutý kabel v praxi ani nemusíte poznat.
Hele a co je to ta „balíza“? Dá se to prodat do kovošrotu? Prý se to bude válet volně na trati…
K ničemu, ale magneti to neví!
A když někdo ukradne kabely současné zabezpečovačky tak funguje? Nefunguje.
Jenže na semaforech se aspoň při poruše rozsvítí červená a tu strojvůdce vidí a měl by na ni reagovat. Co ale bude mít strojvůdce, když dojde k poruše ETCS a semafory nebudou? Jak bude vědět, kam až může jet, jak rychle musí zastavit kvůli poruše a hlavně: JAK RYCHLE SE DOZVÍ, ŽE DOŠLO K PORUŠE?
Nějak mi uniká směr vašeho myšlení. Veškeré informace ze zabrař se přenáší do ETCS, takže to když zkolabuje, tak ETCS řekne zastav. Dozví se to hned.
Pokuď vám ukradnou kabel k návěstidlu, tak se na něm nerozsvítí nic. Bezdrátová ta návěstidla jaksi nejsou 😀
Velmi rychle. Dozví se to okamžitě.
Jakmile dojde k přerušení spojení, tak vlak zastaví.
Nejak nechapu, co jste chtel rici…
Chci tím říct, že si neumím představit efektivní řízení dopravy bez ETCS i bez semaforů. Snad vysílačkama odkudsi z Přerova nebo kde to vlastně seděj…? A strojvůdci by jim neustále přesně hlásili, kde vlastně jsou…?
A jak se dozví i s návěstidly kde jsou vlaky, když teda lehne stavědlo? Nijak. ETCS nijak neřeší řízení dopravy ani detekci vlaků, jen přenos informací na vlaky a jejich dodržování. Světelná návěstidla také řeší jen přenos informace.
To jsou ty konvenčí pohledy. Bez stavědel to nejde! Bez návěstidel to nejde! Omyl, ETCS tyhle věci odbourá.
Když lehne stavědlo, zastavíte provoz. Je to jediné bezpečné řešení. Ostatně improvizace rádobychytrých provozních zaměstnanců je vždy akorát zdrojem průserů, že? 😀
Jinak vše v pořádku? Zdraví slouží?
Efektivní to moc nebude. Co přijmout představu, že bez funkčního zabezpečovače se prostě nejede?
A když to šmikne teď a navestidla nesvítí?
Vím, že tuto diskuzi čtete, pane ministře Kupko, tak odpovězte na otázku, proč bylo až po modernizaci pardubického uzlu sneseno nově nainstalované kódování? Opakuji, že kolejové obvody pro kódování byly během modernizace nově nainstalovány a na příkaz ministerstva dopravy sneseny. Pokud to není pravda, tak to, pane ministře Kupko, veřejně popřete.
prosim vas, jdete s tom blabolem uz nekam a netapetujte tim kazdou diskusi.
A co kdybyste Vy prokázal, že byly instalovány kolejové obvody?
Pokud nehoda lanovky na Ještěd vyústila malém k stíhání ČD jakožto právnické osoby, tak při stejně odvedené práce od DI a police se to pravděpodobně dozvíme zda takové „šetření“ tam mělo být a kdo to má „na triku“.
Zdroj?
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4635408
Jestli to je zdroj, tak tvrdí něco jiného.
Chtěli jste zdroj, v jakém to bylo stavu…
Zdroj diskuze: jiná diskuze. No to je teda kvalitní zdroj 😀
Tak když myslíš, že všichni, kdo přispívají do diskuze, musí byt stejná jelita jako ty…
FFranto plácání ti jde dobře,to snad nemůžeš veřejně popřít.
Ministr ani neví co to je natož aby to odstranil.
At ziji dezinformace… to je absolutni nesmysl…
Ahoj FFranto. Meleš blbosti.
Kdyby neexistuje.
Pouze predpisy a pri prusvihu papiry, ktere si pak odnese vysetrovatel.
jezděj s těma vlakama jak blázni.pak není divu,že se něco stane.já
bych snížil pro všechny vlaky ,na všech úsecích max.rychlost na 40!!!
Netrol.
A před každým vlakem půjde muž či silná žena s červeným praporkem…
Ne, Piráti, STAN a TOP09 prosadí duhový!
A k čemu to bude, když strojvedoucí nerozezná červenou od zelené…
…Byť by to zachránilo jediný lidský život!
Přesně. Pojďme se všichni přilepit na koleje!
40 je moc! Jen prohlédněte, jakou paseku vyvedlo Eso v Pardubicích při rychlosti <40.
A mimo jiné, kvůli fyzice, nebylo by lépe, kdyby ten osobák po zastavení byl odbržděný? Ono to asi tak rychle nejde, že, ale po zastavení by se při srážce hodilo, aby mašina byla na brzdách, ale vagóny už ne.
Odbrždění trvá několik desítek sekund, přičemž vlak zastavil před srážkou jen pár sekund. Kromě toho by musel odbrzdit přímo strojvedoucí, který se v tu chvíli pochopitelně schovával ve strojovně.
Je vůbec možné v takové situaci „zařadit zpátečku“ a rozjet se s vlakem zpět, ve snaze snížit trochu následky hrozícího nárazu? Jen dotaz.
Vzhledem k tomu, že vlak byl zabrzděný rychlobrzdou, kterou trvá odbrzdit právě ty desítky sekund, nestihl by vlak před srážkou ani odbrzdit, natož se rozjet.
Kvuli fyzice by bylo nejlepsi, kdyby ten osobni vlak zaradil zpatecku a vyrovnal rychlost s tim nakladnim vlakem.
A pak je tu realita…
A vedle ty reality, ještě ty projeté výhybky, které by při zpáteční jizdě nadělaly pravděpodobně taky paseku. 🙁
…a stovky tun ve 30km/h rychlosti zastavite jak? Vite jakou silou to do stojici loko narazi?
Jako laik si to tedy mám představit tak, že strojvedoucí toho RegioJetu dostal odjezd, ale s převěstí zastavení na dalším návěstidle. A on podvědomě rozjel vlak jako při normálním odjezdu a nevzal v úvahu to převěstění. Tomu se v letectví říká confirmation bias, čili to, že ho různá fakta ujistí, že jednal správně a přehlédne opačné informace. To je vlastnost lidského mozku. Třeba to, že jede po koleji používané směrem ven, před ním nic není, že dostal odjezd, že je sám expres a co by tu v noci dělal jiný. Jenže s tím je nutné pracovat. Prostě by se nemělo… Číst vice »
Tvl. to jsou bláboly!
První část je základem řízení rizik v dopravě.
To druhé moc nejde z důvodu stavu datové základny SŽ o infrastruktuře a způsobu řízení dráhy.
To ovšem znamená, že problém je v datové základně a řízení dráhy, protože fyziologické funkce člověka nepředěláte.
Prakticky pod každým zdejším článkem o zbytečnosti ETCS tu léta tvrdím, že je to šetření na nesprávném místě a že namísto věčných debat o jeho zavedení (vedou se už od devadesátých let) jsme ho už měli mít dávno minimálně na všech hlavních tratích. Po celá ta léta se tu pravidelně objevují reportáže o různých železničních nehodách, ať už s lidskými oběťmi, nebo „jen“ s enormní finanční škodou. Téměř v každém takovém článku se píše, že ETCS by takové kolizi zabránilo. Budou se tu tedy články o zbytečnosti ETCS objevovat i nadále, nebo už nejprestižnější dopravní server v této zemi začne… Číst vice »
A výluky ETCS jsou co? Španělsko nic?
Souběžně se má zavádět ještě alespoň PZB.
To bude stejně k ničemu jako VZ, pokuď nebude povinně i na vozidlech. Ani naše VZ povinné není a po kolejích se směle prohání vozidla nevybavená mobilní částí, že?
Je povinné pro rychlost 100kmh a výše…
O potřebě zavedení ETCS se ví již od 90. let, vizte například tehdejší ŽM. Dalo se to řešit rovnou s tehdejší „modernizací“ koridorů na až 160 km/h, ale jaksi máme rok 2024 a stále jsme na počátku. Co jsme dělali těch 30 let v mezidobí?
Nerozumím, jak s chybějícím ETCS v ČR souvisí Španělsko, můžete mi to přiblížit?
Ja mám k tomu už potřebu něco říct – po bitvě jsou všichni generálové. Klasika. Jenže. Jestliže se (obecně) při rekonstrukcích vytrhají kolejové obvody, protože ETCS jede na počítače náprav, tak je asi pro každého střízlivě uvažujícího člověka ekonomicky neobhajitelné znovu budovat barvičkovač, potažmo tam, kde předtím nikdy nebyl a jen na dočasnou dobu, než se spustí ETCS!!! Proč asi byla v Pardubicích dosud stovka, že jo?… Vlaková cesta Nex byla zabezpečena.Tečka. Pokud fíra RGJ zastavil, a to ať už tím, že si situaci uvědomil nebo mu volal dispečer, tak to byla analogie naprosto stejná jako kdyby tam byl opakovač.… Číst vice »
Na opakovači na stanovišti mu bohužel červená nesvítila
A nemohla ani před tím. Ve staničních kolejí nikdy opakovač nebyl.
A taky ten opakovač můžete proste vypnout, že? 😀
A taky to ETCS můžete prostě vypnout, že?
Určitě v 90′ nebyla řeč o ETCS! A ještě dlouho ne! GSM bylo v plenkách atd!
Pracovní skupina k ETCS vznikla u UIC už v roce 1990. GSM-R se začlo řešit v roce 1992.
Byla. Tečka.
Vinu nese TEN kdo tu kolizní situaci navodil a stát. Ikdyž budou tajtrlíci furt dokola opakovat, že nic neporušili. ALE ANO PORUŠILI!!! Základní povinnosti dispečera plynoucí z podstaty tohoto povolání. Není to první nehoda kde dispečer navodil podobnou situaci a rozjel tím kolotoč chyb. Na železnici neumíme předcházet mimořádnostem, nerozumíme sytému řízení rizik. Ale máme “ dokonalé” předpisy a tiskové mluvčí … OSTUDA !
Tahke logika je dost zvracena. a absurdni.
v podstate na urovni toho, kdybyste tvrdil, ze za nehodu u semaforu, kde kamion nedaval pozor a rozsmelcoval autobus, stojici na cervenou, muze ten, kdo na krizovatku dal ten semafor. Protoze prece kdyby tam ten semafor nebyl, tak by tam ten bus nestal, a nic se nestalo.
Zvrácený je to , źe CDP které má hlidat bezpečnost na dráze naopak kolizní situace vytváří. ROZUMÍTE TOMU??? Nebo jste už v poledne nacamranej jak polovina nádražáků??
Nacamranej budete síš vy sám. Na CDP primárně hlídá ucelený úsek technika a vidíte souvislosti, na které s výpravkou od perónu prostě nedohlédnete.
Takze podle vlas proste krizovat vlaky nesmi a ty budou misto toho … litat?
NE nemusí lítat. Bohatě bude postačovat když si dispečer uvedomí okolnosti. “”Aha tohle není dobrý, je to na hraně, přecijen je půlnoc a borci v mašinách mají dost. Tak jim raději zavolám. Hele Franto je čas odjezdu , postrčím tě ale budem minutku stát jo? “”
ROZUMÍTE TOMU??? Nebo pořád ne??
Dirigovat, aktivně vstupovat do provozu, KOMUNIKOVAT !!! To se skrývá za slovíčkem ŘÍDIT !
A ještě víc kapitálek a vykřičníků, to přidává na serióznosti a věrohodnosti.
Nemluv o kapitálkách když nevíš co to je, ty vykřičníku. Radši zkus pochopit psaný text
jste uplne mimo.
Vy jste u té komunikace byl nebo jen hloupě filozofujete?
To vám sdělí i to návěstidlo. K tomu nepotřebujete telefon. A na návěstidle viděl výstrahu, takže věděl že moc daleko nedojede. Tak kam spěchal?
Ten žlutovlak stavěl v Pardubicích hl. n. Pravidelný odjezd 22:47. Do místa srážky cca 800 m. Ke srážce došlo v 22:49. Otázka: co bylo na klacku, když startoval od perónu?
Volno to nebylo 😀
Výstraha.
Vy máte místo mozku houbičkou na NB nádobí. Ten váš názor je opravdu šílený……
Neurazej troubo! Nemáš na to!
Koukám že budete možná od letectví. Zkusme to přirovnat teda letectví. Myslíte si , že řídící letového provozu posíla letadla proti sobě nebo je nejak zbližuje na úroveň která může být nebezpečná a říká si u toho “ snáď si toho piloti všimou a uhnou” ?? ROZUMÍTE TOMU ?
Mate vubec poneti o tom, ze dve letadla, letici proti sobe, se miji s vyskovym rozdilem 300m? zcela legalne, a planovane, a cely system je postaven na tom, ze se proste predpoklada, ze kdyz jeden pilot ma letet ve FL350 a druhy v FL360, ze tam opravdu poleti?
Kdybychom aplikovali vasi logiku, tak byt sice predpis umoznuje, aby se mijeli s 300m rozdilem, tak vy byste po ridicich chtel, aby je mijeli s kilometrovym rozdilem, protoze prece poslat dve letadla, letici kazdy 850 km/h, proti sobe s 300m vertikalni separaci, je vytvareni potencialne kolizni situace.
Blbost. To je jako když dispečer nedá pilotovi povolení vjezdu na ranvej, on tam stejně vjede a srazí se s přistávajícím / vzlétajícím letadlem. Taky to není chyba dispečera.
tohle je krasny priklad! pojizdeni povolené az na vyckavaci bod, ktery je doslova par metru od drahy…
Je v tom pár rozdílů. Dispečer na letišti si hlídá pouze svoji část letiště (např. provoz na ranveji a blízko ní), povolení dává ústně s předepsanou zpětnou (tedy je si jist, že tomu „řidič vozidla“ správně porozumněl) vazbou jen do dalšího bezpečného bodu. Zde strojvedoucí sleduje návěstidla, ale nic dispečerovi nehlásí, ani se spolu nedomlouvají, že u příštího návěstidla musí zastavit protože se čeká na průjezd nákladu v protisměru. No a pak ten letový dispečer podrobně sleduje pohyb všech letadel, za které zodpovídá a když by pilot vjel na dráhu tak to vidí hned a obratem dává příkaz o zrušení… Číst vice »
Jo, jenže ten pokyn „pojíždějte na vyčkávácí dráhy XY“ přes „A B C D“ (a jeho readback) dostane taky třeba pět minut před tím, než na to vyčkávací dojede.
Mezitím ovšem ten pilot zvládně udělat 1-2 checklisty, a případnou další komunikaci s ATC, pokud někde někomu dává přednost apod. coz je jeste horší, než to, co má fíra.
Krom toho, na tom vyčkávacím nemá ani žádné návěstidlo (kromě několika málo letišť, kde mají inteligentnější příčky)…
Já bych řekl, že lepší paralela je nehoda při odbočování vpravo na zelenou šipku. Realisticky, kolik lidí ví, že má dát přednost volnému směru? Kolik lidí to ví teoreticky, neuvědomí si, vjedou a bum? A přitom je to imho přesný příklad blbého systému, který tato rizika nejenže neomezuje, ale naopak vytváří.
Ne, pokud je semafor umístěn chybně nebo přepínání těch světel je řešeno blbě, tak je to čí chyba? Tady to popojetí je naprosto exemplární příklad generátoru lidských chyb.
