Spor o jméno železničního okruhu. Cerhenice chtějí vymazat Velim

Železniční okruh ve Velimi. Snímek pořízen na katastru Cerhenic. Foto: Jan SůraŽelezniční okruh ve Velimi. Snímek pořízen na katastru Cerhenic. Foto: Jan Sůra

Městys Cerhenice chce dosáhnout, aby se jedna z nejziskovějších částí české železnice, přejmenovala. Usilují o změnu jména Zkušebního centra VUZ

Městys Cerhenice chce dosáhnout, aby se jedna z nejziskovějších částí české železnice, přejmenovala. Usilují o změnu jména Zkušebního centra VUZ Velim, jak se označuje jediný tuzemský železniční zkušební okruh a jeho zázemí tak, aby obsahoval slovo Cerhenice.

Starosta městyse Marek Semerád to považuje za logické, protože okruh neleží na katastrálním území Velimi, ale Cerhenic. O snaze městysu informoval jako první server Kolínský Pres. Městys o svém požadavku píše i na svých stránkách.  „Do logiky má daleko to, že největší cerhenický podnik má v názvu jméno sousední obce. Starosta Marek Semerád (ČSSD) proto na nejbližším zasedání zastupitelstva podá návrh na oslovení vedení Českých drah, kdy městys oficiálně požádá o přejmenování VUŽ Velim na VUŽ Cerhenice. Během letních měsíců by měla vzniknout dokonce petice na podporu tohoto požadavku,“ uvedl městys na svých stránkách.

Zkušební okruh patří Výzkumnému ústavu železničnímu, který stoprocentně ovládají České dráhy. Katastrálně spadá pod Cerhenice jen část okruhu, na katastru městyse ale sídlí hlavní budovy. Jinak zasahuje okruh například do katastru obce Sokoleče. Název Velim se používá proto, že na okruh se zajíždí ze železniční stanice Velim.

Petice sice nevznikla, i tak ale nemá příliš mnoho šancí na úspěch. „O změně názvu Zkušebního centra neuvažujeme,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

 

 

Tagy cerhenice velim zkušební okruh
Žádné komentáře