Stejné vlaky, stejný čas, cena 80 nebo 297 Kč. Na vlastní kůži českou vlakovou tarifní džunglí
Jednotky Stadler GTW společnosti Arriva vlaky ve Veselí nad Moravou. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Po zdražení jednotného tarifu začínají dosahovat rozdíly v jízdném až absurdních rozměrů.
Lídl Penny styl
Nic nového pod sluncem. Tento chaos funguje už řadu let a stále se to zhoršuje. Pokud se v tom orientujete, tak ušetříte dost peněz.
Aoutr ale neuvádí nevýhody takto rozděleného jízdného. V případě mimořádnosti totiž takový cestující nemá nárok téměř na žádné kompenzace, například zajištění přípoje, návratku za zpoždění apod.
To víme už dávno, ano teď je ve všem takovej binec až to není hezký!!!
České dráhy cca.15.12. Aktualizovaly aplikaci Můj Vlak s DÚK doklady, tím pádem jsem si odinstaloval DÚKapku jak tu píší ostatní k čemu mi budou od X-Krajů IDS Aplikace, když Můj Vlak dokáže od tarifu ČD-SJT-IDS IDPK, DÚK(Nově) nepotřebuji další. Navíc jak tu byl článek ČD vlastní IDOS, nejvíce bych to propojil právě s Můj Vlak aplikací a IDOS pak smazal. Ale až se začne PID prodávat skrze Můj Vlak pak teprve všichni bouchneme šampaňské, protože OICT neintegruje celou ČR do jedné aplikace viz IDOLka s PIDLítačkou= sliby OICT chyby….. Na aplikaci Můj Vlak miluji ČD Kredity a placení jimi Jízdné,… Číst vice »
Tak jste měl v tom Kařezu zatáhnout za záchrannou brzdu…:-) Ale vážně: je to fakt blbinec. Nemluvě o starší generaci, která za takovýchto podmínek kolikrát radši ani necestuje.
Tak to vime všichni davno. Jen nechápu proč pan redaktor musel obětovat celou neděli ve vlaku když si to mohl v klidu nasimulovat za 5 min. u kompa.Marne přemýšlím čím je teď ta reportáž lepší
Třeba nevěřil vlastním očím
Měl to na vlastní kůži a nás čtenáře to nestálo ani korunu.
Podmínkou není, že vlak musí stavět v Kařezu ale to, že je to Os nebo R a ty v Kařezu (na rozdíl od EC/IC, kde PID tarif neplatí) všechny staví.
Fakt jsme s kolegou zkoušeli jezdit vlakem, ale po zhruba roce jezdíme zase autem. Ve dvou je to cenově nastejno a flexibilita, nehledě i na celkové pohodlí zcela nesrovnatelné
Ve dvou to je specifický případ. Nás jezdí šest, do auta se nás vejde pět. Tak toho jednoho buď necháme doma, nebo ho pošleme vlakem. 🙂👍🥃
Už je to tady! To jsme chtěli! To jsme opravdu chtěli? Dobře nám tak!
Božínku, božínku, pokud ti to přijde drahý, můžeš jít úplně svobodně pěšky. Kupovat si na jednu cestu hromadu dílčích jízdenek je vážně na palici 🙂
Jde o poukázání na celkovou nelogičnost českého tarifního systému. A proč spousta lidí jezdí vlakem? Protože nemají tolik peněz, takže si hlídají každou korunu. Jednoduché.
Ale přesně tohle přeci rozbíječi unitární železniční správy chtěli! Mnoho dopravců, mnoho tarifů, vzájemné neuznávání jízdních dokladů –> jedna jízdenka na jednu cestu je buď nemožná, anebo šíleně drahá!
Jízdenky ČD do zahraničí jsou v době adventu taky solidně přepálený. Děčín – Dresden jednosměrná za 697 Kč ve druhé třídě, 1259 Kč v první. U DB je to za 18/34 eur. Jen pro zajímavost, taxi stojí 2200Kč.
Nebude to spis tak, ze diky poptavce jsou uz ty zlevnene jizdenky vyprodane a zbyva jen flexi za standardni tarif? To tyden pred Vanocema fakt neni prekvapive…
„U DB je to za 18/34 eur“ — to je, jestli se nepletu Super Sparpreis, tzn. vazana na konkretni vlak a vicemene nevratna.
A co takhle kombinace s jízdenkou Labe.Elbe.Je to delší cesta,ale o moc ne a vyjde to levněji.Ze Severu Čech nemá cenu jezdit za draho.
A přitom to bylo tak jednoduché. Nařídit všem dopravcům, krajům uznávat jízdenky čd, tarif čd. Slevy A prodávat přes jejich eshop. Jejich pokladny. Automaty. atd. Tak jako ve Švýcarsku.. Ale to tady zas nějací zástupci soukromých řvali, že ne.. To je nefer.. A zlé čd.. A jaký je výsledek vidíme.. A to někteří nechtějí vidět jednu věc.. Kolik všechny ty pitomosti ještě stálý… Všechny ty krajské odbavovací nesmysly. Apky, stránky automaty, systémy. Na to brali zase dotace.. A zcela funkční skvělý systém čd jednou vyvinutý vlastně poslali do kopru.. Zařízení, vybavení, pokladny automaty atd. atd.To je zacházení peněz daňového poplatníka.… Číst vice »
1) Skvělý funkční systém ČD – kde jste ho viděl?
2) Proč by všichni dopravci a kraje měli chtít uznávat jízdenky konkrétního dopravce? To pak můžete nařídit v ČD uznávat jízdenky GWTR apod. V DPMB mají dle vás taky uznávat jízdenky PID nebo PMDP?
Já jsem před tím dlouho varoval, že takové provedení kraje + liberalizace z Vás vlastně nás udělají politici jen pitomce. A že velmi zdraží a zkomplikují vlakovou dopravu v ČR. Ta která byla jedna z nejlevnějších v Evropě. Stolo se. Cesty zpět moc nebudou. Jak mile nějaký politik zvýší daně. Obvykle je zpět nikdo nevrátí. Já chci vidět, jak si někdo bude naklikávat tyhlety pitomosti někde v automatu na přestupu. Nebo v mobilu. Instalovat nějaké přiblblé apky, aby jel vlakem. Studovat.. Bez pokladen, průvodčích.. Ne nebude.. Pojede autem, dokud je EU a český stát a kupka se svou stk nezničí.… Číst vice »
Ona pořád jedna z nejlevnějších je. A tam, kde je to levnější, tak tam úroveň zdaleka nedosahuje toho, co máme v ČR. Jen si toho nevážíme.
A jediné co tato vláda udělala, že ještě one ticket brutálně zdražila. Přestože cena elektřiny ve vlaku směšná a nafta stojí stejně. Taj su hráli na inflaci. To samé některé kraje. Jenže oni pak dělají skutečnou inflaci..S cenou tepla, kterou taky neřešili. A to dělá čr nekonurenceschopnou a předraženou.
Za mě není podstatná tak cena na vlakokm od objědnavatele. Ale jestli tím vlakem někdo jezdí. Sorry..
Naštěstí existují auta 🙂
zatím..
Je dost rozdíl zda člověk jede sám, nebo s dětmi. A hlavně kam. Čeká mě teď 30.12 cesta z Neratovic do Karlovy Studánky. A ať sem kombinoval jakkoliv nakonec jedu za tarif CD do Bruntálu a odtud na odis dal, protože lepší kombinace není. Kdybych chtěl jet na krajské tarify a ještě s dětmi (2+2) tak se cesta prodlouží o další hodiny. V tomto případě by na cenu tam a zpátky už imho vyhrálo auto :). Jinak ale kamkoliv jedu vždy hledám krajské tarify. Akorát mě rozčiluje že je to detektivka a vyznat se v tom chce věnovat tomu čas.… Číst vice »
Tohle je jedna z věcí, na které by chtělo zapracovat nejdřív – aby na sebe krajské tarify smysluplně navazovaly. Třeba v rychlících Přerov – Brno nejde navázat tarif IDSOK / IDSJMK, protože rychlík Nezamyslice projíždí (žlutý ale stejně neumí prodat IDSOK ve vlaku) a dřív to nešlo ani na ODIS, protože byla hranice v Polomi.
A netušíte prosím někdo, proč na většinu rychlíků R18 nejde koupit jízdenka IDSOK resp. IREDO v úseku Olomouc až Česká Třebová..??
Tudíž nelze tuto linku řádně využít.
Snad kromě R896 to na této lince nejde, čemuž nerozumím.
Díky.
Nejspíš proto, že průjezd Zábřehem. To by jste musel jet Valašským Ex.
Díky Jene, no vidíte, to mne ani nenapadlo a asi to tim skutečně bude.. 🙁
Je to zásadní problém, páč s takovou nelze použít IDS na celé trase až do Starého Města.
U Valašských Ex2 je zase všeobecně ten problém, že nejdou v tarifu PID a IREDO.
A přestupovat z jednoho do druhého je vcelku šílenost.
Asi by to chtělo zrušit tu kolosální kravinu, že lze navázat jízdné jen tam, kde se zastavuje. Protože to tu tarifní džungli jen prohlubuje.
Z Neratovic do Bruntálu vychází nejrychlejší spojení přes Všetaty a Kolín a do Kolína se určitě vyplatí krajský tarif. Dál už za ČD.
Teoreticky ano. Praxe říká že vše rychlejší přes Prahu kvůli špatnému časování přestupu ve Všetatech.
No je pravda, že s Os na rychlík do Všetat to není úplně 100% jistota.
Krajský tarif až do Přelouče.
Nechápu proč pan Sůra má potřebu se otírat cituji o „loďky na Labi“ S tarifní džungli to nemá nic společného, nicméně nepopírám že v tarifech hokej je… Tisíce rekreantů včetně mě vítají přístaviště, stejně tak se staví přístaviště pro veřejnou dopravu. Staví se cyklostezky, budují infocentra atd.
Je to o prioritách. Loďkami se ministr chlubí, tarifem ne.
Zeptám se. Pojedu R10 z Prahy směr Náchod na PID jízdenku. Dá se koupit navazující Iredo jizdenka ve vlaku bez poplatku? (mám Iredo kartu) A kde lomit jízdné(asi Nymburk?)
Co obecně platilo, bylo to, že pokud jen navazujete na předchozí jízdenku, tak to bylo bez přirážky. Ideální bude ale zavolat na Iredo.
Určitě lomit v Nymburce, příplatek za Nymburk-Poděbrady je u tak dlouhé cesty velmi malý.
V praxi nákup navazující jízdenky ve vlaku funguje, jen na R20 občas potkávám poměrně nepříjemnou vlakvedoucí, která vyhrožuje přirážkou. Jízdenky jsou jako samostatné přepravní smlouvy, ale nikdo jiný s tím nemá problém, když se včas přihlásíte. 🙂
Já lomím až v Poděbradech pro připad, že průvodčí přijde až za Nymburkem.
Vzhledem k tomu, že nemáte možnost si IREDO koupit v Praze, ani online, musí to být bez přirážky …
Zkoumal jsem to z druhé strany, od Hronova do Prahy a z možností Chlumec, Poděbrady, Nymburk vyšel na lomení jízdného nejlépe Nymburk. Škoda, že Iredo nemá aplikaci. Směrem do Prahy se navazující jízdenka PID koupí v pohodě ve vlaku v Lítačce. Jinak nákup jízdenky ve vlaku je bez poplatku, když požádáte včas: Předloží-li cestující ve vlaku zapojeném do IDS IREDO mimo rozsah jeho zapojení platný jízdní doklad dle jiného tarifu s nástupní stanicí mimo IDS IREDO a s cílovou stanicí ležící na Území IREDO a požádá o vystavení návazného jízdního dokladu IDS IREDO bezodkladně po nástupu u pověřené osoby dopravce… Číst vice »
Já jezdím Na- Praha : IREDO do Nymburka a před Ny kupuji v mobilu PID do Prahy. Ale zpátky kupuji PID z Prahy do Poděbrad, přijde průvodčí, dám ke kontrole PID do Poděbrad a zaroveň si kupuji IREDO z Poděbrad do Na. Dřiv jsem kupovala PID z Prahy do Nymburka, ale byly to nervy jestli přijde průvodčí. Až mi jedna průvodčí na cestě z Prahy doporučila kupovat až do Poděbrad a lámat to až tam. Jinak už nejezdím. Žadny poplatek na IREDO jízdenku nedávaji . Šťastnou cestu.
Děkuji
Když jedu České Budějovice Linec tak jako držitel IN25 v aplikaci Můj vlak 477 kc Když koupím na pokladně v Budějovicích jako držitel IN25 tak stojí 343 Kč . Vyplatí se jí koupit i s prirazkou ve vlaku tak je pořád levnější. Tak že to není jen tarifní džungle ale okradani zákazníků pod dohledem státu. A pozor tohle už bylo i za předchozí vlády
Me ukazuje aplikace Muj vlak s IN25 cenu na trase Ceske Budejovice – Linz 219 Kc.
Nevím jak sem vložit foto mě to ukazuje 477kc
dnes večer … .(22:00) lze koupit na Oebb jízdenku ČB – Linz na ráno za 9,40e…
To bude spíš nějaká chyba na vašem přijímači 😀
Mně podle zvoleného vlaku a času 219 – 511 Kč bez slevy, na webu OBB 9,40 – 23,70 €. Takže to chce umět hledat 😉
Já používám i OBB mám tam kartu. Jezdím pravidelně za těch 9,40 euro jezdím Linec-Strakonice.neboj tě vyznam se
Tohle všechno zavinil stát, který dal pravomoci krajům do toho kecat. Nicméně, za mě v článku chybí dost podstatné věci. I když si koupím levnější variantu lístku, často to neodpovídá kvalitě a délce cestování. Vozový park je momentálně v ČR dost rozsáhlá stupnice a cena lístků to až na pár výjimek vůbec nezohledňuje. To samé i čas cestování. Nevidím jediný důvod, proč bych měl za cestu stejnou částku, i když jedu o 20 minut dýl.
😀
Nevím, jak Vy, ale myslel jsem to vážně.
Já též😊
Souhlasím s vámi, že to zavinil stát. Ale to, že mají kraje pravomoci do toho kecat je jedině správně a díky tomu máme ve většině krajů funkční veřejnou dopravu. Stát měl ale tarifní politiku koordinovat, usměrňovat, sjednocovat a na to se úplně vykašlal.
Zajímalo by mě, co je u Vás „funkční veřejná doprava“?
Se přijeďte podívat na Jižní Moravu. Tady IDS JMK docela funguje. Včetně zaintegrovaných MHD v Brně, Znojmě, Hodoníně, atd.
Podívat? Já tam jsem. Na IDS JMK jezdím pravidelně do Brna. A kupování přes Poseidon je (téměř) bezproblémové. Ale samotná doprava? S MHD v Brně nemám problém, ale dojíždění naprostá katastrofa. Celé to umocnil příchod ARRIVA, protože jestli na Javorník jezdí lepší vlak než na Brna, tak je něco ku***sky špatně. Už sedm čekám na příchod 21. století na S6 a doteď nic. Kdybych měl dost peněz, tak si dávno koupím auto a do té žumpy už ani nepáchnu.
Drtivá většina lidí využívá krajské integrované jízdenky, většinou předplacené, protože jezdí denně do školy nebo do práce. Takže je jen dobře, že organizaci dopravy stát delegoval na kraje.