Bohužel Vás zklamu, ale dispečer neporušil vůbec nic. To že měl vlak postaveno pouze k dalšímu návěstidlu (jestli teda vůbec), aby mohl vjet křížem jiný vlak je naprosto běžná provozní situace. Tak už to prosím nepapouškujte pořád u každé diskuze k této nehodě.
Minimálně porušil předpis D1 v části kde se píše o prioritě vlaků při výluce 😉
No hádal bych se, nevíte jaká byla situace. Ale i kdyby tak co? Pro strojvedoucího je zásadní návěstidlo a ne to jestli jede s expresem, nexákem nebo nějakým courákem. Kdyby ta situace byla opačná, a projel by stůj ten náklad, tak budete remcat úplně stejně.
A jsme opět u toho. Napíšu to teda po sté. Když osoba řídící drážní dopravu jde na hranu předpisu ( nebo do konce za hranu) je její profesní a morální povinností toto dotčeným stranám oznámit. OD TOHO TAM SEDI !!!
No jo, ale on na hranu (natož za hranu) nešel.
Kdy jste naposled četl předpis D1 ? 😉
To, že má vlak zastavit před návěstidlem s návěstí „Stůj“ neoznamuje dispečer strojvedoucímu ústně, neboť je to oznámeno strojvedoucímu předpisem D1, kterým je povinen se řídit.
Kdy jste ho naposledy četl celý a v souvislostech? 😀
No nevím. Jestli někde vypnu zabezpečovačku, tak tím vědomě zhoršuju bezpečnost na daném místě. Bylo by záhodno v takovém případě neprovádět figury vyšší pilotáže typu jízdy proti srsti, když je jediným zabezpečením návěstidlo…
Božinku vy jste ale vůl….
Strojvedoucí na vlaku není od toho, aby rozhodoval o prioritách toho, co kdy pojede. Natož aby si to právo přednostní jízdy vynucoval silou, vy experte na předpisy
Předpis neporušil, nicméně mohl zmírnit riziko lepší komunikací se strojevdoucím. Což by podle mě mělo být povinné, když v dotyčné stanici s hustým provozem není ani ETCS ani návěstní opakovač.
Jo, papírově nic neporušil, což znamená, že ten papír je blbě.
Asi lidé málo hraji Šachy. Kdyby je hráli nebylo by jim cizí umět vědět o všech rizicích které mohou nastat a podle toho učinit svůj další tah, aby rizika minimalizovali. Není umění ztratit po neuváženém kroku figuru. Umění je o ní nepřijít.
Stejně jako existuje defenzivní řízení, při které se řidič snaží předvívat možná budoucí rizika a předcházet jim opatrnou jízdou a větší pozorností, tak by mělo existovat defenzivní řízení provozu.
Brzdí chlapče s tou hysterií. Ono rozhodně není všechno správně, dokonce hodně, ale ani špatně. Vážných nehod se stává velmi málo a takových jako je tato se smrtelnými následky je jen nějaká část z nich. Takže si to plamenné kázání strč do špic a zaměř se třeba na silnice, kde jsou stovky mrtvých ročně a zabezpečení žádné…
Já vás chápu
Dřív by se takováhle situace řešila třeba odvratama – prostě nebylo fyzicky možné aby jeden vlak vjel druhému do cesty…
Dnes to prostě namastí „do kříže“, pokryjí jedním návěstidlem na stůj a budou furt dokola vykřikovat „podle předpisu NESMÍ projet na červenou. a nesmi a nesmí a nesmí“
Ale přesně jak píšete – toto je navození rizika! Dispečer postavil pro RegJet cestu, po které MOHL projet až před NEX…
Samé KDYBY….na stovkách trati se jezdi dle návěstidel bez přenosu návěstí na mašinu, FIRA je tam proto aby se jimi řídil,vždy to tak bylo a zatím ještě platí…..
A ty stovky tratí mají také takový frmol, jako nádraží v Pardubicích?
On je dost rozdíl, jestli na lokálce jede osobák co 2 hodiny a 2 nákladní vlaky týdně.
Na hlavním nádraží přenos návěstí také není. Je akorát v tunelech. Tam snad frmol není? 😀
Schopností přijímat přenášené návěsti nedisponují ani některá vozidla, co tam v tom vašem frmolu jezdí.
Však také na kterém hlavním nádraží nebyl nějaký průšvih …
…. A taky to je jen pár týdnů co tam byl malér za 100M, naštěstí bez úmrtí.
Pane Jiří, seděl jste někdy v lokomotivě a
VEDL JSTE JI?? NEBYL ŽÁDNÝ AUTOBLOK, JEZDILO SE a jezdí NA ODHLÁŠKY A MECHANICKA NÁVĚSTIDLA, často nebylo pro mlhu na videt, VLAK ZA VLAKEM, nesvadejte to na techniku, strojvedoucí je tam k tomu ,aby se řídil návěstí…..
A to je právě špatně, spoléhat na jediný článek, který se musí chovat roboticky na 100% a v případě jediné chyby už jde o lidské životy. Při hustém provozu prostě to riziko rychle stoupá.
Na druhém koridoru stanice Otrokovice je na tom úplně stejně. Ale, no už tak 3 roky. sz to jinak nevzrušuje.
Tvl, ty vlaky skoro nejely, jak by to dopadlo, kdyby byly opravdu rozjetý?!
Komentáře přibývají rychlostí blesku a jak bývá zvykem, všichni jsou najednou odborníci na železniční dopravu a zvláště její zabezpečení. Co však zcela chybí je zmínka o tom, že se všichni – Správa železnic, RegioJet a další dopravci snaží o co nejrychlejší likvidaci následků nehody tak, aby byl provoz co nejrychleji obnoven. Chybí tu trochu empatie – lidské oběti jsou jednou či druhou diskutující stranou brány jako rukojmí v názoru, zda pochybil strojvedoucí nebo je na vině Správa železnic a ve sporu, o správné zabezpečení na železnici.
Trocha cinizmu, ty čtyři životy jsou cena za to, že už nikdo nebude rozporovat výhradní provoz ETCS. A pokud to přinese konečně i změnu myšlení a hlavně činů na české železnici, v to smyslu, že člověk je chybující tvor a stavět bezpečnost na správném chování jednoho člověka je nepřípustné, tak to bude ještě významnější přínos.
Jenze ta nehoda se stala, protoze predchozi tratovy zabezpecovac byl odstranen.
Ne. Ta nehoda se stala, protože fíra zřejmě nerespektoval návěst. Nižší úroveň zabezpečení k tomu zřejmě přispěla ale nebyla hlavní příčinou nehody.
Nechte to soudu.
Nikdy není rozumné spoléhat pouze na závěr jednoho státního orgánu. Proto jsou soudní jednání veřejná, aby byla pod veřejnou kontrolou.
Hlavní příčinou nehody bylo to, že se dvě neprostupná tělesa střetla v jednom okamžiku na stejném místě. K této situaci přispěli všichni ti, kteří připustili takovou úroveň rizik.
Myslíte, že KŽC se ústy pana Augusty veřejně omluví za ty bláboly o diskriminaci?
Pozor, kžc to má z podpory CTRL !!! a ve článku se zástupce CTRL k této události vyjadřuje.
Možná by stačilo,kdyby cargo melo ještě kovové špalíky-brzdí mnohem lépe v malé rychlosti,ale unie nařídila ticho.
Pořád běží na ÚHOSU rozklady proti výhradnímu provozu – viz níže: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jako orgán příslušný k výkonu státní správy ve věcech drah podle § 54 odst. 1 zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, vydal dne 22. 4. 2024 rozhodnutí č. j. ÚOHS-16325/2024/451, ve věci posouzení souladu Prohlášení o dráze celostátní a regionální platného pro přípravu jízdního řádu 2025 a jízdní řád 2025, účinného od 14. 12. 2023 se zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách. V zákonné lhůtě proti uvedenému rozhodnutí podali rozklad účastníci řízení: ARRIVA vlaky s.r.o., se sídlem Křižíkova 148/34, Karlín, 186 00 Praha 8,… Číst vice »
Pane ministře Kupko, náměstci Valento a Kušníre, generální řediteli SŽ Svobodo, někdo z vás má na svědomí 4 zmařené životy. Kdo z vás rodinám pozůstalých vysvětlí, že chybělo zabezpečení proti chybě strojvedoucího?
Jakože předchůdci typu superministr Havlíček nebo Ťok za nic nemůžou? 😀 Ne, tady se bavíme o věcech, co přesahují jedno volební období. Ministři se mèní, problémy zůstávají. A za tři roky je fak nevyřeší žádný superman. Probuďte se z té pohádky, kouzelný arabelin prsten tu nemá nikdo…
Stačí aby se dělay věci pořádně a myslelo se na rizika a snažilo se jim předcházet. Když udělám na silnici nový asfalt a odložím z nějakého důvodu realizaci namalování přechodu pro chodce nesmím se divit, že tam nějaký řidič občas nekoho přejede. Co na tom, že tam stojí dopravní značka, která na přechod který tam není upozorňuje.
Jako jo, toto je problem SZ. Papirove jim bezpecnost sedi, v provozu vsak nesmi nastat prosta lidska chyba, ktera ale nastane vzdy.
Podobne s organizaci vyluk. Viz zrovna tento pripad, kdy pri nehode v Pardubicich neni kudy jet mezi Cechami a Moravou, protoze vyluka u Krizanova, vyluka u Strelic, vyluka mezi Chlumcem a Hradcem.
V kazdem pripade: vyse zmineni ministri tyden predtim exhibovali pri strihani pasky. O to vic by se ted meli zajimat, jaktoze je novy zeleznicni uzel provozovan bez zabezpeceni proti jednoduche lidske chybe.
Malá technická – to zabezpečení proti chybě strojvedoucího tady chybí desítky let.
V tom výčtu tak nějak chybí jejich předchůdci od roku 1950, ne -li ještě z první republiky.
Neexistující systémy neuvažujme. Ale ČR se už dávno rozhodla jít cestou ERTMS. Akorát zbytečně dlouho se někde udržovaly místní bastly (TRS,VZ) a hledaly se tisíce výmluv, proč ty národní systémy jsou lepší. A tam mají máslo na hlavě všichni – včetně dopravců.
Jaké neexistující systémy? INDUSI/PZB bylo i ve východním bloku a někde ho mají doneška.
Vůbec netušíš o čem tu tak plamenně kážeš…
Zmařené životy má na svědomí zcela zjevně strojvedoucí RJ. Pokud by se věnoval plně řízení lokomotivy a dodržoval by Dopravní a návěstní předpis SŽ, nic by se nestalo i kdyby se Kupka, Valenta, Kušnír i Svoboda stavěli na hlavu.
Jste rychle hotov s presumpcí neviny. Netušíme, jestli strojvedoucí může mít objektivní důvod pro své selhání. Nepředpokládám, že návěstidlo nebylo vidět nebo tak, i když na to jsou opakované stížnosti různě. Ale byl dostatečně informován, že zmíněné zabezpečení tu není funkční, a tedy aby byl extra ve střehu, že ho nic nehlídá? A když už to tak je na tak frekventované trati, je v pořádku, že na to nikdo další nedohlíží? Zajímalo by mě i jak zjistil, že návěstidlo projel. Všiml si ho při průjezdu a v té chvíli zareagoval? Na druhou stranu když se rozjížděl, nedovedu pochopit krátké přehlédnutí,… Číst vice »
Vize o tom, ze stejna uroven zabezpeceni (nulova, vcetne absence barvickovace) je na vetsine trati v CR?
(tim ten stav nijak neobhajuji, aby si to nekdo nevylozil nespravne)
Osobně očekávám, že až DI vyhotoví závěrečnou zprávu, bude vina jen na straně strojvedoucího žlutýho a někde odstaveček o tom, že by SŽDC mohla do budoucna pomáhat předcházet podobným nehodám tím a tím – ovšem to už pouze jako doporučení.
Pořád je x dalších faktorů, jako únava, životní těžkosti – krátkodobá ztráta nepozornosti – myslím, že každej jsme zažili při jízdě v autě, že jedeme jedeme a pak se náhle lekneme, že jsem pořádně nevnímali. Jen u vlaku s 15 vagonama to nejde vyřešit na 100 metrech.
Postupovalo se podle plánu z roku 2017. Tehdy byl ministrem dopravy Dan Ťok. To jen tak pro upřesnění…
Strojvedoucí., který nerespektoval navést STUJ!!!!
Tak si to zrekapitulujme. Vy tu doslova tvrdíte niekoľko hodín po nehode(ani 48), že už máte jasného vinníka. Riadne vyšetrovacie procesy z Drážní inspekce, i ďalších vyšetrovacích orgánov, či prezumpcia neviny Vám asi nič nehovoria, a tým vinníkom je okamžite Správa železnic a dokonca ešte aj Ministerstvo dopravy ČR, pretože rušňovodič vlaku 1021 dopravcu Regioget(nechápem ich priamy vzťah na MD ČR a SŽ, ale dobre veď pokračujme), nerešpektoval návesť zakazujúcu jazdu? Viete koľko vlakov denne prejde cez stanicu Pardubice hl.n. v obidvoch smeroch, pri vedomí toho, že sa jazdí Vmax 100km/h, pretože ETCS ešte nie je ešte zapnuté a všetci… Číst vice »
Moc pěkně napsané. 👍🏻
Souhlas!
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/chybejici-zabezpecovaci-system-v-pardubicich-stav-ktery-nalinkoval-plan_2406070500_vtk
Řekl bych, že v r. 2017 tam byl Ťok.
Jestli by nestačilo, podobně jako u jiných nehod, aby se výpravčí ráčil zvednout vysílačku nebo mobil a zavolal, že v čase pravidelného odjezdu nebude postaveno, protože výluka a protože proti jede Nex. Nebo, pokud potřebuji popotáhnout na výstrahu, pak opět volám, že je třeba odjet od peronu na kolej XY a vyčkat. Jenže to SŽ nemusí, bo to v předpise není. Hlavně že ta pinda dělá X krát do roka změny v předpise a X krát do roka se něco přezkušuje. Pak se divte, že tu práci nikdo nechce dělat.
Ano to je celkem přesně vystiženo. Podobně jsem to tu již několikrát psal u jiných článků. Dokonce jsem psal, jestli se s tím čeká na to, až se opravdu něco stane. Tak teď to možná dělat začnou. Stejně jako v případě pravidelného volání zda mám na rozkaze stahovačku. To se začalo dít také až po mnoha případech stržení troleje. Bohužel až po.
To by musel tu pí…co dělá předpisy někdo pořádně kopnout do zadku. Hlavně, že řešila podkládání vozů do kopce a nyní když po 2 letech zjistila, že do kopce vozy neujedou, tak povinnost přesunula na dopravce! Další příklad, hlášení na D3. Dlouhé, složité, výpravčí se představuje 2x než začne podstata hovoru.
Opravdu mi nejde na rozum, proč tohle někdo neřeší? Proč jí nechytí za prdel a nevyhodí?
Zde by opravdu stačilo málo, nejde kód, tak výpravčí prostě bude volat, že se nejede nebo že potřebuje popotáhnout.
Máslo na hlavě mají i dopravci. Spěchají, kde nemají.
A nestačilo by s tím expresem prostě počkat u peronu, když vidím, že daleko stejně nedojedu? 😀
Ano, možnost první. Ale SŽ ti řekne, že není zakázáno, ten vlak popotáhnout dál. A co není zakázáno, je dovoleno. Ovšem informovat fíru zakázáno není, ale není to nařízeno, tak to sž dělat nebude.
