Státníci ze tří zemí letěli na summit Rady Evropy společně, aby ušetřili

Zuzana Čaputová, Petr Pavel a Nataša Pirc Musarová na palubě slovenského A319 cestou na Island. Foto: Twitter Zuzany ČaputovéZuzana Čaputová, Petr Pavel a Nataša Pirc Musarová na palubě slovenského A319 cestou na Island. Foto: Twitter Zuzany Čaputové

Slovenský speciál vezl na Island slovenskou a slovinskou prezidentku a českého prezidenta.

Český prezident Petr Pavel pro cestu na summit Rady Evropy, který dnes začíná na Islandu, využil stejné letadlo jako jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová. Už dříve se rozhodli některé cesty podnikat společně kvůli úsporám peněz i emisím. Dnes se k nim ve slovenském speciálu připojila i slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová.

„Je to úspora finančních prostředků a za jedno letadlo ušetříme uhlíkovou stopu,“ řekl Petr Pavel. Dodal, že během společné cesty má čas s Čaputovou projednat společné postoje k různým záležitostem. Slovenská prezidentka používá Airbus A319 registrace OM-BYK.

Čaputová a Pavel se na tom, že na některá místa budou cestovat společně, dohodli hned po nástupu současné české hlavy státu do úřadu.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel na cestě na Island. Foto: Facebook Petra Pavla

Zuzana Čaputová a Petr Pavel na cestě na Island. Foto: Facebook Petra Pavla

„Příště se zase svezu s českým prezidentem,“ řekla novinářům během letu Čaputová. Společně takto plánují letět na summit NATO, který se bude konat v červenci ve Vilniusu. „Je to důkaz dobrých bilaterálních vztahů,“ řekla prezidentka a dodala, že cestou z Reykjavíku slovenským speciálem poletí i rakouský prezident Alexander Van der Bellen a moldavská prezidentka Maia Sanduová. „Je to takový opravdový prezidentský speciál,“ podotkla Čaputová.

Prezidenti Česka a Slovenska koncem dubna spolu jeli vlakem z polského města Přemyšl na návštěvu Kyjeva. Řekli tehdy, že jejich společná cesta má i symbolický význam. Chtěli dát najevo, že země, které spolu v minulosti tvořily jeden stát, ale rozdělily se, dokážou mezi sebou mít výborné sousedské vztahy.

Kromě státních letadel nemá Pavel problémy ani s využitím pravidelných linek. Na korunovaci britského krále Karla III. letěl spojem British Airways jako běžný cestující.

ČTK + Zdopravy.cz

Tagy přeprava státníků úspory v letecké dopravě
125 komentářů