Mě fascinuje mix tarifů ve Středočeském kraji. Ve vlaku ČD průvodčí primárně nabídnou tarif ČD, když si však řeknete, tak stvoří i PID jízdenku, ve žlutém vlaku z Poděbrad do Lysé jsem však byl svědkem, že průvodčí dal pouze tarif Regiojetu a PID že prý vůbec nejde prodat, i když ho uznávají. Tak to je zase lepší, když v krajích jako JMK nebo ÚK mají jeden a musí ho nabízet.
Vlaková četa musí primárně vydávat doklady ČD a ne PID, je to tak dané
V podmínkách je to jasně uvedeno, viz záložka „Jízdenky PID“:
https://regiojet.cz/kam-jezdime/r23
Kdyby to byly rozdíly mezi soukromými společnostmi nebo aspoň soukromou a státní tak bych to ještě skousl. Ale že takový bordel vnikl mezi tarify státního dopravce a krajské dopravy vlastně taky placené ze státních peněz je na palici.
OneTicket není tarif žádného konkrétního dopravce, ale výmysl státu.
A nejde jen o vnitrostátní jízdenky. Vyrazil jsem do Vídně na advent ale jízdenka na RailJet mi přišla drahá. Koupil jsem tedy stejnou jízdenku ne od ČD ale od ÖBB, byla přibližně za polovinu.
Protože logicky více čechů jede ráno do Rakouska a večer zpět do ČR než rakušanů. Ti jezdí zase opačně dopoledne směr ČR, odpoledne směr AT. Proto u nich nejlevnější jízdenky nebyly vyprodány.
Ovšem se aby výsledkem Vaší snahy nebyly jízdenky pouze za cenu jako má Oneticket.
Všechno bude😀 Nicméně to by byl příliš velký cenový skok. Dokud to budou Kraje dotovat v tomto rozsahu, tak vzhledem k jinému principu oneticketu tam bude vždy cenový rozdíl ve prospěch krajských jízdenek. Oneticketí přirážku lze s nadsázkou chápat jako daň za pohodlí/jednoduchost. Byť zatím ještě myslím neplatí všude v Česku, ale přesně nevím, neb ji nepoužívám.
chci jet ve čtvrtek ráno z Prahy hl.n. do Roudnice (ideálně rychlík 7:45). Může mi někdo spočítat nejlevnější cenu za cestu tam a třeba i zpátky? Nemám žádnou krajskou jízdenku, ani PID kupon.
Po přečtení zdejší diskuse jsem zjistil, že když si koupím jízdenku až do Ústí, bude mě stát na eshopu ČD 125 Kč vs pouze do Roudnice 148 Kč. Předpokládám, že s místními odborníky se dostanu na cenu pod 100 Kč.
Vůbec to nechápu a je to šílené a hlavně uživatelsky nepříjemné.
11pásmová PID jízdenka za 110 Kč
A pokud jedeš hned jinam nebo zpátky, počítej 24 hodinová jízdenka PID je za 240 Kč.
Jízdenka na express ČD Praha – Ustí občas spadne pod 120, ale chce to kupovat dlouho dopředu, a bacha na platnost v pomalejším.
Skvělý. Jako zakaznik bych kupoval na eshopu ČD a hodně bych prodělal. Ta 24h PID tedy plati i pro rychlík Krušnohor, kterým se chystám jet?
Ano, platí i v Krušnohoru, pokud tedy staví v Roudnici. Ale vy se chystáte jet v 7:45 rychlíkem Labe. Tam platí taky.
Ano, ted koukam, ze aplikace litacka mi to dokonce nabizi za tech 110. Usetrim tedy 30 kc na spoji z Modran na Hl.n. (asi pojedu vlakem) a pak dalsich min. 35 kc na vlaku do Roudnice. To stejne zpet. Neuveritelny. Objevil jsem novy svet. Dekuji!
Zaroven je to sileny, ze neexistuje jedna apka nebo neco, co poradi a spocita.
A ještě vám to bude navíc myslím platit i na mhd v Praze. Hlavní nevýhoda je ale ta, že nemáte v ceně místenku. Nicméně tento vlak nebývá zdaleka plný.
Pokud máte kupon pro Prahu, dá se cena ještě o 40 korun srazit. Pokud ho máte v Lítačce, v nastavení aplikace se dá zvolit, aby Vám aplikace kupony započítala. Jinak manuálně navolit pouze pásma 1,2,3,4,5,6,7 a čas aktivace na odjezd ze stanice Praha-Podbaba. Vlaky máte po pásmech P, 0 a B zahrnuté v ceně ročního kuponu.
Krušnohorem?? Odvážný to muž!
Není tu pastička? Hlavní a Masarykovo nádraží jsou v tarifním pásmu P jako jediné dvě stanice v Praze. Zbytek je pásmech 0 a B. S pražskou lítačkou by těch 110 Kč mohlo souhlasit, ale bez ní ne, takže za 150 Kč. Leda že by tazatel jel z Holešovic nebo Podbaby, které v tarifním pásmu P nejsou..
Naslo mo to primo v litacce Praha-modrany – Roudnice (s prestupem na Hl.n.) za tech 110 (musel jsem tam dat omezeni, ze chci pouze vlak). Takze ted sedim ve vlaku s aktivnim kuponem a cekam na pruvodciho. Predpokladam ze v S88 to bude v pohode, uvidime jak v rychliku.
PS: jak jsem psal vyse, litacku na Prahu ted nemam.
A uz jsem tim rychlikem parkrat jel a byl vzdy zcela prazdny, mistenka netreba.
Není tu pastička. Roudnice je pásmo 7 + 4 pásma pro Prahu je 11 pásem za 110 Kč bez jakékoli jiné jízdenky.
Tak.to potom ano. Vycházel jsem z toho, že Roudnice není v 7.tarifním pásmu.
VANOCNI QUEST
jeden maly logicky ukol na cas vanocniho nicnedelani – zkuste si nakombinovat cestu Strakonice-Litomerice pro skupinu dvou dospelych a dvou deti 6-10 tak, abyste dosahli
1) co nejnizsi ceny – vaha 50%
2) co nekratsi celkove jizdni doby – vaha 38%
3) co nejnizsiho poctu prestupu – vaha 12%
vánoční nicnedělání pro sebetrýznitele 😞
D4-D8? 🙂
dosel jsem k temuz reseni 🙂
Vašemu zadání chybí: 1) den cesty (je velký rozdíl mezi všedním dnem, všedním dnem o prázdninách, víkendem, svátkem); 2) čas odjezdu (opět je velký rozdíl v jednotlivých úsecích dne); 3) jaké dopravní prostředky je možné použít (je velký rozdíl mezi použítím jen vlaků nebo i autobusů, MHD a nebo dokonce OA); V takto neúplně zadaném úkolu zcela jasně vyhrává osobní automobil – 550 Kč pro všechny i s jednodenní dálniční známkou, jízdní doba 2:00 hodiny, žádný přestup. Stejnou cenu 550 Kč má kombinace jízdenek: Turista Plzeňskem Skupinové jízdné IDPK bez MHD Plzeň až 2 dospělí a až 3 děti do… Číst vice »
Tak u toho auta záleží jak které. Mě to vyšlo spíš na 660 Kč.
jj… máte pravdu, počítal jsem dálniční známku za 100 Kč a ona je za 200… moje chyba…
Ale, počítal jsem spotřebu 7 l/100 km a cenu PHM 35 Kč, při ceně PHM 33.50 Kč a úsporné jízdě se spotřebou 5,7 l/100 km by to vyšlo. Jen by se trochu protáhla ta doba cesty.
jsou k dispozici 2 možnosti – IDPK se zmenou jízdenky IDPK v Kařezu nebo Hořovicích na PID.
Idealně autobus PID ze Strakonic se změnou v Čimelicich, ale tam jede jen jeden rano na smíchov a odpoledne bus 428+metro na vysočanskou, mhd busem na letnany a pak bus 413
Jak si představujete vyhodnocování těch vah? Jako že jeden ušetřený přestup vám vyrovná zdražení o 30 halířů?
Nejhorší je že například složité odbavování v PIDu není nikde vyučováno ale je po návštěvě revizora sankcionováno a ta sankce je logicky vyžadována po řidiči, i když ten chudák aby měl dopravní fakultu na odbavení například linky 700 jedoucí v PIDu i IDOLu…
Veřejná doprava aby měla smysl musí být jednoduchá a levná a ne předražený hlavolam jako je to nyní.
Jj, už jsem zažil řidiče, co mne šokovali tím, že neuměli odbavovat a nebyli to jen ti starší, ale i střední věk. Jak je zaučuje zaměstnavatel, to mi hlava nebere. Musel sem tak několikrát platit znatelně víc, než bylo nutné, ač jsem se slušně ohradil, že bych byl vděčen, kdyby je to zaměstnavatel doučil. Jeden z nich neuměl základy ani za další měsíc, fascinující..
Tak já to taky neumím…
Souhlas. Mezi řidiči nepanuje jednota v odbavování – jednomu stačí nahlásit cílovou stanici, jiného vůbec nezajímá, kam jedete; musíte říct počet pásem. Školení na to mají, ale někteří holt nedovedou počítat…
Vlak z Prahy do Železného Brodu- důchodce + 65 za 70,-Kč + kolo 25,-Kč. provozovatel Arriva. České dráhy prodávají na stejnou trať jízdenku za 123,-Kč plus kolo za 57,-Kč. Tedy ČD o bezmála o 90 % dráž než Arriva. To už ani není lumpárna, ale svi-árna. Kde se bere u ČD ta drzost ? Je prý na zákazníkovi, aby si našel dopravce…….
Rovnou nabízí one ticket, protože tam přímo nejezdí.
Tak ještě to můžete vzít přes tamní IDS. Aby najednou nebyla drzá ARRIVA.
Tak když jedete s Arrivou, tak proč hledáte lístky na webu ČD???
Aneb jak ze sebe udelat debila snadno a rychle. Za tohle CD fakt nemuze
…a nemá být náhodou důchodce zbídačelý, nemocný a bojící se opustit svůj příbytek s portrétem Babiša na zdi?
mam obdobny zazitek na trase Nepomuk-Milovice a zpet, 2 dospeli + 2 deti 6-15………..rozdil mezi nejdrazsi a nejlevnejsi moznosti je cca padesatiprocentni…
a k tomu postrehu nize ohledne poptavky aplikace, ktera by vyhledala vzdy nejlevnejsi jizdenku pro dane zadani:
co se tyce programovani, nic to neni (defacto CtrlC a CtrlV – neni treba vymyslet uz jednou vymyslene- jen se upravuji parametry…), problem vidim spis ve zpristupneni vsech databazi jednotlivych integrovanych systemu a hlavne………kdyby to fakt vyslo a fungovalo, kdo by si dal tu praci s nakupem tech drahych jizdenek, ze? 🙂
Totéž jako implementace GDPR – stačilo by aby společnosti musely respektovat nastavení prohlížeče „nesledujte mě“ tedy odmítnout všechny cookies – ale takhle by si to nastavil každý a neměl by reklamy.
Jezdím jako vlakvedoucí na osobácích a ten tarifní bordel mě vyloženě frustruje. Cestující ani nemusí jet přes půl republiky, stačí, když chce „zpáteční“ jízdenku. IDS obvykle nejde prodat v předprodeji (když už, tak s přesnou časovou platností), takže tam s IDS, zpátky s flexi základní (pak člověk musí vysvětlovat, proč je to zpátky dražší). Další varianta je zpáteční OT, který je ještě dražší. Nebo cestujícího poslat před zpáteční jízdou na pokladnu. Vyšší level pak je, pokud jedou třeba dva dospělí.
Naprosto přesně souhlasím. Taky se lidem snažím nabídnout nejvýhodnější variantu, kolikrát na mě nechápavě koukají a kroutí hlavou…
Když už jsme u těch zpátečních jízdenek, velmi krásně vychází takové Letovice – Praha. 817 Kč za zpáteční OneTicket vs 440 Kč v celodennch variantách IREDA a PIDky… (včetně pražského MHD..)
Případně teď z nedávna trasa Čelákovice – Česká Třebová, kde se dá dostat tam a zpátky za 280 Kč (Byť teda jen pouhopouhé R každou hodinu…). V Oneticketu za lidových 591 Kč 🙂
Asi by měl někdo vymyslet aplikaci, která bude umět , při zadání startu a cíle vypočítat nejlepší cenu. To by neměl být problém .
Optimálně s navolením všech možných kartiček (In, PID, ODIS …), vč. slevových aplikací a kuponů.
Jo, zóny bohužel Fairtiq neumí.
Umí, napr. v CH to Fairtiq dokáže. Ale musí to podporovať dopravca.
Naprostý souhlas. Jen pro ilustraci : Vlak z Prahy do Železného Brodu- důchodce + 65 za 70,-Kč + kolo 25,-Kč. provozovatel Arriva. České dráhy prodávají na stejnou trať jízdenku za 123,-Kč plus kolo za 57,-Kč. Tedy ČD o bezmála o 90 % dráž než Arriva. To už ani není lumpárna, ale svi-árna. Kde se bere u ČD ta drzost ? Je prý na zákazníkovi, aby si našel dopravce…….
A co vás jako vede k tomu, cestovat z Prahy do Železného Brodu s ČD, když tam ČD nejezdí? Zaprudit si na cenu jednotného tarifu,
Důchodce no…
jednotný tarif je plus minus stejný jako jízdenka čd bez předem koupené slevy
Proč vymýšlet? Zkuste IDOS. Na příkladu z článku: Štramberk – Liberec nejkratší cestou, nabídnutá cena 660,50 Kč, jízda se dvěma přestupy, tři jízdenky na jednom místě: ODIS, Leo a Arriva, jedna platba.
Děkuji za otevření tohoto tématu. Fakt vyznat se v jednotlivých tarifech, tak to aby měl nastudováno x řádů, systémů – v jednoduchosti je síla, vůbec běžný člověk nemá možnost se v tom zorientovat.
Mam spis pocit, ze na MD jsou lide co naji pod palcem i ministra… a to kazdeho kdo tam prijde.
Já mám pocit, že spousta papalášů (ministrů, náměstků) nenakupuje a neřeší nákupy při cestě veřejnou dopravou (pokud vůbec VD používají), případně jim na (pro ně) „pár korunách“ navíc nezáleží. Teď nevím, jestli ti politici a vyšší úředníci nemají dokonce VD zdarma nebo se slevou.
Cestování v rámci jednoho IDS je fakt v pohodě a většina jízd pravidelných cestujících se takto uskuteční. Poněkud jiná situace je třeba u občasných víkendových výletníků, kteří netuší, že mohou cestovat na krajské tarify daleko výhodněji, přijdou do pokladny na nádraží a dostanou drahou variantu. Možná větší problém než nějaká kombinace krajských tarifů je nekoordinovanost systémů hromadné dopravy v jednotlivých krajích. Asi se nebude týkat většiny cestujících, ale od počátku, kdy se regionální doprava rozsekala jednotlivým krajům, měl se vytvářet systém v jasně daných pravidlech (číslování linek, odbavování, tarify, aplikace,…). Jak dlouho trvalo než se sjednotil pražský tarif se středočeským?… Číst vice »
On ale třeba pražský tarif se středočeský ještě sjednocen není, např. student si musí koupit plnou do metra a poloviční v příměstském bude.
Nebo nedejbože invalida, v obou případech 50 % sleva, ale spojit to nejde, protože Praha má jiné podmínky.
To není sjednocení tarifů Prahy a kraje, ale podmínky státní slevy po studenty, která platí pro meziměstskou dopravu, ale ne pro MHD.