Navesti mluví jednoznačně, nebo zde budem zvanirna?!
Jenže rozsvícením opakované výstrahy na cesťáku je fíra ze strany výpravčího vypraven a pokud má splněný i pravidelný čas odjezdu a výpravu ze strany vlakové čety, tak musí popotáhnout k odjezdovému návěstidlu. Žádné pojedu až se mi bude chtít neexistuje. Pokud jsou nějaké objektivní překážky, které odjezdu vlaku brání, volám výpravčímu…
Hodně je o zvyku, běžně výpravčí na kolej s cesťákem staví automaticky vjezd až k odjezdu.
Jestli ale měl jen k cesťáku a pak si ho potahoval k odjezdu, aniž by mu řekl, tak mu udělal pěknou past. Několik jsem jich viděl takhle sklapnout..
Na tom cestaku určitě nebylo volno!
Jo tady by mě zajímal důvod. Potřeboval výpravčí volné nástupiště? Byl předpoklad, že to cargonaut stihne a žluťákovi se rozsvítí před čumákem?
Přijížděl další žlutý do Přemyslu.
Jednoznačně!
Takže v rámci řešení jednoho případu by byli fírové rozptylování ještě víc, protože by jim neustále někdo volal, že na další vexli bude mít postaveno do odbočky, a že na dalších dvou navestdilech bude mít výstrahu, a pak výstrahu do odbočky?
To, že vlak jede na výstrahu a ještě cestou potká jinej vlak se fakt neděje jednou za týden.
Na lokálkách s turistickými vlaky jo 😀
„Vlak RegioJetu byl mezinárodní expres, které mívají obvykle na trati prioritu před jinými vlaky. Nákladní vlak jel navíc po koleji používané v Pardubicích pro jízdu opačným směrem.“
Celé dost zavádějící. Nex v ten moment jel normálně po „své“ přímé, asi je tím myšleno, že poté měl vlakovou cestu postavenou křížem rychlíku (což, ano, už byla zásadní okolnost). Ve stanici nebyla běžná provozní situace, i proto nebylo nic až tak dramatického na tom, že by se rychlik nechal opozdit o pár minut, které by za chvíli zase stáhl. Vysvětleno zde https://www.zeleznicni-magazin.cz/aktuality/tragicka-nehoda-v-pardubicich
Ďakujem za odpovede,nechtiac som otázku poslal dva krát, ospravedlňujem sa a prajem pekný a hlavne pokojný víkend
Tu sa dá pekne vidieť, ako to mohlo vyzerať z pohľadu strojvedúceho Regiojetu. Odchod z nástupišťa, na cestovnom výstraha, následne pred odchodovým mal stáť kvôli kríženiu vlakovej cesty pre protiidúci NEX na 7. koľaj. https://www.youtube.com/watch?v=dZEJPc28hRs&t=126s
Velká část komentářů by ráda měla přenos kódu na x měsíců před spuštěním ETCS. Ale přenos kódu potřebuje kolejové obvody, to vyžaduje LISy v kolejí, které tam od ledna budou téměř k ničemu. Tak je od ledna začneme dávat pryč za poměrně rozsáhlých výluk? To vzhledem k rozestavěnosti a spoustě staveb nebudou vícenáklady v milionech, ale celkově v miliardách. Jako bonus bychom měli weby plné článků, že AŽD instaluje zařízení, které za rok půjde k demontáži a do koše? Chápu, že bezpečnost je o něco nižší, ale není ten stav (bez kódu) mnohem horší na jednokolejkách a tam to zavání… Číst vice »
A hlavně ten přenos sám o sobĕ nestačí. Musí být osazena i vozidlová část a ta musí být v činnosti. A bez možnosti ji na manuálně vyřadit ála MIREL
Na jednu stranu se řeší bezpečnost, ale také pak každému vadí, když – kvůli bezpečnosti v neurčité situaci – vlak raději zastaví. A obhajují se řešení, kde strojvůdce má možnost bezpečnostní prvek nepozorovaně zcela vyřadit.
Chápete rozdíl mezi omylem a úmyslem? Zřejmě ne. Jinak byste nenapsal takovou blbost ..
A vy víte, v jakém stavu byla vozidlová část? 😀 Ano, s obousměrně komunikujícím ETCS to vidět bude, ale u jednosměrně komunikujícího víte prd. A neví to ani dispečer, že jedete s vyplým vlakovým zabezpečovačem.
Opt-in bezpečnost fakt nikdy spolehlivě nezajistí. A „oplakávaný“ VZ povinný není.
Za mě: Byl bych nejradši, kdyby se spolu se slavnostním otevřením nádraží spustilo i ETCS, byť by nebylo ve výhradním provozu.
Tak navštivte ty rodiny mrtvých a řekněte jim tohle do očí.
Tohle by měla být základní povinnost strojvedoucího – jít se těm rodinám omluvit. Ono by si pak každý rozmyslel různá hrdinství, co v provozu běžně vidíte.
Na RDŽ v Praze byl třeba k vidění fíra, co kvůli pěkné fotce páry na trati visel z mašiny za jednu ruku.
A proč mohl RJ v rozsáhlé a složité stanici aktuálně bez jediného funkčího zabezpečení se rozjet minimálně na 60km/h? V Německu na úsecích s výlukou zabzař se můžou vlaky pohybovat max do 40 či 50 km/h – kdyby ten RJ se rozjel max na tuto rychlost, tak zastavil ještě dříve a zůstal prostor i pro zastavení protijedoucího nákladního vlaku = ZA MĚ ZA TU NEHODU, JEJÍ MRTVÉ A ZRANĚNÉ NEMŮŽE FÍRA, ALE TI CO SCHVÁLILI SYSTÉM ZA MĚ PŘEKRAČUJÍCÍ HRANICE TZV. ÚMYSLNÉHO TRESTNÉHO ČINU OBECNÉHO OHROŽENÍ – dle Trestního zákoníku https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40 § 272 – Obecné ohrožení „“(1) Kdo úmyslně způsobí… Číst vice »
Aby to byl úmysl, tak musíte prokázat, že Kupka měl v roce 2020, při zahájení prací:
a) dostatečené odborné znalosti v oblasti železničního zabzař
b) kompetenci něco nařídit drážnímu úřadu
c) zodpovědnou osobou za projekt rekonstrukce
Jinak je to jen hon na čarodějnice.
Tak bohužel jste uhodil hřebíček na hlavičku…v rámci rodiny máme k jedné obětí velmi blízko:-/
Tak snad se vám poletí na dovolenou dobře s vědomím, že z důvodu migrace na virtuální věž v destinaci nefunguje třeba.. ATIS [https://cs.wikipedia.org/wiki/Automatic_Terminal_Information_Service] .. role taky jenom podpurná a mlha buď bude, nebo nebude, se (ne)uvidí.
Jen čistě technický dotaz. A nejde třeba nainstalovat do kolejiště smyčku? Třeba i jen k distribuci kódu červené pro maximální zjednodušení? Pokud se nepletu tak zkušební smyčky žádný kolejový obvod nepotřebují. V případě Pardubic se bavíme o měsících, ale jsou úseky kde se takhle jezdí roky a pořád se jen mele o ETCS…
Tu smyčku musí umět něco na mašině „přečíst“.
Technická otázka = chápu, že teď zavádět zpětně přenos kódu finančně nedává smysl.
Ale rekonstrukce byla nějak plánována. Kdyby (vím že je to „kdyby“ jen se ptám) = byla rekonstrukce naplánovaná tak, že tam ten přenos kódu zůstane, znamenalo by to i tak miliardové náklady?
Přece přenos k=odu tam byl před rekonstrukcí, nebo se mýlím?
Přenos kódu tam před rekonstrukcí byl, ale následně během rekonstrukce byly koleje odstraněny a kompletně nahrazeny novými. Tedy nemohl tam zůstat přenos kódu, musel by být znovu zaveden v novém kolejišti.
Tam ale přenos kódu nikdy dřív nebyl
Přenos kódu znamená kabeláž ke každé kolejnici. Měnili kolejnice, pražce i štěrk pod nimi. Ta kabeláž přitom zůstat nemohla.
Chápu, díky. Nevím kolik by stálo natáhnout kabely aby tam „nějaké“ zabezpečení bylo. Ale pak by se odpojily s nástupem etcs a zase by byla spousta diskutujících proč se natáhly kabely na 50mio kč na půl roku. Mno, co už. Díky za vyysvětlení.
Je nutné respektovat pokud se řekne, že je nutné, nebo provozně výhodné že oba systémy zabezpečení na sebe nemohou bezprostředně navazovat. Zůstává otázka, jaké jsou povinnosti dopravce správce infrastruktury při provozu v mezidobí. Kdy VZ už není a ETCS ještě není. Věděl strojvedoucí RJ o výluce traťové části VZ? Konal podle toho?
U návěstidel jsou styková trafa, je to vidět i na fotkách. KO tam tedy zcela jistě jsou i po reko..
Ja planovat neco tak dlouho dopredu, co bude trvat delsi dobu, mozna bych zauvazoval nad tim, jak to udelat najednou aby to casove do se be zapadalo.
Chybějící kódování, chybějící Generální STOP, chybějící jakákoliv pojistka na chybu strojvedoucího! Kdo toto vysvětlí rodinám čtyřech mrtvých? Jak toto může dopustit ministr Kupka, který o tom všem věděl? Kolik takových uzlů máme stále v ČR nevybaveno?
Kolik dalších? Praha Hl. n.
Kupka opravdu nemá povinnost dopodrobna znát topologi ZZ v celé ČR. Ani jeho předchůdce Havlíček, od toho je Správa správou, aby se taky starala.
PS: Kupka (potažmo ministr) není rozhodujícím orgánem, který by schvaloval ZZ, od toho je Drážní úřad.
Fungující generální stop vyžaduje povinnost jej mít všude. Pokuď to povinné není, pak jeho funkčnost je jak sázka v loterii – nikdy nevíte, zda vyhrajete.
Na spoustě tratí máte TRS – kde ale správná funkce stopu závisí i na tom, zda strojvedoucí správně naladí vozidlovou radiostanici.
Hele. Zase budu mít milion mínusů, ale. Kdo vysvětluje rodinám stovek mrtvých ročně ze silnic, že silniční doprava je naprosto nezabezpečená a že se k papírům na auto nebo i náklaďák a bus dostane i naprostej bezmozek? Ale to vám nijak nevadí, že?Tak tady přestaňte hrát tu hysterku. Je milion činností při kterých přicházejí lidé o život a nikdo je nijak nezabezpečuje. Ano, tady došlo k tragédii a je rozhodně nutné řešit a zlepšovat. Ale přestaňte s tou hysterií. Železniční doprava vlastní vinou usmrtí maximálně jednotlivce za rok. Je to smutné a je škoda každého zmařeného života. Ale bohužel se… Číst vice »
„Je milion činností při kterých přicházejí lidé o život a nikdo je nijak nezabezpečuje.
Snížení nějvyšší dovolené rychlosti, zákaz předjíždění, výstražníky nebo závory na přejezdech….A teď nařízení jako omezovače rychlosti vozidel… Ne, nikdo se nesnaží silniční dopravu zabezpečovat tak aby byla bezpečná.
A i v tom zbytku činností se opatření k zamezení vzniku rizik a pro jejich minimalizaci obvykle dělají. že lidé dost často na zabezpečení kašlou a díky tomu umírají (v horším případě zemře nekdo jiný nezůčatněný) je věc jiná.
To všechno, kromě věcí souvisejících s železničními přejezdy, jsou pouze nařízení a doporučení, ale žádné zabezpečení!
Tohle rohodnutí, že to bude bez zabezpečovače padlo v roce 2017. To není za Kupkou.
Moment. A ona současná vláda nemá možnost nic změnit? Myslím si, že těch změn už udělala tolik, že tahle jedna by se v té spoustě dalších ztratila.
Má Kupka povinnost revidovat všecky projekty?
A proč jste mu tu povinnost nepřipomněl dřív?
Nevím jestli má povinnost, ale co vím je to, že třeba některé věci zavedené minulou vládou byly okamžitě zrušeny (např.EET) a taky vím, že je tady honba za penězi a hledá se kde a jak ušetřit připadně kde více vybrat (teď už prosakují informace dokonce o mýtném pro osobní aitomobily a zpoplatnění motocyklů). Prostě každý resort hledá kde ušetřit. Tak se holt šetří a když se šetří často to podle toho vypadá.
Má jakýkoliv ministr procházet (předchůdcovy) ne projekty ale detaily projektů jestli tam má být takové nebo makové zabezpečení, zábradlí, barva fasády?
U ministra dopravy bych očekával, že se bude ptát, zda je zabezpečení na koridorových tratí a když zjistí, že de facto není žádné na některých místech, že dá pokyn k přijetí nejakých opatření. Viditelně nic takového Havlíček ani Kupka nedělali.
Technická otázka někoho, kdo rozumí fyzice, ale nemá nutně detailmní znalosti vlaků:
Proti čemu tlačil nákladní vlak osobní lokomotivu na první vagon? Proti brzdám zbývajících 12 vagonů? Protože pokud by vlak byl odbržděný, čekal bych, že nákladní vlak s nějakými menšími škodami osobní vlak prostě roztlačí pozpátku, možná s nějakým malým vykolejením. Síla potřebná k rozjetí vlaku je značná, ale pořád mnohem menší, než ta při této srážce.
Jinými slovy, mohl by teoretický geniální strojvedoucí osobního vlaku předejít úmrtím tím, že by vlak po zastavení odbrzdil?
po nouzovém brždění není úplně triviální tu soupravu znovu odbrzdit
Kravina. Vůbec nemuselo být zabrzděno. Hmotě vagonů, která byla na konci RJ, zkrátka chvíli trvá než převezme hybnou sílu, která je na ni přenášena od bodu nárazu, a něž došlo k jejich rozpohybování, tak to prostě nevydrželo první nejnamáhanější místo celého řetezce – tj.první vagon, čemuž pomohlo i slabé odskočení vzniklé nárazem.
Když si opatrně stoupnete na prázdnou plechovku od piva, tak vás celkem hravě unese, ale zkuste se vychýlit na nějakou stranu nebo lehce ťukněte do jejího boku a plechovka se zbortí jako by byla z papíru.
Ale ono bylo zabrzděno 😉
Vagony jsou jistě (?) konstruované k tažení i tlačení, takže vagon není tak úplně prázdná plechovka, ale spíše tyč. A celá podstata železnice je v tom, že má extrémně nízký valivý odpor. Tedy aniž bych to počítal, setrvačnost 12 osobních vagonů mi nepřipadá ani zdaleka dostatečná, aby to úplně sešrotovalo jeden vagon. Čekal bych tlačení, anebo „harmoniku“. Ale samozřejmě se můžu mýlit, náraz není totéž jako tlačení a nemám představu o síle nutné k vykolejení podvozku ani k odtržení nástavby z podvozku.
Představte si sílu nutnou ke smýkání 12 zabržděných vozů. Valivý odpor nechte bokem, ten nehraje, kola se netočí.
Jenže tady je řeč právě o možnosti, že by nebylo zabrzděno a o kolik by byli následky nižší.
Právě ta setrvačnost je zásadní, Vaše nepřipadání je mylné.
