Dopravci Železnice Železniční průmysl

Stadler dodá Deutsche Bahn osmnáct dvoupodlažních jednotek Kiss

Stadler Kiss v barvách pro DB Regio pro provoz ve Šlesvicku - Holštýnsku. Foto: Stadler
Stadler Kiss v barvách pro DB Regio pro provoz ve Šlesvicku - Holštýnsku. Foto: Stadler

Deutsche Bahn k použitým dvoupodlažním jednotkám Stadler Kiss po rakouském dopravci Westbahn přidá i nové stroje od švýcarského výrobce.

Stadler  oznámil, že vyhrál soutěž DB Regio na dodávku 18 jednotek Kiss pro provoz na severu země ve Šlesvicku – Holštýnsku. Kontrakt má hodnotu 220 milionů eur.

Čtyřvozové jednotky mají pojmout až 880 cestujících. První třída bude na horní palubě v části vozu. Všechny vlaky budou mít k dispozici wifi připojení, kamerový systém a možnost elektronické rezervace míst. Do soupravy se vejde až 36 jízdních kol. Délka soupravy je 106 metrů, bude mít celkem osm dveří. Jde spojit až tři soupravy, díky čemuž může jet v jednom vlaku až 2640 cestujících. Maximální rychlost bude 160 kilometrů v hodině, jednotka má čtyři hnací podvozky.

Pro Stadler jde o první zakázku na dvoupodlažní jednotky pro DB; průlomem je ale i v jiné oblasti. Vlak bude vybaven novým řídícím systémem Stadleru Guardia, se kterým chce firma více proniknout do byznysu vlakových zabezpečovačů. Nové jednotky má firma dodat do konce roku 2022.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xyz

I dle ilustračního obrázku budou vozidla dodána v barevném schématu, které je již po několik let používáno pro nově dodávaná vozidla ve Šlesvicku-Holštýnsku bez ohledu na dopravce – tzn. stejný nátěr mají DB, jakož i např. nestátní dopravce Nordbahn atd.

V článku chybí údaj o výšce nástupního prostoru. 550 mm (žel obvyklých pro nízkopodlažní dvoupatrová vozidla)? Nebo 760 mm (coby výška odpovídající obvyklé výšce nástupišť mj. právě na hlavních tratích ve Šlesvicku-Holštýnsku)? Nebo jiné číslo – ?

Jiří Kocurek

https://www.stadlerrail.com/media/pdf/2019_0605_medienmitteilung_db%20regio_de.pdf
Ani z tohoto to není moc jasné. Google mi to přeložil do angličtiny, ale ani z toho nejsem moc chytrý. Překlad do češtiny nedává smysl. Asi tedy 760 mm nad t.k.

Google: the doors are equipped with a gap bridging and are optimized to a platform height of 76 centimeters.

Honza Plomer

Jen doplním, že kapacita je 405 sedadel. To je o 5 ks více než Desiro HC RRX s jednopodlažními krajními vozy.