Tohle studijní kolečko by měli povinně absolvovat všichni potenciální cestující vlakem, aby se vzdělali a překonali všeobecný analfabetismus v tarifních systémech.
Autem za stejnou cenu a to v 1 CLoveku tady je videt jak je vlak NEEFEKTIVNI
cca 500km za 670Kč???
Kdyz nejaky negramot tvrdi, ze amortizace auta (kupni cena, udrzba) a cas straveny rizenim se nepocita, parkuje se zadarmo na obecnim a tak podobne, tak mu to vyjit muze…cimz ale ukazuje svuj ekonomicky analfabetismus.
Jezdim za cca 250 Kc Brno Praha (vc rozpocteni IN50). 200 km je minimalne 12 litru paliva, opotrebeni BMW 320d taky neco da…no, jedna cesta bude pres litr, mozna i dva (zalezi co se do te amortizace da a za kolik se koupi/proda, zda se vrati DPH, da se neco do nakladu atp)
To je tady ale přece zvykem tvrdit, že auto mám a tak to nic navíc nestojí. Že se to auto ojede třeba 2x rychleji a musí se koupit nové nebo se staré prodá za nižší cenu, s tím se nepočítá… přitom je velký rozdíl, jestli měním auto po 3, 6 nebo 12 letech při shodném celkovém nájezdu kilometrů.
Dobrá pohádka🤣
Tohle je strašný šotoproblém. 😀
Krajské systémy jsou prostě nastavené tak aby vyhovovaly většině – lidem kteří denně dojíždí do města za prací, vzděláním, doktory, kulturou atd. A takový pravidelný cestující potřebuje často potřebuje dovézt na nádraží autobusem a obvykle z nádraží ve městě odjet MHD. Šotovýlety přes několik krajů osobními vlaky nejsou priorita protože takových cestujících je zanedbatelné množství.
Lidé cestují často a opakovaně mezi kraji na velké vzdálenosti i pracovně a ekonomové často mluví o tom, že je žádoucí, aby lidé nebyli tolik vázáni na místo, kde bydlí. Teď skoro všichni takoví pracovníci jezdí autem. Pokud se chce, aby jezdili méně autem a více veřejnou dopravou, sestava tarifů má počítat i s takovým využitím.
ale pak musí být všude navazující 30 minutový interval spojů
Ehm, řešit co je žádoucí podle ekonomů je trošku absurdní. Žádoucí je z pohledu statu a ekonomiky je třeba i aby ženy víc rodily. Z pohledu rodiny je žádoucí aby děti byly vzdělané a dobře vydělávaly. Jenže děti, ženy a celkově lidé ani zvířata nejsou stroje a podle toho co je potřeba sami žít nebudou. Nejsme dílky skládačky. Co je z pohledu statistiky fajn nemusí být vůbec fajn z pohledu jedince. Stačí si všimnout, jak navzdory všemu co ekonomové tvrdí o nájemním bydlení a jeho potřebnosti, touží u nás stejně skoro každý po vlastním bydlení a jistotě. A dobrovolně se… Číst vice »
Systém ale může být nastavený tak, aby vyvhovoval té většině dojíždějících v rámci kraje a zároveň i těm „mezikrajovým“ jízdám. To není problém. Jen se někomu nechce.
Ono na tom něco bude. Standardní cena je One Ticket a pro pravidelné cestující je tu sleva (krajské jízdné, případně slevy dopravců; de facto analogie slevových kartiček v obchodech).
A pokud chtějí na slevu dosáhnout i občasní cestující, tak s parafrází klasika („sleva není zadarmo“) musí investovat čas a nervy do studia krajských tarifů:-).
Problém je, že tento přístup může fungovat u soukromých peněz; u veřejných asi moc ne.
One ticket tedy jako nějaký standardní etalon nevnímám, je to en prostě ta nejdražší možná varianta.
nesmysl, přes hranice kraje se samozřejmě jezdí také ve velkém a to každodenně pracovně. 😀
kde se dá najít kde platí jednotlivé IDS a jejich přesahy? Děkuji
V prislusnych tarifech, napriklad v PIDu priloha c. 6 k tarifu
U vlaků je to v hlavičkách traťových tabulek.
Nedávno jsem zjišťoval, přesněji pokoušel zjistit, hranice zón v DÚK. Jediné, co jsem z nich vydoloval, je tabulka abecedního seznamu všech zastávek s uvedením, ve kterých zónách jsou. Mapa s vyznačením „hraničních“ zastávek ani omylem – jedinou takovovou (bez „hraničních“) zastávek jsem našel zapomenutou někde na webu ČD, starou asi 5 let. Naprostá neschopnost dopravce srozumitelně zpřístupnit veřejnosti základní údaje – hlavně že na webu má vyvěšeno spoustu tarifních údajů, hemžících se jazykolamným ptydepe typu tarifní jednice apod. 🙁
Situace připomíná starou monarchii, kde soukromé společnosti po zdanění nebyly schopny kvůli drahotě jízdného dopravu provozovat. V r. 1894 byly dráhy zestátněny a bylo bezstarostné jednotné jízdné až do Klausovy privatizace 1992. Privatizace veřejné dopravy u nás nebyla ekonomická potřeba, ale politický požadavek, jehož cílem je co nejvíce ničit venkov..
Ja bych rekl…ze politicky pozadavek vyvolany ideologii
Bestarostne jízdné, které zdrazovalo takovým tempem, že lidé hledali jak ušetřit formou zpáteční nebo skupinové jízdenky a pak musel přijit zákaznický tarif, protože s tehdejšímu platy už to jízdné nebylo pro častější cestování finančně únosné a bus byl.skoro všude o dost levnější. Ony ty krajské tarify začaly pak vznikat jako nutná reakce na to, aby kraje měli lidi v busech a vlacích rozumně rozložené, když s dopravcem nebyla řeč a ten chtěl jen dotace a vozit klidně vzduch a arogantní průvodčí a pokladní se tvářili, že ty ceny jsou úplně ok, protože měli rezijku pro sebe a rodinku. Jenže ono… Číst vice »
Největší nesmysl generuje prstencový PID tarif v kombinaci s tangenciální cestou.. Krom popisované také např. Mělník – Kutná Hora, PID 50 Kč, OT 261 Kč..
Jo, Všetaty-Kolín, 5 pásem. Všetaty-Neratovice(ORP, školy, mnoho cest) 6 km, 3 pásma.
…koukám podle komentářů, že dráhou jezdí povětšinou prudiči a podivíni, kdy každý pátý je dekubita, kteří každodenně dojíždějí z Veřovic do Lenory a zpátky…a 40 000 je podprůměrný plat:)
Jak je to nedávno, co jsem jel za dcerou z Prahy do Letovic a pak zpět. Jízdenku v Praze jsem si koupil až do Brna, protože to bylo levnější, než do Letovic. Zpátka jsem si v Letovicích koupil jízdenku z Brna do Prahy, protože to bylo levnější. Která pitomá hlava to vymyslela? Stejně tak bývalo před léty levnější zakoupit v Praze jízdenku do Teplic a vystoupit v Lovosicích, než si kupovat jízdenku z Prahy do Lovosic.
Speciální nabídky na spojení hlavních aglomerací jsou naprosto normální marketingová praxe. To rozhodně není největší problém.
Já neříkám, že největší, ale je to kravina. Navíc uměle se tak navyšuje počet cestujích mezi stanicemi, který je nesmyslný a zmenšuje se počet cestujících mezi jinými (zřejmě nedůležitými) stanicemi.
Že místenka do expressu stojí míň, než jízdenka do couráku, dává smysl i ekonomicky. (Bez ohledu na konkurenci, třeba hodiny posádky i vagonu).
Dokud expressní jízdenka platí i v couráku, může to ve sčítání cestujících dělat zajímavosti, ale pochybuji že to sčitači nemají ošetřeno. Ostatně pásmová/zónová jízdenka taky neznamená, že jedu z hranice pásma na hranici pásma.
Dvoulitrová Kofola v akci je taky kolikrát levnější než litrovka. Stejně tak jsou určité relace někdy v akci.
Jakoze kdyz jednu debilitu prirovnate k jine debilite uz vam to neprijde debilni, protoze to tak dela vic „manageru“? 😀
A litrovka stojí stejně jak pullitrovka, ale málokde najde litrovku chlazenou, že. Takže to už důvod má.
V Německu tohle před nástupem Deutschland Tibetu řešili aspoň trochu dustojneji. Pro určitě oblasti byl určitý lístek, který byl Tages Tiket. Například Bayerwald Tiket. Koupil jste a platil na celé trati. Nevyplatil se na 2 zastávky, ale třeba od 6 zastávek už byl výhodnější. Pro nějaké extra dlouhé cesty byla + verze. Obdoba nějaké té Ostavy XXL. V praxi to je podobné, jako koupit si lístek dal a vystoupit dřív, ale… aspoň to vypadá méně debilní.
Krásně napsaný článek … cestuji na výlet každý víkend a v létě i přes celou republiku, tudíž musím mít takto všechny integrované tarifní systémy a znát, kde co navázat a jak si v každém kraji koupit lístek. Ono to není až tak těžké, každé smluvní podmínky mají maximálně 30 stránek … A jde tím hodně ušetřit .. zvláště když je potřeba zkombinovat až 4 kraje a ještě i OneTicket … Největším paradoxem v tomto byl asi před rokem Zlínský kraj, který umožnil nákup celodenní jízdenky v aplikaci Můj Vlak … a pak se touto aplikací prokazujete v autobuse … no… Číst vice »
A to ještě není spocitano, kolik všechen ten binec stojí. Jen každý kraj v tomto okruhu zamestnava cca 150 až 250 lidí.pri platu 40 000 je to za jeden kraj …no počítejte sami.
Stačí mít jednoho státního dopravce a budete mít jeden tarif.
Jak prosté drahý Watsone .
Prosím jenom to ne. S monopolem ČD a jejich dobytčáky už máme zkušeností dost.
To víš že jo… 🤦🏻♂️ Rozhodně raději pojedu v létě s ČD v klimatizovaném voze, než v prasáckém vydýchaném žlutém cirkusu, kde je vždycky na omdlení.
Třeba v klimatizovaném honeckeru, viď
Tam si aspoň otevřu okno, ty chytrolíne. A co asi udělám ve žluté kobce, kde je 1% kyslíku a 60 stupňů na teploměru?
A když se přižene letní déšť, máš to v otevřeném henckerově okně i se sprchou zdarma, já vím. Nádhera.
Jestli se tobě líbí víc sprchovat se ve vlastním potu u Jančury, nádhera.
Existuje snad 1 kus se stahovacimi okny. Jednou jsem ho potkal z Pardubic do Kölnu.
A kde si myslíš, že se vzal ten klimatizovaný vůz…. On je tu právě díky demonopolizaci.
Hned bych bral zase přehledný monopol s Českými drahami. Než cpal prachy do ciziny.
A ještě něco velmi nechutného navrch: pokud potřebují handicapovaní asistenci na nádražích (nevidomí, vozíčkáři …), jsou nuceni si kvůli vyhovění žádosti kupovat OneTicket jízdenky, jinak žádosti nevyhov – zamítmnou z důvodů kapacitníchí, přehodí to na ČD, ale ty asistenci na nádražích omezují a soukromníci ji na nádražích neposkytují vůbec. Přitom jinak na ZTP(-P) by to měli po téměř celé Moravě (až na Jihlavsko) na krajské jízdenky zadáčo. Už se vedou s CEDISem nějaká jednání, ale ta sprosťárna mě ohromuje! Dotaz: pro které kraje (je uváděn Moravskoslezský) se dá vyčíst možnost krajských jízdenek z Můj Vlak? Případně kde jinde? V Idosu… Číst vice »
Nejsem expert, ale nejsou tohle diskriminační praktiky, které by bylo dobré napadat skrze pravidel pro ochranu spotřebitele? Případně i soudně?
Jízdenky IDS JMK nabízí i prodává Mujvlak v Jihomoravském kraji, i když teď právě – asi s novým jízdním řádem a s tím, jak přibyli další dopravci – mi je nabízí poněkud zmatečně.
To první ale bude na dlouho a na soudní cestu pravděpodobně handicapovany člověk s příjmem v podobě inv. důchodu nemá. Dobrá prasárna tedy.
Staré Město – Křižanov se dá jet i za 113 Kč / 102 s Poseidonem (4hod všezónová jízdenka), když není potřeba delší zastávka po trase.
No jenže p. Sůra jel přes Kobylí na Moravě , a to se do 4 hodin nevlezete …
Troufnu si tvrdit, že nebýt krajských tarifů, byl by počet tratí se zastavenou osobní dopravou vyšší, protože ČD/SJT cenu by cestující (včetně mě) už nezkousli.
Tuhle cenu určuje ministerstvo. Což je banda neschopných důchodců. A to je ta poíž.
Tarif ČD a SJT hlavně neplatí na autobus nebo MHD a překvapivě většina lidí nejezdí z nádraží na nádraží.
Stálo by za to v článku zmínit jeden velký hendikep krajských jízdenek. A to je nemožnost místenek (případně si je musíte např. u ČD dokoupit, v jejich tarifu jsou ale už v ceně).
Těch nevýhod je mnohem víc. Já vidím největší „nevýhodu“ ve vazbě na Os – R. Takže když mi v Děčíně ujede R20, mám smůlu. Cestující je pak postaven před volbu jistoty či dalších dělení atd. A běžný člověk se v tom prostě nevyzná.
Ano místenky jsou trochu hendikep, ale proč platit trojnásobek ?
Podle některých je cenová hladina One Tiket je normální cena.
Za mne tedy není normální cena, když je to levnější jet autem v jednom člověku, to je státní podpora veřejné dopravy jak fík..
To naopak mnoho lidí chápe jako velikou výhodu, která umožňuje např. obejít místenkové nutiče a la Regiojet a posadit se podle libosti.
Než tě někdo s tou místenkou vyhodí.
😁👍
Dokud člověk jezdí v rámci kraje (nikoliv ale třeba Jihočeského, který ač platí za jeden z nejturističtějších, tak integrovanou krajskou dopravu paradoxně stále nemá), tak je to ještě dobrý. Jakmile ale nedejbože jedete přes více krajů, tak běžný cestující v tom naprosto plave a nechá se snadno odrbat one ticketem. Tahle fragmentace dopravy/tarifů je peklo.
One Tickets není odrb,ale standartní cena. Už si to všichni uvědomte. Krajské tarifní slevy jsou pro ty nejčastější cestující,tj. v rámci kraje,a ne pro šotoušky projížděče. Těm pak standartní cena přijde nesnesitelně vysoká.
Stále žijeme v době, kdy motorismus není trestný. Železnice u většiny relací nekonkuruje cestovní dobou a pokud má běžný člověk zaplatit ještě víc za jízdenku, prostě nepojede. Na jednu stranu dotuji drahá e-SUV a na straně druhé je problém dotovat veřejnou dopravu.
Ne, není. Je to umělá cena stanovená ministerským ouřadou.
Nechtějte si představit, jak by kolabovala silniční doprava, kdyby ceny IDS byly na úrovní One Ticketu. A když už ty IDS máme, tak by měla být možnost je jednoduše kombinovat, ostatně už se k tomu směřuje – např. IDSJMK + VDV
Standardní, když už. 😉 A odrb to je každopádně, přinejmenším ve smyslu, že jsem byl mnohokrát svědkem, jak neznalému cestujícími byla nabídnuta nejdražší varianta v podobě právě OT. A cestující obvykle jen s údivem koukali na tu cenu. Několikrát mi to už nedalo, a cestujícím jsem poradil, ať tu nabídku odmítnou, že je to vůbec nejdražší možnost a koupí si krajskou jízdenku, případně síťovou. Pokud by cena OT byla skutečně standardní a muselo by se jezdit jen na ni, tak Vám garantuji, že by zůstaly možná akorát tak školní autobusy… Ta cena je postavena příliš vysoko.