Kravina je max. vaše reakce. Vagony při posunu normálně narážejí, energii nárazu přechodně akumulují nárazníky, které jí následně předávají zpět ve směru menšího odporu, což by představovali osobní vozy RJ. Protože se ostatní vozy téměř nepohnuli, tak byli zabrzděné. Samozřejmě pevnost toho osobního vagonu je omezená, takže bez nějakých podrobnějších výpočtů nelze s jistotou prohlásit, jestli by vydržel. Nicméně protože podle záběrů vagon nějakou nezanedbatelnou dobu po nárazu ještě odolával (1-2s) než se začal zcela deformovat, a zároveň jak poměrně rychle zastavil mnohonásobně hmotnější vlak, tak se dá s vysokou mírou jistoty prohlásit, že by deformace vozu mohly být výrazně… Číst vice »
Při posunu jde o minimální rychlost, a ještě se nemůže vše odrážet a spouštět. Teď honem nevím, s kolikátou mocninou rychlosti účinky nárazu rostou.
Je vidět, že vám to myslí celkem dobře. Ano lokomotiva má proti vlaku mnohem menší brzdný účinek, proto byla na něj natlačená takovou silou a to odbrzdění vlaku by s největší pravděpodobností snížilo možné následky. Problém je v tom, že takový geniální strojvedoucí prostě asi neexistuje. Pud sebezáchovy velí normálně uvažujícímu člověku jinou věc. Čekat až vlak zastaví a pak ho odbrzdit, když se na vás řítí jiný vlak je proti zdravému rozumu. Každý strojvedoucí zabrzdí rychlobrzdou a ještě před zastavením utíká do strojovny. Nic jiného mu nezbývá. Jde o každou vteřinu, která mu může zachránit život.
Odbrzdění by snížilo následky v prvním voze a zhoršilo v celém vlaku.
Ano to je asi pravda.
Ano, ale srovnávat úmrtí s nějakými pohmožděninami max. nějakou zlomeninou je trochu mimo mísu.
Samozřejmě nenaznačuju, že by se strojvedoucí měli trénovat aby v případě čelní rážky v nízké rychlosti odbrzdili vlak, ani aby totéž dělal nějaký automatický systém. Ale jako hypotetická situace mi to přijde zajímavé.
Raději ani hypoteticky. Sedíme tady vklidu a bez stresu… a přesto jsme zazdili:
Pokud by to odbrzdili oba, než utečou do strojovny … a bylo to na spádu!!!
A na takové uvažování není čas už vůbec.
Oba je nesmysl, protože odbrzdit má smysl až po úplném zastavení ale než dojde ke srážce. Pokud by oba zastavili ještě před srážkou… tak by ke srážce ani nedošlo 🤔
Když jsem to viděl, tak mě hned napadlo to samé, co Goudu. To není o genialitě, ale o tom, co se říká strojvůdcům při výcviku.
Samozřejmě, za dané situace ještě záleží na úsudku a odvaze strojvedoucího, jestli si věří, že ještě stihne přepnou páku tak, aby se začalo odbržďovat, nebo ne… Další věc je, jak moc se stihne odbrzdit, ale čím delší čas do srážky, tím jak menší riziko pro strojvůdce, tak větší význam odbrzdění…
RJ zcela jistě, po tom co fíra pochopil, co se stalo, použil rychločinné brzdění! A i když zastavil a stihl by brzdic přestavit do polohy plnění hl.potrubi, osobni vlak odbrzuje několik desítek sekund! To není vaše praxe z osobního auta, že pustím pedál a je odbrzděno! Takže nákladní vlak, který jel cca 30-40 km/h. vjel do víceméně tuhé překážky. Mašina odbrzdovala a má jen kotouče – v nízké nebo nulové rychlosti moc nebrzdi, takze byla narazena na vozy, které odbrzduji podle toho jak jsou plněný rozvaděče jednotlivých vozu! Od lokomotivy! Jeden vuz RJ do 50t. =10 vozu do 500 +89… Číst vice »
Díky za info
Poslední souvětí jste si mohl odpustit.
Nějakej duvod? Plně si za ní stojím! Rozumíte problematice?
Na odbrzdění zřejmě nebyl čas, to trvá dost dlouho, pokud měl úplně prázdné potrubí. A rozhodně bylo lepší zastavit, než se pohybovat proti.
JanČuráci si myslí, že mají všude přednost a pak záměrné zpožduji ostatní vlaky ,stál jsem na koridoru 15 minut až žlutej kolem mě zvolna projede ,doufám že Jančurovi po této události trochu spadne hřebínek
zakomplexovany jedinec asi z rady mudrych gum a umastenymi vlasy
Tak samozřejmě že Miloš M asi není normální jedinec, nicméně váš příspěvek svědčí jen o tom, že vaše duševní kondice též není nejlepší a můžete si s Milošem podat ruku….
Myl jsi si dnes své vlasy šamponem na vši? Tak hloupě nekecej, chytroline!
Já ta samá zkusenost! Já jdu s nákladem „na bok“, stojím a za 2 minuty jede rj ČD a stojím 10-15 min.a jede RJ! Holt RJ tvrdě vymáhá svá práva, jistě vycházející ze smlouvy se SŽ. Takže z porušení jsou všichni po po po!
„jdu s nákladem“
A RJ vozí náklady nebo lidi? Není to náhodou tak, že tam je nutná vávaznost na další spoje? U nákladu je asi jedno jestli přijede o 10 nebo 15 minut později, ne?
Určitě, v případě jancurovych mega zpoždění to tak není! Určitě není jedno kdy náklad dorazí! Tam jde o to , jestli jste to nepochopil, že ČD muže být třeba trochu přibrzděno zajizdejicim nakl vlakem do žst ( jedoucím před ČD)., kde bude předjet osobkou, ale u žloutenky se to stát nesmí, proto ta rezerva!
EC a Pendolíno ČD vás nepřejdíždějí?
Vždyť to zde píši! Čti ještě jednou!
Maminka na tebe musí být pyšná.
Analogie. Řidič stojící v koloně před semaforem je dotčen, že motocyklista celou kolonu předjede aby byl na odjezdu první protože moc dobře ví, že než se ti experti v těch pixlách rozjeou on už bude dávno pryč.
To co jste napsal je stejně nesmysl. Jak by mohl dopravce ovlivnit řízení provozu? Si tam asi ten strojvedoucí zmáčne tlačítko aby si udělal cestu? Asi těžko.
To ještě nic není. To mně žlutej vlak předjel zprava, udělal přede mnou myšku a pak jel schválně pomalu, aby mě ještě víc vytočil.
Už včera jsem psal, že dle minimálního poškození předních částí lokomotiv byla rychlost při střetu do 40 km/h. Kdyby rychlíkové vagony nebyly starý papírový šrot, nemusel nikdo zemřít. Až budou rychlovlaky, to bude jiný mazec.
Fyzika ti nic neříká? Ty síly tam jsou a musí se nějak projevit. Vzhledem k odolnosti mašin to prostě musel odnést některý z vagonů. Stejn jako to odnslo druhé stanoviště na Cargu.
Mně by pouze zajímalo, komu se povede před veřejností obhájit miliardové investice do železnice, které nepřináší zrychlení tratí, nezvýší bezpečnost, nebo že se dokonce modernizovaná trať uzavře. Těžko takové události napomohou popularizaci veřejné dopravy u nás.
ETCS L2 FS podle vás bezpečnost nezvýší? Ale samozřejmě, jakmile začne být povinné.
Všechny dnešní prvky vlakových zabezpečovačů povinné nejsou. Strojvedoucí má možnost jejich činnost vyřadit a ani se nikdo okolo nedozví, že v tomto režimu se po trati řítí.
Kdo by co obhajoval? Podstatné jsou veřejné prostředky rozkrádané mafiemi sponzorujícími tu politickou spodinu. „Nezávislá“ média to postupně překryjí nějakým beerfestem a mistrovstvím a jedeme dál. Každý to ví, ale tento zločinecký systém už jsme vlastně přijali za svůj.
tenhle názor je bohužel výsledkem demagogií, které se kolem „vysvětlování“ okolností začínají úspěšně šířit. Což vubec neni myšleno proti Vám, celkem chápu, že to tak vyznívá…..
„nebo že se dokonce modernizovaná trať uzavře“
Poraďte, jak tu modernizaci tratě udělat bez jejícho uzavření. A totéž poprosím i u sinice, jak bez uzavírky vyměnit opotřebovaný povrch vozovky.
oprava: silnice, vypadlo mi el.
Možná by bylo dobré napsat pár článků proč strojvedoucí RJ nezastavil před návěstí zakazující jízdu. Ať jsme vyvážení. Když už vám ta vézetka nedá spát. Tohle je už totiž omílání.
Mám podobný názor jako vy. Ano bylo by to dobré a doufám, že se tak stane. Teď to zřejmě mimo toho strojvedoucího nikdo neví, proto se o tom nemůže psát. I mě jako zkušenému strojvedoucímu jezdícímu i přes Pardubice více jak 40 let je řada věcí nejasná a podivná. Jasné ale je, že jeho pozornost něco odpoutalo. Možná to mohl být i zvyk. Vlakům RJ se to často nestává že by dostal přednost jiný vlak, jsou zvyklí mít postavené, nebo se mohl věnovat čtení rozkazu, na kterém měl jistě stahování sběrače na odjezdu, když byla sudá skupina bez napětí. Jistě… Číst vice »
Proto kdysi bývali na stanovišti dva , strojvedoucí a pomocník strojvedoucího. Jeden sledoval trať a druhý se zabýval věcmi okolo.
Myslím, že pořád platí, že při poruše vlakové části vézetky by měl mít strojvedoucí „pomocníka“ s odpovídající zkouškou. Obzvlášť na lokomotivě s horším výhledem.
Bývali tam dva, protože jeden přikládal a druhý řídil. A topič zároveň sledoval druhou stranu lokomotivy, prože strojvedoucí před kotel lokomotivy neviděl.
Navíc v té době nebylo zabezečovací zařízení, jen v prohnilém a dekadentním západě něco takového potřebovali, socialistický člověk byl vždy ve střehu a obešel se bez něj.
A protože byli vždycky na mašině dva, tak to tak zůstalo, ikdyž přikládání uhlí odpadlo.
Ke kurzívě: Ano tehdy politbyro o zabezpečení rozhodovalo na základě takovýchto výroků, Stalin to tak měl rád.
To máte pravdu , ale já mluvil o 80. letech a to už pára nejezdila…
Pravidelně vidím, že strojv. RJ stojí při odjezdu ve dveřích a sleduje směrem dozadu cvrkot okolo jeho vlaku! Takže mohl letmo si předtím všimnout, že má volno – bohužel nebylo pro něj, třeba až dál nav. AB ve trati! Nebo sousední kolej, jelikož nové stanice jsou často nepatrně zkroucené, návěstidla se překrývají, klamou ke které koleji patří ( Poříčany), ale dnes i Adamov – směr na Blansko, Praha Radotín atd. Apropo minulou sobotu jsem jel přes Pardubice s “ patrama“ aut z Dvinskej n.Vsi po 2.st.kol. od C.T. na volno, rychlosti 100km/h. A patra „vůbec“ nebrzdi! To by byl jiný… Číst vice »
S tou předností jiných vlaků bych byl opatrný. Stává se to minimálně stejně často jako jiným dopravcům. Viz třeba má jízda minulý týden. Ex do Vídně z Prahy. Český Brod, zastavení u vjezdu, odjezd Os křížem. Kolín, zastavení u vjezdu ve sledu za Svitavou + odjezd osobního křížem. Pardubice, vjezd ve sledu za Svitavou, plus zastavení o odjezdu, vjezd Os křížem. Choceň, zastavení u vjezdu ve sledu za Svitavou. V Ústí konečně předjetí Svitavy se zpožděním +8.
Přinejmenším zastavil ve stanici a pak se zase rozjel.
Počkejte si na vyšetření události, zveřejňovat „proč“ dřív než to to zveřejní DIČR a PČ jaksi moc nejde.
Tady se zasse bdou hledat chyby všude možně, jenom ne u příčiny. Prostě strojvedoucí udělal hrubou chybu, ignoroval návestí stůj. tečka. Co všechno technického mohlo jeho blbosti zabránit, nebo že se tomu na poslední chvíli snažil zabránit sám, je irelevantní.
Nikdo nepopírá, že by chybu neudělal.
Lidé dělají chyby. Jsou tak stvořeni. Vždycky chyby dělali, a dělat je i nadále budou.
Protože se o tom ví, tak se vymýšlejí zabezpečovače, semafory.
Čili cestující chrání 2 linie – člověk, a zabezpečovač.
A ten, kdo tu druhou linii vyřadil, a nezřídil náhradní, ten podle mne za tu nehodu může.
Víte kdy a jak zjistíte nefunkčnost traťové části VZ?
Cílem je mít bezpečnější železnici, ne hodit vinu na nějakého lojzu.
„snažil zabránit sám, je irelevantní.“
Irelevantní to není, kdyby se nesnažil následky chyby zmírnit, tak … víte co.
Když v šachách přijdeš o dámu, vinu nenese soupeřův pěšák, který ti ji vyhodil, ale ty, že sis ji nechránil. Ochrana před riziky funguje na podobném principu.
Zbožňujem tieto jednoduché a rýchle závery a rozsudky pár hodín od nehody, keď informácie ešte len začínajú prichádzať. Vlak nie je bicykel, pri ceste vlakom rozhodne nechcem byť odkázaný na to, či jeden človek pri riadení udrží pozornosť. Takže nie, ak boli vtedy vypnuté „poistky“, ktoré mohli tragédii zabrániť, tak to nie je irelevantné.
V Pardubicích nefunguje etcs ani přenos kódu. Stejně jako v úseku Tlumačov Napajedla, kde to takto nefunguje dobře už dva roky. Nikdo s tím nic nedělá a dlouho dělat nebude. Na spoustě vedlejších tratích není přenos ani etcs, ale na koridoru by měla být priorita aby vše fungovalo a troufám si říct, že takových míst je u nás více. Sž je však krytá protože strojvedoucí rozkaz dostal.
Dovolím si upravit ,nekódují pouze Otrokovice😉
ETCS v úseku Tlumačov-Napajedla je ve výluce .
Máte v článku malou nepřesnost. Kdyby fungoval přenos kódu strojvedoucímu by to nedovolilo se ani rozjet na větší rychlost, než na 40. A pravděpodobně by to ani nezkoušel, protože by byl upozorněn na to že nemá odjezdové návěstidlo postavené. K projetí by vůbec nedošlo. Takto bylo vše jen a jen na jeho pozornosti.
Nejel rychlostí vyšší než 40 a to „byl by upozorněn“ je jen o kousek výš než, jak „byl upozorněn“ návěstidlem.
Je to jen hledání senzace, kde není.
Nevím co se vám nezdá o jaké senzaci píšete. Jen jsem upozorni na nepřesnost v článku. Funkční kódování by mu nedovolilo jet více než 40 již před odjezdovým návěstidlem ne až po jeho projetí. A zároveň by ho nutnost obsluhovat tlačítko bdělosti ihned po rozjezdu upozorňovala na stůj na odjezdovém návěstidle. Nebo to snad není pravda?
Nerozumím poukazování na „nezvyklé“ řízení provozu. Pane redaktore, očividně víte o této problematice minimum, jinak byste věděl, že dispečerský aparát SŽ může určit odlišné pořadí vlaků s ohledem na aktuální provozní situaci, což se zrovna na koridoru děje celkem často a má to své opodstatnění. Někdy je prostě výhodnější zadržet na minutu až dvě expres, byť mezistátní, než zastavit náklad na vjezdu, jehož rozjezd by poté zablokoval křížem zhlaví na několik minut. I kdyby jel mimořádný vlak v obecném zájmu, nemůže strojvedoucí v žádném případě automaticky očekávat všude postavenou vlakovou cestu. P. S.: Vyjadřuji se pouze k poznámce o řízení… Číst vice »
Všechno má své příčiny a všechno má své důsledky, o to tady jde. Když se sejde víc okolností, které zvyšují riziko, tak se tím výrazně zvýší riziko, tomu musí rozumět každý, kdo je zodpovědný za řízení rizik.
