Stavba obchvatu Církvice zastavila plánovaně ropovod Družba

Příprava přeložky ropovodu Družba. Foto: ŘSDPříprava přeložky ropovodu Družba. Foto: ŘSD

Práce potrvají zhruba týden, mají hodinový harmonogram.

Na stavbě obchvatu Církvice začala dnes velmi sledovaná akce. Kvůli přeložení části potrubí došlo k zastavení ropovodu Družba. Po dokončení odstávky poteče ropa lehce jinou trasou. Práce potrvají týden.

Potrubí, které přivádí ropu z Ruska až do Záluží u Mostu, na dvou místech u Církvice kříží trasu budoucího obchvatu a kvůli splnění norem musí být přeložen. „Na tuto operaci je vypracován podrobný hodinový harmonogram a definován technologický předpis pro minimalizaci rizik související s touto činností,“ řekl Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Náklady jsou zhruba 25 milionů korun.

Přesun je úzce koordinován se správcem produktovodu Mero a Unipetrolem. „Pro případ nenadálé události je jednáno i se Správou státních hmotných rezerv, neboť přepojení si vyžádá zhruba týdenní přerušení dodávek do litvínovské rafinérie. Ačkoliv v rámci liniových staveb k plánovaným přeložkám ropovodu na základě potřeb zadavatele občas dochází, v tomto případě se jedná o ojedinělou akci, která bude uskutečněna za plného provozu výroby v Litvínově,“ dodal Buček.

Stavba obchvatu začala loni na konci září, běží zatím podle harmonogramu. Stěžejní práce probíhají na pozemní komunikaci hlavní trasy nebo přeložkách polních cest. Pracuje se rovněž na posledním mostě, který bude překlenovat železniční trať a jako součást mimoúrovňové křižovatky i budoucí přeložku silnice I/38. Hlavní nosná konstrukce mostu na ně bude usazena pomocí vysokotonážního jeřábu předběžně v 1. polovině roku 2022. Přinese výluku provozu na trati, která v té době bude už jedinou trasou pro spojení Praha – Brno.

Stavba obchvatu vyjde na 445 milionů korun, hotovo má být v srpnu 2022.

Tagy I/38 obchvat Církvice Ředitelství silnice a dálnic ropovod Družba ŘSD Strabag
Žádné komentáře