Já mám pocit, že Jihočeský kraj se do integrované dopravy nehrne zejména z toho důvodu, že chce peníze strkat třeba do letiště a na integraci už mu nezbývá. Chtějí se prý inspirovat v Plzeňském kraji, ale ta inspirace může stát opravdu dost peněz. Příklad: Volary – Prachatice, autobusem 19 km, 30 minut = plné jízdné 31 Kč Volary – Prachatice, vlakem 29 km, 43 minut = plné jízdné 58 Kč IDPK ve vnějších zónách mimo Plzeň – 60 minut vlakem i autobusem = 26 Kč (já v tarifu dárce krve 13 Kč) Nejdražší síťová jízdenka IDPK na 240 minut včetně… Číst vice »
https://budejcka.drbna.cz/zpravy/doprava/42770-jihocesky-kraj-chce-do-konce-pristiho-roku-integrovany-dopravni-system.html
🙂
Takových blábolů bylo slyšet od Jihočeského kraje a zdejších politiků za posledních mnoho let opravdu hodně. Asi málokdo tomu dokáže ještě věřit.
Jediné, co je podle mě potřeba, je jedna zastřešující aplikace, která eliminuje zdlouhavé nákupy a studium jednotlivých tarifů. Fairtiq by mohl být cestou. Návrat k jednomu tarifu je hloupost. Nerad vzpomínám na dobu na Vysočině, kdy na stejné relaci byl vlak výrazně dražší než autobus. Tenhle přežitek je třeba v JČK, kde není o co stát….
Ano. A ty krajské tarify jsou někde mezi vlakem a autobusem, aby nebyly dvojí ceny. Jinak i pro kraj je vlak dražší a kdyby mohl, tak lacino to nedává.
A ten jeden tarif musí nutně znevýhodňovat vlaky?
Kdykoliv ten náš tarifní a zónovej systém kritizuju, tak mi někdo z PIDu a pdoobnejch institucí začne vysvětlovat proč těch 500 tisíc pásem a jízdenek potřebujeme protože blebleble….dokud tam bude sedět tahle sorta papalášů tak se nic nezmění. Stačí se podívat na Prahu – 3 pásma, z toho Pčko platí za 2, takže kupujete jízdenku na 4 zóny, co to sakra je za bordel? Nechápu. A při cestování v krajích jsou kuriózní situace že popojdu pár set metrů na vlak do vedlejší vesnici a můžu si koupit jízdenku Praha XXL která je totálně superiorní za tu cenu, naproti tomu kdybych… Číst vice »
Tak Praha je v rámci zón opravdu prasárna.
Nicméně i tady mohla být jen jedna dražší zóna. Současný systém umí být levnější pro lidi, kteří jezdí jen do dojezdového pásma nula.
Šlo to možná udělat líp, nešlo to asi naroubovat do odbavovacích systémů…
Kdysi existovaly v PIDu přestupní a nepřestupní jizdenky. Na to, že by někdo chtěl jet na pole (Letňany bez metra) by se to dalo ohnout, jedu do pásma P ale mám nepřestupní. 😀
Tak Letňany – pole je v 0. Takže tam to funguje dobře. Problém je, když překročíte hranici Prahy, ale potřebujete na krátký úsek přestoupit. Třeba Rudná – Zličín v pohodě za 20 Kč, ale popovézt se kousek k Ikea vás bude stát dalších 30.
A nepřestupní jízdenky měly zase spoustu jiných neduhů. Reforma, která je zrušila, byla určitě dobrá věc.
Další kuriozitou je, že si my, co jezdíme na ZTP(-P) musíme přes Prahu v pásmech o, P a B ve vlaku kupovat k Lítačce tarif ČD nebo jiných. A není zcela jasné, kam či odkud si musíme koupit jízdenky ČD na rychlíky, které jinak spadají pod Lítačku!!!
Promiňte pane „blebleble“ ale melete nesmysly. Praha XXL platí 8 pásem, 24 h a stojí 160 korun, takže se to přesně rovná dvěma jednotlivým jízdenkám na 8 pásem. Když jedete z vedlejšího pásma, tedy z 5., můžete si klidně dokoupit cestu v tom jednom pásmu za 20 Kč, nebo jet na dvě jednotlivé jízdenky za 90, což v každém případě znamená max. 200 Kč, žádné „2x tolik“. A mimochodem, to, na co si stěžujete je důsledek toho, že v PIDu je těch pásem a jízdenek málo (s relativně velkou svobodou pro cestujícího), ne 500 tisíc.
Kupka a podobní „znalci“ to možná sjednotí a zjednoduší, samozřejmě za patřičně tučného zdražení 😟
Třeba to Kupka zadá některé z IT firem napojených na jeho „učitele“ Zajíčka… sice nás ten projekt bude stát vyšší stovky milionů, ale je to jediná šance, aby tento neschopný ministr něco udělal.
Pokud jemu a Zajíčkovi z toho nic nekápne, tak určitě nic dělat nebude.
A který schopnější ministr tam doposud byl, že tady vznikl takový paskviml systém? OneTicket je terno na nobelovku…
Ale to je to, po čem tu tolik lidí volá. Vlak prostě je a bude drahý (a to u nás je za suché z nosu + dv2 největší skupiny cestujících maj9 -50%).
Ne, nebude. Jde jen o nastavení subvence.
„Tak děti, spočítáme si jednoduchý příklad: Anička pojede o prázdninách z Liberce k babičce do Strážnice. Z Liberce do Hradce Králové pojede rychlíkem v tarifu Arrivy Z Hradce do Pardubic v tarifu Hradeckého a Pardubického kraje a také Arrivou Z Pardubic do Olomouce pojede vlakem RJ. Z Olomouce do Starého Města rychlíkem ČD. Ze Starého Města do Veselí nad Moravou osobním vlakem v tarifu Zlínského kraje a z Veselí nad Moravou do Strážnice osobním vlakem v tarifu IDS Jihomoravského kraje. Kolik bude Anička potřebovat jízdenek, kolik Anička celkem zaplatí a kdy Aničku propustí z psychiatrie?“ Přihlásil se Pepíček: „Paní učitelko,… Číst vice »
Mně teda zaráží kolik lidí je schopno tady takový paskvil systém hájit. Asi lidé, kteří za tím stojí. Jinak si to vysvětlit nedovedu.
Ten systém k tomu není určený – k cestě mezi kraji je tarif dopravce nebo OneTicket.
Pokud někdo používá rovnák na vohejbák a stěžuje si, že to je debilní, není to chyba rovnáku na vohejbák.
Tak pokud při tom ovšem ušetří podstatnou sumu, tak by byl sám proti sobě.
Ale jestli Vám nevadí zbytečně přeplácet, je to Vaše věc.
Jenže podstatná suma, zejména pro patologické kolonovrty a myšlením totální socky je od pětikoruny výše.
Přičemž tyto existence netuší, že je lepší si peníze vydělat než jako ubožák jet přes celé město do Normy, kde je máslo o desetikorunu levnější. Nebo jet z Prahy do Ostravy na pět IDS jízdenek a stát na chodbičce, protože k tomu není místenka…
Slaměný panák za účelem zkaženého sledě.
To snad i Anička spočítá, že cesta přes celé město vyjde dráž, než úspora 10 korun. Jiná věc je, proč tomu tak je, a zda neohýbáme někde něco jiného, to žákyně ZŠ prozatím úplně vědět nemusí. 🙂
Jj., “cestující to nechápou”; “cestující to zneužívají”.
Tak jsem to spočítal, ještě komplikovaněji. Anička bude muset použít 5 aplikací pro nákup lístků – IDOL, RegioJet, MobilOK_New, Ceske Drahy a Poseidon, a nakoupit si musí 6 lístků – ten šestý je lístek pro IREDO. Iredo nemá aplikaci. Při nákupu OneTicket 832 Kč, při ohrožení psychického zdraví a kombinaci 549 Kč. … Anička rovnou ve Strážnici nepůjde k babičce ale na psychiatrii …
Anička je chytřejší než zadavatel úlohy a pojede z Liberce do Pardubic na tarif Arrivy. A protože je to pro ni časově výhodnější, vezme to to Regiojetem přes Břeclav a z Břeclavi přes Hodonín do Strážnice. Spojení s cenou ji vyhledá IDOS, který nabízí cenu 488 Kč seskládanou z úsekových jízdenek jednotlivých dopravců.
Jediný spoj za den .. co když chce jet Anička dřív …
Tak může jet rovnou s ČD, ať už přes Břeclav, nebo přes Olomouc.
Máme zbytečně moc krajů.
Ne, máme zbytečně DEBILNÍ tarifní systém. Bez ohledu na počet krajů či kantonů či atd.
Přesně. Systém založený na tom, že se v něm průměrný cestující nevyzná a zbytečně platí víc než by musel. A to bohužel všem zúčastněným kromě cestujících vyhovuje.
Máme zbytečně složitý tarifní systém, s tím naprosto souhlasím, ale máme taky zbytečně moc krajů. Podívejte se na státy okolo, má někdo tolik pidi-krajů? Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko?
Ve Švýcarsku mají podle mě stejný systém jako u nás. Taky má každý kanton svůj a nad tím mají nějaký centrální. Ale ten byl dost drahý a pochybuju, že na něj v Curychu jezdí někdo jiný než ti, kterým to platí firma.
Nebo jaký je pak rozdíl mezi PID a ZVV?
https://www.zvv.ch/
Souhlasím, kraje jsou v podmínkách ČR nesmyslem. Stačilo by vrátit se ke správním obvodům zpřed r. 1949 – Země Česká, Země Moravskoslezská.
Perfektni reserse, velke diky za Vas cas takto straveny, a diky za inspiraci.
Kdyby jen zmatek v jízdném na vlak. Bylo možno koupit jízdenku na bus včetně místenky z Nové Paky do Prahy, dnes pouze za místenku 15 Kč a platit v autobuse ceny za dopravu, ale dostanete dvě jízdenky. A to v době digitalizace, před tím to vše bylo možné koupit bez problému. Ministře dopravy, styď se, jsi dělat předsedu obecního úřadu do Líbeznice, tam vlak ani dálkové busy do Krkonoš nejezdí.
autobus platí PID a IREDO proto dvě jízdenky a pokud by tomu tak nebylo tak nejezdí ,protože do Krkonoš se jezdí autem,místenka je pro jistotu a jde pořídit pouze na necelou polovinu míst v buse
Ministr dopravy je rozený Jilemničák, do svých cca 18 let bydlel v Krkonoších denně a pak ještě pár let víkendově. 🙂
Pro cestu z Prahy do Olomouce az Ostravy doporucuji koupi listku az do Krakova, vyjde levneji. Krakov je levnejsi i nez Osvetim, ktera je cestou. Obdobne Budejovice vs Linz.
Mně pokladní ve Vršovicich pracujici pro firmu ČD, když jsem chtěl PID lístek do Turnova a řekl ji, že chci aby mu začala platnost až o 40 min déle (tj. az vlaky dojedou do Čakovic), že po Praze mám tramvajenku a chci vyuzit celou platnost 3 hodiny na listku a trocjuu se tam vozit, tak mi to tam nedala a když jsem jí řekl, že dokud neuvidím na lístku až čas odjezdu vlaku z Čakovic, tak nezaplatim, tak mi začala vyčítat, že je to nefér k ostatnim cestujícím a že zneuzivam systém. Takhle genitálni zaměstnanci CD vnímají IDS v praxi.
To vám řekla ale zcela správně – ostatně jednotlivý lístek PID si taky neoznačíte až ve vlaku až se dostatečně povozíte na tramvajenku. Od toho slouží časový i pásmový posun platnosti.
Aplikace PID Lítačka to ale umí prodat s časovou platností posunutou rovnou, to je taky zneužívání systému?
Tak tak
ano, §7 Cestující by to zneužili
To není zneužití ale využití. Ten systém je udělaný tak, aby to umožňoval. V případě použití aplikace dokonce automaticky.
1) Pokladni nema naprosto zadnou pravomoc posuzovat jaké parametry lístku si chci koupit. Pokladní by měla být vděčná, že jsem její nevhodné chování k zákazníkovi nenahlasil ROPIDu. 2) Neexistuje žádné zneužívání systému. Lístek PID je prodáván s 3h platnosti pro daný počet pásem a neexistuje žádná pravomoc vyloučit vás z přepravy v době jeho platnosti, pokud neporušujete přepravní řád. S tramvajenkou se klidně můžete vozit celý den tramvajemi a taky si DPP nedovolí tvrdit, že zneužívate systém a máte v ceně ročního kuponu denně jen 1 cestu do práce/školy/uradu/lékaře tam a zpět. Jízdenka PiD pro 10 pasem na 3h je… Číst vice »
Jaký je rozdíl mezi pásmem a zónou?
Pásma jsou kruhová a jsou pojatá tak, že v rámci nich platí všude stejný lístek. Není určeno kam jedete. Je tam nějaký časový limit, ale pokud si koupíte jízdenku pro víc pasem, tak limit dosáhne až ke 3h a vy vlastně můžete v zaplacených pásmech jezdit podle libosti tam a zpět. Při pásmové tarifu se tedy dá jet například až z Přelouče do Příbrami za stejnou cenu jako do Prahy. Protože kruh je na všechny strany od Prahy. Nebo se dá šikovné jezdit v rámci pásma a ujet tak klidně 3x tolik kilometrů za stejnou cenu. To zonovy tarif neumožní.
> Ona mi je povinna prodat to samé, co mi legálně prodá aplikace.
To fakt ne, a neplatí to ve spoustě případů. Opravdu melete nesmysly.
A hlavně se vlamujete do otevřených dveří, jak vám už slavkovák naznačil. Když máte pražskou tramvajenku, počíná se platnost toho návazného 3h lístku až od doby, kdy překročíte hranice Prahy, aniž byste odhadoval, kdy to bude.
Napsat stížnost je nejrozumnější věc, která vás napadla, protože byste mohl dosáhnout relevantního zlepšení, i když vaše představy jsou k smíchu (Jak jste třeba přišel na to, že ROPID má právo dohledávat zaměstnance atd.)
1) DISKRIMINACE – Je úplně jedno jak se to pocita, pokladni je povinna mi vydat listek s takovymi udaji, jaky chci. Pokud lze takovy vydat, což prokazatelne lze. Odmitnout prodat zakaznikovi bezny produkt je diskriminace a lze to napadnout i u ČOI. Že jsem ji rekl, ze se chci povozit, je pro ni naprosto irelevantni informace. Do toho ji nic neni. Výjimek typu „podnapilym nenalevame“ je dovoleno jen pár. Na prodej jízdních dokladu neexistuje žádná taková výjimka. Stejně tak vám prodavačka nemůže odmitnout prodat kolu jen proto, ze vážite 150 kilo a sotva dýchat. Ona opravdu nemůže říct, že nechce… Číst vice »
Nevim, ja treba vzdycky prijdu a reknu ze chci jizdenku na X pasem s platnosti od XX:XX, kam a jak jedu je vubec nemusi zajimat.