Hm, a zastavovat náklad na vjezdu není rizikové? Ten to projet nemůže? Bylo by super, kdyby se na železnici rizikům aktivněji předcházelo, jako v letectví. Ale v řízení provozu zrovna tohle není. A často je na to i SŽ krátká, když je pod MD.
Zajímalo by mě, pane ministře Kupko, kdo konkrétně nechal před dokončením modernizace pardubického uzlu snést kódování. Někdo už se tu na to ptal a zatím bez odpovědi. Je to pan Kušnír, nebo pan Valenta jak se říká? Kdo má na svědomí ty 4 životy?
Mě by spíš zajímal zdroj té informace, že to tam celé vybudovali, namontovali a pak to zase celé zrušili a odnesli. A nikdo si toho nevšiml.
A proč se ptají pořád dokola, když jim to bylo již vysvětleno.
Ne králici nesedí na vejcích … sestřence bylo 6 roků, když se na to ptala.
Taky jsem se na to ptal, kdo nechal snést už instalované kódování a pan ministr Kupka mlčí. Skandální je, že v místě ani není generální stop! Vysvětlete to pak rodinám zemřelých.
A opravdu to tam někdo, do toho nového kolejiště, celé namontoval a pak odnesl? jaký je zdroj téhle informace?
Na zdroj této informace se ptám od včera a stále bez odezvy, tedy si začínám myslet, že není.
No byla zde i rekce jiného uživatele, že se k němu tato informace také dostala. A pak je tady přísloví na každém šprochu pravdy trochu nebo slogan automobilky „nic není nemožné“
No budiž, ale stejně, neprůstřelný důkaz to není a podle povídaček těžko dělat jakýkoli závěr.
Ano. Pravda však vyjde brzy najevo. A víte co. Pokud někdo mlčí nebudí to nejlepší dojem.
Když oni s tím instalovaným kódováním snesli i ty původní kolejnice.
„před dokončením modernizace“
Snesli ho při zahájení rekonstrukce v roce 2020 (Havlíček) a už ho tam nedali. Stačí to takhle, po lopatě?
Je tedy doufám jasné, že postup stavby Kupka neschvaloval, ani nemohl, neměl na to ani mandát.
Mimochodem ministr neschvaluje ani ZZ na letištích, ani technické provedení plavební komory ani zabezpečení tranzitního plynovodu.
Po lopatě … no ty koky!!!
Ale to je zaběhnutý způsob vládnutí v této zemi. Co se nám nehodí jako PR to vyignorujeme…
Odkud máte tuhle zaručenou informaci? Kdo má na svědomí ty 4 životy? Tohel přeci nemůžete myslet vážně – možná by stačilo počkat na výsledky vyšetřování a dozvíte se to.
Takže až mne bude doktor operovat, zalepí mi ránu jen flastrem s tím, že po vánocích mají být nějaký nový nitě, kterejma se to bude šít jinak. A dobrý, jo? Tohle je na rezignaci celé SŽ se všema těma panákama tam.
Tak polovina republiky je bez barvičkovače, ale tady to záhadným způsobe strašlivě vadí. Co takle Hlavák, z toho se nehroutíte?
A v té polovině republiky je také takový provoz jako tady?
Však už to někdo psal, že Pardubice jsou dnes na úrovni zabezpečení regionální tratě.
Dobrá otázka pár týdnů poté, co zrovna na pražském hlaváku došlo k podobné nehodě, jen s větším štěstím.
Naprosto nesmyslné přirovnání svědčící jen o tom, že o věci naprosto nic nevíte. Hlavně se zviditelnit zmínkou o rezignaci celé SŽ….
Důsledky té srážky jasné ukazuji jednu zásadní skutečnost, jeden vlak stal a druhy jel tak 30 km v hodině. Takový náraz musí kovstrukce.vagonů v pohodě vydržet bez fatální devastace a ta se stala. Vagon byl konstrukčně nebo měl svoji životnost vybranou. Druhý problém ne to co dělalo nákladní kargo na koleji u nástupiště v case odjezdu vlaku s pasažéry. Jsem zvědav na závěr rkomise?
rychlost je jen jedna veličina, druhá je hmotnost. a 30km/h není tak málo, jak by se mohl zdát.
A pro by tam jet nemohl? Nechápu oč vám jde?!
Neoral je úplně mimo, tím pádem vám to nevysvětlil….
Strojvedoucí odjížděl ze stanice proti Stůj a rozjel se na 60km/h? Sice jeho chyba ale špatná práce dispečerů. Měl mít volno. 😏
Když budu jako chodec na přechodu přecházet bez rozhlédnutí se a přizabije mě auto, tak to bude také můj problém (a velký), byť mám (na rozdíl od včerejší nehody) na přechodech přednost.
Přednost na přechodu nemáte a v takovém případě bohužel bude mít problém i řidič, protože přestože je to v rozporu s principem omezené důvěry, měl toto hrubé porušení pravidel i pudu sebezáchovy předvídat.
Kde prosím přišel chodec o přednost na přechodu?
Když jsem ten § 5 zákona o silničním provozu viděl naposledy, furt to tam bylo.
Je třeba to opravdu číst celé, nevytrhávat z kontextu, a taky zapojit mozek… § 5 (1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen: h) snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem, (2) Řidič nesmí: f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče… Číst vice »
§ 54
(3) … Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.
I chodci mají své povinnosti. Vlastně také:
§ 4 Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích
Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen
a) chovat se ohleduplně a ukázněně …
I zde platí, že neznalost neomlouvá a tvrzení „zákon platí jen pro řidiče“ u soudu neobstojí.
Nepřišel, ale aby jí měl musí se podle toho také chovat. Když půjde chodec po pravém chodníku po obrubníku mezi chodníkem a silnicí a půjde vaším směrem jízdy (budete vidět jeho záda) a když dojde na úroveň přechodu aniž by se otočil, udělá vlevo vbok a krok do vozovky přímo před vozidlo je to v rozporu s pravidly. Takhle si někteří lidé představují absolutní přednost na přechodu a myslí si, že řidič se schopen reagovat když už je čumákem na přechodu a zastaví na fleku. Nezastaví a to hůře pokud bude mokro a přední kola budou jižna začátku pruhu vyznačujícího… Číst vice »
Ona je tam ta přednost rozepsaná slovně, takže ten, kdo nechápe smysl textu, ji v tom nerozpozná. Ovšem povinnost neohrozit druhého účastníka je mezi chodcem a řidičem symetrická a vzájemná. Takže za srážku mohou vždy oba.
Sice má přednost, ale ne před tramají a fyzikálními zákony.
https://www.policie.cz/clanek/jake-jsou-povinnosti-ridicu-a-chodcu-u-prechodu.aspx
Chodci se před vstupem na vozovku musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít.
Řidič nemá povinnost předvídat nezákonné chování jiných účastníků provozu. Je na to i judikát.
Např. to, že někdo jede 150 km/h přes horizont a není schopen zastavit za vepředu jedoucím
Nebude. Jako chodec máte sice povinnost se rozhlédnout a dát najevo záměr přejít (oční kontakt stačí).a nesmíte vstupovat na přechod bezprostředně před blížící se vozidlo, ALE na druhé straně má řidič povinnost přibližovat se k přechodu jen takovou rychlostí aby byl schopen v přípoadě nutnosti vozidlo před přechodem bezpečně zastavit. Takže přednost rozhodne nemáte a povinnosti jsou na obou stranách a odskáčete to jak Vy tak i řidič vozidla.
A ještě jedna věc. Je rozdíl mezi tím jestli používáte přechod pro chodce nebo místo pro přecházení. Na místě pro přecházení žádnou přednost chodec nemá stejně jako cyklista ne přejezdu pro cyklisty nebo přechodu pro chodce . V případě prřechodu pro chodce se z cyklisty musí onen chodec stát, ale to už odbočuji.
Může za to GRU ! Koudelka se ještě nevyjádřil ?
Vy jste ale primitiv ! Doufám, že až se mnou pojedete, tak Vás poznám a vyhodím z vlaku
Štiplístek …vy?
Spíš stewardka nebo vlakvedoucí
Asi jo! Fialový trika mají základy Kung Fu!😄
Ministr mluvil o zabezpečení v řádech miliard .Ono by stačilo,kdyby každá lokomotiva měla kameru nasměrovanou na semafor,propojena přes relé s ovládáním stroje a v případě detekce červený barvy na semaforu by byla zastavěná.No jo ,ale to by bylo příliš levný a nikdo by si nenamastil kapsu.
Tobě je tak třináct, že?
To je hrozná hloupost, co jsi napsal.
A tomu kdo spoléhá na nynější systém, je mentálně tak nejvíc 12.
Ono by to hlavně nefungovalo, návěstidla jsou vpravo i vlevo, jsou trpasličí, snížené výšky, normální výšky a také na lávce či na krakorci.
…skupinová… tedy platná pro dvě a více kolejí.
Hodně štěstí s případy, kdy vtipálci pověsí na sloup trakčního vedení červenou lampu, například.
Jak často se tohle děje prosím?
Teď se to neděje, není důvod, neboť takové zařízení na lokomotivách není a výsledek v podobě zastavení vlaku „jen tak ze srandy“ by se nedostavil.
Ani nemusí, stačí jet na západ při západu slunce.
Nebo je 1 návěstidlo mimo provoz, znasnuté a opatřené křížem.
Vypočítáme že to 2. zprava je naše: „volno, stůj, tma“
Kamera tmu ignoruje a Dženkiííííns Lííííroóój!
Dovysvětlím: Jenkins Lee Roy je herní postava, která se bezhlavě vrhne do boje aniž by čekala na ostatní. Následně padne první ranou před očima ostatních.
Na tohle by podle mne fakt v takové rychlosti nebyl spoleh. Něco jiného je to třeba u automomních aut, kdy semafory jsou převážně ve městech v 50 km/h, případně možná na některých úsecích, kde jedou auta 80 km/h, s tím, že pak stejně mají správně zpomalit. Ale… V rychlostech nad 100km/h, ne-li ve 160? Například proti slunci, nebo v dešti? To je hooodně naivní představa. A i kdyby se kamerám podařilo zpozorovat (plácnu) 95 projetí červené ze 100, což je nesmysl, tak je to pořád málo. Na samotný systém zabezpečení prostě musí být spolehnutí. A… Myslím si, že v roce… Číst vice »
Bezpečnější je přenést návěst elektronicky. Taky mlha a sněžení s viditelností do 50 metrů, což je při železničních rychlostech dost málo času.
A nepolést si návěstidlo se silničním semaforem (je na něm zelená) vedle trati, nahoře nad tratí nebo zadním červeným světlem vozidla a zbytečně nouzově brzdit, návěstidlo jede dál…
To jsou všecko možné problémy, které by ten kamerový systém musel vyhodnocovat. Má-li to umět, tak nebude ani levný, ani jednoduchý.
Oproti tomu rádiový přenos je možné udělat adresně, přímo na danou lokomotivu.
Bylo by to levné a vůbec ničemu by to nepomohlo.
Vidíte je: Zelená, červená, červená zelená.
A musíte vyhodnotit, na které jste koleji. Hic pic, konec.
Zasadni otazka pro me je – Proc se do rekonstrukci zeleznice lejou v Cesku miliardy, papalasi se placaji po zadech, a pritom kvalita tomu neodpovida ani v nejmensim?
Ze by nebylo kreativni takove prostredi, kde se toci porad jedni a ti znami, kde neni konkurence nejen v samotne vystavbe ale ani ve vyvoji?
Protože lidi chcou všechno, hned, zadarmo a ideálně tak, aby to bylo jako dřív, protože dřív bylo líp, ale všechno musí být nové. Takže se to mělo zrekonstruovat bez výluk a bez omezení provozu, mělo tam být plně funkční ETCS už před 10 lety, ale zároveň barvičkovač. ETCS jsou samozřejmě vyhození peníze, protože dřív nebylo a stačilo to. A navíc se neměly vyhazovat peníze a zbytečně utrácet.
V tomhle schizofrenním prostředí neuděláte nic a všechno bude vždycky naprosto špatně.
Zapne se ETCS, zakáže se vjezd vozidel, co nemají mobilní část. Problém vyřešen.
Problém všech archaických proprietárních řešení z československé historie je i v tom, že nejsou na vozidlech povinně aktivní. Strojvůdce má možnost to povypínat, jet s tím a nikdo okolo se to ani nedozví.
Strojvedoucí nejsou takový problém (kromě toho, že jsou přetížení), ti jasně ví, že skoro vždy půjdou při dělání idiotin nakonec do vězení, hlavní problém jsou ti ostatní rozhodující, kteří to mají na háku, protože skoro nikdy je do vězení nepošlou, zato čím dál víc než na bezpečnost dnes hledí primárně na podivně nastavené prémie.
Strojvůdcům hrozí především krchov nebo invalidní vozík, vězení až druhotné. Proto je taky naivní si myslet, že ty omyly dělají schválně, jako když manažer porušuje předpisy se svým autem.
Strojvedoucí je jen člověk, člověk je tvor omylný.
Pozavíráním „těch nahoře“ se nevyřeší problém, kdy člověk udělá omyl. Od toho je tam to zabezpočovací zařízení.
Výpravčí mají zabezečovačku už roky, aby nepostavili výhybku omylem na obsazenou. Před lety byla výluka staničního zabezpečení a pic ho, půl vlaku jelo na jinou kolej, přestavená výhybka přímo pod ním.
Proč se do rekonstrukcí lejou miliardy? Proto, aby se železniční síť v České republice dostala na evropskou úroveň. A pokud jste někdy v poslední době jel vlakem, musíte změny k lepšímu vidět jak na straně infrastruktury, tak na straně dopravců. Pokud jezdíte autem po dálnici, změnu v kvalitě neuvidíte. Zlepšení situace příliš nepřejí ani neustálé diskuze o tom, zda budovat a používat ETCS, zda výhradně nebo v jiném režimu…..
Jestli takto budou provozovány i VRT, bůh s cestujícími.
Tam samozřejmě bude od začátku ETCS.
VRT nic u nás nevyřeší. Na těch našich vzdálenostech to časově moc nevychází. A že bude někdo jezdit z Brna do prahy do práce – no to bude muset mít příjem jako Bureš ( Babiš)
Stokrát vyvrácené lži. Tak se podívejte, jak často zastavuje třeba DB ICE. Koukněte se kolik stojí jízdenka (v poměru k jiným jízdenkám DB). A pak se hlavně koukejte na přetíženost současných tratí.
Ostuda střídá průser…takový je obrázek železnice v ČR…bohužel to odskáčou cestující a fira…i když dělal co mohl.to že projel navést nespochybnuji.
Jako, že projel stuj? Dělal, co mohl?!
Môže mi prosím niekto kto sa tomu rozumie vysvetliť,kedy vlak môže ísť na červenú.Kolega v robote má stále presviedča,že niekedy môže a niekedy nie,tak by som to chcel pochopiť.Ďakujem za odpovede a prajeme pekný deň
V autobloku může za určitých podmínek stůj projet, a dojet až za soupravu která je v následujícím úseku
záleží na typu návěstidla, což jde poznat podle plátu na sloupu návěstidla. Pokud je návěstidlo hlavní (plát je střídavě červený/bílý) tak nelze projet nikdy. Pokud je pouze bílý (návěstidlo automatického bloku), tak za určitých okolností a po splnění povinností může.
