LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Stolek či hodiny, verze upcycling z A380. Emirates začínají prodávat nábytek z vyřazeného stroje

Airbus A380 společnosti Emirates. Foto. EKAirbus A380 společnosti Emirates. Foto. EK

Výtěžek z prodeje má jít na charitativní účely.

Letecká společnost Emirates ukázala, jak může vypadat doplněk do bytu vyrobený z části Airbusu A380. Fanouškům letectví umožňuje předobjednat si například hodiny či stoleček. Cenu zatím aerolinky nezveřejnily.

Jde o nábytek a doplňky z prvního vyřazeného A380 této společnosti registrace A6-EDA. Jedná se o takzvaný upcycling, kdy materiál nachází využití pro zcela jiné účely, než k jakým původně vznikl.

V nabídce je zatím konferenční stolek z podvozkového kola A380, hodiny vyrobené z palivového panelu na křídle nebo rámeček z pozlaceného loga Emirates z First Class kabiny. Dopravce nabídne ale i ocas letadla o výšce 24 metrů nebo salonek A380 na terasu.

Netradiční produkty vyrábí společnost Wings Craft se sídlem v SAE. Emirates ani výrobce předmětů zatím neuvádí, za jaké ceny je budou prodávat. Pohled do katalogu firmy ukazuje, že nepůjde o nic levného: za stolek z podvozku Boeingu 747 chce v přepočtu 48 tisíc korun. Výtěžek z prodeje má být určen na dobročinné účely.

Emirates předměty vystavují na probíhající Dubai Airshow. „Náš tým bude na veletrhu přítomen a přiblíží publiku možnosti designu předmětů na zakázku, včetně jednorázových kusů vyrobených z wingletů, okenních panelů nebo z dalších registrovaných částí letadla. Aktuálně také pracujeme na přeměně ikonického baru A380, který bude brzy dostupný k prodeji prostřednictvím online aukce,“ řekl Fawaz Mohammed Ali, zakladatel a výkonný ředitel Wings Craft Furniture.

Vyřazený stroj létal od léta 2008 do vypuknutí pandemie v loňském roce. Podle Andrewa Tonkse, ředitele společnosti Falcon Aircraft Recycling, půjde o recyklaci zhruba 190 tun kovů, plastů, kompozit z uhlíkových vláken a dalších materiálů z letadla.

Emirates měly původně odebrat 162 letadel A380, nakonec se s Airbusem dohodly na snížení objednávky na 123 kusů. Kromě části vyřazených letadel je několik desítek stále odstaveno. Do konce roku chce dopravce nasadit do provozu padesát letadel tohoto typu. Firma s provozem A380 počítá nejméně dalších deset let.

Konferenční stolek z podvozku letadla. Foto: EmiratesPanel z vyřazené A380. Foto: EmiratesHodiny vyrobené z palivového panelu A380. Foto: Emirates

 

Tagy A380 Airbus Airbus A380 emirates seznam
Žádné komentáře