Nemate pravdu. Pokud si jizdenku PID kupujete v pokladne ČD, tak na ni je zacatek platnosti jiz vyznacen a pokladni se vas ma spravne zeptat, od kolika hodin chcete, aby platila.
Neplatilo to pouze pro jízdenku z předprodeje? U té z pokladny tuším zadat čas uměli, a pak se hádejte ve vlaku… I když záviset by to mohlo primárně na předložení jízdenky pro předchozí pásma, která by to zkrátka posunula.
Ono to je ale dost o nervy, pokud někde přestupujete po cestě. Lepší je to tam mít pevně dané, ten čas. Protože jak to dokazovat? Mám si dělat selfie? Představte si, že pojedete z Prahy vlakem, v tom všem průvodci uvěří, možná si i pamatuje, že jste nastoupil na Hlaváku. Ale pak v Bakov přestoupit na bus a vysvetlujte šoférovi, že váš lístek má platit o 40 min déle než se na něm píše, protože po Praze jste jel na tramvajenku. Jednak ten řidič vůbec nemusí vědět jak to v Praze chodí a druháku vam nemusí věřit, že jste jel… Číst vice »
Řešíte něco, co je dávno (už 20 let!) vyřešené. Věřte, že šoférovi v Bakově to bude jedno a případný revizor si to zjistí. MMCH rozlišit, jestli jste si papírový lístek štípnul ve Vršovicích na nádraží nebo u Globusu v Čakovicích, umí i hotentot. A senioři žádnou výhodu nemají, řeší to úplně stejně (akorát za 1/2 ceny).
V IDS JMK lze čas odjezdu na kupované jízdence nastavit, např. v aplikaci POSEIDON. Zneužívání systému to není. Právě naopak. Cestující není nucen platit některé pojížděné v úseky duplicitně, nebo nevyčerpat časovou platnost jízdenky.
Svatá pravda, ČD jsou vychcaný… Už chápu JMK s Validátory a zákaz tarifu Českých drah. ČD si jezdí za naše peníze k moři a kraj ať se stará!!! Jako chápu IDSJMK a mají pravdu, když tu jezdíš tak alespoň uznávej IDS. IDS JMK je levnější než ČD/SJT a hlavě Validátory vás nebudou vyzvídat kam jedete a co tam budete dělat. Jihomoravský kraj to vystihl nebýt zásahu JMK tak ČD na S-vlacích nasazují i staré šunty!
No ona to není až taková sranda provozovat dopravce … se podívejte kolik vlastní České dráhy vlaků … Myslíte si, že České dráhy našly někde zlatou studnu plnou peněz a že mohou obnovit vozový park v celé republice mávnutím kouzelného proutku ? Se podívejte kolik koupil JMK vlaků a kolik to stálo … 37 souprav za 6 miliard … a to je jen jeden kraj a defakto 3 linky … Aby České dráhy zmodernizovali celý vozový park, to by muselo být 500 miliard minimálně … A ne, vůbec neobhajuji České dráhy, jen se na celou problematiku obnovy vozového parku dívám… Číst vice »
Ale na dovolenou pan ředitel Českých drah a jeho zaměstnanci mají, ale vydírat JMK kvůli krajském tarifu dokážou skvěle… Třeba se Jihomoravskému obyvatelstvu koneckonců zalíbí cestování bez věcných hádek s ČD ohledně tarifu, Validátory zjistí lepší tržby pro kraj třeba i na provoz a obnovení lokálek nebo integraci lokálky do Lednice či úzkokolejky v Zastávce i dokonce vlaky Ex3(pod R50 Brno-Břeclav). Zaměstnanci ČD si jezdí za velké peníze k moři mají zdarma IN-100 tohle třeba není fér vůči zaměstnancům DPMB či autobusákům v IDS JMK. VALIDÁTORY umí i číst Dopravní peněženku na kartě za 30korun, ČD jen lžou i cestujícím… Číst vice »
I tam jsou premoudrele pokladní. Chtěl jsem lístek do Kuřima a jako Pražák jsem neměl.prehled, že už není ČD tarif. Tak jsme se jen zeptal zda to je správně a pokladní mi začala vykládat že „To víte, to je Jihomoravský kraj, tady to musí být všechno jinak, ne normální jak jinde“. Tak jsem se zasmal a sdělil ji, že jsem se ptal jen pro zajímavost a že jsem rád, že nemusím jet za nesmyslný předražený drážní tarif. Nějak pak zmlkla. Asi čekala že ji řeknu, že je hrozná škoda, že do té Kuřimi z Brna neplatím aspoň 50, protože mi… Číst vice »
České dráhy provozuje stát. Neprovozuje je žádný dobracky podnikatel jako vedlejsi charitativni cinnost. Ani se neprovozuji sami. Ani je neprovozuji jejich zamesnanci. I jajjich general je jen zamestnanec. Provozuji je daňoví poplatníci, peotoze atat vlatni 100% akcii. Takže co se nám tím srdceryvnym příspěvkem snažíte sdělit?
Hlavně je fascinující, jak málo práce mají některé jejich zaměstnankyně, že se tak aktivně starají o morálku cestujících. To je pro ně jednodušší než si v tom čase, kdy se v práci kope do zadku, nastudovat jaké jízdenky prodává a jak fungují. No, vždy se říkalo, že u CD obvykle pracuje ten, kdo jinde práci nenašel. Tak to odpovídá.
Tady je krásně vidět, jak dobře míněná úvaha indexace cen SJT z něj dělá nepoužitelný paskvil.
(a také faktor, který akceleruje inflaci)
Místo aby se dalo cestovat co nejpohodlněji, tedy i s možností jednoduchého nákupu jízdenky, se nám z toho trochu stává bramboračka.
Tady máš pohodlný systém s jednoduchým nákupem jízdenky:
https://oneticket.cz/home
Akorát „autisté“ možná při pohledu na cenu zvolí „autismus“. A budou jím napříště argumentovat proti podpoře cestování veřejnou dopravou.
Jojo, jednoduchy je, to mate pravdu, ale neni vubec levny. Na hodne trasach se da jet i o 50% levneji. Akorat to musite kupovat pres integrovany system ci dopravce, hlavne pokud mate nejake slevy. Ale doted si pamatuju cenu za trasu Praha – Turnov, kdy Arriva byla snad 110 ci priblizne tolik. CD spesnym vlakem s In Kartou jeste o neco niz. A OneTicket by byla 220 ci kolik. Nepatrim k lidem, co resi par korun, ale OneTicket opravdu je hodne drahy. Osobne bych to kupovala po usecich, nez jet na OneTicket. Hlavne pokud by to byli treba jen dva… Číst vice »
Na ČD a Chaps si z krajských nazdárků dělají srandu. Naprogramují vše co si objednají.
?
„Ten ve smlouvě přinutil prodávat České dráhy doklady svého tarifu ODIS i přes aplikaci Můj vlak“ a to autor clanku nasel v jake smlouve?
Myslim to prinuceni?
Bylo by dobre uvest na pravou miru ze do aplikace Muj vlak byl tarif ODIS zaveden loni z iniciativy ČD. To si overte treba i na KODIS.
Smlouva s ČD o uznávání dokladů, podle které nemohou ČD prodávat pro přepravu v rámci kraje jiné jízdenky než ODIS.
A kde je tam povinnost o Muj vlak?
Ta tam být explicitně nemusí. K čemu by vám byla aplikace k nákupu jízdenky, bez možnosti koupit jizdenku? 😉
No, tak evidentne o tom vite mene. Ve smlouve povinnost neni. Kdyz s tim ČD prisly, nabidku MSK/KODIS prijal a doslo na spolupraci. Zadne prinuceni, jak clanek nepravdive pise. To je vse. Vadi mi, ze si tu nekdo prihrejva polivcicku, aby to bylo ze stramberka do hranic na morave vice wow vzruso pri cteni.
Clanek docela dobre poukazuje na „statni“ problem. Kdyz chce ale autor psat i zakulisi a zduvodneni, musim mit fakta… Kdo zna podtext, vi, ze je to kec (MSK nedonutil ČD mit tarif ODIS v Muj vlak) a clanek se tim pro nej zneverohodni.
Evidentně sám fakta neznáte a mícháte nesouvisející věci dohromady. 😉 A ty vaše zákulisní kecy odporují faktům. Nebo jak vysvětlíte ty formulace ve smlouvě? Navrh ČD. Mimochodem smlouva nemusí mluvit o konkrétní aplikaci, stačí formulace o elektrickém či obdobném prodejním kanále. 😉
Buď neumíte číst smlouvy nebo víte uplnou tužku :-))))
Nebo jste je nečetl a jen tu ventiluhete JPP. Ono je snad ve smlouvě, to byl návrh ČD? 😉 😁
Ne
Ano 😁
Uznávání ano, ale kraj původně opravdu nepožadoval prodej v online kanálech. To byla opravdu iniciativa ČD.
Konečně nékdo kdo je v obraze.
Jenže v aplikaci Můj vlak se nedá zakoupit síťová jízdenka ODIS k vůli řidičům autobusům že QR kódy neumějí načíst. Takže hned po novým roce 2024 to zrušily. A jediná možnost je ODIS apka. 🤷
Pěkný článek, přesně takové bych tu rád vídal častěji. Určitě radši, než opsané tiskové zprávy.
Asi tušíš, že takový článek vyžaduje výrazně více času redakce a tím pádem i stojí výrazně více.
A že k většímu počtu autorských článků by třeba mohlo pomoci větší množství předplatitelů – platících tu horentní korunu na den…
(Ano, za měsíc je to petflaška braníku a za rok dva sixpacky…)
My si tykame?
Zvonku to tak vyzerá.
Zkušenost podobná ze soboty, potřebovali jsme se s rodinou dostat z Brna do Vyškova k autu (ucpaná dálnice). RegioJet mi nabízel jízdenku na vlak v 18:02 za 302 Kč, krajský tarif byl za 170 Kč. O krajském tarifu mi ale na RJ pokladně nic neřekli…
mě ho nechtěli prodat i když jsem si o něj na pokladně říkal. Dělali, že neslyšeli.
Naštěstí s tímto dopravcem jezdím naprosto minimálně.
Tak naštěstí už je všude „Pípni a jeď“, takže lze Regiojet obejít, ale jo, máte pravdu a některé jejich manýry (zejména když člověk s něma nejede jen za účelem vyjídat jejich jídelní lístek, ale třeba pendluje) jsou opruz.
S Regiojetem používám mezi Vyškovem a Brnem POSEIDON. Mívají ale snahu mne přesadit do jiného vagónu, než do kterého mám místenku na zbytek cesty. S odkazem na jiný standard vozu. Já většinou namítám, že ten vyšší standard nečerpám.
My jsme si neměli šanci ani sednout. Vlak byl hodně plný a všechny místa obsazené. Takže s 2,5 letým dítětem na stojáka… a jako bonus zpoždění. Prý je ten vlak nacpaný každý den, ale dopravce není schopen vagóny přidat 🙁
No… a nebo s čistou hlavou sedněte do auta a jste tam za třetinu času bez nutnosti cesty na/z nádraží.
Jak by se dala udělat reportáž o novém grafikonu v různých krajích z auta?
To nebyla narážka na reportáž, ale na nesmyslnost jízdy vlakem po ČR. V rámci regionu nebo expresem mezi některými největšími městy budiž, jinak je auto lepší. Ovšem nečekám že mi zdejší šotoúderka dá za pravdu.
Samozřejmě, při točení volantem se skvěle pracuje.
Asi jste nikdy v ČR neřídil. Z čistou hlavou to totiz nejde. Šílence, sebevrahy a delikventy, kterým ŘP nikdy neměl být vydán, nebo lidi zcela ignorujici vyhlasku potkavam pri kazde ceste několik.
Jste tak přecitlivělý nebo nezdíme po stejných silnicích?
Nedavno jsem se prihnal na nadrazi v prerove a na ceduli zpozdeny RJ Brno-Bohumin R8 v aplikaci regio uz listek koupit nesel tak jdu k pokladne regiojetu a tam mi bylo pokladnim vysvetleno ze uz se do systemu na zpozdeny vlak nedostane a poslal me koupit si IDSOK jizdenku vedle do okenka k CD to nevymyslis.
Jinak pane Suro diky za clanek tento gulas v tarifech uz me fascinuje delsi dobu budete do toho muset starat casteji a vice clanky jinak se napravy nedockame.
Místo Oneticketu měl stát raději investovat do integrace všech krajských tarifů do jedné aplikace, není potřeba tvořit novou, stačí to přidat do Můj vlak-u. V Plzeňském kraji jde v Můj vlak-u krásně koupit lístek i na autobus. Proč to nejde jinde?
Tyjo, to jsem ani nevěděl. Kudos
Co vím, tak aby to šlo, tak musí být splněno pár podmínek: – online prodej musí umožňovat samotný systém IDS – všichni dopravci zapojení do IDS to musí umět validovat – u brutto smluv musí být objednatel ochotný nést náklady na online prodej (úprava prodejního systému, transakční poplatky,…) Co vím, tak třeba IDS JMK – uznávají všichni železniční dopravci, IDZK dtto, je zájem prodávat i ostatní, ODIS – plánuje se prodávat vše, DÚK to samé, IREDO bude jen díky zájmu KHK, Pardubický se na tom podílet nechtěl, IDS OK snad časem taky. PID – v dokumentech sice píše o aplikacích… Číst vice »
A teď nově umí Můj vlak i jízdenky DÚK.
A platí i na autobusy? V Plzeňském totiž ano
Autobusy to najde taky a nabídne jízdenku DÚK, takže předpokládám, že ano.
Pro redakci – nechcete konečně do podcastu pozvat někoho z Cendisu a celý díl věnovat rozvoji SJT? Šlo by udělat tolik prozákaznických věcí, aby byl tarif SJT atraktivnější, ale to by se jen muselo chtít…
K tomu divení nad nízkou cenou jízdenky za tarif PID: není to třeba také (= ne jenom) tím, že jednotlivá pásma (= de facto zóny) tvoří téměř vždy kompletní mezikruží, ale především i tím, že je možné počítat jen „navštívená“ (i vícekrát) pásma a nikoli každý přejezd hranic pásma (tedy i nová použití stejného pásma)?
Jo. Zatímco některé tarifní systémy mají těch zón naopak nesmyslně mnoho, protože má každá větší ves svoji.
Tak třeba IDS-JMK má jiný princip než pásma kolem centra. Je to možná na začátku méně přehledné, ale při současné míře automatizace to už není překážka pro nákup jízdenky.
Tak ale tyto systémy většinou už počítají jízdné automaticky (a u kilometrickeho jizdneho je v podstatě 1 zastávka 1 zonou). Výhoda této „složitosti“ je v tom, že to automat spočítá správně a cestující se nemusí mordovat s vlastním výpočtem jak museli řidiči příměstské PID.
Jako třeba cestou z Plzně do Pardubic, nebo jak to myslíte?
podle mě jde čistě o v článku zmíněnou trasu Světlá-Kolín-Mladá Boleslav-Turnov, kdy se z pásma 12 jede přes 6 zase do 11 a tedy stačí lístek za 80 Kč (180 min), nebere se 7 pásem z 12 do 6 a dalších 5 z 6 do 11)
Třeba, ale i cesty typu Kolín-Ledečko. Obecně tenhle prstencový systém neumí nacenit tangenciální cesty, ani cesty protínající střed. Pan redaktor v tomhle případě trefil jednu z mála tangenciálních linek v PID, které jsou relevantní.