Pak taky existuje Přivolávačka, kdy na návěstidle vlak skutečně projíždí červenou. (spolu s bílou)
Existuje, ale pak musí jet strojvedoucí velmi opatrně. A je jisté, že na přivilávačku se nejelo.
Existuje i 1, rozkaz, za 2, za 3. za 4., …..😄
Absolutní význam návěsti Stůj je pojem, kdy strojvedoucí po zastavení vlaku (PMD, posunového dílu) před hlavním návěstidlem s návěstí Stůj, může pokračovat v další jízdě pouze po obdržení pokynu, který dovoluje jízdu kolem tohoto návěstidla. (na rozkaz od výpravčího, například při poruše návěstidla). Permisivní význam návěsti Stůj je pojem, kdy strojvedoucí po zastavení vlaku před hlavním návěstidlem s návěstí Stůj, může pokračovat v další jízdě za podmínek stanovených tímto předpisem. (ten předpis se jmenuje D1 a jedná se prakticky jen o autoblok, kde když z důvodu poruchy, nebo jiné „nemilé“ příčiny svítí červená, strojvedoucí může pokračovat v jízdě podle rozhledových… Číst vice »
Když jede na kole…
Pane Sůro, napíšete prosím články i o dalších podobně „zrekonstruovaných“ úsecích? V komentářích lidé zmiňovali např. SmRad a bylo by dobré se dozvědět víc.
A co RadBer? 😀 Cílový stav je ETCS… utrácet za provizorní národní bastly, které ani nemusí být povinně na vozidlech – jaký to má smysl?
A když řeknete dopravcům, že musí mìt i ten VZ všude, budou jako první řvát, že je to pro ně další vícenáklad.
ano, na tuto problematiku se chystáme.
js
Děkuji
Přesně, taková telefonika Zadní Třebaň – Karlštejn je zadělání na stejný průšvih jako se v tom oblouku už odehrál a dlouho tam ležely podvozky panťáku na břehu Berounky.
No, jak to vyplýva z přečteného, projetí návěstidla na červenou nebyla jediná příčina nehody….
Ale je to příčina hlavní.
Dokuď bude možný provoz vozidel bez povinně aktivní mobilní části vlakového zabezpečovače, tak nepomůže nic. Povinně aktivní bude až ETCS.
Strojvůdce je jen obětní beránek, na kterého se to všechno hodí, problém je na straně SŽ! Hrabou se v tom celej tejden, vypadlo jim to už v úterý ráno. Pokud byl bordel v návěstidlech, jakože podle zpráv byl (předcházející bylo v zelený), tak to návěstidlo projel jen proto, že nestihl zabrzdit před ním!
Poprosil bych o odkaz, kde je uvedeno, že předcházející návěstidlo ukazovalo volno, tedy zelenou.
zatím jen výpověď svědků a asi tak 100 paní povídalo. Já jim věřím. 😉
Úplně stejně se můžete dočíst dalších 100 paní povídat, že tam byla výstraha na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost. Počkal bych, co řekne strojvedoucí a záznam ze zabezpečovacího zařízení.
Koukám na ty mínusy, je lepší obětovat jednoho strojvedoucího, než přiznat, že celé zabezpečení uzlu stojí za hovno, návěstidla si odporujou a hrabe se v tom každej, kdo má do ( ! ) díru. Docela by tomu slušela ještě jedna nehoda na přesně stejným místě tak za tejden, aby to uznali. 😀
a) slovník
b) podsuv
c) nikdo nevíme v tuto chvíli přesně, co tam nastalo, včetně návěsti, na kterou RJ odjížděl od peronu
d) poslední věta nechutný cynismus
Nechutný cynismus projevil nejspíš už ten, kdo připravil podmínky pro tuto nehodu.
Pokude je tam těch příčin nyní více a neuzná se to hned tak pokud to udělá někdo až po další nehodě bude nutné to zohlednit i v případě nehody první. V takovém případě bude jasné, že se v po prvním případu ignorovala prevence a bezpečnost a proto v druhém případě by měla být vina na tom který o riziku věděl, nekonal a nic s tím neudělal.
Pokud o rizicích do té doby nikdo nevěděl, tak bych to nebral jako polehčující okolnost. Mentalita bezbřehého alibismu prostě na železnici nemá co dělat.
Pokud o rizicích do té doby někdo nevěděl chybí mu dost podstatná vlastnost a tou je rizika umět předjímat. Najít a popsat všechny situace které mohou nastat, stanovit rizika a najít způsob jak mohou být minimalizována. To máte jako s povodněmi nebo s požárem. Musí se vědět co může nastat a musí se učinit preventivní opatření aby se zmírnily následky pokud se tak stane.
Jasně, spadl most: Může za to cement, tekrý tam nebyl!
Asi jako u nehody na přejezdu, když novináři najdou tři svědky , kteří potvrdí, že na přejezdu blikalo bílé světlo, které tam vůbec nebylo namontováno.
Kdyby měl na cestovém návěstidlu volno, pak ten náklad by postavenou vlakovou cestu neměl.
Obyčejně to tak bývá.
Ale stanice byla ve stavbě, třeba ani tohle pravidlo neplatilo…
Anebo to pan vyprávči prostě shodil a postavil nákladu.
Jenže po zrušení postavené cesty je nějaká prodleva, než je možné tam zase cestu postavit.
Vzhledem k používání VCO v Pardubicích je dost možné, že předchozí návěstidlo bylo 100 km/h a výstraha. Jaký že má barvičky? Žlutá, žlutá a dva zelený pruhy? Pro 100 babiček, co ještě ideálně špatně vidí je to volno jak vyšitý.
Nemožné. Není splněna podmínka se zábrzdnou vzdáleností. Rychlost 100 a výstraha na cestovém návěstidle být nemohla.
Nebyl jsem si jistý, jestli to je na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost nebo ne. Stále bychom se bavili buď o opakované 100/výstraha, případně opakovaná 40/výstraha. Pro 100 babiček volno jak vyšitý…
100/0N je tak trochu teoretická návěst – nesplňuje podmínku na max. počet svítících svítilen. „Sněhulák“ žlutá-bílá-žlutá může být dole max. s plechovou tabulkou (5).
A mmch., kde je u 40/0N je ta zelená?
A víte že bych svědkům i věřil? Tuhletu prasárnu jsem osobně zažil už 2x. A odůvodnění zaměstnanců SŽ ? Pokaždé potřebovali ještě uklidit náklad, protože jim to nevyšlo podle plánu. A pokud si myslíte, že dispečer šel mazat veksly, tak mu byly sníženy odměny a poučen o porušení predpisu.
Takže Cargo rychlost hrubým odhadem tak 20-30km/h a poškození osobního vozu vzniklé nikoliv prudkým nárazem, ale slisováním mezi zabržděné ostatní vagony a lokomotivu. Proto nebyly lokomotivy v přední části výrazněji poškozené. Ano, potom ta fyzika konečně začíná dávat smysl.
A pan Kocurek to tady přesně popsal už pod jedním starším článkem k této nehodě. Bylo to nějak tak, že zkuzte stlačovat dlouhou špagetu a pak zkuste stlačovat krátkou špagetu. Traxx je ta krátká a vagon ta dlouháJe to přesné.
Tak si to najděte mínusáři! Lenost?
„Rám lokomotivy je výrazně pevnější než rám osobního vozu. Navíc je vagon delší, vzpěrná pevnost (tlak za ohybu) klesá s druhou mocninou délky prutu (rámu vozu).
Zjednodušeně: Zkuste stlačovat špagetu. A pak to zkuste s centimetr dlouhým kouskem špagety – vydrží podstatně víc.“
Mám takovou blbou otázku – z videa je patrné, že vlak regiojet (respektive prvni vuz) pohltil energii rozjeteho nakladniho vlaku. Jinymi slovy pokud by vlak regiojetu zustal po zastaveni odbržďěn nezabránilo by to rozlomení vozu a nedošlo pouze k ,,odstrčení,,?
Teoreticky ano, jenže po zastavení hned nejde zůstat odbrzděn, tlak v brzdách se nějaký čas mění, odbrzdění po rychlobrzdě trvá desítky sekund. Zároveň strojvedoucí byl v té chvíli mimo stanoviště schovaný ve strojovně, tedy by to odbrzdění ani neměl kdo provést.
S první části souhlas, ale odbrždění by se dalo automaticky učinit ještě před útěkem. Ale jak říkám je rozhodující kdy v zastavení došlo, jak daleko byl protijedoucí vlak a kolik bylo času. Ono i částečné odbrždění by dokázalo následky zmírnit.
Nějaké poškození by tam asi bylo, ale nebylo by tak rozsáhlé. Podstatné je jak dlouho RJ stál a zda by se uplné odbrždění dalo stihnout. Ale tohle je krizová situace a na rozhodnutí jsou kolikrát zlomky sekund a těch rozhodnutí musí člověk udělat za tu krátkou dobu více. Třeba rozhodnutí o útěku do strojovny.
Při použití rychlobrzdy se tuším neobsluhuje tlačítko vz a odpadne ventil a tudíž nelze obbrzdit.
Zkus si roztlačit odbržděné auto,není to jednoduché.
Ale je. Autem ho odtlačíte úplně v pohodě a zase je to o hmotnosti a adhezi. Jinak. Když zastavíte před přechodem a narazí do vás zezadu nepozoný řidič. Kdy vás snáze strčí do přecházející skupiny chodců? Když bedete stát na brzdě a nebo když budete stát „jen tak“ připadně jen s lehkým stlačením brzdového pedálu které stačí na udržení vozidla v klidu na rovině, ale nezabrání jeho rozjezdu? Tohle srovnání auto tlačí auto mi přijde k situaci vlak talčí vlak lepší.
Na videu bych řekl je slušně vidět, že lokomotiva nákladního vlaku má sběrač proudu dole, proto si myslím, že tou dobou už na stanovišti strojvedoucí nebyl, očekával srážku ve strojovně, po zavedení rychločinného brzdění.
Je také dobře vidět, jak se dnes velký bratr kouká, ikdyž si myslíme, že ne.
V těch vteřinách před nárazem není moc čas takhle rozjímat.
Sběrač má dole, protože je celý týden stahovačka při vjezdu z 2. TK od Kostěnic. To je taky důvod, proč fíra musí pozorovat i trolej, kilometrovníky, luštit rozkaz apod. To je pro některé osoby, které tady viní fíru carga. Ten vlak měl přes 1350 tun
Stejně je ten vagón Regiojetu na tu rychlost nějak moc zmačkanej … celkem by mně zajímal jeho fyzickej stav … aby nebyl prohnilej skrz na skrz …
Ta souprava myslim vozi 15 vagonu, byla plne zabrzdena a ten naklad mel jiste pres 1000 tun. To mnozstvi kineticke energie i pri takto zdanlive male rychlosti je ohromne a nebylo ji jak nejak „pruzne“ uvolnit, musela zkratka prijit deformace. Nemyslim, si, ze by to nejaky dnesni moderni vagon ustal vyrazne lepe.
uz chapu, jak je mozne, ze cesi naleti na kazdej hoax, ktera se kde siri i ternetem.
proste nemysli.
Proč by se to mělo vztahovat na můj příspěvek …. já jen vidím fotku prvního vagónu a pokládám si řečnickou otázku, jak je možné že se takto rozlomil zrovna první a ne další … zvláště když vidím toto … https://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=1557850.jpg&httpref=28/337828 … Na to jak regiojet nastoupil na koleje, tak i nezávislá kolegyně prohlásila, že když vagóny na nádraží viděla, tak byla ráda, že nastupovala do Českých drah …
Není nekdě na nějaké fotce vidět číslo vagonu, dala by se najít historie …
Mám, je to vagon z roku 1981, 51 81 59-70 030-2
Prave ze uz jen to, ze vas napadla ona recnicka otazka.
Zkuste se zamyslet. Co se stane, kdyz neco hooooodne tezkeho narazi do lokomotivy vlaku, ktery je zabrzdeny…
No právě spíš bych čekal promáčknutí … ne zlomení …
To by se dalo cekat, pokud by vlak byl naprimo a i sila sla rovnobezne v ose vlaku (zejmena v ose spojeni lokomotiva – vlak)
vcera nicmene lidi psali, ze je tam mirny oblouk (ci neco takobeho) – a tomu ten vysledek celkem odpovida.
nehledal bych v tom nejake spiklenecke teorie jako ze vagon byl prohnilej. to jenfakt jako
hledat spojeni sireni covidu s 5g vysilaci.
Promáčknutí čeho? Celý vlak je zabržděný. Co je podstatné je hmotnost lokomotivy a adheze tedy to jak snadno ji lze zabržděnou odsunout. Pokud je to možnéí tak snáze odsunete jednu, ale u dvou už budete mít třeba problém.
Mno tažnou sílu od lokomotivy přenášel vpohodě, stejně tak tlačnou, když mašina brzdila plným výkonem rekuperací.
Raději ať technický stav vozu komentuje někdo, kdo ho alespoň viděl na místě.
A to byli v první řadě hasiči.
Podle videa se zdá, že i ten osobní vůz relativně nějakou dobu „držel“. K jeho fatální deformaci dochází cca 3 s po nárazu.
Jelikož všechna vozidla zůstala na kolejích (vyjma onoho nešťastného vozu) tak síla nárazu neměla kam jinam „odputovat“. Kdyby …. ale raději nic.
Hele, asi takhle. Kdyby byl Traxx a první osobní vagon odbržděný a ostatní zabržděné co myslíte, že by se s největší pravděpodobností stalo? Ten první by byl sice možná poškozený, ale nebyl by jako hokejka a výrazně poškozený by byl pravděpodovbně až vagón druhý.
Môže mi prosím niekto kto sa tomu rozumie vysvetliť,kedy vlak môže ísť na červenú.Kolega v robote má stále presviedča,že niekedy môže a niekedy nie,tak by som to chcel pochopiť.Ďakujem za odpovede a prajeme pekný deň
Člověku, co se v tom nepohybuje se to vysvětluje docela složitě, ale obecně můžeš proti stůj např. na autobloku podle rozhledových poměrů, pokud nevidíš před sebou konec předchozího vlaku( návěstidla s bílými pásy), nebo na písemný rozkaz , když není možné cestu postavit klasicky, popř. na přivolávačku, což je červená s blikající bílou.
Pokud je to návěstidlo autoblok na širé trati, tak fíra před červenou musí zastavit. Po zastavení ale může pokračovat podle rozhledu – před ním může stát na kolejích jiný vlak.
Ve stanici to udělat nelze.
http://vlaky.bestsite.cz/files/obrazky_k_clankum/autoblok_1954.jpg
Rychlost nebyla velka, ale jelikoz byla souprava RJ plne zabrzdena po predchozim intenzivnim brzdeni, tak se kineticka energie bohuzel nemohla uvolnit stlacenim narazniku a poskocenim soupravy smerem dozadu.Misto toho se zlomil prvni vuz, ktery pobral veskerou energii toho narazu + nakladni vuz co se zarizl do lokomivy zezadu.. Pri stejnem narazu do odbrzdene soupravy by to skoncilo opoznani lepe, to je ale ted jiz jenom teorie.
A co to ETCS zapnout uz ted? Nebo se to stane po dalsi nehode?
