Autobusy Automobily Doprava ve městě Infrastruktura Silnice Zprávy

Stát škrtá povinnou dálniční známku na dalších 5 úsecích

Mapa úseků, kde řidiči nebudou muset mít dálniční známku. Foto: Ministerstvo dopravy
Mapa úseků, kde řidiči nebudou muset mít dálniční známku. Foto: Ministerstvo dopravy

Řidiči nebudou od ledna potřebovat dálniční známku na dalších 19 kilometrech dálnic. Ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že ze sítě zpoplatněných silnic vyjme celkem pět úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd. Ze zpoplatnění je vyjmuto už 145 kilometrů dálnic.

V předchozích dvou letech se tento krok osvědčil. Starostové dotčených měst jsou s ním velmi spokojeni, protože to pomohlo ke zklidnění dopravy ve městech. V tomto trendu tedy pokračujeme. Dálnice jsou stavby placené z peněz daňových poplatníků, proto by měly lidem sloužit co nejvíce„, říká ministr dopravy Dan Ťok.

Konkrétně jde o desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a také na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35.

Už dnes není potřeba mít dálniční známku například kolem Brna, Tábora, Chebu, Berouna, Plzně, Ústí nad Labem či Mladé Boleslavi. Změnou kategorie na silnici I. třídy také padla povinnost jezdit se známkou řidičům mezi Turnovem a Libercem.

Podle Ťoka nemá vyjmutí vliv na objem prodaných dálničních známek, jejich odbyt naopak díky celkovému růstu ekonomiky a počtu aut na silnicích roste.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Srp

Platí se ještě vůbec někde nebo jsem poslední blbec, co si kupuje dálniční známku? :-/

K.S.

Mnohem efektivnější by bylo zavedení satelitního systému a následné výrazné zdražení silnic v okolí problematických úseků. Řeknu blbě, pokud by kilometr dálnice pro kamion stá 10Kč a kilometr silnice kolem dálnice 100Kč, pak by si to dost rozmysleli. Na údržbu silnic je třeba vybrat více peněz, ne méně. Vzhledem k tomu že silniční doprava je nejšpinavější z těch co tu máme a spotřeba paliv se negativně projevuje na obchodní bilanci a také látky produkované jejím provozem dost škodí lidem, je žádoucí ji v co největší míře omezit.

Jan

Tak spíš je blbé, jak se přebarvilo na dálnice hromadu silnic, které rozhodně dálnicemi nejsou.
A následně se na nich pak třeba bude platit mýto.