Já jsem po letech opět objevil cestování vlakem, ale člověk musí hodně kombinovat, aby nezačal přemýšlet jestli autem by to nebylo lepší. Neudržuje někdo ten chaos schválně? Např. v Belgii mají od pátku (asi) od 19:00 do 19:00 neděle jízdné ve vlacích za polovinu. Žádný komplikovaný systém.
„Víkend za polovinu“ je ovšem zrovna věc, která srozumitelnost tarifu narušuje. Něco jako „v pásmu X dítě k rodiči zdarma“, ideálně ale „neplatí ve vlacích dopravců A, B a N“. 🙂
Krajské jízdenky jsou levnější pod jistou hranicí cestování. Když ještě ČD měly de facto monopol, koupil jsem si dvakrát roční celostátní síťovku IN100 a pokaždé půl roku jsem cestoval zadarmo. K tomu jsem ušetřil spoustu času za nenakoupené jízdenky a mohl kdykoli i kdekoli nastupovat a taky jsem mohl využivat luxusní čekárny. Kromě toho ještě minulý týden, s IN50, Brno–Skalice nSv mi stalo 44 kč, kdežto krajský tarif byl 65 kč.
A po Brně jste chodil pěšky? Protože plus 25 za šalinu a náhle je ten krajský levnější, neb je včetně. 😉
Do všech vesnic v kraji je jízdné IDS JMK levnější.
Nepovídejte… 😁
„Hranicí cestování“ myslím nejen vzdálenost, ale také četnost jízd po různých trasách, prostě pro člověka, který hodně cestuje a nejezdí autem. Když měly ČD monopol de facto, nad jistou četností a vzdáleností stálo to hodně méně než teď. Privatizace znamenala pro mě velké zdražení. Podle mě OneTicket je schválně drahý, promiňte za pouhou domněnku. Usuzuji tak podle toho, že součet dílčích jízdenek dopravců je nižší než OneTicket, aspoň kudy častěji jezdím já.
Levnější jen při jednorázové cestě po Brně délky 15-60 minut, nebo příležitostné délky 45-60 minut.
V příspěvku přelepte horní limit hodnotou 100-120.
Fakt? Ta jízdenka fakt neplatí jen 60 minut ze Skalice.A také jsou předplatní… 😁
Bydlím cílevědomě u hlavního nádraží, na rozhraní Zábrdovic a Trnité, zároveň 15′ od náměstí Svobody. Skoro všude chodím pěšky. Když přece někam jedu šalinou, používám jízdenku na 8 jízd = 19,5 kč/45′.
Takže jste výjimka ze které nelze uplatňovat pravidlo. 😉
Jestli chceme, aby méně lidí jezdilo autem a místo něj využívalo veřejnou dopravu, tedy aby můj případ nebyl výjimečný, měla by se změnit taky sestava tarifů. Proto jsem o své zkušenosti napsal.
Teda nevím, ale za 997kč mám při 18kč/l 55l LPG, nemluvě o nervech v tom maglajzu kde která jízdenka platí a ušetřeném času. Když už musím tak jako tak držet vůz, tak na LPG se to už musí vyplatit i jen v jednom tam i zpět. Na benzín je to při 37kč/l cca 27l tedy cesta ve dvou jasná volba auto. Někdo by se u toho OneTicketu měl hodně zamyslet nad cenou…
S krajskou aplikací nemáš místenku, takže ještě můžeš šaškovat s místama ve vlaku.
ale za to řešíš servis, pojištění, pneumatiky, amortizaci, dalniční známku, parkování …
Když už to auto mám a mám zaplacenou roční dalnicku, tak řeším pro tuto konkrétní cestu jen a pouze parkování.
Nebo naopak u toho benzínu. 🙂 Neřku-li mýtného…
Ty vole to je galamatiáš 🙂
Cestuji často vlakem Pardubice – Praha a potom potřebuji v Praze použít i metro. Proto jsem našel výhodné spojení jízdenek IREDO+PID. IREDO jízdenka z Pardubic do Kolína vyjde na 54 Kč (přes IREDO kartu) a 100 Kč PID jízdenka Kolín – Praha (včetně pražské MHD). Čili spolu 154 Kč. Když si porovnám cenu 223 Kč (bez IN 25) + 30 Kč za pražskou MHD, tak jsem na ceně 253 Kč. Tak jezdím téměř o 100 Kč méně. Samozřejmě, jsem nevzpomenul ještě RegioJet, kde někdy jeho jízdenky ráno přes týden vyjdou i na 99 Kč.
Můžu se zeptat, ten Kolín je integrovaný do Iredo nově? Já mám již léta zafixováno jezdit s Iredo do Přelouče a z té na PID. Ale ten Kolín koukám vychází levněji
Je to tak už nějakou dobu, to stejné např. trať z Kolína do Nymburka apod. (vizte stránky IREDO). Jen je třeba počítat s tím, že v těchto oblastech platí pouze ve vlacích ČD.
Pokud se jedná o jednodenní cestu do Prahy, pak je levnější koupit IREDO jen do Přelouče a všepásmovou 24hodinovou PID za 240.
O téhle kombinaci jsem nevěděl, děkuji. 🙂 Blbý je, že některé rychlíky nezastavují v Přelouči, pak 24h jízdenka nebude fungovat a napálí IREDO jízdenku až do Kolína.
Nešlo PID tarif vázat i mimo zastavení? Nevím, jak je to v IREDO. Problém býval akorát v kombinaci s jízdenkou ČD. Pravdou ovšem je, že třeba Arriva, mající v PID výlučně tarif PID, mi navázání mimo zastavení odmítla, a nutila mi přikoupit si příště ještě dvě (pražská) pásma navíc… Ten spor mi, popravdě, cestování VHD dost znechutil.
Ne, „lze navazovat jízdní doklady dle
Tarifu PID a tarifu železničního dopravce pouze ve stanicích, kde vlak skutečně dle jízdního řádu zastavuje.
https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/tiskoviny/2024/A4_rychliky_PID_2024-12.pdf
R18 a R19 snad všechny staví v Přelouči, a jiné R tam snad nejezdí, navíc PID platí i v okrajovýcĥ spojích Ex – v těchto platí PID: Linka R18, R19 (trať č. 001) Praha – Kolín – Přelouč – Pardubice – Česká Třebová – Brno / Olomouc – Luhačovice Úsek Praha > Přelouč IC579 (Ex3), R863, R865, R867, R869, R871, R873, R875, R877, R879, R883, R885, R887, R889, R891, R893, R895, R897, R899, R999 (Ex2) Úsek Přelouč > Praha EC120 (Ex2), EC270 (Ex3), rj372 (Ex3), R860, R862, R864, R866, R868, R870, R872, R874, R876, R882, R884, R886, R888, R890, R892,… Číst vice »
Ano, dá se tak ušetřit. Na druhou stranu jste bez místenky a omezený na jednu kategorii vlaku (R), která jede jednou za hodinu.
Například traťová jízdenka na 10 dní stojí 3195 Kč, což je asi 160 Kč za jednu cestu + teda MHD v Praze, ale zase s místenkou, větším výběrem spojů, bez IDS kartiček a odbavený z pohodlí domova.
Tuto džungli tu budeme mít tak dlouho, dokud někdo nahoře nepraští do stolu a neřekne, že všechny tarify IDS se zestátní do jednoho systému. Jenže na to chybí peníze (spočítejte si, kolik lidí dnes omylem platí víc a jak z toho dopravci a přeneseně i kraje těží) a zejména odvaha (sebrat krajům hračku).
Jo, pak budou platit víc bez omylu. Hurá. 😉
Klidně budu platit víc, hlavně ať je to jasný a jednoduchý, v tomhle bordelu už se nevyzná nikdo, ani průvodčí a už vubec ne řidiči v busech, pak jsou nervní a jsou zpoždění kvůli nákupu jízdenek. Na Moravě i pitomá arriva má v busech normální jízdenky z bodu A do bodu B a my se tady v Čechách plácáme v nějakejch 350 zónách a kombinací různejch systémů až se z toho zblázníme. Jediný logický řešení je mít jízdenky jenom na čas a neřešit nějaký zóny, případně systém jako v tom Švýcarsku že si pípnu nástup a výstup a automaticky mi… Číst vice »
nemůžeš mít jízdenku na čas, když dejme tomu po koridoru ujedeš za 30minut 50kilometrů a busem do vesnice za stejný čas 13km. :DD
A není ten Švýcarský systém pípni a jeď dražší než jejich místní tarify?
Jaký je rozdíl mezi tarifem v Curychu a centrálním?
https://www.zvv.ch/
Ono to totiž v tom Švýcarsku je tak, že tam přijedete jako turista, tak platíte ten dražší tarif. Ale když znáte lokální tarify, tak ušetříte.
Když by pan Sůra vyrazil ze Ženevy do Basileje podobným stylem jako tady, tak napíše úplně stejnou reportáž si troufnu tvrdit.
Nikdo vám nebrání jezdit výhradně na OneTicket. Ten je jednoduchý. 😉 Podle sebe soudit potřeby ostatních není chytré. Ty pouze časové jizdenky jsou vtipné. Takže 30 minut po Brně by stálo stejně jako cesta z Brna do Vyškova? 😁 To je nesmysl, zejména ekonomický. 😁
Však „ti nahoře“ ten systém udělali – One-Ticket.
Podle všeho pak ovšem cenou u mnohých vyhrává auto. To je cílem státní dopravní politiky? 🙂 (Hýbat se ovšem dá i s cenou jízdy autem, aby někdo neřekl, že chci příliš levný vlak/bus).
Udělali, ale se špatným typem tarifu, který je stěží přenositelný do autobusové dopravy.
Provokace: ještě, že máme kraje a krajské jízdenky. Aspoň můžeme cestovat levněji. Kdyby byl jen celorepublikový Jednotný tarif, tak se nedoplatím.
Kdyby byl jeden tarif tak by nešlo ve vlaku smlouvat. Nastoupilo nás 10 kolegů, a při koupi jízdenky jsem se zeptal jakou jízdenku nám dvěma co jedeme nejdál může průvodčí nabídnout. Než jsme se dopracovali k ceně, kterou jsem akceptoval a zaplatil ostatních 8 na následujících 5 zastávkách zdarma vystoupili. A průvodčí to vzal s úsměvem protože mu nic jiného nezbývalo a vcelku pochopil že první nabídku, cenu ČD, nehodláme platit.
To je nějaká neměnná vlastnost povšechného tarifu, ta vysoká cena?
Tato bejkarna s názvem jednotný tarif tu byla i před zdražením. A České dráhy to umí ještě geniálně využít. Např. když si zadám v aplikaci trasu Hradec Králové – Kolín s IN 100, tak to prodá jízdenku klidně za 144 Kč (u spoje s jiným dopravcem). Co na to, že Arriva prodává jízdenku za cca 40 Kč z Hradce Králové do Pardubic a připoj z Pardubic do Kolína je ČD, tak na IN 100 by měl být free. Vtipný na tomto je, že i České dráhy prodají úsek přes Arrivu z Hradec Králové do Pardubic za 61 Kč, když se… Číst vice »
…když se nezadá celá zamýšlená cesta… Člověk si prostě v té džungli musí dávat pozor.
1. Eshop ČD neprodává tarif Arrivy, tak mu nezbývá nic jiného než OneTicket (co mám info, tak Pardubický kraj moc zájem neměl, ale KHK chctěl online prodej IREDO, takže by to měl příští rok eshop i aplikace zvládnout prodat levněji, než za OneTicket).
2. Z důvodu zachování práv cestujícího eshop primárně nabízí jednu jízdenku na celou trasu, proto IN100 ignoruje), možnost koupě jen na část trasy máte v kroku výběru tarifu. Musíte si to na dvě smlouvy ale rozdělit aktivně sám.
Já si teda myslím, že kdyby se Královehradecký kraj nemusel otravovat s Pardubickým při jakékoliv úpravě, tak už jsou daleko dál
Inu, dělba Východočeského kraje mezi dva „písečky“… Pak jedete nucenými oklikami přes Hradec i Pardubice, abyste se přes tu čáru vůbec nějak dostal. A to mají aspoň společný systém, jinde je to ještě horší.
A proto musí primárně nabídnout na celou trasu One ticket, protože se na tom víc vyrejžuje. Kdyby chtěli tak to systém dokáže oddělit a nabídnout při zadání trasy na IN 100 pouze lístek na část trasy na One ticket. Ale proč, když mohou na cestujícím vydělat.
Doporučuji si ještě jednou přečíst, co jsem napsal a zkusit se nad tím zamyslet.
To jsou prosté výmluvy s tou IN 100.
V jiných odvětvích se tomuto říká okrádání spotřebitele. Systémově jim nebrání nic k tomu, aby si to nastavily České dráhy tak, aby to vyúčtovalo v tomto případě pouze úsek na One ticket z Hradce Králové do Pardubic. V tomto případě se České dráhy snaží přilepšit na úkor nepozornosti či neznalosti cestujícího. Zejména když apka nabízí přípoje Českých drah a neprodávají v úseku Pardubice- Kolín lístek na jiného dopravce.
Však tu možnost při nákupu máte a eshop ji nabídne. Jen primárně nabízí takovou jízdenku, aby byly zachovány všechny práva na straně cestujícícho. Jaký další imaginární problém tam máte dálě?
Hrozná blbost, co píšete. I s tím zachováním práv atd. Nic nebrání podle českého právního řádu, aby ČD prodaly jednu jízdenku Hradec Králové – Kolín, kde by si naúčtovaly cenu při IN 100 v eshoou za One ticket pouze za úsek Hradec Králové – Pardubice. Ani problém tohle není systémově naprogramovat. Pouze České dráhy mají problém a vy za ně kopete jako byste za tím stál Vy.
Ještě jsem se podíval do apky co to nabízí a prostě lžete. Jsou tam dvě volby. Jedna je One ticket na celou trasu a druhá možnost je jízdenka za 0 Kč plátna pouze v úseku Pardubice-Kolín. Nic víc. Takže v člověku to spíše vzbuzuje dojem, že jinou možnost než ne One ticket trasu Hradec Králové – Pardubice při spoji s Arrivou s přestupem na ČD nemá možnost jet. Prostě kdyby byl zájem, tak by to šlo udělat jinak. Ale na cestujícího se kašle. Ať si pracně koupí dvě jízdenky. A to tady obahajujete. Tam je určitě někdo jako Vy a… Číst vice »
Oroava trasu Hradec Králové – Kolín
Řešení současné tarifní džungle je jednoduché – stačí zavést na ZŠ nový předmět, ve kterém by se žáci učili jak co nejvýhodněji kombinovat krajské jízdenky 😀
Autor udělal krpu. Tarif Zlínského kraje platí z Hulína ne pouze do Starého Města, ale až do Veselí nad Moravou.
Když jsem chtěl co nejvíce využít síťovou jízdenku IDS JMK, proč bych si kupoval zbytečně zlínský tarif ještě dál?
Nepopulární názor: co je na tom špatně?
Varianta A: vyšší cena, vyšší pohodlí při nákupu.
Varianta B: nižší cena, nižší pohodlí při nákupu.
Známý koncept, kde si za bezstarostnost připlatím. Stejně tak je tomu např. u jízdenek, kde vázanost na konkrétní čas může dost peněz ušetřit, byť platím za v zásadě stejnou službu.