Nahoděj jistič a ETCS jede. 😀
Otázkou je, co tomu chybí a co se dělá, aby chybět přestalo.
Jako že aktivace nějak zhmotni tu ne povinnou mobilní část ve všech lokomotivach?
To sice ani ne, ale mohli by pod ECTS jezdit alespoň ti, kdo ho už v těch lokomotavách mají.
A jak to dělají na ostatních tratích, kde ETCS jede a jezdí tam vlaky bez palubní jednotky ETCS.
Ono to nejde jen tak zapnout. Musí se ty příkazy převést do češtiny a pak do binárního kódu a celej ten bordel se musí přizpůsobit našim předpisům a návěstní soustavě. To se určitě nepovede napoprvé a na lokomotivě budou jezdit strojvedoucí se strojvedoucím, specialista na ETCS z dodavatelské firmy a náš specialista, aby se to naučil. Volitelně kněz a hrobník, podle místa v kabině. 😏
to je samé kdyby co by, jen ted ještě cekam ze dostane jestě od pavka metál za hrdinství
Další kterému žije „Pávek“ v hlavě rent free…
Kdo je Pavek?
Imaginární viník posraných životů všech příjemců konspiračních emailů, co mají v hlavě jen výrazy typu Pětikolka, Fialka, Andrej je bůh.
Děkujeme za hodnotný názor a pozdravujeme váš toaletní papír, který je ideálním příjemcem vašich mozkových proudů. Tady už prostor pro takové velikány není.
Debile! 😛
Díky za skvělý názor!!
Hlavně to ještě víc dramatizovat, než to je nutné. „Kdyby ve stanici existoval přenos kódu na lokomotivu, už po projetí návěstidla by zabezpečovač neumožnil rychlost vyšší než 40 km/h“ – ale už! Mirel jedinej neumožní rychlost nad 40 km/h, pokud si ho nestihne strojvedoucí hodit do manuálu, jako je dnes běžná praxe. Takže ne, tohle není něco co fakticky platí. „ještě by strojvedoucího upozornil dříve na chybu.“ – Fuha, cože za návěst je před návěstí stůj? Volno? Ne počkat… Výstraha možná? Strojvedoucí už na cesťáku věděl co bude následovat a už tam to nerespektoval. A jestli se podíval na návěstidlo,… Číst vice »
Jen k tomu poslednímu odstavci: názory na ETCS jsou různé a zaznívají vedle sebe. To, že na jednom serveru se objeví dva protichůdné názoru dvou různých (skupin) lidí je snad normální. Opak by byl špatně (pokud tedy jsme na zpravodajském severu).
„Ne počkat… Výstraha možná?“
Možná. Představte si, že vjedete do stanice na Volno, zastavíte a mezitím co lidi nastupují a vystupují se Volno změní na Stůj. Kolem výstrahy jste nemusel vůbec projíždět.
To je samozřejmě možné, že by někdo použil povel RC, avšak ten má časový soubor +-3 minuty, při úplném závěru VC a nedovolí během něj zrušit závěr VC. A za tři minuty, není možné, aby jste minul cesťák na volno/očekávej xyz, zrušil závěr dané VC a postavil VC pro ten NEx, s tím že byste u odjezdu měl rychlost okolo uváděných 60 km/h. A ještě k tomu, že by i ten NExák měl okolo stále rychlost okolo 40 km/h.
Pokud by tomu bylo tak, jak píšete (došlo by ke změně dopravních dispozic až po vjedu Ex na „Volno“), tak má výpravčí strojvedoucího Ex informovat dřív, než tu změnu provede. Ni?
Má, jenže i výpravčí může udělat chybu 🙁
Může, ale furt je to součást bezpečnostní pojistky-o změně dopravních dispozic ví 2 lidé, kteří se o tom musí vzájemně informovat!
Ano, ale třeba v Brně se u panťáku pan výpravčí na to naprosto vykašlal a DI měla bohužel tolik drzosti a bezpáteřnosti, že ve své zprávě napsala, že to nebylo přímou příčinou nehody nebo takovej nějakej podobnej tendenční nesmysl.
No, tak zrovna tady asi uplne s dispecerem nesouhlasim… Ne, ze by nenechal projet naklad, ale ze mel nechat stat ten ex ve stanici… Pokud uz se expres rozjel a zpravidla miva prednost, tak sice je to porad chyba strojvedouciho, ale pro me docela pochopitelna chyba, ktera bohuzel mela dost hrozne nasledky…
Nex ČDC jel od Kostěnic (jestli to chápu dobře) po 2.koleji, a tedy po správné…
Na 6SK se dle IS v kritickou dobu nedalo (porucha výhybky), tak ho asi uhnuli do lichých.
No a možná se RJ kvůli stahovačce na odjezdu snažil rozjet aby ji projel. Každopádně ke „koukání“ tam krom světelných návěstidel bylo více věcí. Co začali Pardubice rekonstruovat, tak se vždy těším, až je budu mít za zády… Světýlek spousta, stavění často na poslední chvíli (vlivem hustého provozu – to nic proti dopravě), rozhodně se člověk nenudí…
Mimořádné stahovačky vždy smrdí pruserem a když ještě není zab.zař. tak dvojnásob.
No. Já bych se možná zastavil i u stavu vagonů… Na káčku momentálně koluje tato fotka a kdo se kolem Regia pohybuje, nemůže si nevšimnout, že podobně vypadá značná část vozů…
Co si budem, ale 40 let staré, x krát jen přemalované, vozy na tom s tuhostí skříně taky nebudou asi nejlíp, ještě pokud jsou v takovém, nebo podobném stavu.
https://www.k-report.net/discus/obrazky/78/50/1557850.jpg
Já bych s citovanými striktními vyjádřeními ohledně snížení bezpečnosti i souhlasil kdyby: – kódování bylo systematicky úplně na všech úsecích a tratích, plně funkční ve všech kolejích všech stanic (to vůbec není) – na ty tratě nesměla vozidla bez zabezpečovače (ale mohou) – mělo historii zabránění mnoha nehodám (třeba na Praha hl. n. kódování je a stejně to tam nedávno Elefant narval do lokomotivy) V tomto světle nevybudovat pro krátké mezidobí kódování dává smysl. Hodnotit to optikou tragédie je zkreslující, realita je taková, že ten systém je totálně děravý celou jeho existenci. Opravdu by se úsilí mělo upnout k aktivaci… Číst vice »
Ve stanici Praha hl.n. to rozhodně nekóduje. Pouze v tunelech
No vida. Tady to máme. Takže to jen potvrzuje, jak děravý to je systém.
je to děravé, ETCS je jediná správná cesta, pokud se někomu nelíbí, ať přestane podnikat na železnici. tečka
Praha hl.n. nekóduje. Pouze tunely, u perónů nic.
Nevěděl jsem. Díky. Potvrzuje to bohužel mojí skepsi ohledně toho, že by Pardubice byly specifická bezpečnostní díra v ementálu.
Malá poznámka. V Praze na hlaváku kódování není. Je pouze v tunelech (na obě strany). Ty jsou součástí stanice. A ještě tu je výjimka, kód není ve Vinohradském tunelu směr Smíchov…
K ETCS bych dodal, že Správa se chová, jak kdyby to bylo nutné zlo bez jakéhokoliv přínosu a tak zapnutí zabezepčovače plánuje na nejzazší možný termín, namísto aby jeho zapnutí urychlila.
Asi jako mít povinnost osadit na mostě zábradlí, tak ho tam namontovat až 1.1.2025, do té doby musí lidem stačit páska.
Zdá se mi to nebo ne. Ale ten Regio dokonce bliká, protože vidí proti sobě vlak. Samozřejmě už je pozdě
Ano, bliká.
Stůj zastavte všemi prostředky
Moderní mašiny už tohle dělají automaticky po zmačknutí červeného tlačítka, které tam mají. Zavede se rychločinné brždění, stáhne sběrač, vypne proud a začnou blikat reflektory.
Tak jsme si přečetl asi 10x kdyby bylo to a to, a kdyby to bylo zapnuté ,možná by se nic nestalo. Aby nějaký bezpečnostní prvek fungoval dobře musí fungovat vždy, jinak je k ničemu. Jinak mi ten komentář přijde jak reklamní brožura AŽD ve stylu, dáme video přenos videa z přejezdu do loko a fíra se bude koukat jestli na přejezdu není překážka. (klaunovský smajlík) Jako já v tuto chvíli celou událost vidím tak, že jeden fíra projede stůj a druhý fíra čumí někam do blba a bez brždění to narve čelně do jiného vlaku. Pojďme dát kamery na stanoviště… Číst vice »
Náklad viditelně brzdí…
Nejsem o tom přesvědčen, ale budu samozřejmě rád pokud to DI vyvrátí.
Kdyby blbost nadnášela….
Zrovna v Pardubicích vjíždím často „proti“ jinému vlaku, zvlášť v noci se vzdálenost odhaduje těžko. A místo koukání do blba se snažím postřehnout, kam ty vexle stojí… No, doporučoval bych Vám, svézt se někdy na stanoviští, ono to vypadá trochu jinak…
Až bude stanoviště zabírat kamera, bude asi dost lidí pracovat raději jinde. (já určitě)
Díky za rozumný komentář, já svůj psal dost ve vzteku, za což se omlouvám. Chápu, že na vícekolejné trati a obzvláště v noci je náročné zaregistrovat jízdu na obsazenou kolej. Navíc to strojvedoucí nemůže očekávat. Chtěl jsem vyjádřit znechucení nad tím, že se všude píše jak zabzař není, přitom hlavní chybu udělal pravděpodobně strojvedoucí, projel stůj. V ČR máme tisíce kilometrů mnohem hůře zabezpečených tratí a zde v Pardubicích má být po dokončení modernizace to nejmodernější, které by nehodě opravdu zabránilo, ne jen možná jak u těch ostatních. Kamera na stanovišti je extrém, chápu. Je jasné, že pokud by to… Číst vice »
Kamera by tam byt mela, ale mela by smerovat dopredu. Minimalne by to zkratilo vysetrovani obvyklych sebevrazd a nemusel by kvuli skokanovi stat byt zablokovany hlavni koridor minimalne na pul druhe hodiny.
Někde kamery jsou…
https://youtu.be/yOQ2ClT15sE
Kamera je dnes v každém druhém nákladním autěa při nehodě je to velmi užitečný zdroj informací. Některé firmy dávají i kamery které snímají vnitřek kabiny, záznam se automaticky po pár minutách maže a v případě nehody se uloží, takže se ví, jetli řidič náhodou nedělal něco, co nemá. Fírové by s tím asi problém mít neměli (?)
Pokud budete předpokládat,že vlak co jede proti nezastaví,nebo že vás mine,tak to mužem rovnou zavřít.
V roce 1990 nabízeli Československé federativní republice Němci PZB, které se mělo plošně instalovat na síť tehdejších ČSD, protože v Československu v tu dobu nebyl žádný skutečný zabezpečovač (LVZ je prostě jenom barevná hudba, nic víc). Tehdejší vláda vedená Občanským fórem, to odmítla s tím, že tehdejší LVZ stačí. Jedním z nástupců OF byla v roce 1991 ODS, když OF zaniklo, hromada členů z OF přešla do ODS. Sečteno podtrženo strana ODS má na rukou krev čtyř nevinných cizinek, které se vracely za svými rodinami. A samozřejmě jakoby se nechumelilo. Oni svojí chybu, kterou tehdy udělali a dodnes je tato… Číst vice »
Nesmysl. Jednání o náhradě stávajícího systému přenosu kódu běžela už za bolševika (1988-1989), kdy bylo rozhodnuto, že se Československo připojí k projektu jednotného evropského zabezpečovače (dnešní ETCS) a „adoptuje“ jej jako náhradu stávajícího přenosu kódu. Tím šel pod stůl vývoj nového národního zabezpečovače i nákup technologie ze zahraničí (a to PZB považuju za naprosto dokonalou kombinaci technické jednoduchosti a účinnosti). Bohužel se vývoj ETCS strašně opozdil + trvalo dlouho, než se objevila vhodná varianta, co by nám nesnížila propustnost. Takže stávající přenos kódu přežil jako zombík o desetiletí víc oproti plánu. A ne, není to vina ODS, jde o rozhodnutí,… Číst vice »
A proto studie ČSR VRT z roku 1990 počítá s převzetím LZB nebo TVM430 pro Československé vysokorychlostní tratě a řeší kompatibilitu s LVZ. Ano v roce 1988 za bolševika jeli soudruzi do Bruselu se souhlasem Moskvy aby vyřešili ETCS, dobrá blbost teda. 🤣🤣
Tak tehdy nebyly ani jasné technické detaily vyvíjeného ETCS, takže dává smysl, že pro VRT projekty se opíralo o dosavadní technologii LZB.
Jinak v roce 1988 se fakt už pro posvěcení do Moskvy nemuselo. Je dobrý si uvědomit, že s glasností a zároveň s postupným ekonomickým rozkladem přestával SSSR mikromanagovat záležitosti států Ostbloku i ve vztahu k Západu.
Tuto konkretni problematiku neznam, ale ani v jinych oborech se tehdejsi KSC nechovala jako bychom byli nekde na ostrove. V techto smerech se nase zeme chovala normalne evropsky.
Tak např. ve Škodovce akceptovali západní normy pro auta. To proto aby Škodovka mohla vyvážet na západ a soudruzi měli tvrdou měnu.
V druhé půlce 80. let se to uvoňovalo tak nějak postupně a přesto moc pomalu.
Personální kontinuita mezi vládou Mariána Čalfy a dnešní ODS je nula. Jen jako perlička – ministrem dopravy byl tehdy jistý Ing. Nezval z AŽD.
To je ale nesmysl. Totální konspirační teorie.
Ne není. PZB bylo nabízeno plošně když měla přijít na řadu modernizace koridorů na 160 na začátku 90.let, bylo však zamítnuto.
Předvedl jste konskrukci obvinění, která je úplně stejná jak od KSČ v 50 letech. 12 let byla u moci opozice a udělala něco pro zmenu? Udělala plusmínus ***ové!
… mimochodem INDUSI 54 z roku 1954 chybí taky kvůli ODS?
Šetřilo se na nesprávném místě.
Generál po bitvě
Jenže těch bitev už bylo dost na to, aby SŽ a MD byly plné generálů, co můžou situaci zlepšit.
Generálové jenom na výplatní pásce. Odpovědnost nula.
to je bohužel smutná realita, funkce a peníze ano, ale zodpovědnost nezájem.
Akorát těch generálů jsou plné jen hospody a diskuze na Internetu.
Ano, všichni brečí, jak je ETCS drahý 😀
Dobré ráno, každopádně je to průšvih a nejen fíry. Pokud je stanice zapojena na dálkové řízení, tak se musí přenášet signály o poloze výhybky. Takže otázka zní – Proč není/nebyl propojen rozřez výhybky s generálním stopem?
Druhá otázka, na kterou nám odpoví logy. Pokud odjížděl na čistou zelenou od nástupiště, musel to být padák. Jinak by to měla být zelená s výstrahou nebo 40+výstraha. Neznám místní poměry, ale pokud měl zelenou, dal „kouli z okna“, tak se hůře zastavuje.
Generální stop byl aktivován (dle jiných článků, realitu ukáže DI). Jenže bylo to pozdě.
Tak to bych chtěl vidět, jak by Generální Stop propojený s rozřezem, dokázal zastavit vlak když by už byl třeba 30m od protijedoucího vlaku. 🤡
Padák to nebyl, měl od peronu výstrahu na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost, tudíž bílá a horni žlutá.
