Stát si připsal bod ve sporu s Fischerem, miliardy za letadla zatím platit nemusí
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zvítězil v soudním sporu o téměř 113 milionů dolarů (asi 2,45 miliardy korun)
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zvítězil v soudním sporu o téměř 113 milionů dolarů (asi 2,45 miliardy korun) s německou společností A.M.F. Aicraftleasing Meier & Fischer, kde má většinový podíl podnikatel Václav Fischer.
Předmětem sporu jsou dvě letadla někdejší společnosti Fischer Air. Samotný Fischer je vedlejším účastníkem řízení. Úřad to dnes uvedl v tiskovém prohlášení na svých stránkách. Jde ale zatím pouze o rozhodnutí prvoinstančního obvodního soudu, AMF se může odvolat.
Firma AMF jako žalobce tvrdí, že v roce 1997 koupila od české společnosti Fischer Air za 71 milionů dolarů dvě dopravní letadla Boeing 737-300, která v rámci zpětného leasingu Fischer Airu pronajala na 30 let. Fischer Air se později přejmenoval na Charter Air. Na jeho majetek byl v roce 2006 prohlášen konkurs, v jehož rámci správce Antonín Janák zapsal obě letadla do konkursní podstaty.
AMF se proto domáhala po České republice náhrady údajné škody za ušlé nájemné z leasingové smlouvy, které by až do roku 2027 činilo téměř 105 milionů dolarů a také škody za snížení ceny letadel ve výši osm milionů dolarů.
Letouny totiž kvůli právním tahanicím stály skoro pět let odstavené na ruzyňském letišti a chátraly. Nakonec se je podařilo díky dohodě obou stran prodat za zhruba dva miliony dolarů. Fischer ale od počátku s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud poukázal na to, že už dříve byl zahájen konkurz na Fischerův majetek v Německu. Před třemi lety navíc Vrchní soud uznal, že letadla do konkurzní podstaty nepatřila.
Ve stejné věci se navíc vede mezinárodní arbitráž. Ministr financí Ivan Pilný přitom věří, že uspěje podobně jako ÚZSVM. „Naše právní pozice je silná,“ uvedl dnes Pilný.