Srpen na Ruzyni: + 10,11 %, Letiště Praha přistaví další přepážky

Letiště Praha, Terminál 2. Autor: Letiště PrahaLetiště Praha, Terminál 2. Autor: Letiště Praha

Provoz na Letišti Václava Havla i v srpnu udržel dvouciferný růst, počet cestujících za celý rok míří k novému rekordu.

Provoz na Letišti Václava Havla i v srpnu udržel dvouciferný růst, počet cestujících za celý rok míří k novému rekordu. Letiště Praha chystá kvůli přibývajícímu počtu pasažérů další rozšíření zázemí na Terminálu 2, kde přibude celkem 12 nových odbavovacích přepážek.

Podle čerstvých dat za srpen vzrostl v srpnu počet cestujících meziročně o 10,11 %, když letiště odbavilo celkem 1,875 milionu cestujících. Za celý rok roste letiště o 10,28 %, počet cestujících za prvních osm měsíců dosáhl už 11,216 milionu pasažérů. Od ledna do srpna tak branami letiště prošlo tolik lidí jako za celý rok 2014.

Pokračuje trend minulých měsíců, kdy samotný letový provoz roste pomaleji než počet cestujících. Je to způsobeno především větším vytížením letadel a nasazováním větších strojů. Počet pohybů, tedy startů a přistání, stoupl o necelých osm procent.

Žebříčku letišť, kam z Prahy v srpnu zamířilo nejvíce cestujících, vévodí nadále moskevské Šeremetěvo, následované hlavním pařížským letištěm CDG a Amsterdamem. Sezóna dovolených je znát na dalších místech: čtvrtý je Burgas, šestá Antalya. Na páté místo postoupila Dubaj, která zaznamanala už v červenci skokový růst díky nasazení dalšího letadla Emirates.

Letiště Praha i kvůli navyšování počtu cestujících chystá rozšíření zázemí ve veřejné části Terminálu 2. Díky prodloužení současných tří odbavovacích ostrovů na Terminálu 2 dojde ke vzniku celkem 12 nových odbavovacích přepážek.

Ke každému současnému odbavovacímu ostrovu přibudou čtyři přepážky,“ řekl Roman Pacvoň z Letiště Praha. Současně by mělo dojít i ke změně číslování. „Projednáváme jednotlivé varianty s handligovými a leteckými společnostmi. V tuto chvíli ještě není o definitivní podobě rozhodnuto,“ dodal Pacvoň.

Plán ale nabral zpoždění. Původní soutěž na zhotovitele Letiště Praha zrušilo, tento týden tendr za 47 milionů korun vypsalo znovu. „Důvodem zrušení a opětovného vypsání zakázky na prodloužení odbavovacích ostrovů na Terminálu 2 bylo doplnění technické specifikace,“ vysvětlil Pacvoň.

Tagy letiště praha letiště václava havla růst letecké dopravy statistiky přepravených cestujících Letiště Praha
6 komentářů