Tam nebylo rozhodně 30 metrů.
Pokud tam byly takto naskládané návěsti, tak je mi kluka líto… Ale jak píší mnozí – tady chyběla lidsky podaná informace, že to nebude normální odjezd…
Včera pan Kupka v TV svým líbezným hlasem řekl, že je dobrá zpráva, že ETCS bylo instalováno a za půl roku bude zapnuté, takže oni dělají vše dobré pro zabránění podobným nehodám. Dost škoda, že se redaktor nezeptal, jestli náhodou kvůli tomu nedemontovali stávající zabezpečovač a nepřipravili tak právě na půl roku půdu nehodám.
LVZ byl demontován v rámci kompletní rekonstrukce stanice a vracet ho tam na půl roku by byla ekonomická sebevražda.
Což neomlouvá plánování SŽ, které je obecně dost tristní.
Jj takže když to shrneme, díky zvyšování bezpečnosti vyhasly čtyři životy. Evidentně pionýrská doba.
Jenže to není díky zvyšování bezpečnosti, není to ani kvůli zvyšování bezpečnosti. Je to kvůli tomu, že se to zvyšování bezpečnosti pořád odkládá.
A ví se, kolik by to stálo? Jestli to náhodou škoda nepřevýšila a nedejbože co se ještě během půl roku stane…
Škodu známe teď. Škoda, že nikdo tu škodu neznal před rokem.
Což neomlouvá přístup: ETCS až budeme muset, dřív nezapínáme.
Je zajímavé zaklínat se penězi, když jde o bezpečnost. V tom případě by měl být pojmenován ten, kdo vyhodnotil rizika a rozhodl o současném stavu, který klade na už tak přetížené lidi další zátěž. Každý strojvedoucí a výpravčí by měl mít sekretářku.
Máte pravdu, podobně se odpovědní pracovníci zachovalí ve Studénce, když povolili natahovat most nad kolejemi za plného provozu.Tito v uvozovkách ekonomové měli jít za takovou úsporu do tepláků okamžitě.Bylo by však daleko lepší aby takové nápady nebylo možno realizovat.Prachy a jen prachy lidí máme dost a pojišťoven také,se ztrátami se asi počítá.
Aha, takže to nešlo udělat jinak, než na půl roku “zhasnout” a prostě vystavit lidi riziku smrti? Bohužel to trvalo pouze pár dní a hned 4 lidé zemřeli
Tohle „riziko smrti“ máte jinak v Česku asi na dvou třetinách sítě. Jestli takhle přistupujete k nebezpečí i jinde než na železnici, tak, předpokládám, nevycházíte z dobře opevněného sklepa.
Ne kvůli tomu opravdu nedemontovali původní zabezpečovač. Demontovala se celá stanice a je nová. V rámci toho nebudovali nové kódování.
Jestli nebude za toto někdo potrestán, musí se podat trestní oznámení. Situace se musí vyřešit, aby se vytyčily mantinely. Takto to dál nejte. To budeme čekat na další nehody ? A reportáž jsem viděl a neskutečně mně štve, proč se ho na to redaktor nezeptal …
Opravdu máte pocit, že právo v Česku sahá až takto vysoko? Haha.
Bohužel mám z videa pocit, že i když nic neporušil tak fíra ČDC odbouchnul rychlobrzdu těsně před srážkou – jde vidět odfouknutí a 5 vteřin předtím prostě asi nekoukal před sebe. něco jako když srazíte na dálnici stojící auto, protože koukáte jinam. Ale to jen tak možná vypadá a závěr DI uvidíme koncem roku. Toto není žádné obvinění jen mě to tak připadá. Ale stejně čekám mínusové lajky že.
I kdyby koukal, není vyloučeno, že do poslední chvíle „věřil“, že se protijedoucím vlakem mine po sousední koleji. Najížděl přece z dvoukolejné trati. Podle znaku vjezdového návěstidla nepozná, na kterou kolej má postavenou vlakovou cestu. A i když musel být zpravený o průjezdu beznapěťovým úsekem, nemusel (nemohl?) vědět, že bude přejíždět do lichých kolejí.
Hodně zajímavý postřeh, v jakých šrotech to jezdíme
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4635270
Řekl bych, že hlavní vinu má ten, kdo rozhodl provozovat důležitý dopravní uzel bez zabezpečovače.
Jednoznačně. Už měl být v klepetech a bez starosti, co bude dělat do konce života.
Ne,hlavní vinu ma fira. Ten jel kdy neměl
ESA44 není zabezpečovač? 😀
Esa je tratovy/stanicni zabzar. Chrani vypravciho aby neudelal chybu, nikoli firu a jedouci vlak. Skutecne mame zabezpecovac, co chrani proti chybe vypravciho, jiz dekady. Vlakovy zabezpecovac co bude chranit proti chybe strojvedouciho implementujeme az ted.
Ale zabezpečeno to bylo předpisem, strojvedoucí musí respektovat.
Chyba se nepřipouští.
Hustý, takže ty vagony zmuchlala setrvačnost nákladních vagónů. Jak by to vypadalo při větší rychlosti, nechci domyslet…
Lze vlak zastavit tak, že nezůstane zabržděný? Protože ano, ten vagón sešrotovala kinetická energie nákladního vlaku. Ovšem pokud by RegioJet nebyl zabržděný, spíš by ho to odrazilo zpátky a možná by to nedopadlo tak tragicky. Tím nechci hodnotit kdo se jak zachoval, nebo mohl zachovat, jen mě to zajímá.
Lze ho zastavit a pak odbrzdit. Ale to odbrždění trvá podstatně déle, než kolik měl RegioJet od zastavení do nárazu. Kromě toho byste to musel udělat ze stanoviště, kde už v té době ale nemáte co dělat, protože ležíte ve strojovně.
Kdo furt vymysli to behani do strojovny? Na modernich masinach se zustava v ocelove kabine, otocit na sedacce a drzet se. Neskakat ven ani nebehat do strojovny. Souhlasim s tim ze po rychlobrzde a tedy vypustenem potrubi by potreboval vic casu nez mel na opetovne odbrzdeni soupravy.
No, tak jsem nemoderní, no…
Cestující v nezabržděném vlaku, by dopadli hůř. 🤪
A to se všichni významní zaklínají tím, jak dbají o bezpečnost tím, že rychlost je omezená na „jen“ 100 km/h. Při střetu v této rychlosti (který není v budoucnu vyloučen) na následky raději nemyslet – to by mohl být rozdíl dvou řádů.
Tak to můžeme uzavřít. RegioJet projel a zastavil. Narazil ČD Cargo.
Regio projel na „stůj“
Projel, vjel do cesty jinému vlaku a zastavil.
Jarda by to svedl ve finále ještě na fíru Carga 🙂
Rovno na Isaaca Newtona. Keby nebol vymyslel zotrvacnost, stihlo by zastavit aj Cargo.
Takže stačí odstranit Regiojet a projetí stůj v Prazev na Hl.n. ignorovat. Problém vyřešen!!!
A nebo taky vůbec ne a problém je systémový.
Stoupněte si doprostřed levého pruhu na dálnici a nehýbejte se.
Miliardy sem, miliardy tam a stejně to ještě za miliardy předělám… A jak je na tom s kódováním trať Praha – Lysá nad Labem?
Pravděpodobně stejně. Ale když nebude mlha a strojvedoucí budou dávat pozor, tak se nic nestane.
Cargo moc do zastavení nechybí. 4 životy, které nemusely vyhasnout.
Samozřejmě u nákladů trvá zastavení dýl a v obou mašinách dělali oba chlapi po zjištění průseru co mohli. Tzn. rychlobrzda.
Může mi nějaký odborník na stavění vlakové cesty vysvětlit, proč byly vlaky nasměrovány na 1 společnou kolej, když tam je k dispozici 5 kolejí a systém výhybek určitě umožňuje pohyb mezi nimi v obou směrech?
Četl jste vůbec ten článek? Náklad jel do kříže a vlaková cesta osobního končila u odjezdoveho návěstidla. Co je na tom špatně?
Že výluka a ze sudé skupiny se nedalo jezdit na Přelouč ?
Nebyly. Cestu měl postavenou jen nákladní vlak, vlak Regiojetu patrně nějakou výhybku říznul a vjel na postavenou cestu nákladního vlaku.
Přečti si to ještě jednou a pomaleji.
Nu nebyly jak je výše popsáno expres si cestu postavil sám, protože nezastavil tam kde měl – před návěstidlem zakazující jízdu.
To, ze je tam pet koleji, jeste neznamená, ze pet koleji je mozne pouzit pro dany smer jizdy.
Zkáza železnic a MDČR – de facto nehody. Po miliardové rekonstrukci je zabezpečení na páteřní trati nižší, než před ní. Tohle je kocourkov, to není normální. Hlavně že gauneři z vedení SŽ mají svá teplá místečka. Je mi fakt k zblití. Viníkem nehody je systém, který tu generální ředitel Svoboda a ministři dopravy posledních let tolerují a podporují. Hnus! Zkáza železnic = nejstrašnější státní instituce.
…de facto viníci nehody. *
To je zase blábol… 🙄
Jj, a jindy byste si stěžoval, že se barvičkovač zřizuje na půl roku před výhradním provozem ETCS a že to jsou zbytečné náklady…
Jsem přesvědčený o tom, že levné dočasné řešení existuje.
Jaké?
Třeba tak, že signál pro opakovač se nemusí šířit jen kolejemi, ale drátem, který by šel po zavedení ETCS snést a celé to použít zase při jiné rekonstrukci?
Navíc by mohlo stačit to použít na 4 nejvíce využívané dopravní koleje?
Výluka?
To by mě zajímalo.
Problém Česka jsou právě ty desítky let promrhané hledáním levných, zato atypických řešení.Kde ve výsledku narazíte na to, že potřebnu výbavu nemají všechny vozidla. Takže zafungování těch národních bastlů je tak trochu loterie. A třeba u GSTOPu v TRS stačilo, aby fíra nepřeladil nebo naladil chybně. A stal se nezastavitelným.
„Show me, dont tell me!“ Geddy Lee
Sorry, pokud je to tam v nějakém dočasně provizorním stavu, mělo být učiněno další adekvátní opatření. Třeba měli jet ve dvou. Nebo ten vlak neměl být vůbec vypraven, pokud nemůže dojet až na širou trať. Jenže by měl drobnou sekeru a tím pádem by přispěl ke snížení odměn vedení SŽ za nezpoždění?
Běžte pracovat do SŽ a nařiďte všem dopravcům se všemi vlaky přes Pardubice jezdit dvojmužně.
Pecka.
P.S.: nepovede to k více nehodám, protože se prostě zakecají?
Také mne napadlo že v této provizorní fázi bylo bezpečnější vypravit expres tak jak píšete.Kolik mohlo činit opoždění, když už náklad již vjížděl do stanice? Jestli měl rychlík sekyru dvě minuty, není to muška?Samosebou po průšvihu se snadno mentoruje,ale souhlasím s těmi kteří tvrdí že v takovýchto případech bylo na místě aby dispečer seznámil strojvedoucího s tím že nebude přímo odjíždět nýbrž čekat na vjezd Cargo.Pro strojvedoucího rychlíku není běžná ( nebo alespoň dříve nebyla) situace aby zpoždený neodjížděl přímo.Ovšem pokud je pravda že míjel dvě výstrahy(předvěsti) má problém minimálně morální.Porušeni NP jej jednoznačně viní z mimořádně události.
A tomu vážně věříte, že po zkušenostech s Uničovky bude od 1.1.2025 provoz ETCS bez problémů ?
Bude z toho další český bastl?
Nejlepší bude zavést autonomní vlaky.
Pane Suro, myslim si, ze z pohledu zdopravy.cz by jste mel tlacit na Ministra dopravy, aby se vyjadril, jak je toto vubec mozne. Nove opravene nadrazi, investice 6,5 mld a strojvedouci jezdi na oci? vazne?
ETCS je málo? Já bych ho zapnul povinně dřív, třeba už zítra ale obávám se, že to by spousta lidí nerozdejchala 😀
No světe div se, ale nerozdejchala. 1) ne všichni strojvůdci už mají hotové školení 2) i když většina vozidel už ho má, tak jim to stejně nefunguje 3) stejně tak nefunguje na některých úsecích dráhy, byť je tam nainstalované.
Takže můžeme říci, že zásadní problém je toto a ne že na na půl roku nedali kódování pro barvičky.
Fakt by to půl roku před výhradním provozem mělo fungovat v rutinním režimu.
Obávám se, že nezapnul. Představujete si to jak Hurvínek válku…
ETCS tam žádné nebylo (aktivní).
Ono by stačilo ETCS zprovoznit a vyžadovat pro vybavená vozidla, přičemž umožnit provoz vozidel nevybavených do 1.1.2025, jak bylo domluveno dřív.
Kdepak, Kupka bude hrát mrtvého brouka, jsou volby.
Proto by mel Sura medialne tlacit a ptat se a psat clanky, medializovat …
Pokud je opravdu nezavisly novinar tak je to jeho povinnost
…ty jseš dobrá kreatura…
Vy si to představujete jak v demokracii…v té už dávno nejsme, už jsme pod vládou oligarchických a dalších mafií, které platí mordy těch politických kašpárků na billbordech, abychom měli „klid na práci“ a připadali si, že o něčem rozhodujeme.
A spoustě lidí zase vadilo, že jel k nehodě a šel před kameru.
Dle jeho slov jde o čistě spekulace..
No asi něco tají.
Mr. ministr tam jel, Mr. ministr mluvil do médií, Mr. ministr povídal, Mr. ministr…až to zapneme… 1 chyba a 4 mrtví + materiální škody. Je to o prioritáxh této země za posledních 30 let. A že tam těch ministrů sedělo 😬🙄🤥
A zase ty kdyby s LVZ. No tak kdyby bylo povinné ETCS L2 FS, pak by ani VNPN potřeba nebylo. Jen strojvůdci budou smutní, že na té mašině jsou už jen panáci, co ten vlak neřídí a že tu jejich mašinu ovládá někdo klikáním na CDP 😀
Dokonce i L1 a nevýhradní provoz by stačil, TRAXX by zastavil. Jenomže ministerstvo posedlé očekáváním vlastní slávy od 1.1.2025 to nechá vypnuté.
To je až trochu moc optimistické datum když dodnes jsou výpadky ETCS.
Výpadky ETCS se projeví tím, že vlak vám v nejisté situaci raději zastaví. Zatímco archaické VZ to nechá na libovůli strojvůdce. A to je špatně už v návrhu. Bezpečnost nemůže ovlivňovat svobodná mysl strojvůdce.
Může, ale musí to být mimořádná událost, a ne idiotina jako třeba typicky tlačítko bdělosti, které je konstruováno tak, aby se dalo v pohodě mačkat i v polospánku.
Správa samozřejmě nemůže vyvinout vlastní iniciativu a výluku ETCS zkrátit a systém zapnout. To by je postavili ke zdi.
Blbé, což? Proč ho teda mají zaptnuté na zbytku sítě, když tam taky není povinné (jen na Uničovce ano)?
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal/Show.aspx?path=/Data/Mapy/ETCS_provoz.pdf
Dlouhodobé výluky jsou tam červeně, z nějakého důvodu je to vypnuté od Kolína za Pardubice, ne jen Pardubice samotné.
Protože upgrade systémově verze z 1.0 na 1.1 (včetně Pardubic). Zbytek 1.koridoru je už po upradu, proto není ve výluce.