Aktuálně řeším cestu tuto středu kolem 10:00 z Prahy do České Třebové: ČD – 275 Kč, místenka v ceně RJ – 229 (LowCost), místenka v ceně OneTicket 343 Kč, místenku třeba dokoupit zvlášť (u ČD 35 Kč, u RJ 35-70 Kč) Ve vlaku: Jízdenky ČD/RJ – nemusím k jízdence ukazovat doklad totožnosti, u OneTicket musím. V případě mimořádnosti (zpoždění nad 60 minut) – Jízdenka ČD/Rj – mám nárok na 25 % zpět, návratek proběhne automaticky. OneTicket – musím žádat „ručně“ – nemám nárok na nic, protože cena jízdného (bez místenky) nedosáhla alespoň 400 Kč. Jak se tedy vyšší cena promítla… Číst vice »
V tomto případě nutně ne, ale pokud jedete jako autor článku přes x krajů s různými dopravci, pak ano.
U ČD máte nárok na návratek až od 360 Kč jízdenky při zpoždění nad 60 min a při přestupu to automatické není.
U Oneticketu si dokážu představit výhodu při kompenzaci celkového zpoždění, které by v případě jednotlivých jízdenek dáno nebylo.
To samozřejmě neznamená, že by Oneticket nebyl předražený, jenom jsem chtěl poukázat na protiargument :).
U ČD limit 360 Kč na jízdenky už hodně dlouho neplatí. No a při přestupu to není automatické ani u RJ, protože ten přestupní jízdenky ani prodat neumí.
varianta C: koupim si auto až mě to přestane bavit
Takhle vypadá roztříštěnost železnice, pokud se v tom bude pokračovat, dopadne to jako v Anglii, která vrací veškerou dráhu státu jako to bylo dřív všude v Evropě a fungovalo to.
S tím rozdílem, že to fungovat stejně nebude. Protože příčinou rozpadu franšízového systému byla neschopnost státu dodat smluvené podmínky.
Jo, fungovalo to skvěle a u nás je to na prd.
Proto British Rail v 60. letech zavřelo třetinu sítě, zavřelo více než polovinu stanic a propustilo 65 000 lidí. A fungovalo to stejně na prd, jinak by to Thatcherová neprivatizovala.
Jinak „problémy“ tohoto článku bys v Anglii neměl, protože jízdné za podobnou trasu by bylo několikanásobné. A samozřejmě bez padesátiprocentních slev pro české přechytralé důchodce, protože Bureše tam naštěstí nemají…
No tak Tatcherova by to samozrejme privatizovala tak jako tak, protoze to byla tehdejsi dominantni idea, podle ktere se jelo cela 90. leta i bez Tatcherove. S Buresem take nemate pravdu, protoze ten zavedl 75% slevu, soucasna 50%, na kterou ji soucasna vlada vratila, platila desitky let pred Buresem. A slovo „nastesti“ bych pouzil spis pro to, ze u nas se sluzby nastesti privatizovaly „kontinentalnim“ zpusobem, takze nam verejna doprava vicemene bez problemu jezdi za dostupne ceny, za lekari obvykle neletame do Turecka a kvuli vysokoskolskemu studiu si zatim nebereme nenavratne hypoteky. Jinak vse souhlasi.
To není úplně pravda. Důchodci celostátní slevu neměli, dopravci jim poskytovali komerční slevy typu IN-Senior.
Studenti 15-26 let měli slevu cca. 40% vázanou na relaci do školy.
Burešův systém vedl k nárůstu výdajů o několik miliard ročně (snad 6) a i tenhle zredukovaný je výrazně dražší než stav předtím.
A věřím, že i systém výpočtu slev vede k vyššímu tlaku na růst základního kilometrického jízdného, ze které se sleva vypočítává…
Díky té roztříštěnosti železnice se zlepšuje spojení krajích. Být objednávka na ministerstvu, jezdí tu polovina vlaků. Být to na jednom dopravci, tak není třeba tlačit do nových souprav. Ale ano, bylo by to levné, platila by všude režijka a možná i sleva 100% pro důchodce. Stejně by tím nikdo nejezdil.
Zase by nebyly tratě ucpané modlou třívozových spojů po 10 minutách, aby se nemusely řešit návaznosti. Že je to věštění z křišťálové koule? To Vaše nejspíše též. Nevíme, co by bylo; nejspíše by to záleželo na konkrétním obsazení funkcí lidmi, jako vždycky.
Je větší problém roztříštěnost železnice nebo roztříštěnost krajské veřejné dopravy? Kolik lidí jede z nádraží na nádraží?
Krásně je vidět, jak to kraje nesmyslně dotujou, takže to dotujeme my všichni.
To je jediný ekonomicky relevantní závěr, který bych z toho učinil.
U nás: 64 km je za 144 Kč ČD tarif // 110 Kč PID vč. MHD Praha a autobusem na druhém konci (s ultradotovanou pražskou tramvajenkou, kterou má každý, je to jen za 70 Kč).
Je to jednoduchý, rychlý a také nepřekvapivě špatný závěr. Kraje si dotacemi veřejné dopravy snižují jiné náklady takže to nesmyslné není.
„zda by nestačila pro cestování vlaky a autobusy jedna aplikace“..no to nestacila, jak by se nasytilo mnozstvi IT firem kamaradu, ktere za desitky az stovky milionu udelaji CtrlC CtrlV aplikace?
Mame jeste stesti, ze jsou pouze kraje, nikoliv okresy
Škoda, že jsme to nevěděli už v roce 1992
V roce 1992 tu vládl Klaus, kterej považoval železnici za přežitek 19. století, a o počítačích ani neslyšel (až o pár let později je začal považovat za něco, co člověka akorát odvádí od práce)…
A nebyl to Martin Říman? Hrobař železnice?
Byl. Klaus považuje za barbarský přežitek dovolenou.
I Říman byl jen jedním z Klausových pochopů …
klaus jako všichni ODS jedou kamionovou lobby
kdyby udělali ctrl c a ctrl v tak byn to bylo ještě dobrý, aspoň by to všechno (ne)fungovalo stejně 🙂
Tarifní chaos řeším nákupem Naturalu.
A ten Natural tě stojí taky všude stejně? Jestli ne, tak je to taky „chaos“, ne?
Chaos to samozřejmě je, ale když jde jen o rozdíly okolo 1 Kč za litr, tak to většina automobilistů asi příliš neřeší, případně řidič natankuje jen tolik, aby za vyšší cenu dojel tam, kde to zná a ví, co může čekat. Při častějším využívání vlaků ta tak nejspíš dělají i železniční cestující, ale kdo jezdí vlakem jen málo a nemá dostatečný přehled o rozsahu toho chlívu v jízdném, asi si často naběhne, přičemž tam rozdíly nejsou jen v jednotkách korun, ale mnohem větší.
Jenže na to nemusím mít osum aplikací a znát několik ceníků. Navíc to jede kdy já chci a ne jednou za hodinu až tři dle vymláceného jízdního řádu.
Cesta popsaná v článku byla reportáž o novém GVD.
Reálně takto nikdo necestuje.
Drtivá většina jízd se odehrává v rámci kraje, tam stačí jedna aplikace/jízdenka a lidi to mají levnější a s přestupem na dopravní prostředky mimo vlak.
O flexibilitě auta asi nemá smysl se bavit, ty by nevyrovnala ani nulová cena vlaku.
Bohužel i jako někdo kdo auta nemusí a je zvyklej jezdit MHD musim souhlasit, je to čimdál těžší žít bez auta pokud nebydlíte v Praze. MHD se obecně zhoršuje a že je opravený nástupiště a novej vlak mě fakt nezajímá, já potřebuju aby to jezdilo, aby byla návaznost spojů, jednoduchost nákupuj jízdenek a aby jelo něco i večer. Takže ideální stav vrátit se tak před rok 2010 kdy všechno fungovalo, sice se skákalo z vlaku do bláta, ale fungovalo to a člověk se všude dostal. Teď je jenom nákup jízdenky stres.
Ano. Garantovaná návaznost autobusů na vlaky je naprostá iluze, celý systém má nulovou redundanci a je stavěný na oběhy na krev. V případě, kdy další autobus nejede za půl hodiny, ale za čtyři hodiny, by mě opravdu zajímalo co na tom nádraží v polích, často bez otevřené čekárny, mají lidi dělat a proč by se na něco takového měli spoléhat. A některé oblasti PID mají šikovného konstruktéra, některé konstruuje hovado, které nevidí a nevyužije jako hub rychlíkovou stanici a jako páteř udělá vymeták začínající v jiném kraji a pokračující po ucpané silnici a dálnici. Problém proto stejně jako vy vidím… Číst vice »
No ono když se v PID máte spolehnout na minutový přestup, také si raději koupím jízdenku na vlak zvlášť, načež se podle (ne)ujetí přípoje zařídím až následně. Během dvou hodin zpravidla stejně původní jízdenka pozbude platnosti, někdy je lepší rovnou dojít pěšky. Poslední zkušenosti: Benešov zpožděný vlak o 5 minut, bus mezitím odjel; Olbramovice zpožděný vlak o 5 minut, bus mezitím odjel. Heřmaničky změna polohy zastávky, těsný přestup během asi dvou minut raději neriskován.
Mám s „genialitou“ tarifů také zkušenost. Občas jezdím vlakem mezi Valašským Meziříčím a Brnem. Využívám osobák do Hranic na Moravě a odtud následně Regiojet do Brna. V tomto tarifním pekle to vyjde nejlevněji pokud jedu na čtyři jízdenky. (Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou 35 Kč, Hustopeče nad Bečvou – Kojetín 80 Kč, Kojetín – Vyškov 44 Kč, Vyškov – Brno 45 Kč) Suma sumárum: 194 Kč. Běžný cestující o tomto tarifním molochu samozřejmě neví a koupí si tak jízdenku na každý z vlaků a zaplatí (68 Kč + 184 Kč) 252 Kč. No a pokud by mezi výše zmíněnými… Číst vice »
Tak jsi ušetřil cenu jednoho piva, deset minut jsi šmrdolil s mobilem a jsi borec.
Halíře dělají talíře.
nedělají, k bohatství se nedá prošetřit
No, při dnešní běžné ceně pitelnějšího piva 50+ Kč za půllitr ta úspora není až tak úplnš malá – jinak je to třeba ekvivalent asi 1,5 kg chleba nebo víc než 15 ražených housek, případně asi patnáctideková klobása, apod. – a to se nemá vyplatit? Jaké máte průměrné denní náklady na své stravování, že vám taková úspora nestojí za tu „námahu“?
Těžko říct… Čtyři stovky?
Pokud bych „jednou za čas jel“ někam vlakem, tak to asi neřeším jinak než nákupem dvou jízdenek po dopravcích a nechal tam ty necelé čtyři pětky navrch (mám IN25 z věrnostního programu).
Asi žiju trochu jinak než průměrný zdejší diskutující, ale ta mentalita pojďme všechno ojebat, vyždímat nebo vyžrat zadarmo dlouhodobě nemusí fungovat.
Pokud něco potřebuju, je potřeba to kultivovat i podporovat. A vlaky – kterých jezdí dost, kde se dá jet jako člověk a ideálně v nich i pracovat – sem taky patří.
Jedno pivo? Tady v nádražce v Novém Boru to jsou téměř dvě. Přesněji 1,85 piva. A to už je dost.
No to je přes 200 Kč za hodinu a čistého.
Zatímco kdyby to stále objednávalo ministerstvo, tak by to bylo super, protože by u každého dopravce byl jiný tarif a ne v ramci kraje ten jednotný. Ale jděte. To by bylo zcela stejné jako teď na železnici. Jen pro cestujícího jen ty dražší možnosti.
Pochybuju, že by jenotný ministerský tarif vycházel na stejné peníze přesně jako součet krajských jízdenek (a levněji než tarif dopravce), jen by byl na jednom lístku a platil i v MHD v Brně.
Mohl a nemusel. Rozhodně by bylo jednodušší rozhodování a kritici roztříštěnosti by měli to co chtějí. Krajské tarify a jeden celostátní. Jen jednu jízdenku. Akorát ten jeden dopravné nebude. 😉
„Dát dopravu krajům byl opravdu nebetyčný paskvil.“
Tož ogare jezdi za 301 Kč a na krajské tarify sa vykašli, když chceš mět enem ten státní.
Silnični respektive autobusouvou li kovou dopravu mělu kraje v gesci uz a komančů. Regionálni osobni železnični dopravu krajím naserviroval vlada soc.dem za ministra Peltráma. Ten od toho očekàval že kraje prevedou vlakovou dopravu na autobusovou, podpoři rušeni trati a stát ušetří. To se nepovedlo protože jaksi krajům nepředa náklady ba infrastrukturu a tak se reginálky stala politická lobby. Navic tomu stat nechal volný pruběh a tak jsme tam jde jsme. Mazitím se do toho nacpalo tolik peněz, že žadná vkáda nebude mit odvahu do toho systémově sáhnout. Tak si to uživejme.
Omlouvám se za překlepy.
Ne dát krajům dopravu (tedy její organizaci), to by ještě takový problém nebyl, ale nechat jim i její financování výhradn ve vlastním kraji bez možnosti přesahů a s tím související cenotvorbu – tam je to pověstné „jádro pudla“.
Jo, to by tak hrálo, aby kraje dokázali nabídnout levnější lístek než ČD, nebo dokonce integraci dopravy. 😁 Financují jen svůj kraj a přesahy jim refundují dané kraje. Když to platí, proč by neměli mít možnost cenotvorby? Rusko jako vzor? 😉 😁
Ne, vzorem jsou unitární ČSD ze vzpomínek pana už né realisty, ale pesimisty Zikmunda: vezme se spousta prachů, ty se nacpou do molochu a moloch pak nějak jezdí vlakama jak se mu to hodí a žádné kraje mu do toho nekecají.
Bez možnosti přesahů? No, do Norimberka to asi už přesahovat nebude…
https://pid.cz/wp-content/uploads/2023/12/Schema-pasem-PID_2023-12.png
Tady to je fakt totální zoufalství. Občasný cestující se v tom totálně ztraci a ještě je oškuban za největší cenu. Příště si cestu vlakem rozmyslí.
Kdybychom konečně trošku zredukovali kraje, tak tohle řešit nemusíme…
Jo, pak by byly jen ty drazsi možnosti anikdo by si nestěžoval… 😁😉
Kolik lidí má na tohle čas? Chci sednout a jet.
Takže zůstávám u své jízdenky 32,90kč za litr nafty/tank onno.
Tak výhoda krajského tarifu je pro desítky tisíc lidí, kteří denně přestupjí vlak-MHD při běžném dojíždění.
Ne, to byla jen hodně blbá racionalizace lenosti a bezohlednosti k životnímu prostředí. Kdyby to bylo za pětikorunu po celé ČR, nejel by stejně.
+ parkovné + nemožnost si odpočinout nebo dělat jiné věci během cesty
bohužel je to tak, taky poslední roky o autě už fakt uvažuju, tohle už se nedá vydržet ta komplikovanost všeho, mizerný spoje, nic nejede večer, člověk nemá jak se dostat z kina nebo z koncertu…je to čimdál horší, kdo nebydlí v Praze, ten jakoby neexistoval
Tento problém jsem vyřešil nákupem ročního one ticketu a mám už snad čtvrtý v pořadí. Je ovšem dost drahý, takže si tak platím i za pohodlí, že si jízdenku nemusím kupovat. Kupují si občas jen místenky a samozřejmě jízdenky do zahraničí. A když je druhá třída narvaná, koupím si doplatek do první třídy. Jenže nákup ročního one ticketu provede jen málokdo. Je totiž třeba být zvyklý vlak využívat často a k tomu ne každý má podmínky. Já trochu hřeším na tom, že přítelkyně na výlety moc jezdit nechce, tak jezdím sám. A to fakt až na vyjímky autem jezdit nechci,… Číst vice »
Hm, 33 tisíc? To je na velmi veľmi časté dojíždění…
Báj voko 1500 CZK není problém za měsíc na jízdenkách provýletit (když se jede daleko nebo do děr bez relačního jízdného), zbytek je příplatek za komfort a legraci.
