umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví Letiště

Společnost airBaltic obnovila lety do Prahy a dalších evropských měst

Airbus A220-300 společnosti airBaltic na letišti v Rize. Foto: Jan Sůra
Airbus A220-300 společnosti airBaltic na letišti v Rize. Foto: Jan Sůra
Do Prahy se vrací další aerolinka a s ní spojení do Pobaltí.

Lotyšská společnost airBaltic obnovila, počínaje dneškem, lety z Rigy do devíti evropských měst, mezi kterými je i Praha. Stalo se tak se zpožděním, původně firma oznámila obnovení letů do Prahy na 27. červenec.

„Vítáme rozhodnutí lotyšské vlády zmírnit platná cestovní omezení při zachování bezpečnosti a ochrany zdraví veřejnosti jako hlavní priority. Umožňuje nám obnovit řadu letů, které jsou pro Lotyšsko a Pobaltí zásadní,“ uvedl generální ředitel firmy Martin Gauss.

AirBaltic nyní spojuje Rigu s 35 evropskými destinacemi, dnes byly vedle Prahy obnoveny i lety do Amsterdamu, Bruselu, Dublinu, Göteborgu, Lisabonu, Reykjavíku, Vídně a Curychu.

Letiště Praha se zatím dočkalo obnovení 103 linek do 82 destinací. V porovnání s loňskou letní sezonou je to zhruba polovina. Aktuálně se do Prahy vrátilo 34 aerolinek. Naposledy se začátkem září vrátil Finnair s linkou do Helsinek.

Firmy ale rychle plány mění podle toho, jak se stupňují či uvolňují koronavirová opatření v jednotlivých destinacích. ČSA například v srpnu oznámily obnovení letů do Bruselu, nakonec k němu ale nedošlo.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymus

Nikdo s tim litat v zime nebude. Blahovost

Zdeněk

Naši lidé mají t.č. s cestováním do býv. sovětského Pobaltí kvůli covidu utrum, a občané pobaltských zemí k nám taktéž nesmí, a ti, co se zde v době vydání zákazu nacházeli a chtějí domů, tak musí doma do karantény. Znovuotevření linky Air Baltic je sice sympatické, ale obávám se, že je trochu předčasné. Aby linka zakrátko opět neskončila… žádné aerolinky si nemohou dovolit delší dobu vozit vzduch.

Anonymus

Souhlas. Je to utopie.

František

Nechci plašit, ale při současné rychlosti šíření korona nebude dlouho trvat a letecká doprava dostane opět stopku.

Josef

Zalezi jak moc velka bude hysterie, jestli chteji pripravit o zivobyti spoustu lidi, tak bude idealni to teda stopnout.

František

No ono jde o to, jaká opatření nasadí jednotlivé státy. Pokud někam chcete letět a oni vás naženou na týden , čtrnáct dní do karantény nebo uzavřou pláže jako na El Hierru tak co tam budete prosím dělat, sedět na pokoji a čumět z okna?

Josef

No to je ta hysterie, davat lidi nekam do karanteny nebo vyhanet z plaze. Ano Covid ma jiste mnoho obeti, ale kolika lidem to dost zneprijemni zivot to uz se jaksi nepocita.

Ogden

Letecká doprava nikdy stopku nedostala, pane. To bylo rozhodnutí leteckých společností.

Lkprak

Ano, na základě toho, že vzhledem k přijatým opatřením dramaticky klesla poptávka po létání.

František

A jaký v tom je rozdíl pane, když mi někdo uzavře hranice , tak dostanu stopku, tak si ujasněte pojmy.

jakub (easydrink)

pokud se zavřeli hranice, tak jim než přestat létat, nic moc jiného nezbylo

Y.K.

Hmm, rozhodnutí. Ono když je zakázaný přeshraniční pohyb, tak je to jaksi logické rozhodnutí.

Ogden

Kolega píše, že letecká doprava dostala stopku. Reaguju jen na to, že to není pravda. Například Belavia sem látala a nemluvě o cargu.

DrFj

Ano, mate pravdu.

Jenom bych dodal, ze byly i zeme, kde byla vsechna letiste pro osobni dopravu uzavrena (napr. Rusko), a potom uz to uplne nebylo rozhodnuti leteckych spolecnosti. Ikdyz v pripade Ruska nebyl problem oznacit let Aeroflotu jako cargo a odvezt lidi treba na JFK.

Y.K.

Já to chápu. Ale není velký praktický rozdíl mezi tím, jestli to zakážete přímo nebo nepřímo.

Tomas

Stopka samozrejmě byla. Letecka doprava osob dostala stopku. Ani ti bělorusové sem nesměli. Doporučuji si přečíst notamy z března, dubna.

Těch pár letů, které létalo (např. bělorusové) … ti vozili jen cargo. to totiž zakázané nebylo.

Ogden

Takže chcete říct, že např. SWG přestal létat na základě notamu, ano?

Ogden

Vozili cargo… a stáli u gatů pro cestující tedy T1. a pokud si pamatuju byla tady diskuse někdy v dubnu, a kdosi tu psal, že nějaké cestující tam mívali. To nebyl cargo let. Takže podle vás se cargo vozit mohlo, ano? Takže letecká doprava stopku neměla, že? Já se nebavím o cestujících, i když ta Belavia je měla ale o letecké dopravě celkově. Zakázána nebyla.

DrFj

Stopka samozrejme nebyla. Sam jsem priletel na samem konci brezna na PRG beznou linkou. Znam i lidi, kteri prileteli prave Belavii v dubnu. Belavia totiz letala po Evrope vsude, kde je pustili, a vzhledem k tomu, ze nejsou nejlevnejsi, nemusel to byt spatny business.

Argument zakazu letani vytrvale pouziva Smartwings smerem k cestujicim, jako kdyby tato nepravda neco menila na pravech cestujicich. Ale to je zase jiny pribeh.

Jeste bych rad pripomnel siroko daleko jedinou nove otevrenou linku v dubnu, a sice Minsk-Viden. Po nejake dobe vsak dostali docasny zakaz od Rakouska.

Ogden

Nejlepší je šířit paniku…

Lkprak

No tak oni už v tom červenci pár letů do Prahy podnikli, ale potom, co Lotyšsko zařadilo Česko na červený seznam, je zase hodně rychle zastavili.

Marťas

Tam je stále. Proto navrhuji článek doplnit o ty informace ohledně zmírnění cestovních omezení. Nic takového se mi na webu nepodařilo najít. Po příjezdu do Lotyšska z ČR stále platí povinnost 14denní sebeizolace (ven smíte chodit jen do obchodu).

Richard

Partneři


Czechtoll

pst
podcast