Letectví

Stroj na peníze se nezadrhl i přes obří rušení letů. Ryanair čeká rekordní zisk

Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair
Ryanair používá výhradně letadla Boeing 737-800. Foto: Ryanair

Největší nízkonákladový dopravce v Evropě Ryanair očekává za letošní finanční rok rekordní výši zisku i přes velké problémy s rušením letů a nedostatkem pilotů. Firma patří i nadále k nejlépe vydělávajícím dopravcům na světě.

Vyplývá to z výsledků za první pololetí finančního roku (duben – září), které jsou ale z velké části ovlivněny ještě relativně bezproblémovou rekordní prázdninovou sezónou. V září už ale firmu plně postihly problémy s nedostatkem pilotů, které se mohou projevit v nižší poptávce až v druhém pololetí. Podle výsledků ale zůstává společnost stále velmi dobře vydělávajícím strojem na peníze

Pololetní zisk stoupl o 11% na 1,29 miliardy eur, počet cestujících o 11%. Tržby vzrostly z 4,13 miliard na 4,42 miliard eur. Čistá marže stoupla na 29%.

Podle zprávy pro investory průměrná cena letenky klesla o 5%, firmě se ale podařilo získat o 14% více na dodatečných příjmech z prodeje dalších služeb, například poplatků za rezervaci konkrétní sedačky. Sedačku si vybírá už každý druhý zákazník. Firma přinutila cestující za výběr místa platit poté, co vyšlo najevo, že například i dva cestující na jedné letence je schopna rozsadit každého na jiný konec letadla.

Do nákladů už se promítly náklady na kompenzace za zrušené lety: Ryanair na nich vyplatil jen v září 25 milionů eur.

Flotilu rozšířilo 35 nových boeingů 737, postupně se má rozrůst na 600 letadel. Firma věří, že přijme v příštích letech dostatek pilotů, i nadále chce zvýšit počet cestujících ze 130 milionů na 200 milionů v roce 2024. Firma v pololetní zprávě zveřejnila i výši platů pilotů ze dvou hlavních bází na letišti Londýn Stansted a v Dublinu, porovnává je s Norwegian či Jet 2. V Dublinu si má kapitán od listopadu vydělat 156 tisíc eur ročně. Pokračuje tak velké vymezování Ryanairu proti Norwegian, který v době největších potíží irského dopravce s piloty oznámil, že velká část utekla právě k nim.

Ryanair zůstává optimistou i díky krachu řadu aerolinek za poslední měsíce, věří, že převezmou část jejich cestujících. Jako riziko vnímá Ryanair stále brexit, britská vláda podle něj stále podceňuje dopady tohoto kroku. Firma proto očekává letos zisk ve výši 1,4 miliardy eur za celý finanční rok, což je stejná úroveň, jakou společnost uvedla ještě před krizí s piloty.

Firma přes zimu odstaví 25 letadel, celoroční růst zpomalí ze 131 milionů na 129 milionů cestujících. Podle firmy je aktuální objem rezervací na zimu o 2% vyšší, než byl loni, ale za nižší cenu.

 

tagy