Kilometrické jízdné šlo od covidu opravdu o dost nahoru a na delších vzdálenostech je to znát…
Věřte nebo ne, ale 1500,- lze bez problému projet nebo provýletit za víkend 🙂 Příklad celodenní síťová u ČD nebo skupinová víkendová u ČD. Případně celodenní OneTicket 😉
Bohužel, je to tak. Stačí, když koukám do idosu na spojení a z těch cen fakt rostu. Srbsko – Praha Hlavní nádraží za krásných 90 Kč. A to jsem byl jen na výletu v Českém Krasu. Pak jsem točil panenky vždy, když jsem vytáhl na jednodenní výlet vlakem přítelkyni, to jsem si pak mnohdy nadával, že autem by to vyšlo jen za ní nastejno jako vlakem a ještě bych nemusel poslouchat řeči, že zase jedeme vlakem… Ale se včasnou jízdenkou z Prahy do rakouských Alp to bylo úplně za hubičku za mne, jí a její dceru. Přesto jsem dostal vyhubováno… Číst vice »
Mám to stejně, druhým rokem i s jedničkou rovnou. Cena hrozná, ale za ten rok se to dá. Člověk má klid a nemusí nic řešit. Je to jako IN100 tak před deseti lety 🙂 Dvojka je čím dál narvanější. Pravda občas je první třída horší než dvojka nebo vůbec nejede, ale to musí člověk nějak přežít. Takový InterJet, Railjet za to fakt stojí. ComfortJet jsem zatím nejel.
Comfortjet, Interjet a Railjet je pro mne to samé a jezdím s těmito vlaky rád. Ovšem přesun do první třídy a doplacení rozdílu jízdného do jedničky se mi stane tak pětkrát do roka. To musí být cesta v pátek odpoledne z Prahy na Moravu, případně nějaký konec prodlouženého víkendu, kdy se celá Morava stěhuje zpět do největšího moravského města, tedy do Prahy :-). Ale abych si koupil rovnou roční one ticket do jedničky, to ne. To už se mi příčí, k tomu asi nikdy nedojde. I roční one ticket do dvojky je docela darda. Úplně stačí, že si mne pamatují… Číst vice »
Na kolik by tyhle kilometry vyšly, kdyby byl všude tarif ČD (bez slevy na InKartě)?
Pokud by nebyly relační slevy tak na stejno jako SJT
No ono pro častějšího cestujícího po pár jízdách se daly za nasbírané body při nákupu on-line zdarma pořídit IN25, tak jak to bylo před „liberalizací“ železnice, s touto slevou mě pak tehdy vyšlo jízdné shodně, jak při použití krajského tarifu (IDSJMK), takže jsem kvůli dalšímu sběru bodů využíval tarif ČD.
Před liberalizací železnice neexistovalo nic jako nákup online.
Tím jsem samozřejmě myslel liberalizaci v rámci krajů, kdy nám zároveň vybrané kraje násilím na jejich území vnutili používat pouze jejich tarif i když tam vlaky provozovaly ČD.
Ano, v roce 2019 byl pravěk. Internet v plenkách, telegram byl žhavá novinka….
Já měl na mysli liberailzaci v roce 2003, kdy došlo k oddělení dopravce (ČD) s správy kolejí.
Tehdy jste mohl mít tak Nokii 3310 a tam vás chci vidět.
A před zavedením zákaznických karet a zdražením obyčejného jízdného o třetinu neexistovala předražená železnice. 😉 Ale to už je pro mnohé opravdu pravěk.
ČD Body, které tu chválíš, vznikly v roce 2014.
O tři roky dříve vyjel Regiojet.
Bez liberalizace, kterou nevím proč dáváš do uvozovek, by sis mohl leda vypisovat KMB.
Tohle je fakt čirý peklo! Obávám se, že tohle vyřeší až nějaký „dyktát z Brusele“. My s tím sami nepohnem.
Začalo to v 80. letech, když na některé spoje Otrokovice-Zlín platila jízdenka ČSD v trolejbusu, aby se ušetřilo za souběžnou M152.
Potom v roce 1992 okolo Prahy začali uznávat jízdenky MHD ve vlaku.
*** Vyhrává šťastných 7: Šatov-Retz, 7 km za 77 Kč ***
Ano, ty koleje mezi pohraničními přechodovými stanicemi jsou asi pozlacené. Břeclav – Kúty 18 km, 129 Kč
Břeclav – Staré Město u UH, 54 km, 124 Kč
Tak proto se s tim preshranicni usekem Slovaci tak dlouho babraj, je to z premiovych materialu, a ty tri ctyry oranzove vesty, co jsou tam na stavbe k videni, jsou zlatnici
😀 😀 😀
Břeclav – Staré Město jizdenka IDSJMK asi 70 korun…
Srovnával sem s tarifem ČD. Za 129 vazana do Otrokovic, nebo nevázaná do st. Města.
Dá se s tím pohnout velmi jednoduše – že kraje přestanou tak dotovat jízdné v regionálních vlacích. Pak to bude za stejnou pálku a šotoušci nebudou mít o čem řečnit.
Šotouši začnou řvát, co si kraje dovolují provozovat integrovaný autobus v souvěhu s neintegrovanou železnicí.
Jakou neintegrovanou železnicí? Bez krajské objednávky většina železničních linek zanikne.
Měli by současně dezintegrovat i autobusy. Nebo to integrované jízdné nepatrně zvýšit. Stejně dnes auto vychází tak levně, že na cenu tady lze hrát těžko – pokud je člověk i tak tlačen do jeho pořízení…
Proč dezintegrovat autobusy? Nevím o tom že by autobusákům vadil IDS tarif.
Otázka zní, proč by MD mělo řešit jízdné, když to ve valné většině nedělá u ostatních druhů dopravy. Jednoduchá varianta je cena dopravce nebo SJT, levnější varianta jsou různé regionální tarify. Otázka je, zda se tím cestující chtějí zabývat. Jinak mezi Zábřehem a Libercem by normální cestujici jel do Pardubic expresnim vlakem a odtud rychlíkem nebo autobusem. A například SJT umožňuje i nákup jízdenek u expresních vlaků mimo LE.
Protoze, narozdil od autobusu, temer vsechny vlaky v CR jsou placene statem
Většina autobusových spojů v ČR je placena kraji. 😉
Některé státem v rámci objednávky MD a některé kraji v rámci objednávky krajů. A je zde také různý poměr tržeb od cestujících k celkovým nákladům.
Přesto jednoduché řešení tu máme – Fairtiq – stačilo by jej jen rozšířit po celé ČR, aby uměl kombinovat různé tarify IDS
Později by mohlo přijít komplexní řešení – celostátní aplikace srovnatelná s Lítačkou/Poseidonem…, která by uměla časové jízdenky všech IDS a k tomu měla vyhledávač spojení, který by uměl prodávat kombinace IDS nebo i tarify dopravců/OneTicket nebo nedejbože nezaintegrované MHD.
Pak by si člověk prostě vybral, který režim nákupu mu vyhovuje víc… a stejně by měl 7x méně aplikací, než potřebuje dnes.
Fairtiq v ČR u řady krajů naráží na problém zvaný „My dopravě rozumíme nejlépe“ a „Naše aplikace je ta nejlepší“.
A také se obávám, že takovou aplikaci by možná lecjaké (byť „chytré“) MT nemusely zvládat, a zcela jistě ne pracovat s ní i patřičně rychle. Ale jako výhledové řešení to špatný nápad jistě není, a právě proto bude mít asi i hodně odpůrců.
Neumí dobře předplatné jizdenky nebo divné kategorie typu senior 60-65. Ale na dost věcí se hodí.
A když to někdo naprogramuje, tak z toho bude taky chtít něco mít. Kolik % z ceny takto koupených lístků jím dáte? Tipuji že spousta lidí si radši nainstaluje všechny krajské appky, než aby někomu dala bakšiš, za to aby jim ty lístky zařídil.
Máte pravdu. Je to s podivem, že v roce 2024 neexistuje možnost zakoupit si u státem dotované dopravy jeden lístek za nejvýhodnější cenu a systém sám automaticky nepřepošle peníze za jednotlivé úseky tam kam patří.
Tak trochu to souvisí s tím že některé kraje začaly s tarifní integrací (i když třeba jen v části území) dávno předtím než na to jiné kraje vůbec pomyslely – viz tehdejší prohlášení kraje Vysočina že IDS tam nemá smysl, protože tam jsou jen menší centra, vypuštěné do světa v době kdy už dávno fungovalo třeba IREDO co začalo v Broumovském výbězku.
Proto se toho musíme dobrat trochu jinou cestou než státy kde integrace začala centrálně.
A také je třeba si uvědomit, že „stát“ nemá a priori žádný velký velký důvod snažit se nabízet „jeden lístek za nejvýhodnější cenu“, když by měl navíc práci a starost s dělením utržených peněz – tedy aspoň u nás to tak bude platit určitě ještě hodně dlouho. Ostatně i právě proto je SJT dražší než tarify jednotlivých dopravců …
Nj., pro někoho holt ten “stát” není služba občanům, ale cokoliv jiného…
On je totiž problém, nejen v tom odkaď kam a kudy jedete, ale i jak rychle jedete. Například Příbram-Drkolnov Beroun- Sídliště koupíte za tři různé ceny jednoduché jízdenky, právě dle cestovního času. Takže to by musela být sakrachytrá aplikace, aby vybrala i spoje pro dosažení nejvýhodnější ceny.
To je dobry clanek, pane Suro – diky za nej. 🙂
Mne na tom vsem fascinuje nejvic to, ze system jednotneho tarihu (jeho priprava, spusteni atd.) stal pres 200 000 000 korun, tedy cca ctvrt miliardy korun!!!
A vysledek, jak to dopadlo, vidite v tomto clanku…
Zase to ale funguje, co kdyby to dopadlo jako stavební digitalizace.
Nová vědomostní soutěž: Studovat tarify, krajské hranice a stahovat aplikace. Většinou to řeším tak, že koupím modrou / žlutou jízdenku do kraje a tam celodenní (pokud lze koupit normálně bez aplikace). Ale třeba RJ umí ve vlaku prodat jen ODIS, IDSOK prý ne. Ve vlaku ČD zase bez problémů kupuji celodenní IDSJMK, jiné kraje jsem nezkoušel..
RJ uznává jenom papírové jizdenky IDSOK,na R8 je v RJ nevydávají
Je to tak, ať si každý kraj nastaví sám, kolik chce za kilometr zaplatit, ale ať to můžu všechno koupit na jednom místě, dohromady, na jednu smlouvu i s autobusy
Tak jednoduché to ovšem není, protože kilometrické tarify dnes téměř nikdo nevyužívá.
Jasné, to bylo spíše obrazně, ale není přece problém vypočítat cenu každé části cesty podle příslušenho tarifu, nechat cestujícího zaplatit součet a rozdělit tržbu podle krajů… A nebo, že by to problém byl (algoritmicky ne, politicky spíš)
A celou tu agendu bude dělat někdo zadarmo.
Když to začalo, byli kritici či opatrníci hromadně označováni za zpátečníky, nepřátele liberalizace a modré gumy. A dopalo to ještě hůř, než jsme čekali.
Bojím se, že tenhle bordel už nikdy nikdo nedá dohromady.
Jde to dát dohromady velmi snadno, kdyby se chtělo. Jenomže ono se nechce…
Tak tady není problém liberalizace, ale neochota krajů spolupracovat. Samotná liberalizace nahnala cestující do vlaků jako nic jiného v novodobé historii.
Ministerstvo má poměrně jednoduchý nástroj je ke spolupráci přinutit, velká část peněz na krajskou dopravní obslužnost jde z rozpočtu MD.
Zjednodušení nákupu jízdenek má jednu velkou nevýhodu – blbě se u toho stříhá páska…
MD tarif nezajímá.
One ticket všechny kraje akceptují. Není problém koupit jeden lístek krajský a po cestě u průvodčího ve vlaku navazující jiný krajský. Jen neplatí v EC. Takže buď akceptujeme, že v komerčních vlacích je to dražší a jediné co je třeba je podmínka pro dopravce a objednatele v zákoně, že kombinaci tarifů musí umět prodat na jeden lístek. Ministerstvu také nikdo nebrání objednávat a platit čistě vlakokilometry a mít jednotný tarif s eliminací vlastních tarifů dopravce. Uznávání mezinárodních jízdních dokladů se dá ošetřit rovněž v zákoně. Jen chtít. Problém se jmenuje zákon. Kraje se musejí chovat jako řádní hospodáři. Mimochodem ty… Číst vice »
Kdyby „to“ nezačalo, tak jezdíte s ČD za ceny SJT a nic jiného k dispozici nemáte.
A všechno to začalo zákaznickým jízdným.
Taky si myslím, na krajské ceny by nikdo nikdy nedosáhl a byl by klid…
Popravdě, kolik lidí provedlo za rok 2024 takovouhle cestu? Normálně by člověk jel ze Štramberka do Studénky, rychlíkem do Pardubic a z Pardubic rychlíkem do Liberce.
A jen teda podotknu, že podobný tarifní sport s kombinacemi jízdenek byl in už v dobách jednotné dáhy a jednotného TR10.
Tak jsme si koupili lístky až do Prahy, protože to vyšlo levněji a vystoupili předčasně.
Znáte snad detaily nějakého takového konkrétního případu? Já o žádném takovém nevím.
Podle mě je to nesmysl, resp. byl do té doby, než se začaly uplatňovat speciální relační slevy, ale mimo jejich trasy to nikde ve „vnitru“ obecně neplatilo. Jediné, co platillo ještě za bolševika, ale také jen pro některé relace, byla možnost koupit si mezinárodní (resp. správněji mezistátní) jízdenku za tarif SMPS až do zahraniční PPS a vystoupit ještě před státní hranicí: tak byla levnější třeba jízdenka SMPS relace Praha – Bad Schandau než jízdenka pro relaci Praha – Děčín (rychlíkem) za tarif TR10.
Mícháte různé věci dohromady. Relační slevy přišli v době, kdy téměř vše jezdili ČD. Začínal s komerčními spoji Regiojet. A ano, např. Brno-Praha vyšlo levněji než Brno-Kolín například. Ach ta výběrová šoto paměť….;)
Kritici kritizovali to, že bez ČD prý nelze mít jeden tarif. Lze. Těm nešlo o jízdné, ale o udržení monopolu. Cestující jim byli ukradení. Alespoň většině z nich.
Jaký bordel? Kolik lidí jezdí přes sedm krajů regionálními vlaky?
Když se budete dlouho tvářit jako nesvéprávní a vysírat s jednou cenou, časem jednu cenu skutečně dostanete – ale tu nejvyšší.
Ostatně tak to dopadlo i s OneTicketem,
Přesně. Já už cestuju převážně přes regionální jízdenky a nechci jinak a hlavně dráž. Lepší do toho nešťourat 😃.
kvůli tarifnímu bordelu pro mě svět mimo PID už neesituje, nehodlam to řešit, když musim do Asie, tak si radši koupim normální jízdenku od ČD než to řešit